Forum Culinar: Varza cu carnati - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Varza cu carnati dar altfel ;)

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 27 February 2017 - 11:03 PM

Eh, cititorule, astazi o sa-ti zic, din nou, ce mai facui de-ale gurii. Ca nu mai zisei de ceva vreme. Nu ca n-as fi facut dar n-a fost nimic demn de atentia dumitale. Pana astazi. Cand facui ceva pentru prima oara si a mai iesit si bun la gust. Nesperat, sincer sa fiu, pentru ca m-a indemnat curiozitatea ci nu gustul intrinsec pe care l-am banuit a fi de tot cacatul dar am zis ca sa incerc ca mie nu-mi placea varza creata de nici o culoare si mi-am zis ca cercarea n-are moarte.

Asadar... varza creata cu carnati dar nu oricum.

(Fusei ieri la Lidl, in colt, ca sa iau tutun si vazui in raft un ultim pachet cu "mini kale" Adica varza creata micamica, mica cam ca aia de briucsel. Si cum nu costa cine stie ce (tutunul a fost mai scump) am zis "mai, Dragose, ia-o!". Si am luat-o. Si astazi m-am pus s-o fac. Si acum urmeaza povestea)

Asadar, in primul rand ai nevoie de numita mini-varza kale. Care arata asa...

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-102-14882278071389.jpg


Apoi, mai ai nevoie de carnati. Pot fi si d-aia cumparati. Dar le scoti matul in care sunt inveliti...

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-102-1488227825329.jpg


Si mai ai nevoie si de astea...

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-102-14882278945045.jpg


Adica... o ceapa rosie, niste ciumperci (preferabil diverse soiuri; dar se poate si fara ciumperci, adica e optional), niste salvie proaspata, niste oo (in functie de cat de multa mancare va iese), niste sare de mare grunjoasa, niste piper macinat proaspat, niste olei de olive si niste vin rosu. Ok, nu toate se vad in poza dar aveti nevoie de ele. Desi vinul e si el optional dar io am pus. Ah, si niste cartofi.

Ca cantitati... ochiometric, da' sa fie proportional dupa cum aveti chef. Io am pus cata varza atatia cartofi, asisderea ciumperci. Salvie cat o mana buna. Ulei putin. Sare si piper dupe gusturi.

Pentru inceput, vreau sa va zic ca cartofii pe care ii folosesc eu, mai mereu, de fapt mereu, sunt ca cartofii noi. Adica cu coaja foartefoarte subtire. Asta ca doatr ii spal binebine si nu-i curat de coaja. Acum ca v-am zis si asta, loati cartofii spalati binebine si-i taiati in cuburi cat de mari vreti voi da' sa fie potrivite ca marime. Nici mari, nici mici... potrivite.

Loati ceapa, o curatati si o tocati.

Loati o tigaie, puneti putin olei in ea, puneti ceapa tocata si o perpeliti pana se caleste aproape.

Intre timp ati fiert cartofii da' nu de tot. Al dente doar, ca sa zic asa. Si cand sunt facuti asa, ii scurgeti si-i trantiti in tigaia cu ceapa aproape calita. Si adaugati si carnatii decopertati si taiati in bucati ( o sa arata ca niste chiftele cilindrice).

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-102-14882285729074.jpg


Si perpeliti chestia asta pana se fac si cartofii si carnatii. Puteti merge pana intracolo incat sa-i prajiti daca vreti, io n-am mers pana intracolo si m-am oprit cand erau facuti. Ah, si intre timp, pana sa se faca, am mai pus si putin vin rosu in troc... asa, de gust.

In timp ce cartofii si carnatii sunt in tigaie la facut, loati alta tigaie si puneti in ea putin olei, ciupercile taiate si minivarza careia i-ati taiat, in prealabil (sau unde puteti voi), "coada"/cotorul/cum ii zice. Dar taiat doar putin, cat sa nu se mai vada urma de la taietura originala si oarecum mai uscata. Adica sa fie taieturta ca si cum atunci a fost culeasa. Si le perpeliti si le caliti impreuna pana se calesc. Adica ciumpercile sa fie moi si varza sa nu fie fleasca ci doar sa nu mai fie "tare" si "aspra". Si, daca vreti, asa cum am vrut eu, mai puneti si ceva vin rosu in troc ca sa se faca totul mai gustos si mai repede.

Dupa ce s-au calit ciupercile si varza, rasturnati trocul, cu totul, peste cartofi. Ca ati avut grija la "timing". Si amestecati binebine si mai lasati sa se faca. Si mai puneti si ceva vin pe deasupra daca aveti chef si placere. Si dupa nu multa vreme (=putina) trantiti in troc si salvia tocata grosolan (adica nu tocata fin).

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-102-14882290957642.jpg


Mai mestecati in troc, mai lasati putin, mai mestecati si gata.

Intre timp, cand ce in troc e aproape gata, prajiti cate un ou ochi. Sau doo. Io am prajit unul care, din pacate, i s-a spart galbenusul cand l-am spart in tigaie si n-a mai iesit estetic. Si dupa ce oul (oole) s-a prajit, puneti in farfurie o portie de varza cu toate alea, ochiul langa... si mancati. Beti vin rosu.

Imagine atasata: monthly_02_2017/post-102-14882293333504.jpg
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi