Forum Culinar: Extractor de suc la rece - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extractor de suc la rece slow juicer

#21 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 22 October 2015 - 05:00 PM

Vezi postareaAdriana, la 22 October 2015 - 11:52 AM, a spus:

Uite aici o carticica, daca ai nevoie de traduceri zi-mi :love3:
http://www.slowjuice...UICERITALIA.pdf



Minunat! Multumesc frumos :floare: :toothy9;
Imagine postata

#22 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 22 October 2015 - 05:14 PM

Pentru portia de azi, am pregatit fructele si legumele.Pentru mine am pregatit si o felie de sfecla rosie si o tija de telina apio, pe langa fructele pentru baiatul cel mare, grapefruit, mar, cateva boabe de strugure.

Imagine atasata: monthly_10_2015/post-42-14455264239636.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2015/post-42-14455268047123.jpg

Sucurile

Imagine atasata: monthly_10_2015/post-42-14455268472043.jpg

Imagine atasata: monthly_10_2015/post-42-14455268596486.jpg
Imagine postata

#23 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 October 2015 - 09:47 AM

Vezi ce bine ca ne vorbim, aseara am facut sucul pentru azi dimineata (morcov, portocala si mar) si le-am pus in pahare la frigider si ma gindeam cu ce sa le acopar, cind in debara am cutia noua cu cani ca ale tale :floare:
Si aseara am luat telina, sfecla rosie, varza neagra si rosie, ginger am, fac niste sucuri sanatoase weekendul asta, problema va fi numai cum sa-l conving pe Stefano sa le bea :floare:

#24 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 23 October 2015 - 01:47 PM

Vezi postareaAdriana, la 23 October 2015 - 09:47 AM, a spus:

Vezi ce bine ca ne vorbim, aseara am facut sucul pentru azi dimineata (morcov, portocala si mar) si le-am pus in pahare la frigider si ma gindeam cu ce sa le acopar, cind in debara am cutia noua cu cani ca ale tale :crying:
Si aseara am luat telina, sfecla rosie, varza neagra si rosie, ginger am, fac niste sucuri sanatoase weekendul asta, problema va fi numai cum sa-l conving pe Stefano sa le bea :floare:


Da, sunt tare bune canile/borcaele.Ma bucur ca am vorbit, asa am idei noi si chef de postat, din nou. :floare:
Suna bine combinatia de legume cumparate. Uite din varza inca nu am facut.

Stefano inca nu e convins? Poate in timp, daca ii combini o leguma cu fructe dulci pentru inceput.
Iulian e incantat, isi face combinatii ciudate si le bea cu pofta, la unele dintre ele eu zic pas :floare:
Azi, suc simplu de grapefruit, asa ca nu l-am mai fotografiat.
Imagine postata

#25 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 October 2015 - 02:34 PM

Da' el saracu' e cuminte si nu zice nimic ca io-i zic "Bea ca face bine" :floare: doar ca la gusturile astea mai nedulci zice ca nu e bun, gen sfecla rosie, varza. Ginger pun cite o bucatica mai mereu.
La Marco nu-mi merge ca el zice ca nu le bea asa ca pentru el il fac normal adica doar fructe, pe linga care mai pot strecura un morcov sau un castravete care nu prea se simt :crying: Iar atunci cind sunt si amicii il fac din fructe.
Experimente numai pe pielea noastra fac :floare:
Am citit acum de unul cu usturoi in carticica pe care am cumparat-o, tre sa-mi fac curaj si sa incerc ca sunt curioasa :floare:

#26 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 24 October 2015 - 03:28 PM

Da :floare: cunosc fata de - beau ca-mi face bine.

Baietilor si eu tot cu fructe le fac. Celui mic clar fructe si rar cate un morcov, castravete inca nu dar daca zici ca nu se simte :floare: Cel mare bea orice in orice combinatie.

Usturoi zici? Pai eu sunt fan, abia astept sa-l incerci sa-mi zici cu ce il combini. Nu am avut inca timp sa citesc retete.
Imagine postata

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 October 2015 - 11:22 PM

incearca cu un pic de castravete, face mult suc si nu se simte
Azi am facut un experiment, de fapt gasisem o reteta de biscuiti cu resturile de la sucul din fructe, dar cum dimineata am facut sucul cu mai multe legume mi-a venit ideea sa fac pirjolute.
Am pus ramasitele de ieri de morcov, mar si portocala si cele de azi cu telina, castravete, frunze de varza neagra, fenel, ginger, mar, strugure. Am adaugat oua, un pic de piure de cartofi, parmigiano ras, sare si piine inmuiata in lapte. Am amestecat tot si facut pirjolute pe care le-am copt in cuptor.
Imagine atasata: monthly_10_2015/post-4-14457217621961.jpg

#28 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 October 2015 - 10:50 AM

Azi verde de tot :hug: dar neciudat :sleepy1: pentru ca era destul de dulce. am pus un strugure, 2 mere, citeva tije de telina si citeva frunze de varza neagra si o lamiie
Imagine atasata: monthly_10_2015/post-4-1445763043646.jpg

#29 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 October 2015 - 03:20 PM

Vezi postareaAdriana, la 24 October 2015 - 11:22 PM, a spus:

incearca cu un pic de castravete, face mult suc si nu se simte
Azi am facut un experiment, de fapt gasisem o reteta de biscuiti cu resturile de la sucul din fructe, dar cum dimineata am facut sucul cu mai multe legume mi-a venit ideea sa fac pirjolute.
Am pus ramasitele de ieri de morcov, mar si portocala si cele de azi cu telina, castravete, frunze de varza neagra, fenel, ginger, mar, strugure. Am adaugat oua, un pic de piure de cartofi, parmigiano ras, sare si piine inmuiata in lapte. Am amestecat tot si facut pirjolute pe care le-am copt in cuptor.
Atasament polpetteverdura.jpg


Ce inventiva esti :P De incercat!
Mi-am amintit, vazand pirjolutele tale, ca citisem undeva, ca din resturile dulci amestecate cu faina zahar si ce mai trebuie, se coc muffinsi sau prajiturici. Am sa sap dupa retete.
Imagine postata

#30 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 October 2015 - 03:21 PM

Vezi postareaAdriana, la 25 October 2015 - 10:50 AM, a spus:

Azi verde de tot :P dar neciudat :P pentru ca era destul de dulce. am pus un strugure, 2 mere, citeva tije de telina si citeva frunze de varza neagra si o lamiie
Atasament succoverde.jpg


Cum spuneam cu varza in compozitie inca nu am incercat, dar dupa un drum in piata se rezolva :P
Imagine postata

#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 October 2015 - 10:30 AM

Va felicit maximum pentru posesia minunii de vitaminizare, precum si pentru ca il folositi intens! Am doi saci de mere de la tara, mi-ar prinde minunat. Cu hardughia, D-l Dani nu vreasa faca decat in weekend! Vreau sa-mi iau si eu unul slow, sa vad pe unde si cu cat gasesc.

Carmen, uite aici e reteta koralidei de briose cu morcov, la care eu am folosit ca inlocuitor pulpa de ce am avut: morcov+mar + sfecla (de la storcator cu centrifuga insa).
E o idee buna sa pui morcovul si telina la inceput si sa le pastrezi pt soffrito.:P
Restul doar de mar ras, nu ar merge pentru placinta/strudel?
Daca experimentand mai aveti idei sa le scrieti, ca le folosesc si eu.
Adriana, au iesit bune chiftelele? Ce pofta mi-e! Nu as fi indraznit sa pun mar si strugure la chiftele. A mancat populatia? :P

Sa va fie de sanatate sucurile!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 27 October 2015 - 05:01 PM

Vezi postareaDaniella, la 27 October 2015 - 10:30 AM, a spus:

Va felicit maximum pentru posesia minunii de vitaminizare, precum si pentru ca il folositi intens! Am doi saci de mere de la tara, mi-ar prinde minunat. Cu hardughia, D-l Dani nu vreasa faca decat in weekend! Vreau sa-mi iau si eu unul slow, sa vad pe unde si cu cat gasesc.

Carmen, uite aici e reteta koralidei de briose cu morcov, la care eu am folosit ca inlocuitor pulpa de ce am avut: morcov+mar + sfecla (de la storcator cu centrifuga insa).
E o idee buna sa pui morcovul si telina la inceput si sa le pastrezi pt soffrito.:thumleft:
Restul doar de mar ras, nu ar merge pentru placinta/strudel?
Daca experimentand mai aveti idei sa le scrieti, ca le folosesc si eu.
Adriana, au iesit bune chiftelele? Ce pofta mi-e! Nu as fi indraznit sa pun mar si strugure la chiftele. A mancat populatia? :blackeye:

Sa va fie de sanatate sucurile!


Multumesc Dani pentru linkul retetei,dar trebuie sa fac o cantitate mica sa vad cum ies briosele si asta pentru ca resturile de la storcatorul meu sunt foarte uscate.

Ce bine e cand primesti produse de la tara!
Imagine postata

#33 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 October 2015 - 10:14 PM

Vezi postareaAdriana, la 24 October 2015 - 11:22 PM, a spus:


Azi am facut un experiment, de fapt gasisem o reteta de biscuiti cu resturile de la sucul din fructe, dar cum dimineata am facut sucul cu mai multe legume mi-a venit ideea sa fac pirjolute.
Am pus ramasitele de ieri de morcov, mar si portocala si cele de azi cu telina, castravete, frunze de varza neagra, fenel, ginger, mar, strugure. Am adaugat oua, un pic de piure de cartofi, parmigiano ras, sare si piine inmuiata in lapte. Am amestecat tot si facut pirjolute pe care le-am copt in cuptor.



Adriana, am citit in graba azi dimineata si eram convinsa ca le-ai facut cu carne.
Si eu asa le-am facut.
Am adaugat "resturile" de la un mar, morcov si sfecla la chiftelutele mele gen IKEA.
Au iesit extraordinare.
Gustul imi era familiar de la subrics! :thumleft:

PS
Eu am storcator normal, dar intru aici "undercover"! :blackeye:

#34 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 October 2015 - 09:01 AM

Vezi postareaEataly, la 27 October 2015 - 10:14 PM, a spus:

Adriana, am citit in graba azi dimineata si eram convinsa ca le-ai facut cu carne.
Si eu asa le-am facut.
Am adaugat "resturile" de la un mar, morcov si sfecla la chiftelutele mele gen IKEA.
Au iesit extraordinare.
Gustul imi era familiar de la subrics! :thumleft:

PS
Eu am storcator normal, dar intru aici "undercover"! :blackeye:

Nu, dar e o idee. In momentul ala n-aveam carne dar pot incerca, sigur ies mai bune si se simte si mai putin amestecul de fel de fel, desi n-a fost deloc o problema.

#35 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 October 2015 - 09:10 AM

Vezi postareaDaniella, la 27 October 2015 - 10:30 AM, a spus:

Adriana, au iesit bune chiftelele? Ce pofta mi-e! Nu as fi indraznit sa pun mar si strugure la chiftele. A mancat populatia? :thumleft:

Sa va fie de sanatate sucurile!

Au iesit bune, important e sa nu stii ce e inauntru :blackeye: Dar nu se simte nimic ciudat ci doar faptul ca nu e carne normal. Am pus multa piine si parmigiano ca sa estompez eventuale gusturi mai ciudate.

#36 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 24 February 2016 - 12:33 AM

Carmen, mai spune-mi o data, te rog ce marca e jucarica ta, daca poti sa pui fructele mari (mar intreg de ex, morcov intreg, castravete intreg) sau trebuie sa le tai cubulete si daca stoarce cu melc, nu cu centrifuga. Multumesc!
Sper ca le folositi de zor si cu spor! Vine primavara....

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#37 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 February 2016 - 08:43 AM

E cu melc Daniella, de aceea ii zice extractor si nu centrifuga.
Un mar intreg nu poti pune, n-are nici pe unde intra si nici melcul de ce-l apuca ca sa inceapa sa il striveasca.
Singurele care se pot pune intregi sunt morcovii, tijele de telina, fructe/legume cu forma asta, dar un cunoscut de-al meu de pe siteul italian a rupt jucaria cu morcovul intreg. Pentru ca de exemplu morcovul fiind tare, daca il pui si intreg, forteaza prea mult.
Eu la toate modelele pe care le-am vazut in Internet am vazut scris ca trebuie taiata bucati si nu incarcata prea mult, ba mai mult la un Hurom cumparat de o cunostinta i s-a spus sa lase 4 secunde de timp intre fiecare bucata =))
Comoditatea este ca, daca ai sursa sigura de provenienta a fructelor/legumelor nu trebuie sa le cureti de coaja, nu trebuie sa le scoti semintele (doar coada la mere, pere, ca e prea tare si poate crea probleme si evident simburii la piersica, caisa) ci doar sa le tai in citeva bucati, eu citeodata merele le tai doar in patru, depinde cit sunt de mari, perele idem.

#38 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 February 2016 - 08:47 AM

Am uitat sa zic, in aprilie se implinesc 2 ani de cind il am, a inceput sa iasa suc de sub partea in care se strivesc fructele, am scris la producator si mi-a raspuns o foarte amabila romanca, am cumparat garnitura care credeam ca e de vina si a fost perfect, data urmatoare cind l-am folosit n-a mai iesit nimic. Doar ca dupa ce am terminat cind sa-l deschid mi-a alunecat melcul si a cazut pe blatul de lucru si s-a rupt o bucatica. Asa ca iar am scris spunind ca am rezolvat o problema si am alta acu si mi-o trimit, trebuie sa platesc doar taxele de transport.
Sa speram ca se vor termina aici problemele.
Un coleg de-al meu zice ca si-a luat un Hurom pe un site englez la jumatate de pret fata de cit costa la noi adica peste 400€.

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 24 February 2016 - 11:31 PM

Da, am gasit si eu ca Hurom ar fi una dintre cele mai bune marci. Depinde de model, aici e intre 1300-2000 lei.
Am citit ca mai bine elimini samburii (adica sa scoti cotorul), care ar putea cauza cu timpul masinutei. Si eu le puneam intregi sau taiate in 2-4 doar codita o scoteam, la centrifuga. Mi-am comandat si eu unul de 200 eur, BioVita, sper sa fie ok. Abia astept sa vina...pana acum, cu centrifuga, din patrunjel de ex, imi scotea cateva picaturi.
Ati mai gasit metode de a folosi resturile fibroase ? Eu arunc acum un munte pe zi, la dieta cu juice exclusiv.
Hugs

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 February 2016 - 11:55 PM

Trebuie timp sa te gindesti si sa faci, pe care eu nu-l am :angryfire:
Ultima solutie pe care am gasit-o si facut-o de citeva ori a fost sa le amestec cu carne si ou si sa fac niste pirjolute

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi