Forum Culinar: Restaurant Bucuresti - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Restaurant Bucuresti HELP!!

#1 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 13 June 2016 - 10:47 AM

Buna ziua,

Imi recomandati va rog un restaurant in Bucuresti pentru un grup de 15-20 persoane pentru cina? Sunt spanioli, englezi, polonezi, rusi...nici un roman, asa ca ar fi bine un restaurant mai "romanesc".
Eu le-am recomandat pentru prima seara Caru cu bere...nu stiu daca am facut bine, pentru ca eu am fost ultima data acolo acum multi ani, dar vad ca e asa, dintre cele mai "traditionale" ;)

Profit de ocazie sa va mai pun o intrebare...Ce activitate turística s-ar putea organiza pentru un grup intr-o dupa-amiaza in Bucuresti? Autobuzul turistic??

Oamenii astia au senzatia ca daca sunt romanca cunosc Bucurestiul ca in palma, restaurante, hoteluri si activitati turistice incluse ;) , cand eu habar nu am...Cel mai bine cunosc aeroportul :)

Multumesc frumos!! ;)
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 June 2016 - 11:24 AM

Vezi postareaTitirimundi, la 13 June 2016 - 10:47 AM, a spus:

Buna ziua,

Imi recomandati va rog un restaurant in Bucuresti pentru un grup de 15-20 persoane pentru cina? Sunt spanioli, englezi, polonezi, rusi...nici un roman, asa ca ar fi bine un restaurant mai "romanesc".
Eu le-am recomandat pentru prima seara Caru cu bere...nu stiu daca am facut bine, pentru ca eu am fost ultima data acolo acum multi ani, dar vad ca e asa, dintre cele mai "traditionale" :)

Profit de ocazie sa va mai pun o intrebare...Ce activitate turística s-ar putea organiza pentru un grup intr-o dupa-amiaza in Bucuresti? Autobuzul turistic??

Oamenii astia au senzatia ca daca sunt romanca cunosc Bucurestiul ca in palma, restaurante, hoteluri si activitati turistice incluse ;) , cand eu habar nu am...Cel mai bine cunosc aeroportul ;)

Multumesc frumos!! ;)

Buna Titi! ;)
Caru cu bere, Hanul lui Manuc, Hanu' Berarilor sau Excalibur, zic eu.. Astea ar fi cele mai cunoscute pe care eu personal le-am vizitat si care mi se par in regula. Sunt suficient de mari si au si meniu destul de "traditional". Acum vreo 10 ani am fost si la Doi Cocosi, dar nu stiu cum mai sunt acum.. daca se mai merita vizitati ori ba.
Altele (nevizitate de mine, recunosc) ar fi: Crama Domneasca sau Cocosatu' (unde se servesc cei mai faimosi si buni (zic unii) mici din tara!).
Activitate turistica.. depinde si ce vor sa vada. Pot sa se plimbe prin Centru Vechi (cat inca mai exista) sa "ia pulsul" orasului (pe timp de zi), sa viziteze Casa Poporului (in interior) sau sa se plimbe, pur si simplu, prin parcuri (Cismigiu, Herastrau), ori de-a lungul marilor bulevarde / de-a lungul Dambovitei.
Sper sa mai apara si alte personute la interval, cu idei. Momentan atata mi-a trecut prin bostanel. ;)

#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 June 2016 - 11:25 AM

La Caru cu bere nu e chiar specific romanesc, romanesc, ca are si preparate de berarie germana frankfurter , carnati vienezi etc.. Mai degraba la Hanul Berarilor care e in Piata Natiunilor Unite, sau daca vrei chiar romanesc suta la suta incearca la Nicoresti, e un restaurant vechi cu preparate chiar specific romanesti, am dus eu niste straini acolo erau incantati ca are aerul ala de bistro antebelic, e pe Maria Rosetti colt cu str. Toamnei.

Sigur ca merge si cu autobuzul turistic, desi eu una n-am fost cu el, doar l-am vazut, dar mai bine-i duci la Muzeul Satului si mai spre seara in Centru Vechi. Asa ca ai putea sa-i duci pe toti la Hanul Berarilor sau la Nenea Iancu http://www.berarianeneaiancu.ro/ se plimba si pe la Curtea veche sau la Muzeu daca au pofta si e si in centru, la fel ca si celelalte doua de care ti-am zis. Eu am mancat in toate si e buna mancarea, dar cred eu ca Hanul Berarilor si la Nicoresti este mai " specific romanesc".
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 13 June 2016 - 12:19 PM

Multumesc frumos!

Eu nu merg cu ei (ceea ce, pe de alta parte, mi se pare forte urat din partea lor :) ).
Cautand pe net am vazut Casa Doina...stiti cum e?

Cred ca o sa le spun sa ia Autobuzul turistic...nu e nici un roman in grup si nici unul si ei nu au fost inainte in Bucuresti, si sa ii trimit sa se plimbe asa...(chiar daca nu ne-ar face nici un rau daca s-ar pierde vreo luna pe acolo)
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#5 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 June 2016 - 12:58 PM

E frumos si acolo, desi acolo n-am fost in ultimii 5 ani, e chiar in parc la Kiseleff, e placut, depinde daca vor mai multa verdeata sau mai mult sa fie in in oras, depinde si unde se cazeaza, ca de exemplu de la Casa Doina nu pot pleca decat cu taxiul, ca altfel merg pe jos......in timp ce din Centru ajung usor oriunde. Daca vor doar o cina linistita e placut, daca n-o ploua :)
La Casa Doina e si meniu mai romanesc modern, nu chiar traditional pur, dar nu-i impiedica nimeni sa-si ia produse romanesti.

Eu zic sa le spui si de Muzeul Satului ca e si pe ruta autobuzului turistic asa ca il pot localiza usor.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#6 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 13 June 2016 - 02:27 PM

Multumesc!
Am trimis mail cu Hanu Berarilor si Muzeul Satului.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#7 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 13 June 2016 - 02:39 PM

Acuma am vazut ca Hanu Berarilor sunt 2: Casa Oprea Soare si Casa Elena Lupescu... :)
Care e autentic? Sau mai centric?

Multumesc!
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 June 2016 - 03:00 PM

Vezi postareaTitirimundi, la 13 June 2016 - 02:39 PM, a spus:

Acuma am vazut ca Hanu Berarilor sunt 2: Casa Oprea Soare si Casa Elena Lupescu... :)
Care e autentic? Sau mai centric?

Multumesc!

Casa Soare e mai central, e langa Piata Unirii. Eu acolo am fost si mi-a placut locatia!

#9 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 June 2016 - 03:03 PM

Da, in centru e mai bine, e chiar langa Palatul de Justitie, e frumoasa si locatia si e si langa Dambovitza, aproape si de Casa Poporului si Parcul Izvor daca vor sa se plimbe dupa masa! :)
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#10 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 13 June 2016 - 05:15 PM

Multumesc mult! Sarumana :) ;)
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#11 Useril este offline   Katalina12 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 30-January 20

Postat 06 February 2020 - 02:48 PM

Multumesc mult! Cu siguranță voi merge la acest restaurant :blush:

#12 Useril este offline   Lolita 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 12-February 20

Postat 13 February 2020 - 05:05 PM

Vezi postareaKatalina12, la 06 February 2020 - 02:48 PM, a spus:

Multumesc mult! Cu siguranță voi merge la acest restaurant =))

nu vei regreta :71:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi