Forum Culinar: Pescaria lui Matei la mare - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pescaria lui Matei la mare agigea

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 19 September 2015 - 11:19 PM

Am gasit o pe fb.Am facut o rezervare prin telefon caci pe fb nu au timp sa se uite....
Am fostminunat!.....superba locatie deci doar cu rezervatie mai ales in wend
Am servit scoici afumate si scoici in sos uleios picant,biban cu legume totul gratarit,cartofi prajiti,si saramura de peste cu tot ce trebuie,piine prajita,2 beri si vin alb sec.
fara desert
176 roni si peste 3 zile vom reveni!
Multumim fiului lui Mateo!
Pacat ca locatia e dificil de gasit,
Recomand!

#2 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 September 2015 - 09:56 AM

Mă bucur că ai avut o experiență frumoasă acolo.

Eu am fost de 2 ori și am fost total dezamăgită, tocmai pentru că mă dusesem la recomandarea altora, care fuseseră foarte încîntați. Prima dată am fost cînd încă nu era așa de extins și de cunoscut, am mîncat pe terasa foarte întunecoasă ciorbă de pește, care avea foarte mulți pești cu foarte multe oase, inclusiv scrumbie, care e ”mama lor”, adică a peștilor cu oase. Nu s-a putut mînca, am luat și noi hamsie afumată, pînă la urmă, deși nu asta ne era intenția. Au mai fost și alte critici de adus atunci, dar mă rezum la asta, un local pe bază de pește care are ciorba nemîncabilă, nu e un local de pește bun, părerea mea.
Am trecut peste prima dezamăgire, am mai spus eu părerile mele în stînga și-n dreapta cînd am fost întrebată cum e, probabil nu m-a luat nimeni în seamă, că reclama e mare iar oamenii vor să se convingă singuri, ceea ce nu e rău deloc, se poate să fiu eu prea pretențioasă. Nu știu cum se face, dar toată lumea îl cunoaște personal pe Matei, deci eu nu pot să spun ceva rău de local că imediat mă trezesc cu un ”vai, dar cum...?!” :)

Am mai încercat o dată, în plin sezon, anul trecut, după ce s-au extins. În afara faptului că am stat vreo oră pînă să ne ia comanda, că nu aveau nimic din oferta locală de pește, adică ce se găsește în Marea Neagră, lacurile din jur sau Dunăre, ci numai pește de import, ei, trecînd peste toate astea, cînd, într-un final am fost serviți, saramura era... dulce. Punct.

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 20 September 2015 - 01:09 PM

Da pt saramura de peste...era alt gust decit cel pe care il cunosteam eu...mi s a explicat ca trebuia sa cer usturoiul separat...ok
Si da si eu am asteptat 50 de minute...defapt scria ca nu e nimic preparat dinainte...si ca trebuie sa astepti...eu am asteptat cuminte caci doar nu aveau bibanul facut dinainte si nici somnul din saramura
cit despre ciorba bine ca mi ai spus ca are oase ca miercuri vroiam s o comand...nu i nimic voi minca guvizi prajiti ca sa mi aduc aminte de tinerete ...ca si ei erau pe lista
oricum daca mi se aduce ceva rece eu cer sa se reincalzeasca
Cu mine au fost ospitalieri si draguti...si la asta eu am raspuns cu toleranta...oricum plecasem sa ne simtim bine
Am citit si eu pe fb comentarii de tot felul....eu am avut o experienta pozitiva:)
ps ai gustat din icrele sau zacusca lor de peste?

#4 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 September 2015 - 05:05 PM

Icrele cred că le-am gustat, zacusca cred că nu. Iar despre saramură eu sînt de părere că peștele trebuie să stea minim o oră în zeama cu sare ca să se poată numi saramură. La saramură nu îi trebuie usturoi separat, nu îi trebuie decît mămăligă și atît, restul trebuie să fie în zeamă. Și eu mă duc să mă simt bine cînd mă duc undeva și nu las nici măcar mîncarea prost făcută să îmi strice cheful, dar după ce plec de acolo mă simt datoare să spun și altora despre experiența fericită sau nefericită pe care am avut-o. Încearcă ciorba, poate acum o fi altfel, cine știe?! :)

#5 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 20 September 2015 - 05:10 PM

PS: eu, dacă aș avea restaurant, aș face o saramură de crap și una de somn pe care să o pot servi de-a lungul zilei celor care doresc, fără să mai aștepte. Repet, nu e un preparat care trebuie să fie făcut pe loc, cum nici ciorba nu e. Saramura poate fi și rece, servită cu mămăligă caldă. Mă rog, sînt gusturi și gusturi, cine ar veni în restaurantul meu, ar trebui să mănînce cum vreau eu, că-l învăț de bine :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi