Forum Culinar: Ciorba de potroace - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ciorba de potroace

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 March 2016 - 05:37 PM

Tot ieri m-a luat asa, pe nepregatite, o mare pofta de ciorba de potroace. Nu stiu de ce da' m-a luat. Asa ca m-am dus sa cumpar ce n-aveam. Si m-am pus pe treaba.

Am loat doi pepti de curcan. Nu imensi, asa, ca la Lidl. Si i-am taiat bucati nici foarte mici dar nici mai. Asa, potrivite de mici. Si le-am pus de-a dreapta.
Intre timp de fiersese si pieptul de rata. L-am scos si l-am pus tot de-a dreapta, ca sa se racoreasca oleaca (zeama o folosii mai departe la facut pilaful despre care, deja, v-am povestit).

Am curatat si taiat in bucati un morcov potrivit, doi cartofi potriviti, o ceapa rosie potrivita, o salota potrivita, si un sfert de telina, potrivita si aia si o masura potrivita de orez basmati. Bucatile de legume, precum va asteptati, si ele, potrivite. Si le-am pus la fiert in apa chioara la care am adaugat niste sare si niste piper. Si acum urmeaza chestia... le-am pus la fiert impreuna cu bucatile de piept de curcan. Ah, o sa ziceti ca face spuma. Da, face. Am luat-o cu lingura si-am azvarlit-o si gata cu spuma. Intre timp s-a racorit si pieptul de rata, l-am curatat de piele, l-am taiat in bucati potrivite pe care le-am aruncat si pre dansele in trocul in care ferbea ciorba.


Eh, cum nu aveam zeama de varza (ca la asta zeama de varza trebe), am apelat la alchimie si am zvarlit in trocul care ferbea fo doo linguri de bors magic. Mi-am adus aminte ca, din greseala, aveam asa ceva (poveste lunga). Si am lasat sa fearba in continuare, dar nu la foc mare ci potrivit. Dupa o vreme scurta am gustat si cum mie imi place mai potroaca mai acra (ca d-aia ii zice potroaca) am mai adaugat o lingura de bors magic. Si dupa ce am amestecat bine si am lasat pret de fo 47 de secunde sa se patrunda am gustat si am zis da.


Si cand a fost gata fiarta am dat trocul de pe foc, am tocat patrunjel cu mare darnicie si l-am trantit in troc si pre el. Si-am lasat trocul, acoperit cu capac, sa stea pana astazi asa incat ingredientele sa aibe timp sa faca bine cunostinta unele cu altele, asa, linistite si nealergate de fierbere.


Ce-a iesit, poftiti de vedeti. Io am mai pus si ceva smantana, da' dupa ce facui poza. Si-am mai adaugat si putina zeama de lime ca nu atinsese chiar gradul de acreala dorit.

Imagine atasata: monthly_03_2016/post-102-14578821805084.jpg


Acu' stiu si de unde mi-a venit cu ciorba de potroace. Imi adusesem aminte de niste revelioane facute, cu multi ani in urma, la niste prieteni. Si acolo ciorba de potroace era obligatorie la ora 6 dimineata. Iar pentru facerea ciorbei, in troc, se fierbea un curcan intreg (ok, taiat in bucati potrivite).
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 March 2016 - 10:14 PM

Vezi postareadragos, la 13 March 2016 - 05:37 PM, a spus:

Tot ieri m-a luat asa, pe nepregatite, o mare pofta de ciorba de potroace. Nu stiu de ce da' m-a luat. Asa ca m-am dus sa cumpar ce n-aveam. Si m-am pus pe treaba.

Am loat doi pepti de curcan. Nu imensi, asa, ca la Lidl. Si i-am taiat bucati nici foarte mici dar nici mai. Asa, potrivite de mici. Si le-am pus de-a dreapta.
Intre timp de fiersese si pieptul de rata. L-am scos si l-am pus tot de-a dreapta, ca sa se racoreasca oleaca (zeama o folosii mai departe la facut pilaful despre care, deja, v-am povestit).

Am curatat si taiat in bucati un morcov potrivit, doi cartofi potriviti, o ceapa rosie potrivita, o salota potrivita, si un sfert de telina, potrivita si aia si o masura potrivita de orez basmati. Bucatile de legume, precum va asteptati, si ele, potrivite. Si le-am pus la fiert in apa chioara la care am adaugat niste sare si niste piper. Si acum urmeaza chestia... le-am pus la fiert impreuna cu bucatile de piept de curcan. Ah, o sa ziceti ca face spuma. Da, face. Am luat-o cu lingura si-am azvarlit-o si gata cu spuma. Intre timp s-a racorit si pieptul de rata, l-am curatat de piele, l-am taiat in bucati potrivite pe care le-am aruncat si pre dansele in trocul in care ferbea ciorba.


Eh, cum nu aveam zeama de varza (ca la asta zeama de varza trebe), am apelat la alchimie si am zvarlit in trocul care ferbea fo doo linguri de bors magic. Mi-am adus aminte ca, din greseala, aveam asa ceva (poveste lunga). Si am lasat sa fearba in continuare, dar nu la foc mare ci potrivit. Dupa o vreme scurta am gustat si cum mie imi place mai potroaca mai acra (ca d-aia ii zice potroaca) am mai adaugat o lingura de bors magic. Si dupa ce am amestecat bine si am lasat pret de fo 47 de secunde sa se patrunda am gustat si am zis da.


Si cand a fost gata fiarta am dat trocul de pe foc, am tocat patrunjel cu mare darnicie si l-am trantit in troc si pre el. Si-am lasat trocul, acoperit cu capac, sa stea pana astazi asa incat ingredientele sa aibe timp sa faca bine cunostinta unele cu altele, asa, linistite si nealergate de fierbere.


Ce-a iesit, poftiti de vedeti. Io am mai pus si ceva smantana, da' dupa ce facui poza. Si-am mai adaugat si putina zeama de lime ca nu atinsese chiar gradul de acreala dorit.

Atasament IMG_4726.JPG


Acu' stiu si de unde mi-a venit cu ciorba de potroace. Imi adusesem aminte de niste revelioane facute, cu multi ani in urma, la niste prieteni. Si acolo ciorba de potroace era obligatorie la ora 6 dimineata. Iar pentru facerea ciorbei, in troc, se fierbea un curcan intreg (ok, taiat in bucati potrivite).

Domle am apa un gura
..bravos!!

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2016 - 11:10 PM

Buna Dragos! bine ai revenit :love7: .Eu de potroace nu am facut,ce stiam asa teoretic,era ca se pun de la pasare si organele ,inima,ranza,ficat,zarzavat, orez,si musai acrita cu moare de la varza murata .
Arata f. apetisanta ciorbica ta :love7:

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 March 2016 - 11:29 PM

Vezi postareaGeany, la 13 March 2016 - 11:10 PM, a spus:

ce stiam asa teoretic,era ca se pun de la pasare si organele ,inima,ranza,ficat (...)


Pune cine are. Cine nu, improvizeaza :love7:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 March 2016 - 11:35 PM

Vezi postareadragos, la 13 March 2016 - 11:29 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 13 March 2016 - 11:10 PM, a spus:

ce stiam asa teoretic,era ca se pun de la pasare si organele ,inima,ranza,ficat (...)


Pune cine are. Cine nu, improvizeaza :love7:

Pff!! mie-mi spui? la improvizatii sunt mama lor si tata lor :love7: o sa-i fac lui domnu' Geany' fix varianta ta de ciorba,(ca nici eu nu am tot ce-mi trebuie )sigur o sa aprecieze extrem :love7:

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 March 2016 - 02:02 PM

Chiar zilele trecute ma gandeam la o zeama de asta, ca n-ar strica sa fac.. Bors magic n-am, nu se intampla astfel de accidente in casa noastra, da' pot sa fac rost de zeama de varza. Sau folosesc borsu' din frigider. :unsure:
Multam pentru explicatiuni! :thumleft: N-am blid de lut, da' asta e. Improvizam si folosim vesela noastra de toate zilele.. :105:

#7 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 15 March 2016 - 02:05 PM

Vezi postareaFoxyy, la 15 March 2016 - 02:02 PM, a spus:

Bors magic n-am, nu se intampla astfel de accidente in casa noastra,


E pentru prima oara ca am incercat borsul asta magic. Dar e si ultima oara. Data viitoare acresc cu lamaie.

Uite, nu mi-a dat prin cap sa ma duc la un magazin "reform" din sat ca sa vaz daca au aia acolo bors. Ca pe la magazine d-astea se mai gaseste. Uneori.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi