Forum Culinar: din povestile 2 Mai-ului - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

din povestile 2 Mai-ului amintiri de la marea neagra

#1 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 22 April 2016 - 01:00 AM

Vacantele anilor 88-94, le-am petrecut in 2 Mai. Plecam din Bucuresti pe la 1 Iulie si ne intorceam dupa festivalul de jazz din Costinesti, care se tine in perioasa 24-27 August. Dupa 20 August, 2 Mai-ul se golea, era si trist si splendid.
In anii '90, o batranica a deschis in curtea ei o pensiune, care in scurt timp a devenit vedeta 2 Mai-ului - si batranica si pensiunea. Se manca mult, bun si ieftin.
Daca aveti chef de citit o poveste frumoasa dar si nostalgica, va invit: in memoriam tanti Mita - din povestile 2 Mai-ului

toate bune,
Dorian
Cu drag,

Dorian

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 April 2016 - 08:29 AM

F. frumoasa povestirea! ce satisfactie poate fi mai frumoasa decat sa servesti atatia oameni,care sa fie atat de multumiti si care apreciaza ce ai gatit,si sa lasi o amintire atat de frumoasa ?! :hungry: pt. tanti Mita de la 2 mai.

#3 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 22 April 2016 - 10:21 AM

Aoleu, ce mi-ai făcut wokule! Am o mulțime de treabă și tu m-ai teleportat în trecut!

Da...festivalul de jazz de la Costinești, de unde ne întorceam cu personalul spre Mangalia, cu pumnii strânși să nu cumva să fie ridicat podul de pontoane din șantierul naval...

Cele două telefoane cu fise din fața oficiului poștal, care funcționau când cum și din care unul era - supremă nedreptate- doar pentru convorbiri interurbane cu Bucureștiul.

Rechinii cumpărați din șantierul naval și fripți pe plită la un foc făcut cu te miri ce și ascuns de grănicerii ce patrulau seara pe plajă(focul era ascuns, nu rechinii și pe grăniceri îi îmbunam c-o gură de ce-aveam și noi, corăbioară de la Murfatlar sau Doi ochi albaști).

Berea la halbă de la Ilie, unde nudismul era strict interzis :hungry:

Chiar și "casa albă" capătă farmecul și aroma amintirii.

#4 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 22 April 2016 - 10:40 AM

Of, ne-om fi petrecut pe acolo!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#5 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 22 April 2016 - 12:37 PM

 icecream, la 22 April 2016 - 10:21 AM, a spus:

Aoleu, ce mi-ai făcut wokule! Am o mulțime de treabă și tu m-ai teleportat în trecut!

Da...festivalul de jazz de la Costinești, de unde ne întorceam cu personalul spre Mangalia, cu pumnii strânși să nu cumva să fie ridicat podul de pontoane din șantierul naval...

Cele două telefoane cu fise din fața oficiului poștal, care funcționau când cum și din care unul era - supremă nedreptate- doar pentru convorbiri interurbane cu Bucureștiul.

Rechinii cumpărați din șantierul naval și fripți pe plită la un foc făcut cu te miri ce și ascuns de grănicerii ce patrulau seara pe plajă(focul era ascuns, nu rechinii și pe grăniceri îi îmbunam c-o gură de ce-aveam și noi, corăbioară de la Murfatlar sau Doi ochi albaști).

Berea la halbă de la Ilie, unde nudismul era strict interzis =))

Chiar și "casa albă" capătă farmecul și aroma amintirii.


Intr-o noapte era supracontrol la Costinesti, noi fusesem la festivalul de rock (in "89), am sarit din tren la halta Pescarus si am mers pe jos pana in 2 Mai...a fost o noapte de mare exceptie -_-

Este imposibil sa nu ne fi intesectat pe-acolo acolo! Pe Facebook s-au facut un grup cu numele Din povestile 2 Mai-ului, unde ne-am adunat cam 400 de 2 Mai-sti vechi si noi. Cei care ati fost / sunteti 2 Mai-sti, hai si pe-acolo ;) :hungry:
Cu drag,

Dorian

#6 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 22 April 2016 - 03:20 PM

 walk with the wok, la 22 April 2016 - 12:37 PM, a spus:

 icecream, la 22 April 2016 - 10:21 AM, a spus:

Aoleu, ce mi-ai făcut wokule! Am o mulțime de treabă și tu m-ai teleportat în trecut!

Da...festivalul de jazz de la Costinești, de unde ne întorceam cu personalul spre Mangalia, cu pumnii strânși să nu cumva să fie ridicat podul de pontoane din șantierul naval...

Cele două telefoane cu fise din fața oficiului poștal, care funcționau când cum și din care unul era - supremă nedreptate- doar pentru convorbiri interurbane cu Bucureștiul.

Rechinii cumpărați din șantierul naval și fripți pe plită la un foc făcut cu te miri ce și ascuns de grănicerii ce patrulau seara pe plajă(focul era ascuns, nu rechinii și pe grăniceri îi îmbunam c-o gură de ce-aveam și noi, corăbioară de la Murfatlar sau Doi ochi albaști).

Berea la halbă de la Ilie, unde nudismul era strict interzis =))

Chiar și "casa albă" capătă farmecul și aroma amintirii.


Intr-o noapte era supracontrol la Costinesti, noi fusesem la festivalul de rock (in "89), am sarit din tren la halta Pescarus si am mers pe jos pana in 2 Mai...a fost o noapte de mare exceptie -_-

Este imposibil sa nu ne fi intesectat pe-acolo acolo! Pe Facebook s-au facut un grup cu numele Din povestile 2 Mai-ului, unde ne-am adunat cam 400 de 2 Mai-sti vechi si noi. Cei care ati fost / sunteti 2 Mai-sti, hai si pe-acolo ;) :hungry:


ca tot veni vorba, uitati aici inca o amintire: http://www.dorianrad...ile-2-mai-ului/

de altfel am cateva retete postate sub rubrica din povestle 2 Mai-ului, de fapt un pretext pentru a rememora acei ani frumosi impreuna cu gasca de pe facebook
Cu drag,

Dorian

#7 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 23 April 2016 - 09:11 AM

icecream, la 22 April 2016 - 10:21 AM, a spus:





Intr-o noapte era supracontrol la Costinesti, noi fusesem la festivalul de rock (in "89), am sarit din tren la halta Pescarus si am mers pe jos pana in 2 Mai...a fost o noapte de mare exceptie :D

Este imposibil sa nu ne fi intesectat pe-acolo acolo! Pe Facebook s-au facut un grup cu numele Din povestile 2 Mai-ului, unde ne-am adunat cam 400 de 2 Mai-sti vechi si noi. Cei care ati fost / sunteti 2 Mai-sti, hai si pe-acolo =(( :occasion15:



Sigur ne-am intersectat, dar am fost altă generație...noi toate nebuniile le-am făcut pe la începutul anilor '80, în '87 și '88 am lipsit motivat iar în '89 eram deja oameni așezați la cortul și ceaunul nostru, cu copil de 1 an și 8 luni pe plaja de lângă cazemată. Plus că mergeam la 2 Mai în a doua jumătate a lui august, că eram în câmpul muncii deja și cele două zile libere de 23 și 24 august prindeau tare bine adăugate la firavul concediu de odihnă. Și noi am gătit rapane și midii culese de un prieten dotat cu echipament de scufundare și cu mult entuziasm, in 90 prima oară...unii din cei ce-au participat la festin își aduc și acum aminte de tocana de rapane cu mult ardei iute, care nu s-a prea pupat cu coniacul albanez Skandenberg luat din duty-free -ul din Vama Veche....

Apoi din 91, oameni responsabili cu copil și câine, am migrat spre sud în Vama Veche unde ne-am încăpățânat să rămânem până s-au apucat s-o salveze unii.

#8 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 23 April 2016 - 09:28 AM

:occasion15:

Mulțumesc, am intrat pe grup și am făcut o baie de trecut și de amintiri..mulți oameni cu a căror viață ne-am intersectat, unii din cei cunoscuți acolo (puțini) ne-au rămas prieteni buni, pe alții i-am uitat nemeritat poate. N-o să uit niciodată cum în vara lui 89-(vreme de restriște , cartele, foamete) mulți din cei ce se întorceau acasă- necunoscuți de pe plajă- au trecut pe la cortul nostru- "Ne-a rămas ulei, noi plecăm acasă, aveți copil mic, poate vă trebuie!"- sau zahăr, miere, făină, până și spirt pastile și o spirtieră de voiaj am căpătat, Toată perioada când vecinii de cort care găteau câte ceva aduceau o porție și pentru Ana, sau cei ce mergeau în Mangalia -aventură, podul nu era construit încă- ne întrebau mereu dacă nu vrem ceva din oraș...ăsta era spiritul 2Maiului- ce s-a pierdut din păcate.

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 April 2016 - 10:51 AM

Nu vreti sa mutati subiectul la capitolul "Cu traista-n bat?" Asa va interesctati si cu Carmella, care a povestit despre Dobrogea salbatica :occasion15: si nu se pierde subiectul printre altele pe alte teme. Just a thought...am prea multe din cauza de espresso dublu :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 24 April 2016 - 01:27 AM

 Lapona Enigel, la 23 April 2016 - 10:51 AM, a spus:

Nu vreti sa mutati subiectul la capitolul "Cu traista-n bat?" Asa va interesctati si cu Carmella, care a povestit despre Dobrogea salbatica :tongue3: si nu se pierde subiectul printre altele pe alte teme. Just a thought...am prea multe din cauza de espresso dublu :)


cu placere, doar sa il mutati voi, nu stiu tehnic cum sa mut topicul :occasion15:
Cu drag,

Dorian

#11 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 24 April 2016 - 01:37 AM

 icecream, la 23 April 2016 - 09:28 AM, a spus:

:occasion15:

Mulțumesc, am intrat pe grup și am făcut o baie de trecut și de amintiri..mulți oameni cu a căror viață ne-am intersectat, unii din cei cunoscuți acolo (puțini) ne-au rămas prieteni buni, pe alții i-am uitat nemeritat poate. N-o să uit niciodată cum în vara lui 89-(vreme de restriște , cartele, foamete) mulți din cei ce se întorceau acasă- necunoscuți de pe plajă- au trecut pe la cortul nostru- "Ne-a rămas ulei, noi plecăm acasă, aveți copil mic, poate vă trebuie!"- sau zahăr, miere, făină, până și spirt pastile și o spirtieră de voiaj am căpătat, Toată perioada când vecinii de cort care găteau câte ceva aduceau o porție și pentru Ana, sau cei ce mergeau în Mangalia -aventură, podul nu era construit încă- ne întrebau mereu dacă nu vrem ceva din oraș...ăsta era spiritul 2Maiului- ce s-a pierdut din păcate.


in 89 eram si noi acolo, eram cu corturile in dreptul casei albe - si exact cum spui. Cei care plecau, ne lasau ce aveau prin vastele corturi - un ardei, o rosie, un ulei. banii ii facem din colectare de sticle si borcane,spalate in mare, duse la magazinul de langa Dobrogean, schimbate pe conserve de fasole la borcane si ce mai era pe-acolo. Cand nu mai erau bani deloc, se "translatau" halbe goale din Dobrogean la Ilie pe plaja, ca sa luam garantia, care se transforma in beri. Am gresit? daca da, Sefu cel Mare sa ne ierte... :tongue3:
Cu drag,

Dorian

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 24 April 2016 - 09:17 AM

 walk with the wok, la 24 April 2016 - 01:27 AM, a spus:

 Lapona Enigel, la 23 April 2016 - 10:51 AM, a spus:

Nu vreti sa mutati subiectul la capitolul "Cu traista-n bat?" Asa va interesctati si cu Carmella, care a povestit despre Dobrogea salbatica :) si nu se pierde subiectul printre altele pe alte teme. Just a thought...am prea multe din cauza de espresso dublu :71:

cu placere, doar sa il mutati voi, nu stiu tehnic cum sa mut topicul :)

S-a rezolvat! :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi