Forum Culinar: Cutite - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cutite Ce si de ce astea si nu altele

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 07 May 2016 - 09:08 PM

Am spus-o si mai demult, un cutit serios nu te face bucatar mai bun. Cutitul face ce stie el sa faca.... taie. Si nu conteaza ce cutit facut de mai stiu eu cine e... el tre sa fie ascutit ca sa taie.

Ani de zile am avut tot felul de cutite de cacat pe care le-am folosit bine, pe care le-am ascutit des, pe piatra. Isi faceau treaba, eram multumit. Dar trebuia sa l;e intretin bine si sa le ascut des. Pana cand mi s-a pus pata si mi-am zis ca a venit momentul ca sa imi iau niste cutite serioase pe care sa trebuie sa le ascut mai putin des. Asadar, am taiat nodul gordian, folosindu-ma de "cutitul" unei reduceri de pret si mi-am luat un set de cutite noi. Si am hotarat ca mai mult de 4 cutite serioase nu mai folosesc. Ok, 5. Al cincilea cutit serios inca imi lipseste dar, in curand, il voi lua si pe ala. Inca mai sap.

Cutitele vechi nu le arunc pentru ca sunt, inca, foarte bune. Unele sunt chiar un "designer set". Le voi face cadou, dupa ce le ascut asa cum trebuie, pe piatra, chiftelei senioare (nu mai suntem impreuna dar suntem in relatii nerazboinice).

Asadar, va prezint noul meu set de cutite...

Imagine atasata: monthly_05_2016/post-102-14626480819666.jpg
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 20 June 2016 - 09:10 PM

Eh, dupa ce m-am convins, timp de niste ani, ca cea mai buna metoda de ascutit cutite este pe piatra, mi-am zis ca sa va pun aci si un filmulet despre ascutit cutite. Io cred ca asta este cel mai bun pe care l-am vazut pana acum din miile de filmutele care sunt pe iutiub.

http://www.youtube.c...h?v=CO7KdLZY7fQ
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi