Forum Culinar: hering marinat cu marar - delicatese scandinave - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

hering marinat cu marar - delicatese scandinave

#1 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 24 April 2016 - 03:20 PM

Heringul marinat cu marar este printre cele mai populare si delicioase aperitive suedeze. Traditional se serveste tartinat pe paine neagra, pe un pat de salata de icre, alaturi de un ou. Locuitorii Scandinaviei sunt prin cei mai mari consumatori de peste, heringul, codul si somonul din Marea Nordului fiind in top preferinte si din belsug.

Am locuit in Suedia o perioada, in care am lucrat si pe vapoare de pescuit industrial. Am povestit pe blog o mica parte din aventurile mele la Marea Nordului, cine este curios poate sa citeasca ...................................

Reteta de mai jos este exact cum se prepara in fabrica de procesare a pestelui a firmei de pescuit la care am lucrat (mai putin aditivii si conservantii).

Heringul cu marar se prepara din pestele sarat in prealabil si apoi marinat. Zilele trecute am gasit la o pescarie hering intreg sarat, dar daca nu gasiti, puteti cumpara peste congelat, il decongelati acasa astfel: la 1 litru de apa rece adaugati 150 g sare de bucatarie si 30 ml de otet de 9°. In 3-4 ore se dezgheata. De ce aceasta solutie: pentru ca pestele sa-si pastreze proprietatile si sa impiedice aparitia florei bacteriene. Heringul este foarte perisabil, de aceea este fie sarat fie congelat imediat ce a fost prins. Concentratia de mai sus este valabila pentru hering, scrumbie, macrou, merlucius, sardina. Pentru pestii de apa dulce sunt alte concentratii (40-50 ml de otet)

Odata dezghetat, se prepara o saramura astfel:

  • la 1 litru de apa se adauga:
  • 200 g sare
  • 2 foi de dafin
  • 10-12 boabe de piper negru
  • 2-3 boabe de ienibahar


  • apa se fierbe impreuna cu ingredientele, se lasa sa se raceasca la temperatura camerei
  • se pune pestele in saramura, apoi se da la rece.
  • dupa o saptamana se poate marina sau prepara cum doriti, dar timpul de maturare deplina este de cca doua saptamani.


Suedezii pun in saramura pestele intreg curatat doar de solzi si crestat pe spate cu o taietura, exact in spatele capului. Daca doriti, il puteti curata de branhii si intestine.

pentru heringul marinat cu marar avem nevoie de:
  • 1 kg de hering sarat
  • 1 ceapa mare
  • 1 legatura de marar
  • 400 ml otet alb de 9°
  • 350 ml apa
  • 250 g zahar
  • 4 lingurite de piper alb boabe


Ati sesizat ca este mai mult otet decat apa. Reteta originala este cu apa si otet in parti egale, doar ca otetul din Suedia are 12° si 24°. Ca sa ajung la aceeasi concentratie data de otet, am micsorat cantitatea de apa cu 50 de ml.

  • heringul sarat se taie in fileuri (daca aveti rabdare il puteti jupui de piele), se spala si se pune intr-un castron cu apa rece, la temperatura camerei (cca 20°) pentru 10-12 ore
  • se schimba apa la 6 ore
  • se fierbe in doua clocote apa cu otet, zahar si piper, se lasa la racit
  • se sterilizeaza un borcan de 800 ml
  • se clatesc fileurile, se usuca cu un prosop de hartie se taie in bucati de cca 3 cm, in forma de romburi
  • ceapa se taie pestisori, mararul se toaca mare
  • se pune in borcan un strat de ceapa, marar si un strat de peste, se repeta pana se umple borcanul si se termina pestele
  • se pune borcanul in frigider
  • dupa 2 zile este gata, se poate manca.

Il puteti pastra in frigider cca doua saptamani. Daca nu aveti timp sau rabdare de bucatareala, cand treceti prin Ikea puteti cumpara un borcanel cu sill dill (hering marinat cu marar - in suedeza) dar veti castiga niste E-uri in organism.

Sa aveti pofta! God aptit!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2016/post-2151-14615038988157.jpg

Cu drag,

Dorian

#2 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 24 April 2016 - 04:53 PM

Soacra-mea facea hering marinat, dar nu punea marar. Mie imi place foarte mult, chiar am un borcanas in frigider (de la magazin :) ). Imi place si ca gustare, si adaugat la salata de sfecla rosie, nu stiu in ce alt fel se mai poate manca.

#3 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 24 April 2016 - 05:28 PM

Vezi postareaadi_edi, la 24 April 2016 - 04:53 PM, a spus:

Soacra-mea facea hering marinat, dar nu punea marar. Mie imi place foarte mult, chiar am un borcanas in frigider (de la magazin :) ). Imi place si ca gustare, si adaugat la salata de sfecla rosie, nu stiu in ce alt fel se mai poate manca.


in Suedia nu prea e apertiv fara hering in genul asta, la fel ca briosele cu scortisoara la desert, care nu lipsesc de pe masa suedezilor in toate momentele zilei. Ce ma omora acolo era painea, lor le place dulce si cu siropuri. Painea sarata era scumpa rau (cea pe care o mancam noi), asa ca m-am pus pe facut paine si o congelam. Sau cumparam din Danemarca sau Germania cand ajungeam pe-acolo.
Cu drag,

Dorian

#4 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 24 April 2016 - 06:36 PM

Vezi postareawalk with the wok, la 24 April 2016 - 05:28 PM, a spus:


in Suedia nu prea e apertiv fara hering in genul asta, la fel ca briosele cu scortisoara la desert, care nu lipsesc de pe masa suedezilor in toate momentele zilei. Ce ma omora acolo era painea, lor le place dulce si cu siropuri. Painea sarata era scumpa rau (cea pe care o mancam noi), asa ca m-am pus pe facut paine si o congelam. Sau cumparam din Danemarca sau Germania cand ajungeam pe-acolo.


Pai hai si la topicul de brutarit! :)

Eu in Finlanda mancam hering cu sos de smantana si mult marar. Traditional si asta la finlandezi. L-am facut de cateva ori dar cu heringul gata marinat, nu m-am aventurat niciodata sa il marinez singura :71:. Felicitari, e ceva de lucru.

#5 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 24 April 2016 - 06:52 PM

Vezi postareaKiva, la 24 April 2016 - 06:36 PM, a spus:

Vezi postareawalk with the wok, la 24 April 2016 - 05:28 PM, a spus:


in Suedia nu prea e apertiv fara hering in genul asta, la fel ca briosele cu scortisoara la desert, care nu lipsesc de pe masa suedezilor in toate momentele zilei. Ce ma omora acolo era painea, lor le place dulce si cu siropuri. Painea sarata era scumpa rau (cea pe care o mancam noi), asa ca m-am pus pe facut paine si o congelam. Sau cumparam din Danemarca sau Germania cand ajungeam pe-acolo.


Pai hai si la topicul de brutarit! :71:

Eu in Finlanda mancam hering cu sos de smantana si mult marar. Traditional si asta la finlandezi. L-am facut de cateva ori dar cu heringul gata marinat, nu m-am aventurat niciodata sa il marinez singura :). Felicitari, e ceva de lucru.


multumesc :)

la brutareala nu ma mai bag, imi place sa fac paine dar noi nu mancam, in casa la noi se mananca o paine pe luna cred, nu exagerez. Am hranit si hranesc toate pasarile din zona, pentru ca mereu ramane paine neconsumata. In schimb, va veni Christiana (fiica mea) cu retete pe blog cu paine, lor le place mult sa coaca paine si au devenit experte. acum doua zile mi-a scris mama Christianei ca au cumparat un Duch Owen - de la ea am auzit prima data despre asta. Astept si eu feedback de la ea, l-a cumparat din Suedia, 100% fonta cu vreo 100 de euro.
Cu drag,

Dorian

#6 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 25 April 2016 - 12:51 PM

Vroiam si eu o jucarie din asta, omul care e perplex la ustensile de bucatarie, m-a intrebat de unde sa comande, si eu m-am laudat la mama ca ce m-am scos, la care tata inginer pana in maduva oaselor( si-a oalelor :headbang: ) a scos ciaunul de la strabunica si mi-a zis ca daca am cu ce sa umplu 4 litri cat are capacitatea ala, mi-l da acasa, da nu-mi plateste taxiul sa-l car in troleibuz! :tongue3:

Fonta, fonta, de la uzinele de la Hunedoara cand mai functionau!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#7 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 25 April 2016 - 04:45 PM

Vezi postareazerda, la 25 April 2016 - 12:51 PM, a spus:

Vroiam si eu o jucarie din asta, omul care e perplex la ustensile de bucatarie, m-a intrebat de unde sa comande, si eu m-am laudat la mama ca ce m-am scos, la care tata inginer pana in maduva oaselor( si-a oalelor :headbang: ) a scos ciaunul de la strabunica si mi-a zis ca daca am cu ce sa umplu 4 litri cat are capacitatea ala, mi-l da acasa, da nu-mi plateste taxiul sa-l car in troleibuz! :tongue3:

Fonta, fonta, de la uzinele de la Hunedoara cand mai functionau!


ehehe! in Bucuresti mai sunt ceaunuri de fonta bune, in Obor. Eu am 2 dar smaltuite ambele
Cu drag,

Dorian

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi