Forum Culinar: Gogosi cu lapte condensat - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gogosi cu lapte condensat

#1 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 03 June 2015 - 02:20 PM

Gogosi cu lapte condensat


Imagine atasata: monthly_06_2015/post-162-14333338095065.jpg

Cautand retete cu lapte condensat,(pentru a consuma laptele condensat ramas dupa deschiderea unei cutii mai mari,ceea ce mi se intampla destul de des),m-am oprit la aceasta reteta nestiind cum v-a fi rezultatul,satisfacator sau ne.Rezultatul a fost ca 3 zile la rand am facut la cererea poporului aceste gogosi.Eu prefer sa fac mai putine si sa se manance in aceeasi zi.

Reteta zice asa:
-100 gr. lapte condensat,
-150 ml. apa calduta,
-400 gr. faina,
-zahar vanilat,arome,un varf de sare,
-20 gr.drojdie proaspata,
-1 ou,
Dizolvam drojdia in apa calduta.
In faina facem o gaura si adaugam toate ingredientele,laptele condensat,drojdia,oul,sarea si zaharul vanilat.Framantam bine si lasam la crescut cam 2 ore.Dupa aceea intindem foaia nu prea subtire si taiem in formele dorite.Mai lasam un pic la crescut pe planseta,iar apoi le prajim in ulei.
Gogosile nu sant prea dulci,eu le-am mai pudrat cu zahar la cererea poporului.

Imagine atasata: monthly_06_2015/post-162-14333337196548.jpg

Imagine atasata: monthly_06_2015/post-162-14333337474136.jpg

Imagine atasata: monthly_06_2015/post-162-14333337963657.jpg

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 03 June 2015 - 09:51 PM

Ce bine arata gogosile! =))

Lapte condensat nu cred ca am luat niciodata,dar cu siguranta se gaseste in supermarketuri,o sa ma uit sa vad ...ca nu cred ca se poate inlocui cu altceva,nu?! :scratch:

#3 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 03 June 2015 - 10:20 PM

Vezi postareaGeany, la 03 June 2015 - 09:51 PM, a spus:

Ce bine arata gogosile! =))

Lapte condensat nu cred ca am luat niciodata,dar cu siguranta se gaseste in supermarketuri,o sa ma uit sa vad ...ca nu cred ca se poate inlocui cu altceva,nu?! :scratch:

Geany,se poate inlocui si cu lapte normal indulcit,dar am inteles ca nu mai au aceeasi textura.E de incercat si asa.Eu am tot timpul lapte condensat.

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 03 June 2015 - 10:48 PM

Vezi postarea9Ramy9, la 03 June 2015 - 10:20 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 03 June 2015 - 09:51 PM, a spus:

Ce bine arata gogosile! =))

Lapte condensat nu cred ca am luat niciodata,dar cu siguranta se gaseste in supermarketuri,o sa ma uit sa vad ...ca nu cred ca se poate inlocui cu altceva,nu?! :D

Geany,se poate inlocui si cu lapte normal indulcit,dar am inteles ca nu mai au aceeasi textura.E de incercat si asa.Eu am tot timpul lapte condensat.

Gogosi cu lapte tot am facut,asa ca sigur sunt de incercat astea cu lapte condensat,acum sa vad unde gasesc pe la mine prin apropiere si cat o costa :D

Dar tu la ce-l mai folosesti de ai mereu?! daca nu-i cu suparare,ca eu sunt curioasa rau :scratch:

#5 Useril este offline   AllyMcBeal 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 04 June 2015 - 04:33 PM

Și eu am făcut gogoșile, dar mai demult. Sunt bune, dar mai bine folosesc laptele condensat la altceva.
Și eu am mereu, la conservă. Înainte îmi aducea soră-mea din Viena, dar am găsit la Auchan.
Eu îl folosesc cel mai des la un fel de tiramisu cu fructe. Adică îl amestec (bat) cu mascarpone și frișcă. Strat de pișcoturi insiropate, cremă, fructe...repetare.

#6 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 04 June 2015 - 10:05 PM

Vezi postareaAllyMcBeal, la 04 June 2015 - 04:33 PM, a spus:

Și eu am făcut gogoșile, dar mai demult. Sunt bune, dar mai bine folosesc laptele condensat la altceva.
Și eu am mereu, la conservă. Înainte îmi aducea soră-mea din Viena, dar am găsit la Auchan.
Eu îl folosesc cel mai des la un fel de tiramisu cu fructe. Adică îl amestec (bat) cu mascarpone și frișcă. Strat de pișcoturi insiropate, cremă, fructe...repetare.

Ally,si eu cand fac acea crema care se numeste Camy Cream cu mascarpone,lapte condensat frisca sau fructe sau cu nutella pentru tiramisu,i-mi ramane lapte condensat, si fac gogosi.Sau mai fac fudge cu laptele condensat ramas.
Asa fac si eu.

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 June 2015 - 12:23 PM

Aha! merci frumos de raspuns :hug: eu chiar nu mai folosisem niciodata si nu stiam ''cu ce se mananca'' :71:

#8 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 05 June 2015 - 12:30 PM

Geany uite aici am mai vorbit de laptele asta si gasesti si retete.

Faine gogosile acu e prea cald, bagam numai granite, inghetate si altele.Dar o incerc cu prima ocazie. :hug:

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 June 2015 - 12:40 PM

Vezi postareaEataly, la 05 June 2015 - 12:30 PM, a spus:

Geany uite aici am mai vorbit de laptele asta si gasesti si retete.

Faine gogosile acu e prea cald, bagam numai granite, inghetate si altele.Dar o incerc cu prima ocazie. :hug:

Merci! cu siguranta mai vazusem retetele dar probabil mi se parusera prea complicate pt. mine :71: eram curioasa ca Ramo' a zis ca are mereu si ii ramane rest asa ca l-a folosit la gogosi(pe el pe restu' =)) )si de aceea mi-a starnit curiozitatea ca il foloseste atat de des,un produs cu care eu nu sunt obisnuita .Cum am zis o sa urmaresc si eu prin zona mea sa vad ce si cum e cu laptele condensat ,macar asa de curiozitate .

Merci mult,din nou pt. raspuns :71: :-*

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi