Forum Culinar: Pilaf - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pilaf

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 March 2016 - 01:10 PM

Mnaziua!

N-am mai dat p'aci de ceva vreme si mi-a sptit o pasarea ca va e dor de mine. Asa ca revenii cu o noua reteta.

Am dat un sărci rapid si am citit in diagonala si n-am vazut topic dedicat special pilafului. Si toata lumea face pilaf in fel si chip. Daca cumva e topic special pentru asta, rog onor vatasii sa mute povestea aista acolo unde-i e locul. Si da nu, nu. Asadar, pilaf. N-o sa intru in detalii tehnice despre ce-i aia pilaf si care este tehnica prepararii pilafului clasic, daca o exista asa ceva. In schimb, o sa va zic ce facui io ieri.

Cand spui pilaf spui orez. Si cum mie imi place orezul thailandez, numa' d'ala folosesc atunci cand nu folosesc basmati :love7: Si cand spui orez, nu-mi place sa iasa cleios. Asa ca il spal mereu cu apa rece pana sa duce cat mai mult din praf si amidon. Chiftelei ii place orezul cleios asa ca, pe ala, sa-l manance ea!... (chifteaua face bine, mersi de intrebare).

Asadar, am spalat bine orezul (o cana jumate, orez thailandez, de data asta) si l-am trantit intr-o oala. Am adaugat vreo 2 stele de anason si cateva boabe de cardamon sfaramate intre degete. Cum nu aveam d-astea intre mirodeniile mele, am desfacut un plic cu "amestec" pentru vin fiert si am ales de acolo si cardamonul si anasonul (ce-a ramas am bagat inapoi in plic pentru alta data cand mi-o folosi la ceva. Nu stiu la ce dar nu conteaza). Apoi am facut nefacuta si am luat o bucata, cat o falanga de deget, de ghimbir si am tocat-o bine cu cutitul si am trantit si asta peste orez. Am mai zdrobit si ceva piper si sare roza de Himalaya si am pus si asta in troc.

Intre timp am fiert niste piept de rata pana s-a topit toata grasimea de pe piept (cu pieptul asta de rata am facut, mai apoi, altceva). Si tot in apa asta am fiert vreo 8 aripi de pui. Dupa ce-au fiert le-am scos si le-am pus intr-o farfurie ca sa se raceasca putin.
In timp ce fierbeau aripile, am luat un dovlecel, nu mare dar nici mic, l-am spalat, i-am taiat doar motul si l-am ras pe razatoare. Apoi l-am trantit intr-o tigaie (intinsa, nu adanca) cu putin ulei de masline (nu mai mult de doua linguri) si l-am perpelit nitel dar nu mult, ca sa nu se faca fleasca. Si am trantit, apoi, si pe dumnealui, direct din tigaie, cu totul, peste orez. Si am amestecat bine.
Am luat aripile de pui si le-am dezcarnat cu degetele. Bucatile mai mari le-am desfatut in bucati mai mici si surp0lusul de piele l-am aruncat. Si am pus si carnea in marele troc cu orez si am amestecat iarasi.

Cu totul si cu totul intamplator, zeama ramasa de la fiertul bucatilor de pasari a umplut trei cani. Pe care le-am vasat in trocul cu orez+alte chestii. Pus capac peste troc si bagat la cuptor la foc mic. Foc mic, pentru mine, ca am electric, a insemnat 195 de grade. Si timp de juma de ora nu m-am uitat la el. Abia cand a piuit cup[torul am stiut ca a trecut jumatea aia de ora. Am scos trocul si pilaful era gata. Pus troc undeva, dat capac la o parte, amestecat, acoperit troc cu o carpa si lasat cam 15 minute la odihna. Dupa aia am trantit o portie zdravana in farfurie si-am mancat.

Observatii:
-------------

In loc de apa in care au fiert pasari puteti folosi zeama de4 la o supa concentrata. Nu facuta cu concentrat de supa, daca intelegeti la ce ma refer. Ca faceti mancare ci nu alchemie cu conservante si intaritoare de gust. Io am preferat fiertura de pasari pentru ca, pe de o parte, avea destula grasime topita de la oratanii (nu foarte multa dar deajuns), pe de alta, avea si ceva gust de oratanie. Nu mult dar deajuns, cat sa nu domine celalalte gusturi si arome de celalalte.

Nu cumva sa adaugati ulei suplimentar fata de alea doua linguri in care ati perpelit dovlecelul si grasimea aia topita de la oratanii. Daca adaugati ulei nu faceti altceva decat sa va iasa pilaful uleios si nu asta vreti. Ok, cu exceptia la ca va place voua uleios. Mie nu.

In loc de mirodeniile pe care le-am pus io in orez puteti pune orice altceva va trece prin minte. Puteti pune orice tip de "aluna" sau nuca, orice fel de "stafida" sau boabe de fructe uscate, caz in care nu mai folositi fiertura de oratanii sau de legume ci altceva. Nu stiu ce. Io o sa incerc, alta data, suc de fructe in loc de apa si, in pilaf, diverse soiuri de alune sau nuci si diverse fructe uscate. Si apoi, pilaful asta il voi manca ca garnitura la piept de rata facut la cuptor sau pe gratar.

Pentru pe pilaf, puteti face un sos de rosii, nu foarte complicat, cum vreti voi. Dar aveti grija ce bagati in el ca sa se potriveasca cu cum ati facut pilaful.

Atentie, parmezanul ras nu merge pus pe orice pilaf :love7:

Nu am recitit ce am scris si asta din lene. Asa ca daca am batut in taste aiurea... asta e. Pilaful n-o sa iasa mai prost.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 March 2016 - 03:28 PM

Imi place ce zici si ma inciti sa incerc, ca-s curioasa.
Pentru mine pilaf insemna ce facea mama pe vremuri, orez cu bucati din pasari deasupra si cu rotocoale de grasime de-aia galbena si buna a pasarilor la care numa' gindul acuma ma infioara :love7:

#3 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 March 2016 - 03:57 PM

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2016 - 03:28 PM, a spus:

Pentru mine pilaf insemna ce facea mama pe vremuri, orez cu bucati din pasari deasupra si cu rotocoale de grasime de-aia galbena si buna a pasarilor la care numa' gindul acuma ma infioara :love7:


Pai cam asa se face pilaful in Romania. Cu grasime sa pluteasca ca, cica, asa e bun. Si mai e si cleios.

Io nu zic sa nu fie si grasime in pilaf da' nu ca sa salvezi orezu' din grasime :love7:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 March 2016 - 04:23 PM

Vezi postareadragos, la 13 March 2016 - 03:57 PM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 13 March 2016 - 03:28 PM, a spus:

Pentru mine pilaf insemna ce facea mama pe vremuri, orez cu bucati din pasari deasupra si cu rotocoale de grasime de-aia galbena si buna a pasarilor la care numa' gindul acuma ma infioara :love7:


Pai cam asa se face pilaful in Romania. Cu grasime sa pluteasca ca, cica, asa e bun. Si mai e si cleios.

Io nu zic sa nu fie si grasime in pilaf da' nu ca sa salvezi orezu' din grasime :love7:


da' zeama de la fiertul carnurilor ai degresat-o? ca mie, de ex, mi se pare cam multa grasime din ce povestesti tu. plus uleiul de la dovlecel :love7:

eu facui saptamana trecuta pilaf cu urzici, praz,dovlecel si ciuperci, doar prazul ametit in putin ulei de-ala adevarat si gros de floare, restul crudane, iar zeama fu cea de la oparitul urzicilor, ca fiert nu pot sa-i zic. si n-am spalat orezul, tocmai ca ma interesa amidonul lui natural, i-am dat o tenta de risotto, sa zic asa, nu de-ala fluffy.

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 March 2016 - 04:29 PM

Vezi postareamoatza, la 13 March 2016 - 04:23 PM, a spus:


da' zeama de la fiertul carnurilor ai degresat-o? ca mie, de ex, mi se pare cam multa grasime din ce povestesti tu. plus uleiul de la dovlecel :love7:


N-am degresat zeama pentru ca nu avea multa grasime. Avea doar cat sa fie de gust. Iar uleiul de la dovlecei, nu fu mai mult de doua linguri de ulei. Si ala s-a absorbit.

Ce a iesit, crede-ma, nici nu zici ca are grasime :love7: Da' a iesit foarte bun.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2016 - 11:14 PM

Ce iti mai face chiftelutza' Dragos? cred ca e o adevarata domnisoarica acum :love7:
La noi pilaful se face musai cu ceapa calita,destul de grasut,dar nu in exces (o regula ar fi o masura de orez trei de lichid),de post se face pilaf cu masline sau cu ciuperci(mie astea 2 variante imi plac cel mai mult :love7: )

#7 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 March 2016 - 11:21 PM

Orezul poate fi fiert in fel si fel de feluri. O masura de orez si una jumate de apa este proportia, zic eu, ideala, ca sa nu iasa orezu' prea fleasca. Mie imi place sa fie al dente.

E drept, cand si cand mai fierb orezu' in apa multa si cand e aproape al dente il strecor si-l mai las cu carpa pe el inca fun sfert de ora, da' nu pe foc. Si se face perfect.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2016 - 11:32 PM

Asa este ! ai dreptate,dar am facut hunilor mei al dente (rizotto) si au zis pas :love7: acuma mna' fiecare cu gustul lui.
La tara se obisnuieste sa se faca pilaful cu untura/grasime de pasare ,la fel si gogosile prajite in untura de pasare ,tare bune mai erau pe vremuri,dar astea si pt. noi acum deja sunt prea greoaie .
Sunt total deacord cu varianta ta de orez :love7:

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 March 2016 - 02:05 PM

N-am facut niciodata pilaful la cuptor pana acum. Recunosc, mereu pun oala la fiert pe aragaz.. Dar m-ai facut curioasa si-o sa-ncerc si-asa. :thumleft:

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 15 March 2016 - 02:13 PM

Vezi postareaFoxyy, la 15 March 2016 - 02:05 PM, a spus:

N-am facut niciodata pilaful la cuptor pana acum. Recunosc, mereu pun oala la fiert pe aragaz.. Dar m-ai facut curioasa si-o sa-ncerc si-asa. :thumleft:


Atentie mare! Oala trebuie sa fie acoperita cu capac sau ceva asemanator. Si nu umbli la ea pana nu e gata.

Inca ceva. Diverse soiuri de orez au nevoie de mai multa sau mai putina apa. Spre exemplu, pentru orezul cu bobul lung (basmati, thailandez) proportia este de o masura de orez la una jumate de apa. Orezul "maroniu" (brown rice) are nevoie de mai multa apa, pe cand ala cu bobul mic are nevoie de mai putina.

O alta chestie de care trebuie tinut seama este ca, indiferent de tipul de orez folosit (nu d-ala prefiert) mai multa apa inseamna un orez mai moale si mai lipicios iar mai putina apa inseamna un orez mai ferm, mai al dente si mai... bob cu bob.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi