Forum Culinar: vinete umplute - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vinete umplute in stil imam bayildi

#1 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 22 April 2016 - 09:18 PM

Cu gandul la vacanta din Vourvorou si la o sfanta papoutsakia facuta de nasa Anna pe malul Egeii, mi-am adus aminte ca e post. Am traversat Egeea si am recurs la o delicioasa vanata umpluta cu legume de natie turceasca,imam bayildi, in traducere libera, placerea imamului. Combinatia de vanata cu usturoi, ardei iute, cimbru si ceva legume, stropita din belsug cu ulei de masline, te face sa uiti cu totul ca este post, cred si eu ca respectabilul imam s-a cutremurat de placere. Abia am reusit sa fac 2 -3 poze ca au si disparut din peisajul mesei de pranz.

  • pentru 2 portii, am adus din vastele camari ale imamului:
  • 1 vanata mai imbracata
  • 1 pahar de ulei de masline (100 ml)
  • 2 ardei grasi (sau unul capia si unul gras daca aveti, e si mai bine)
  • 4 catei de usturoi
  • 1 ceapa
  • 2 rosii gemene (asa s-au nimerit ale mele)
  • 1 lingura de bulion (pasta de tomate)
  • 1 legatura de patrunjel
  • 1 ardei iute (optional)
  • 1 lingurita de cimbru
  • 1/2 lingurita de chimion
  • sare, piper, 1 lingurita de zahar


  • am incins cuptorul la 180 C (foc mediu la cuptor clasic)
  • legumele - la spalat si curatat cu ele
  • rosiile si ardeii le-am taiat in patratele, ceapa pestisori, usturoiul felii
  • vinetele le-am curatat de coaja in zebra, desi la final nu se mai vede cum a fost curatata vanata
  • le-am taiat jumatati pe lung, le-am scobit de miez (cat sa las un deget din carne), le-am dat sare in interior si le-am pus pe o farfurie, sa mediteze la sensul vietii. Din miez am pastrat doar jumatate, stropit cu un praf de sare
  • am incalzit 4 linguri de ulei de masline intr-o tigaie, am sotat usturoiul si ardeiul iute 30 de secunde la foc mediu, am adaugat ceapa si am sotat mai departe pana s-a inmuiat ceapa.
  • am adaugat miezul de la vinete (scurs), ardeii grasi, dupa 3 minute cimbrul, chimionul si zaharul
  • au urmat rosiile, bulionul si jumatate de pahar de apa calda
  • am lasat sa bolboroseasca cam 10 minute
  • am asezonat cu sare si piper
  • am scurs vinetele de zeama, le-am presat usor cat sa mai lase lichid, apoi le-am parcat intr-o tava
  • umplutura am amestecat-o cu patrunjel taiat grosier, apoi am umplut vinetele, am turnat peste ele restul de ulei de masline
  • am dat tava la cuptor 30 de minute.


Umplutura s-a rumenit, vinetele s-au inmuiat, in bucatarie miroasea de vis. Fetelor mele le-a placut macsim.

Sa aveti pofta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2016/post-2151-14613524779541.jpg

Cu drag,

Dorian

#2 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,404
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 April 2016 - 12:23 AM

Vai de mine si de mine :occasion15: ! in drum spre casa am intrat la magazin si chiar m-am uitat la vinete dar mi s-au parut prea scumpe, acuma as da orice sa le fi luat, restul ingredientelor le aveam... La noapte cred ca o sa le visez...

#3 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 23 April 2016 - 12:29 AM

Vezi postareaadi_edi, la 23 April 2016 - 12:23 AM, a spus:

Vai de mine si de mine :D ! in drum spre casa am intrat la magazin si chiar m-am uitat la vinete dar mi s-au parut prea scumpe, acuma as da orice sa le fi luat, restul ingredientelor le aveam... La noapte cred ca o sa le visez...


auch, pe fb m-au rugat sa nu mai pun retete seara, ca le fac prea mare pofta, nu vreau sa fie si aici la fel, o sa incerc sa postez mai dupa-amiaza, ca sa fie timp de aprovizionare =(( :occasion15:
Cu drag,

Dorian

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,404
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 23 April 2016 - 01:21 AM

Vezi postareawalk with the wok, la 23 April 2016 - 12:29 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 23 April 2016 - 12:23 AM, a spus:

Vai de mine si de mine :D ! in drum spre casa am intrat la magazin si chiar m-am uitat la vinete dar mi s-au parut prea scumpe, acuma as da orice sa le fi luat, restul ingredientelor le aveam... La noapte cred ca o sa le visez...


auch, pe fb m-au rugat sa nu mai pun retete seara, ca le fac prea mare pofta, nu vreau sa fie si aici la fel, o sa incerc sa postez mai dupa-amiaza, ca sa fie timp de aprovizionare :D :occasion15:


Nu-ti fa probleme, asa n-ar mai trebui sa postezi deloc! vina mea ca m-am uitat cand mi-era foame (nu ca nu mi-ar face pofta si acum, cu burta plina); ma gandeam sa ma duc la beci sa-mi iau un borcan de zacusca si-mi inchipui ca mananc vinete umplute =(( ...

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 23 April 2016 - 01:25 AM

Vezi postareawalk with the wok, la 23 April 2016 - 12:29 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 23 April 2016 - 12:23 AM, a spus:

Vai de mine si de mine :D ! in drum spre casa am intrat la magazin si chiar m-am uitat la vinete dar mi s-au parut prea scumpe, acuma as da orice sa le fi luat, restul ingredientelor le aveam... La noapte cred ca o sa le visez...

auch, pe fb m-au rugat sa nu mai pun retete seara, ca le fac prea mare pofta, nu vreau sa fie si aici la fel, o sa incerc sa postez mai dupa-amiaza, ca sa fie timp de aprovizionare =(( :occasion15:

Si cu cei care-s peste oceane, ce te faci??? :D N-ai ce face, postezi cand ai timp si aia e! :D

#6 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 23 April 2016 - 01:27 AM

Vezi postareaFoxyy, la 23 April 2016 - 01:25 AM, a spus:

Vezi postareawalk with the wok, la 23 April 2016 - 12:29 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 23 April 2016 - 12:23 AM, a spus:

Vai de mine si de mine :D ! in drum spre casa am intrat la magazin si chiar m-am uitat la vinete dar mi s-au parut prea scumpe, acuma as da orice sa le fi luat, restul ingredientelor le aveam... La noapte cred ca o sa le visez...

auch, pe fb m-au rugat sa nu mai pun retete seara, ca le fac prea mare pofta, nu vreau sa fie si aici la fel, o sa incerc sa postez mai dupa-amiaza, ca sa fie timp de aprovizionare :D :occasion15:

Si cu cei care-s peste oceane, ce te faci??? :D N-ai ce face, postezi cand ai timp si aia e! :D


corect, este forum multinational =((
Cu drag,

Dorian

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 April 2016 - 11:05 PM

Dorian, desfasoara-te la liber, ca noi stim ca intram pe riscul nostru :occasion15: Recunosc ca mai ca am dat comanda de vinete azi, dar am reusit sa nu ma abat de la planul initial. De data asta.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 23 April 2016 - 11:29 PM

Subscriu! suntem pe un forum culinar,eu daca sunt in pana de idei am nevoie de ''inspireishan'' :tongue3: indiferent de ora(ma refer ca poate nu stiu ce sa fac a doua zi de mancare),coincidenta face ca fix inainte de aceasta reteta am vrut sa iau vinete si sa fac ceva ''ciudat'' cum spune domnu' Geany la tot ce nu face parte din bucataria traditionala romaneasca :occasion15: ''ciudatenii'' le spune el,dar ii plac,le vrea,vrea sa experimenteze pe de o parte pe de alte parte e reticent la ''parfumuri'',aka' condimente ,asa ca trebuie sa adaptez retetele la gusturile lui,ieniuei',au fost la mine la magazin vinete garla ,acum nexam,cu atat mai bine ca oricum nu fusese postata reteta,asa ca ,cu prima ocazie cand o sa iau vinete pe asta o fac,sunt sigura ca o sa-i placa,mie sigur imi va placea,(singura chestie e ca nu o sa pun chimion,nu vrea,e ''parfum''..pff!!! ie' grele :) )

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi