Forum Culinar: Cartofi frantuzesti da' altfel - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cartofi frantuzesti da' altfel

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 03 April 2016 - 01:08 AM

Escoffier o sa se intoarca in mormant dar... asta e, nene!

Luat un catel de usturoi, curata si taiat in doo pe lung. Uns binebine cu usturoi trocul. Da' bine si apasat ca sa treci cu mana prin troc, nu alta. Apoi frecat trocul cu unt. Apoi presarat, cu darnicie, pesmet facut in casa, din resturi si faramituri din diverse paini si croissante. Si apoi pus trocul la dreapta.

Apoi se ferb trei cartofi Nicola si un cartof dulce. Cand is gata, se cojesc. Ala dulce tre cojit deja inainte de pus la fert.

Se face o chestie din fetta zdrobita, smantana, doo oo si cascaval ras. Se amesteca bine si se puna la stanga.

Se taie cartofii felii.

Se ia trocul si se randuieste un strat de cartof alb. Apoi se pune din smac. Apoi se randuieste un strat de cartof dulce. Apoi se pune din smac. Apoi se randuieste un strat de cartofi albi, se pune restul de smac si se rade parmezan deasupra. Fara zgarcenie. Si se da la cuptor preincalzit la 190 de grade pret de fo 25 de minute sau pana cand s-a umflat oleaca si s-a rumenit.

Se scoate, se pune o bucata zdravana pe farfurie, se pune smantana deasupra si se mananca si se zice mmmmm!

Optional se pune poza pe fb
Imagine postata


Imagine atasata: monthly_04_2016/post-102-14596382300196.jpg

N-am stat sa aranjez chestia pe farfurie ca sa dea bine la ochi ca ma cacam de foame. Dar asa arata ce am mancat.

Imagine atasata: monthly_04_2016/post-102-14596382460608.jpg
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 April 2016 - 03:24 PM

De cind am vazut pe Fb poza ma intrebam ce-ai facu cu dovlecei, era cartof dulce :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi