Forum Culinar: Icre sau coșmar? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Icre sau coșmar?

#21 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 11 January 2017 - 09:49 AM

Vezi postareaCarmella, la 11 January 2017 - 08:58 AM, a spus:

Ești paranormală :rolleyes: ia vezi ce-ți mai trebuie prin casă și deschide un subiect pe forum :toothy6:
Imagine postataImagine postataImagine postata
Carmella, mi-ai făcut ziua frumoasă!!!


Sorina, eu icre din astea așa cu bobul mare (cum îmi par astea ultimele) nu am frecat niciodată cu ulei. Le mâncăm pe pâine prăjită, unsă cu unt. A fost parte din masa de revelion! Imagine postata

Fetelor, mulțumesc și eu pentru toate sfaturile ș informațiile legate de icre. Îmi plac mult dar nu prea fac pentru că nu mi-au ieșit niciodată fără adaosuri. Ne rezumam la din astea domnești, dar ce-i drept mai rar. Cu prima ocazie am să încerc unele așa, curate.

#22 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 11 January 2017 - 09:50 AM

Vezi postareamoatza, la 11 January 2017 - 09:20 AM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 10 January 2017 - 10:30 PM, a spus:

I-a uitați cu ce m-am procopsit eu...


Acuma, nu stiu ce sa zic :rolleyes: mie mi se par cam mari bobitele tale de icre, eu am congelat de-astea normale, mici. Sunt ele mai mari sau e din cauza pozei?
Intrebarea mea: astea mai mari si colorate (am inteles ca nu tocmai natur) se fac si ele salata? nu se consuma asa cum sunt?
nu-s innebunita dupa icre, dar as vrea sa stiu.

La noi la pescarie au si icre preparate de ei, astea mari si rosii, icre de pastrav le amesteca cu alea de stiuca facute salata. Teoretic se mananca pe paine prajita, natur, dar daca vrei sa le amesteci in salata se vad tare frumos! Ca sa va faceti o idee 100 de grame de icre de stiuca preparate sunt 6 lei si alea care au si icre de pastrav rosii sunt 7 lei. Dar imi amintesc ca am auzit niste pescari amtori spunand ca au facut salata din icre de patrav, e drept autohton, adica nu din acesta somonat, icrele erau albe nu rosii!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#23 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 11 January 2017 - 02:42 PM

Icrele din borcan sunt de păstrăv salmonat. Exact asta e culoarea lor naturală. Și au într-adevăr bobul mare.
Căutând aseară pe net am găsit persoane care sfătuiau să se mănânce așa (doar sărate), dar am găsit și cine le-a "mixat" cu ulei.
Cum se sărează am găsit chiar pe forumul nostru...
Acum sunt la muncă și nu prea reușesc eu să mă desfășor, dar am să pun link-ul când voi ajunge acasă.

Editez că ajunsei acasă pentru vreo jumătate de oră... Aici se vorbi un pic despre icrele de păstrăv.
Sorina

#24 Userul este online   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 11 January 2017 - 05:10 PM

Vezi postareamoatza, la 11 January 2017 - 09:20 AM, a spus:

Acuma, nu stiu ce sa zic :rolleyes: mie mi se par cam mari bobitele tale de icre, eu am congelat de-astea normale, mici. Sunt ele mai mari sau e din cauza pozei?
Iar la Adriana n-am inteles, alea rosii sunt tot mai marisoare, nu? sunt si la noi si scrie pe borcan lump fish. Am luat o singura data, dar le-am consumat ca atare, nu le-am facut salata. Cred ca m-am inspirat dintr-o poza cu sugestia de prezentare.
Intrebarea mea: astea mai mari si colorate (am inteles ca nu tocmai natur) se fac si ele salata? nu se consuma asa cum sunt?
nu-s innebunita dupa icre, dar as vrea sa stiu.

Astea de pastrav se mananca la fel ca icrele de Manciuria, ca atare pe paine cu unt, stropite cu lamaie (miam-miam!).
E mare pacat sa te apuci sa le freci cu ulei ca pe cele de hering/crap/stiuca.
Dar se pot congela foarte bine, doar cand le decongelezi sa le lasi sa se dezgete incet, in frigider, de pe-o zi pe alta.
Icrele de pastrav sunt de la natura mari si colorate, icrele de lump sunt si ele naturale, dar sunt vopsite in negru sau rosu, ca sa dea impresia de caviar.

#25 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 11 January 2017 - 05:33 PM

Citind și recitind cam asta e concluzia la care am ajuns și eu...
Calul de dar nu se caută la dinți... Eu aș fi fost fericită și cu o cutiuță de icre de hering, în schimb m-am procopsit cu "caviar" :rolleyes:
Data viitoare când voi face ultima cutiuță cu icre de hering la sfârșit voi adăuga în salată și niște icre de păstrăv.
În seara asta, că acum trebuie să plec la muncă, voi săra icrele pe păstrăv le voi porționa și la congelator cu ele.
Sorina

#26 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 11 January 2017 - 06:44 PM

O sa fie foarte bune cu paine prajita si unt, iar in salata se vad ca niste globuri de craciun, e amuzant si atractiv!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#27 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 12 January 2017 - 05:12 PM

Te cred pe cuvânt.
Vreau să vă spun că numai icre visez. Am o poftă nebună dar cum mai am doar o cutiuță mi-am propus să o fac la Paște... Am eu o bănuială că nu va ajunge până atunci.

Când am pus sare la icrele de păstrăv le-am și cântărit. Am 1,3kg...
În urma acestei șocante descoperiri, cred că prietena mea avea peste 10kg de icre. :rolleyes:
Sorina

#28 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 15 March 2017 - 04:12 PM

Eu și Giulia sâmbăta facem un curs de înot. Tot țipând în românește la cupilul din dotare când făcea (continuă să facă) prostii prin piscină am cunoscut o româncuță.
Din una în alta m-am ales cu un borcan de icre, de crap zice ea. Pe mine nu mă interesează, atâta timp cât sunt icre eu sunt fericită.
Un prieten pescar îi tot aduce pește, ea îl curăță, îl papă și dacă găsește pune icrele cu sare în borcan și deasupra pune ulei. Le tine la frigider.
Doar că la ea acasă nu se mănâncă așa că mi-a dat mie borcanul mare de 800g aproape plin cu icre.
Ieri am trecut la atac.

Imagine atasata: monthly_03_2017/post-133-14895869793902.jpg

Foarte ușor și foarte repede s-au făcut. Aici erau înainte de a pune și ceapa că trebuia să scap la muncă. Ceapa am adăugat-o seara înainte să ne apucăm de devorat...
Foarte bune!
Sorina

#29 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 March 2017 - 04:52 PM

Sa va fie de bine!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#30 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 March 2017 - 08:28 AM

marti a facut si omu', dar pe mine nu prea ma dau pe spate.
cat ulei/icre ai folosit, Sorina?

sa va fie de bine!

#31 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 16 March 2017 - 09:13 AM

Icre am folosit câteva linguroaie bune, dar ulei nu știu. Oricum nu mult.
Mai aveam vreo două degete de ulei într-o sticlă.
Sorina

#32 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 26 March 2017 - 11:32 AM

Căutam ceva în căruța cu poze și-am dat peste altceva. Icre cu bobițe :thumleft:

Imagine atasata: monthly_03_2017/post-233-14905207264465.jpg

#33 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 26 April 2017 - 09:38 PM

Vezi postareaCarmella, la 26 March 2017 - 11:32 AM, a spus:

Căutam ceva în căruța cu poze și-am dat peste altceva. Icre cu bobițe :hungry:

Atasament icre.jpg


Ce misto arata! Banui ca si gustul e pe masura.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#34 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 July 2017 - 08:26 PM

Deci, io n-am facut salata de icre niciodata. Acum am icre de crap aduse din Romania, le am la congelator, si as vrea sa-mi fac si eu putin. Asa, ca de inceput.

Evident ca nu vreau sa iasa mult pentru ca nu voi manca tot (ma cunosc) si nici nu vreau sa se strice in frigider. Si nici nu am chef sa astept pana vine in vizita cineva care stie sa le faca.

Problema mea este, in primul rand, ca nu stiu ce cantitate de icre sa folosesc ca sa nu iasa foarte mult. Acu' nu ma intrebati ce inseamna, pentru mine, mult. Daca fac ca sa iasa de mancat fo trei zile, cate otartinadoo pe zi, ma declar multumit. Si tartina unsa bine cu icre, nu doar asa, de gust =))

Asadar, daca i se face cuiva mila de mine sa-mi spuna cum sa le fac si cata materie prima sa folosesc, raman indatorat. Si m-ar ajuta mult sa fiu invatat si ce trebuie sa fac daca, cumva, mi se taie icrele.

As vrea sa le fac fara adaosuri de paine sau gris sau apa minerala sau mai stiu eu ce. Ceva gen felul in care le face Carmen, ca stil si ca cantitate. Putin da bun.

Eh, i se moaie cuiva inima ca sa ma indrume?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#35 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 July 2017 - 08:12 AM

Dragos eu ti-am trimis p.m ca e cu link nepermis pe forum =))

#36 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 July 2017 - 10:12 PM

Revenind la topic (ca pe generalitati nu isi are locul discutia despre icre), adevarul este ca am cam ramas cu gandul la ce scria Carmella despre cum face ea icrele. Iar descrierea ei se apropie foarte mult de cum vad eu salata de icre.

Carmella, nu ai vrea sa iti faci un pustiu de bine si sa postezi, etapa cu etapa, cum faci tu salata de icre? Daca deja ai facut-o in alta parte, imi cer scuze ca nu am reusit sa gasesc postarea respectiva. Dar, daca ai timp si chef, m-as bucura. Si daca nu, nu.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#37 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 11 July 2017 - 07:08 AM

Dragoș, eu sunt începătoare în ale icrelor, dar am insistat până mi-a ieșit.
Și eu susțin ideea: puțin dar bun și bineînțeles fără alte adaosuri.
100g ar trebui să ajungă pentru a-ți face pofta.
Nu am poze, dar e simplu. Pui mixerul în funcțiune și verși câte un pic de ulei (eu, de floarea soarelui)... mixezi și pui ulei, și tot așa până ai hotărât că ai ajuns la cantitatea deziderată.
La sfârșit adaugi o linguriță, 2-3 (câte îți dorește inimioara) de icre nefrecate, zeamă de lămâie după gust și eventual sare.
Am fost în situația ta așa că te înțeleg perfect :71:.
Cu curaj, tot înainte!
Sorina

#38 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 July 2017 - 05:32 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 11 July 2017 - 07:08 AM, a spus:

Dragoș, eu sunt începătoare în ale icrelor, dar am insistat până mi-a ieșit.
Și eu susțin ideea: puțin dar bun și bineînțeles fără alte adaosuri.
100g ar trebui să ajungă pentru a-ți face pofta.
Nu am poze, dar e simplu. Pui mixerul în funcțiune și verși câte un pic de ulei (eu, de floarea soarelui)... mixezi și pui ulei, și tot așa până ai hotărât că ai ajuns la cantitatea deziderată.
La sfârșit adaugi o linguriță, 2-3 (câte îți dorește inimioara) de icre nefrecate, zeamă de lămâie după gust și eventual sare.
Am fost în situația ta așa că te înțeleg perfect :71:.
Cu curaj, tot înainte!


Merci.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#39 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 July 2017 - 08:03 PM

Vara asta am făcut mai multe icre ca niciodată, e gustarea ideală că doar bagi puțină învîrteală cu mixerul, toci o ceapă și gata. Azi am zis că fac din nou icre și fac și vreo 2 poze să bag aici, și... nu mi-au ieșit. Adică au ieșit, dar am avut (ne)inspirația ca aproape de final să bag un deget să văd dacă mai pun lămîie, după ce storsesem cam o lingură, și am crezut că leșin: erau îngrozitor de sărate! Da' sărate, nu așa... Mi-am dat seama că dacă pun în continuare ulei, doar prăpădesc uleiul și icrele degeaba, nici un litru să fi pus și nu ar fi fost suficient să se dilueze gustul ăla. Suspectez că e pusă altfel de sare, adică nu de-asta normală, că era ceva groaznic. Mă rog, pozele nu arată cît de sărate sînt, le-aș putea pune fără probleme și să zic "vai, ce bune au fost, uite ce bine arată!", dar prefer să nu :71:
O să zic doar ce e de reținut din ce am făcut, că mă pusesem să fac și masuratori, și oricum mă apropiam de final, doar mai aveam de dres acrimea cu lămîie, să toc o ceapă și s-o pun peste icre, ceea ce am și făcut, numai că dup-aia în loc să le mănînc, le-am dat deoparte. Așadar: la 100 de grame de icre, am pus 175 ml de ulei, pusesem deoparte în pahar gradat să văd exact cît folosesc. Așa îmi plăceau mie cum arătau, bănuiesc că se pot freca și mai mult. Pași? Pui icrele într-un castron bun de mixer, torni ulei, cam cît o lingură la început, bagi mixerul la o viteză mică, tot pentru început, cînd devine stabilă compoziția, adică vezi că s-au legat și ești pe drumul cel bun poți da la o viteză puțin mai mare, dar puțin, nicidecum nu le bați ca pe frișcă. Lași să se încorporeze bine uleiul, mai torni, mai bați, mai torni, mai bati, pînă, după gustul tău, zici că e gata. Torni zeamă de lămîie, tot după gust, mai dai o tură de mixer și gata. Toci o ceapă potrivită foarte, foarte mărunt, e vital pentru gustul perfect al icrelor, dacă e mai mare tăiată o să miroasă a ceapă și icrele și gura cui le mănîncă, dacă e foarte fin tocată nici nu se simte decît gustul dulce, mă rog, asta e ce cred eu. Asta e tot.

#40 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,236
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 July 2017 - 08:17 PM

Vezi postareaCarmella, la 13 July 2017 - 08:03 PM, a spus:

Vara asta am făcut mai multe icre ca niciodată, e gustarea ideală că doar bagi puțină învîrteală cu mixerul, toci o ceapă și gata. Azi am zis că fac din nou icre și fac și vreo 2 poze să bag aici, și... nu mi-au ieșit. Adică au ieșit, dar am avut (ne)inspirația ca aproape de final să bag un deget să văd dacă mai pun lămîie, după ce storsesem cam o lingură, și am crezut că leșin: erau îngrozitor de sărate! Da' sărate, nu așa... Mi-am dat seama că dacă pun în continuare ulei, doar prăpădesc uleiul și icrele degeaba, nici un litru să fi pus și nu ar fi fost suficient să se dilueze gustul ăla. Suspectez că e pusă altfel de sare, adică nu de-asta normală, că era ceva groaznic. Mă rog, pozele nu arată cît de sărate sînt, le-aș putea pune fără probleme și să zic "vai, ce bune au fost, uite ce bine arată!", dar prefer să nu :71:
O să zic doar ce e de reținut din ce am făcut, că mă pusesem să fac și masuratori, și oricum mă apropiam de final, doar mai aveam de dres acrimea cu lămîie, să toc o ceapă și s-o pun peste icre, ceea ce am și făcut, numai că dup-aia în loc să le mănînc, le-am dat deoparte. Așadar: la 100 de grame de icre, am pus 175 ml de ulei, pusesem deoparte în pahar gradat să văd exact cît folosesc. Așa îmi plăceau mie cum arătau, bănuiesc că se pot freca și mai mult. Pași? Pui icrele într-un castron bun de mixer, torni ulei, cam cît o lingură la început, bagi mixerul la o viteză mică, tot pentru început, cînd devine stabilă compoziția, adică vezi că s-au legat și ești pe drumul cel bun poți da la o viteză puțin mai mare, dar puțin, nicidecum nu le bați ca pe frișcă. Lași să se încorporeze bine uleiul, mai torni, mai bați, mai torni, mai bati, pînă, după gustul tău, zici că e gata. Torni zeamă de lămîie, tot după gust, mai dai o tură de mixer și gata. Toci o ceapă potrivită foarte, foarte mărunt, e vital pentru gustul perfect al icrelor, dacă e mai mare tăiată o să miroasă a ceapă și icrele și gura cui le mănîncă, dacă e foarte fin tocată nici nu se simte decît gustul dulce, mă rog, asta e ce cred eu. Asta e tot.


Merci.

Daca icrele crude sunt prea sarate de la inceput, pot fi desarate cumva?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi