Forum Culinar: Muffins cu ciocolată - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muffins cu ciocolată

#1 Useril este offline   BucatariaDianei 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 31-January 17
  • LocationChisinau, Moldova

Postat 23 February 2017 - 12:57 PM

Muffins cu ciocolată. Când văd ciocolată, în gândul meu zic „Mmmmm”, dar când văd brioșe cu ciocolată, în gândul meu zic „Uaaaaaa” )))). Deci, sunt foarte simplu de realizat, merită să le încercați.

Ingrediente
• + 220 g ciocolată 72 %
• + 120 g unt+10 g
• + 100 g zahăr
• + 80 g făină
• + 4 ouă
• + 1/2 linguriță praf de copt
• + un vârf de cuțit sare
• + vanilie


Pas cu Pas


Pasul 1
Untul împreună cu ciocolata se topește la aburi la foc mediu. Eu am folosit și ciocolată cu lapte, dar pentru un gust mai intens puteți sa folosiți doar cea neagră.
Imagine postata

Pasul 2
Ingredientele uscate, adică făina, zahărul, praful de copt și sarea se pun într-un vas și se amestecă.
Imagine postata

Pasul 3
Apoi ingredientele uscate se răstoarnă peste ciocolata și untul topit și se amestecă.
Imagine postata

Pasul 4
Așa arată amestecul. Dacă pe undeva a mai rămas niște ciocolată netopită nu vă deranjați)
Imagine postata

Pasul 5
Ouăle se adaugă pe rând câte unul și se amestecă bine.
Imagine postata

Pasul 6
La sfârșit se adaugă esența de vanilie și se amestecă.
Imagine postata

Pasul 7
Apoi amestecul se toarnă în formele pentru brioșe care preventiv se ung cu unt. Se dă în rola preâncălzită la 180 grade C pe 9 minute-dacă doriți ca mijlocul sa fie un pic cremos și pe 12 minute dacă mijlocul sa fie copt integral. Eu de data asta am procedat altfel, din cantitatea de ciocolată a rețetei 20 g le-am mărunțit și le-am dat deoparte. Am turnat amestecul final pe jumătate în forme, apoi am adăugat ciocolata, după am umplut formele.
Imagine postata

Pasul 8
După ce se scot din rolă, se mai lasă câteva minute, apoi se scot din forme și se pun pe un grătar să se răcească complet.
Imagine postata

Pasul 9
Serviți-le pudrate cu zahăr fin cu o ceașcă de cafea sau ceai, sunt minunate!!! Poftă bună!!
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Adriana: 27 February 2017 - 10:38 PM
Motiv editare: Tot te rog sa citesti regulamentul si degeaba


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi