Forum Culinar: Intrebare - Albota Sibiu - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare - Albota Sibiu

#1 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 19 June 2016 - 10:38 AM

Am cautat pe aici insa nu am gasit nimic specific despre loc. In august o sa calatorim spre Ro si cum anul trecut am ratat Transfagarasanul, anul asta e pe lista. Vrem sa ne oprim si sa inoptam la Pescaria Albota. Deocamdata pe site-urile de profil nu mai sunt locuri de cazare. Am scris direct celor de la Albota, sa vedem cum si daca raspund. In fine, in caz ca nu e nimic disponibil, am varianta Cartisoara pentru dormit dar inca in plan o vizita la pescarie.

A ajuns cineva pe acolo, aveti experienta cu inoptat si/sau servit masa? Cum e?

Multumesc frumos.

#2 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 21 June 2016 - 06:46 PM

 Kiva, la 19 June 2016 - 10:38 AM, a spus:

Am cautat pe aici insa nu am gasit nimic specific despre loc. In august o sa calatorim spre Ro si cum anul trecut am ratat Transfagarasanul, anul asta e pe lista. Vrem sa ne oprim si sa inoptam la Pescaria Albota. Deocamdata pe site-urile de profil nu mai sunt locuri de cazare. Am scris direct celor de la Albota, sa vedem cum si daca raspund. In fine, in caz ca nu e nimic disponibil, am varianta Cartisoara pentru dormit dar inca in plan o vizita la pescarie.

A ajuns cineva pe acolo, aveti experienta cu inoptat si/sau servit masa? Cum e?

Multumesc frumos.


Ia vezi ce găsești pe-aici.Fă și tu o medie, nu lua ad-literam nici ce-i de bine, nici ce-i de rău.Depinde de fiecare persoană!

http://amfostacolo.r...garasan&id=3626

Dai pe ”detalii review și citești cine ce-a găsit pe-acolo! Văd că are mai multe pozitive!

Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 22 June 2016 - 11:48 AM

Despre cazare nu pot să-ți spun nimic. Dar despre mâncat acolo numai de bine. Personal nu am ajuns, am rătăcit drumul Imagine postata așa că am mâncat la păstrăvăria de la Sâmbăta. Dar a fost mama de mai multe ori cu frați și prieteni și sunt toți foarte mulțumiți. Prietena mea din Germania nu ratează nici o ocazia să treacă pe acolo când vine în țară.

#4 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 25 June 2016 - 02:31 PM

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am mai citit pe aici, pe colo si in general am citit de bine. Anul trecut am ratat si noi iesirea spre Transfagarasan si anul asta am zis ca daca ne luam cazare acolo pe undeva, trebuie sa ajungem :floare:). Am vrut acolo special mai ales pentru Edi, sa se destinda un pic, sa hraneasca pestii, sa alerge si sa faca cunostina cu alte animale. Am inteles ca au acolo diverse animale de ferma si lui i-ar placea.
Cei de la Pensiune mi-au raspuns si in final am rezervat. Vom sta o zi in Sibiu si a doua zi, lejer si fara stres o luam spre Transfagarasan si o sa stam la Albota. Nu cred sa fie atat de rau :D. Voi reveni cu impresii dupa intoarcere.

#5 Useril este offline   Peter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,224
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 26 June 2016 - 07:08 AM

 Kiva, la 25 June 2016 - 02:31 PM, a spus:

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am mai citit pe aici, pe colo si in general am citit de bine. Anul trecut am ratat si noi iesirea spre Transfagarasan si anul asta am zis ca daca ne luam cazare acolo pe undeva, trebuie sa ajungem :floare:). Am vrut acolo special mai ales pentru Edi, sa se destinda un pic, sa hraneasca pestii, sa alerge si sa faca cunostina cu alte animale. Am inteles ca au acolo diverse animale de ferma si lui i-ar placea.
Cei de la Pensiune mi-au raspuns si in final am rezervat. Vom sta o zi in Sibiu si a doua zi, lejer si fara stres o luam spre Transfagarasan si o sa stam la Albota. Nu cred sa fie atat de rau :D. Voi reveni cu impresii dupa intoarcere.

Vacanta placuta!

Peter
Salutari din Bavaria

Imagine postata

#6 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 26 June 2016 - 04:26 PM

 Peter, la 26 June 2016 - 07:08 AM, a spus:


Vacanta placuta!

Peter


Merci, Peter, dar mai avem ceva de munca :floare:. Plecam abia pe 1 august...

#7 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 18 August 2016 - 04:30 PM

Am revenit. Vroiam doar sa continui topicul cu Albota si feedback-ul in urma experientei personale.

Albota a fost o experienta surprinzator de placuta. Ce am citit pe ici-colo inainte de plecare parea sa fie OK dar nu am gasit prea multe referinte referitoare la cazare.
Noi am fost cazati in Vila principala. Camera mai degraba la standard de hotel decat de pensiune. Televizor (inutil pentru noi), aer conditionat, mini-frigider, balcon. Curat si placut in camera. Vila principala are restaurtant cu terasa. Acolo am si mancat de pranza si cina.

Bineinteles, avand pastravaria proprie, restaurnatul are si preparate din peste. La pranz am avut o salata de icre de pastav extem de buna si o supa de peste. Supa m-a dezamagit, era 60% morcovi, prea dulce pentru gustul meu, amestecul de legume ne-echilibrat. Vreo 2-3 bucatele de peste. Ma rog, se simtea gustul de peste dar pentru mine era mai mult supa de morcovi cu o aroma fina de peste. La cina am luat ce recomanda mai toata lumea: File de pastrav in crusta de fulgi de porumb cu cartofi natur si sos de patrunjel. Gustos. Pana si al meu sot care nu e fac inrait peste a declarat ca e delicios. Poze si preturi nu am. Eu nu fac poze la mancarea pe care o primesc in restaurant...:violent6:

Micul dejun a fost inclus in pretul camerei. Variat incluzand iarasi icre, salata de vinete, zacusca pe langa mezeluri si branzeturi produse tot de ei. Branza pe care am gustat-o foarte buna. Am si cumparat la plecare.

Locul e placut si 2 zile petrecute acolo pot fi chiar relaxante. Au amenajat pentru copii si loc de joaca cu nisip, tobogan, casute, observator si chestia de jos pe care Edi s-a jucat de cateva ori. Totul intr-o nota rustica, facut din lemn.

Imagine atasata: monthly_08_2016/post-729-14715303402066.jpg

Asta e o poza de la balconul camerei. Sunt helesteie cu pastrav, lumea se poate plimba, poate pescui contra-cost, se poate balaci in rauletul directionat.Fiecare constructie sau loc amenajat avea cate o placuta explicativa cu ce reprezinta. Mi s-a parut inteligent sa dai omului informatia fara sa il faci curios si sa inceapa sa caute de capul lui pe acolo mai stiu eu ce.

Imagine atasata: monthly_08_2016/post-729-14715304374487.jpg

Pe langa vila principala mai erau rasfirate alte cateva cabanute, pareau pline si astea. Asta una dintre ele:

Imagine atasata: monthly_08_2016/post-729-14715304915215.jpg


Sa inchei, experienta noastra la Pastravaria Albota (Sibiu) a fost una extrem de placuta. Va recomand daca vreti sa faceti un weekend pe Transfagarasan sa va opriti macar pentru pranz acolo. E placut, de bun simt, fara preturi astronomice.

#8 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 18 August 2016 - 05:43 PM

Ai fost aici: http://amfostacolo.r...anta__70319.htm ? La Arpașu de Sus?
Să vă fie de bine!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#9 Useril este offline   Peter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,224
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 19 August 2016 - 07:37 AM

Frumos Kiva. Sa va fie de bine.

Peter
Salutari din Bavaria

Imagine postata

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 August 2016 - 01:02 AM

Frumos loc.

#11 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 20 August 2016 - 10:26 PM

Foarte fain.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi