Forum Culinar: Bine v-am gasit! - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bine v-am gasit!

#1 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 21 April 2016 - 07:36 PM

Buna seara,

Multumiri lui Geany pentru identificarea acestui topic, am intrat aseara tarziu si dupa ce am cautat prin forum (superficial, clar), am intrat in casa voastra incepand prin a posta retete, desi normal era sa ma prezint intai, de aceea imi cer scuze pentru maniera mai putin eleganta, dar m-am simtiit pe acest forum ca pestele in apa :wub: Intre timp am citit si regulile acestei case, lucrurile sunt cristal clear

Numele meu este Dorian, 48 de anisori, bucatar de hobby (foarte mare hobby). Pe langa de-ale gurii sunt pescar si fotograf pasionat. Anul aceste am decis sa incep blogarela pe una dintre cele 3 pasiuni, bileteul castigator a fost tras de mancare, cel putin in prima faza.

Un scurt "cv" sa zicem, gasiti pe pagina mea http://www.dorianradu.ro/contact/; o postez nu de dragul de trafic increase ci pur si simplu. Traficul va veni de la sine daca ceea ce scriu prezinta interes. Am vazut ca aveti o sectiune de terapii alternative, daca exista interes in zona reiki sau a practicilor arhaice (cunoscute si ca practici samanice - conform terminologiei date de Mircea Eliade in cartea sa despre Samanism), dati-mi de stire si voi posta subiectele care va intereseaza. Pana de curant am avut un blog pe aceste teme, dar am renuntat la el si la practica publica, in urma ciudateniilor care se petrec in Romania de zi cu zi pe tema esoterica. Practic in continuare pentru familie si prieteni.

Inca o data bine v-am gasit!

Dorian
Cu drag,

Dorian

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 April 2016 - 08:00 PM

Cu placere Dorian! inca o data bine ai venit! :wub: daca mai ai nelamuriri sa nu eziti sa intrebi,avem si functia de mesaj privat (la profil) ,barfe intre noi din viata de zi cu zi etc aici la han...http://artaculinara....-arta-culinara/,poze cu ''artistii'' aici la vizaje' :( http://artaculinara....plendoarea-lor/,probleme sugestii sesizari e aici...in rest vezi tu... :(

#3 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 21 April 2016 - 09:36 PM

Bine ai venit! Si dupa nickname tare as zice ca iti place mancarea facuta la wok.
Poate iti faci timp sa ne povestesti putin cum sta treaba cu wok-ul si mai ales care e cel mai bun.

#4 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 21 April 2016 - 09:52 PM

Vezi postareayoyo, la 21 April 2016 - 09:36 PM, a spus:

Bine ai venit! Si dupa nickname tare as zice ca iti place mancarea facuta la wok.
Poate iti faci timp sa ne povestesti putin cum sta treaba cu wok-ul si mai ales care e cel mai bun.


Multumesc!

Mi-am facut timp pentru acest subiect inca din primele postari pe blog. Am trei wok-uri din aliaje diferite, cel mai des folosit de mine este cel din otel-carbon, o panarama de wok cumparat de la chinezi cu 10 eur, ars la un restaurant chinezesc, pe flacara de mare intesitate, cu inca 10 eur. Wok-ul asta nu l-as da pe nimic, functioneaza perfect. Pentru ca am scris deja pe tema asta, pun la dispozitia tuturor articolul scris despre wok, care poate fi copiat si citat (l-am eliberat sub licenta de drepturile mele de autor prin Creative Commons), tocmai pentru a putea fi preluat si postat de oricine fara stress :hungry:
Cu drag,

Dorian

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 April 2016 - 09:54 PM

Bun sosit si sedere placuta!! :hungry:

#6 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 22 April 2016 - 12:08 AM

Bine ai venit, Dorian! Activitate/sedere placuta pe arta si inspiratie maxima!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 22 April 2016 - 10:53 AM

Bine ai venit!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 April 2016 - 12:07 AM

Ce dragut, Pitt nu o sa mai fie asa de in ... minoritate!
Bine ai venit, Dorian! Sedere frumoasa, multa inspiratie si timp de exercitat hobbiurile principale :occasion15:
Eu sunt interesata de povesti esoterice, asadar povesteste-ne cand ai chef.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 23 April 2016 - 12:17 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 April 2016 - 12:07 AM, a spus:

Ce dragut, Pitt nu o sa mai fie asa de in ... minoritate!
Bine ai venit, Dorian! Sedere frumoasa, multa inspiratie si timp de exercitat hobbiurile principale :D
Eu sunt interesata de povesti esoterice, asadar povesteste-ne cand ai chef.


Multumesc, imi place mult nick-ul tau =((

Acum 3 ani incepusem o carte pe tema asta, pe la jumatatea cartii mi-am dat seama ca voi face mare deranj si am renuntat s-o finalizez. Poate am sa incep sa public fragmente si vom face discutii libere pe teme...am multe de spus pe tema asta... :occasion15:
Cu drag,

Dorian

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 April 2016 - 10:48 AM

Vezi postareawalk with the wok, la 23 April 2016 - 12:17 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 April 2016 - 12:07 AM, a spus:

Ce dragut, Pitt nu o sa mai fie asa de in ... minoritate!

>> Hai ca am comis-o...Pitt SI Dex, vroiam sa spun. @Dexu: :D
Bine ai venit, Dorian! Sedere frumoasa, multa inspiratie si timp de exercitat hobbiurile principale :D
Eu sunt interesata de povesti esoterice, asadar povesteste-ne cand ai chef.


Multumesc, imi place mult nick-ul tau =((

>> Si mie :D, multumesc!

Acum 3 ani incepusem o carte pe tema asta, pe la jumatatea cartii mi-am dat seama ca voi face mare deranj si am renuntat s-o finalizez. Poate am sa incep sa public fragmente si vom face discutii libere pe teme...am multe de spus pe tema asta... :occasion15:


Da, vroiam sa te intreb ce ai vrut sa spui cu " in urma ciudateniilor care se petrec in Romania de zi cu zi pe tema esoterica.". Cand ai timp si tragere de inima, povesteste-ne. Cunostintele mele de esoterica se rezuma la povestile populare si ce mai citeam prin formula As. Ieri seara am recitit din revista dupa o pauza de muuulti ani.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 23 April 2016 - 11:26 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 April 2016 - 10:48 AM, a spus:

Vezi postareawalk with the wok, la 23 April 2016 - 12:17 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 April 2016 - 12:07 AM, a spus:

Ce dragut, Pitt nu o sa mai fie asa de in ... minoritate!

>> Hai ca am comis-o...Pitt SI Dex, vroiam sa spun. @Dexu: :tongue3:
Bine ai venit, Dorian! Sedere frumoasa, multa inspiratie si timp de exercitat hobbiurile principale :)
Eu sunt interesata de povesti esoterice, asadar povesteste-ne cand ai chef.


Multumesc, imi place mult nick-ul tau :)

>> Si mie :), multumesc!

Acum 3 ani incepusem o carte pe tema asta, pe la jumatatea cartii mi-am dat seama ca voi face mare deranj si am renuntat s-o finalizez. Poate am sa incep sa public fragmente si vom face discutii libere pe teme...am multe de spus pe tema asta... :occasion15:


Da, vroiam sa te intreb ce ai vrut sa spui cu " in urma ciudateniilor care se petrec in Romania de zi cu zi pe tema esoterica.". Cand ai timp si tragere de inima, povesteste-ne. Cunostintele mele de esoterica se rezuma la povestile populare si ce mai citeam prin formula As. Ieri seara am recitit din revista dupa o pauza de muuulti ani.


nu prea am tragere de inima sa povestesc despre "ciudatenii" in modul deschis. am inceput deja sa caut fragmente din carte, fragmente care sa nu faca valuri. Dar pot sa dau un indiciu despre care s-a scris si vorbit pe larg la alegerile prezidentiale din 2009 - interventia lui Aleodor Manolea. Ceea ce se intampla cu adevarat in zona asta, in Romanica noastra de zi cu zi, bate filmul SF de departe. De aceea, voi publica pe acest forum doar aspecte pozitive si atat. Am intrat intr-un timp in jocul lor si as prefera sa nu o fi facut.
Cu drag,

Dorian

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 24 April 2016 - 10:11 AM

Cum doresti si cum ai timp. Polemici se vor risca tot timpul si exista caractere amatoare de polemici, fiecare exprimandu-si opinia intr-un stil mai mult sau mai putin inconfundabil, inteligibil ori diplomat :) Dar cred ca aspectele astea sunt inerente opiniei publice, nu? In orice caz, opinia publica este rar o mare calma...
Chiar era un subforum cu "paranormal", daca nu ma insel.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi