Forum Culinar: spaghete cacio e pepe - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

spaghete cacio e pepe cu branza Horezu

#1 Useril este offline   walk with the wok 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 20-April 16

Postat 25 April 2016 - 04:53 PM

Este una din top #3 retete de spaghete pentru mine.

Caccio e pepe inseamna branza si piper, dar nu orice branza. Aceasta reteta de spaghete este foarte veche si foarte iubita in Italia. Branza consacrata in acest caz este pecorino, adica branza de oaie maturata. De altfel pecorino inseamna branza de oaie (pecora = oaie); in vechime, ciobanii, in perioadele cand plecau cu oile la pascut in munti, luau in desagi branza de oaie uscata, multe paste, ulei de masline si boabe de piper la greu. In reteta veche se fierbeau pastele, branza maruntita se amesteca cu apa din care fierbeau pastele si piper zdrobit, rezultand o crema, care se amesteca cu pastele. Reteta contemporana este aproximativ identica, doar ca pecorino a evoluat ca si tehnologie de productie. In Italia intalnim aceasta branza sub forma proaspata, dar nu telemea ci cascaval, semi-maturat sau maturat complet - in acest caz fiind asemanatoare cu parmezanul dar cu gust mult mai intens, diferenta intre parmezan si pecorino fiind laptele; parmezanul este facut din lapte de vaca.

Unde gasim aceasta branza la noi? In supermarket gasim pecorino romano, cel mai cunoscut si mai folosit pecorino. Avem si noi o branza de oaie maturata autohtona despre care am vorbit la pizza - branza Horezu, pe care am folosit-o din nou la aceasta reteta si a iesit excelent. Reteta este foarte simpla, rapida si dintre cele mai savuroase retete de spaghete. Un amanunt care face diferenta: in majoritatea retetelor, piperul este macinat proaspat. Daca este zdobit in mojar, aroma este mult mai puternica
  • am adunat foloasele cuvenite si suficiente:
  • jumatate de cutie de spaghete Barilla no. 5 (225 g)
  • 100 g de branza Horezu rasa (cat mai fin)
  • 2 linguri de unt
  • 4 linguri de ulei de masline
  • 1 lingura de piper boabe
  • sare

  • am pus apa la fiert pentru spaghete cu o lingura de sare
  • am ras branza, am zdrobit piperul
  • am pus spaghetele la fiert, le-am fiert al dente (cu circa un minut mai putin decat instructiunile de pe cutie)
  • in timp ce se fierbeau, am incalzit la foc mediu intr-o tigaie (cu pereti inalti) 3 linguri de ulei de masline, in care am pus jumatate din piperul zdrobit , am lasat un minut, am luat tigaia de pe foc
  • am luat 1 polonic mic din apa in care fierb spaghetele si am turnat-o in tigaie, am adaugat untul, am amestecat, am pus tigaia inapoi la foc mediu
  • am transferat spaghetele fierte in tigaie am adaugat 3/4 din branza rasa si inca o lingura de ulei de masline
  • am amestecat pana cand branza s-a topit (3-4 minute)
  • am mai adaugat cateva linguri de apa de la paste, astfel incat sa rezulte o consistenta cremoasa
  • am gustat de sare, le-am asezonat
  • le-am pus la masa cu restul de branza rasa si piper zdrobit, se consuma imediat, calde si bune!




Sa aveti pofta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2016/post-2151-14615958217272.jpg

Cu drag,

Dorian

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi