Forum Culinar: Usturoi cu creveti si soarma :) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Usturoi cu creveti si soarma :) Pai da :)))))))))

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 27 November 2016 - 07:42 PM

Asadar, o mancare noua in care se imbina diverse gusturi din diverse zone.

O sa ziceti ca m-am tacanit de ma gandii la combinatia asta dar va asigur ca sunt in depline facultati mintale Imagine postata


Imagine atasata: monthly_11_2016/post-102-14802679132971.jpg


In poza se vede ce aveti nevoie pentru acest festin culinar.

Intai taiati rosiile in cuburi nu foarte mici. Sau cum vreti voi. Si le aruncati intr-o tigaie cu putin ulei de mazline. Zdrobiti trei capatani mari de usturoi si le aruncati, necuratate, in tigaie. Dati foc maricel si lasati rosiile sa se faca. O sa mai scada dupa ce lasa lichid si mai completati cu vin alb sec. Faceti focu' mic si puneti capac deasupra si va apucati de altele.

Altele inseamna ciupercile. Champioane de Paris sau, altfel spus, champioane maro. Rupeti piciorusele pe care, apoi, le taiati o data in lung. Apoi taiati palariile in fasi groase. Loati o alta tigaie, puneti putin ulei de mazline si aruncati ciupercile in ea. Apoi loati iarasi vreo 3-4 capatani mari de usturoi, le zdrobiti (cu latul cutitului, fara ca sa va taiati) si le aruncati si pe dansele, tot nec uratate, peste ciuperci.


Imagine atasata: monthly_11_2016/post-102-14802669486675.jpg


Faceti focul maricel si le perpeliti, impreuna, pana cand aproape se fac. Dar inainte de aproape se fac mai turnati niste vin alb cat sa dea ceva mai multa umezeala. Cand is gata aproape facute rasturnati tigaia intr-un castron.

Apoi loati crevetii si ii aruncati in tigaie, tot cu putin ulei de mazline. Loati iarasi vreo 3 capatani mari de usturoi, le zdrobiti si le trantiti peste creveti, necuratate. Apoi perpeliti si pe dansii la foc nu foarte mare si cand si-au lasat zeama... o aruncati. Apoi puneti unt in tigaie si mai perpeliti putin fara ca sa-i faceti de tot. Cand sunt gata aproape facuti turnati tigaia in castronul cu ciuperci, deasupra ciupercilor. Puneti castronul la o parte si va apucati de soarma.

Aici se gaseste la Lidl caserola cu carne de soarma (sau saorma cum ii zice in Romanica). Sunt fisii de carne de porc cu diverse mirodenii. Le spalati binebine, le stoarceti si le puneti la scurs pe un servet. Da' faceti asta inainte sda va apucati de facut mancare ca sa aive timp sa se scurga bine de apa.
Apoi loati soarma asta si o aruncati intr-o tigaie cu ceva ulei de masline si o perpeliti la foc maricel. O sa-si lase zeama (ca e injectata cu cacaturi). Zeama asta o aruncati. Apoi mai puneti putin ulei de masline peste carne si o lingurita de praf de curcuma (sau turmeric, cum ii zice prin alte zone), amestecati bine si o perpeliti cum trebe, da' nu o uscati ci doar cat sa fie buna.

Cand carnea e gata ar trebui sa fie si rosiile facute. Trantiti carnea peste rosii, apoi castronul cu ciuperci si creveti, mestecati binebine, mai trantiti niste vin alb deasupra si lasati o vreme sa se patrunda, la foc mititel. Acu, chestia asta nu are foarte multa zeama de scazut si dupa ce a scazut zeama atat cat vreti voi, o dati la o parte si puneti in farfurii si mancati.

Imagine atasata: monthly_11_2016/post-102-14802686838387.jpg

Dar inainte sa mancati, loati o legatura zdravana de patrunjel si una zdravana de coriandru, le tocati si le amestecati si trantiti, cu spor, peste mancare.

Beti vin.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 November 2016 - 07:34 AM

Inca nu am doza necesara de cofeina in sange ca sa pot intelege ce e soarma ... dar recuperez. In orice caz...creveti, mmmmmm Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 29 November 2016 - 07:37 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 November 2016 - 07:34 AM, a spus:

Inca nu am doza necesara de cofeina in sange ca sa pot intelege ce e soarma ... dar recuperez. In orice caz...creveti, mmmmmm Imagine postata



shoarma
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 November 2016 - 04:36 PM

Ah, saorma! Imagine postata Am pricipit! Doar ca la origini nu e carne de porc aia. Eu pui as pune :floare: Just a thought.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi