Forum Culinar: Este dar nu este semidreddo - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Este dar nu este semidreddo inlocuitor pentru minunatia asta italiana

#1 Useril este offline   musique 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 06-October 10
  • LocationConstanta

Postat 07 October 2016 - 03:41 PM

Salutare tuturor,
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a gasi un inlocuitor pentru semifreddo. Am nevoie de o consistenta la fel ca a cea a semifreddo, adica pufoasa si light, dar sa nu trebuiasca sa fie pastrata la rece, sa nu fie ganache si nici mousse, sa se poata lucra usor cu el, cum se lucreaza, spre exemplu, cu feliile de chec, sau tort, adica poti jongla cu ele fara sa se rupa.
Semifreddo daca il freci mult se topeste, ganache sau mousse nu sunt suficient se firm, ca sa zic asa, insa aluaturile scoase din cuptor nu au luciul ala frumos specific semifreddo.

Am nevoie ca sa umplu niste forme de prajituri, apoi sa scot prajitura din forma dar sa se poata manevra precum un chec dar sa pastreze finetea semifreddo.

Asadar?:occasion15:
Don't panic. Ok, panic !!!

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 October 2016 - 07:03 PM

Imi pare rau ca nu te pot ajuta Muzi' ca eu nu le am cu ''cofetareala'' poate gasesti ceva la topicul asta http://artaculinara....-si-mousse-uri/,asteptam sa vedem daca stiu fetele ceva ,dupa mine daca nu e mousse si nici semifredo imi vine in minte ''diplomatul'' e cu gelatina,forma poate rezulta destul de ferma zic eu :occasion15: mai mult de atata ma depaseste din pacate...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi