Forum Culinar: despre intolerante alimentare,alergii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

despre intolerante alimentare,alergii teste

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 07 August 2017 - 11:43 AM

Scriu aici ca si in Romania se poate face testul pt aflarea intolerantelor alimentare...si pot fi multe si diverse.
Eu stiu despre acest teste de la o fosta miss RO care a inceput sa oboseasca ,sa aiba exzeme,sa ia in greutate,ameteli d astea.
A facut testul cel pt 270 de alimente a slabit enorm,se simte excelent dar maninca doar alimente din lista permisa.
Si la mine in familia l au facut(doar pe cel pt 90 alimente)...se asteapta 2 sapt pt rezultate
Cum vin in Ro il fac si eu ca sa nu ma deplasez la Paris sau Strasburg.
Info poate intereseaza pe cineva:)


www.imupro300.ro

#2 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 29 September 2017 - 06:27 AM

Vezi postareaverber, la 07 August 2017 - 11:43 AM, a spus:

Scriu aici ca si in Romania se poate face testul pt aflarea intolerantelor alimentare...si pot fi multe si diverse.
Eu stiu despre acest teste de la o fosta miss RO care a inceput sa oboseasca ,sa aiba exzeme,sa ia in greutate,ameteli d astea.
A facut testul cel pt 270 de alimente a slabit enorm,se simte excelent dar maninca doar alimente din lista permisa.
Si la mine in familia l au facut(doar pe cel pt 90 alimente)...se asteapta 2 sapt pt rezultate
Cum vin in Ro il fac si eu ca sa nu ma deplasez la Paris sau Strasburg.
Info poate intereseaza pe cineva:)


www.imupro300.ro

Realizat testul...am allergie gluten,céréale,fistic.Am pus o!

#3 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 29 September 2017 - 10:17 AM

Vezi postareaverber, la 29 September 2017 - 06:27 AM, a spus:

Realizat testul...am allergie gluten,céréale,fistic.Am pus o!

Da, nasol, fisticul n-ar fi grav, dar e chinuitor sa nu poti manca cereale si painica...
Pe de alta parte, este bine ca stii ce trebuie evitat. Curaj!

#4 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 30 September 2017 - 09:18 AM

Vezi postareabellamama, la 29 September 2017 - 10:17 AM, a spus:

Vezi postareaverber, la 29 September 2017 - 06:27 AM, a spus:

Realizat testul...am allergie gluten,céréale,fistic.Am pus o!

Da, nasol, fisticul n-ar fi grav, dar e chinuitor sa nu poti manca cereale si painica...
Pe de alta parte, este bine ca stii ce trebuie evitat. Curaj!

Da e naspa...in plus azi mi s a comandat sa fac chiftele....pot sa inlocuiesc faina cu malaiul?

#5 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 30 September 2017 - 10:25 AM

Vezi postareaverber, la 30 September 2017 - 09:18 AM, a spus:

Vezi postareabellamama, la 29 September 2017 - 10:17 AM, a spus:

Vezi postareaverber, la 29 September 2017 - 06:27 AM, a spus:

Realizat testul...am allergie gluten,céréale,fistic.Am pus o!

Da, nasol, fisticul n-ar fi grav, dar e chinuitor sa nu poti manca cereale si painica...
Pe de alta parte, este bine ca stii ce trebuie evitat. Curaj!

Da e naspa...in plus azi mi s a comandat sa fac chiftele....pot sa inlocuiesc faina cu malaiul?



Nu ai primit o lista cu alimentele permise si cu cele interzise? Daca intoleranta la cereale se refera la gliten trebuie da fii foarte atenta, cauta info despre gluten free (daca asta e problema)
Iti doresc da gasesti cat mai repede calea cea buna
Din care stiu, malaiul e permis la cei cu intoleranta gluten, dar... Atentie, repet
fiica dacilor

#6 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 30 September 2017 - 04:19 PM

Vezi postareabristena, la 30 September 2017 - 10:25 AM, a spus:

Vezi postareaverber, la 30 September 2017 - 09:18 AM, a spus:

Vezi postareabellamama, la 29 September 2017 - 10:17 AM, a spus:

Vezi postareaverber, la 29 September 2017 - 06:27 AM, a spus:

Realizat testul...am allergie gluten,céréale,fistic.Am pus o!

Da, nasol, fisticul n-ar fi grav, dar e chinuitor sa nu poti manca cereale si painica...
Pe de alta parte, este bine ca stii ce trebuie evitat. Curaj!

Da e naspa...in plus azi mi s a comandat sa fac chiftele....pot sa inlocuiesc faina cu malaiul?



Nu ai primit o lista cu alimentele permise si cu cele interzise? Daca intoleranta la cereale se refera la gliten trebuie da fii foarte atenta, cauta info despre gluten free (daca asta e problema)
Iti doresc da gasesti cat mai repede calea cea buna
Din care stiu, malaiul e permis la cei cu intoleranta gluten, dar... Atentie, repet

D'à am primit o lista cu ce pot sa maninc ... nu gluten,céréale,fistic.Am si o lista cu alimente ce trebuiesc consumate rar dar si una cu alimente de evitat.Am OK la orez,cartofi fierti,malai.Asta e.Cred ça fiecare din noi ar trebui sa facem analiza asta putem fi surprise...ça mine!

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 February 2019 - 10:07 PM

Desprinse de la topice diverse:Eu am vrut sa merg azi dar cred ca m-a lovit atat de rau alergia ca nu am fost in stare sa ma duc.

Lori, si cat tine alergia ta? ca nici n-au inceput sa infloreasca pomii. sau ai la altceva?




Pusha, am alergie la polen de anumiti copaci. Nu este obligatoriu sa fie copaci din aceia care infloresc si elibereaza fie polenul acela galben care se aseaza peste tot si care iti ineaca si carburatorul la masina si nici puf din acela alb care dureaza cam vreo luna. Polenul asta este aproape inofensiv. Ala care nu se vede cu ochiul liber e dusmanos rau.

Aici exista o ramura a medicinei, alergologia, foarte bine pusa la punct. In general, orice dermatolog este si alergolog. Eu reactionez urat la polenul de alun care e activ in februarie si martie, uneori chiar din decembrie-ianuarie, daca a fost cald afara...La fel, polenul de arin/anin, plus oribilul mesteacan...care e fix in fata ferestrei mele...
Aici se fac calendare cu "zborul polenului" ca sa fii pregatit. Ma tot tine pana pe la final de aprilie, in functie de cat de intensiv e polenul. Antihistaminicele sa traiasca. Fac desensibilizare de doi ani, mi se administreaza periodic o concentratie de alergeni. Uneori aveam o mana cat Hulk, parol. In total se fac trei ani de desensibilizare, sper din inima sa aiba rezultate!

Iata un calendar cu cei mai comuni alergeni:
Imagine postata




Plus de asta, in functie de ce fel de alergii ai, se dezvolta si la alimente, se numesc alergii incrucisate. Eu le-am cam bifat pe toate corespunzatoare alergiei mele la polen de copaci...Am la fructele care au samburi (nu chiar la toate, inca mai pot manca mere, insa unele mere sunt pericol), apoi alune de padure ori kiwi, in nici un caz nu! Daca poate din greseala consum, am mereu cortizon la mine...la unele reactionez urat, se umfla fata...la cereale in special, nu prea mai consum produse , nu imi prieste nici berea, cartofii nu imi fac bine. Si ma si umflu foarte tare in burta, zici ca is matusa lui Dudley, din Harry Potter, pe care a umflat-o Harry :))
Rad eu, dar cu alergiile astea chiar nu e de glumit.




nu văd pe listă (chiar dacă există e pe nemțește așa că tot degeaba ) la ce am eu alegie - să bată tobelele .... la excremente de gândaci de bucătărie și la ragweed (un fel de ... știucă ... buruiana aia cu flori galbene de-i place prin șanțuri și locuri virane) Imagine postata

Nuuuu is toti alergenii pe lista. Sau, mai bine spus, sunt cei foarte comuni acestor latitudini. Dar, exista o gama infinit larga de alergeni...ca iti pui mainile-n cap! Si tu ce iei, tot antihistaminice?

Ragweed e Beifuß de pe lista, al doilea mare alergen aici, si peste tot, se vede treaba. Imagine postata


nu iau nimic că e foarte ușoară, incerc să mă feresc
la noi se pare că (aproape) toată populația e e alergică la ragweed și dustmites, animalele alea de trăiesc cu milioanele in saltelele pe care dormim

Eu nu știu dacă sunt alergică la ceva dar domnul soț are alergii la dustmites și nu poate respira de la ei.
Așa am ajuns eu sa schimb lenjeriile moarta coaptă la o săptămâna și sa aspir și șterg praful ca o persoana cu OCD..

:(

Îmi pare rău ca aveți așa suferințe.

ambrozie si acarieni...da, contra ambroziei s-a dat si la noi o lege anul trecut, care are teren e obligat s-o extermine.
pe acarieni chiar nu ai cum sa-i elimini total.
greu cu alergiile astea, noi nu am experimentat, slava Domnului!

sanatate!



cred ca evorba despre boj sau ambrozie. Bojul e cel mai mare alergen, pentru ca produce mari cantitati de polen, si da ...creste peste tot, pe marginea drumurilor, prin parcuri, gradini etc, inclusiv iarna cand se stabileste pe terenurile unde se cultiva graul, e foarte greu de starpit

Dustmites sunt acarineii si da, declanseaza alergii care, netratate, duc mai tarziu la astm, cu care te lupti toata viata. La mine in familie exista predispozitie genetica pentru alergii.
Mama mea si fratele ei sufera amandoi de asa zisul "astm bronsic", care este practic o ingustare a cailor respiratorii, in mod evident declansata de alergeni - ei inca de tineri aveau asa ceva- si care nu a fost tratata la timp. Eu insami am tot amanat tratamentul , desensibilizarea, crezand ca o sa se duca de la sine. Alergiile apar si dispar la oamenii perfect sanatosi "din senin". Se pare ca stresul de orice fel joaca un mare rol in asta.

Wowy, exista lenjerii speciale pentru cei care sufera de alergii la acarieni. La fel, exista aici produse cosmetice, detergenti etc. pentru alergici. Pun aici un screen print de pe un site cu astfel de produse. Daca intereseaza pe careva, spuneti-mi.Redimensionat la 51% (a fost 1920 x 1080) - Click pe imagine pentru a o mariImagine postata


Lori, stii ca exista cortizol natural, care nu produce reactii adverse? Eu folosesc, dar deloc cu consecventa, tot ce tine de coacaz-negru, turmeric etc :
https://www.daciapla...DBoCBawQAvD_BwE
http://www.sfatulmed...a-alergii_16774

eu doar cu astea "ma tratez", e drept ca nu consecvent, doar cand imi .... ajunge !




Multumesc de informatie, Dani! Am folosit si eu ani multi ceaiuri, etc. Prednisolonul eu il tin in caz de reactii extreme. In rest, antihistaminic si ferit la maxim de agentii alergeni.

si antihistaminic tot natural iei?

te inrosesti/iriti si te umpli de pete pe fata cand te ia ? la mine asta e simptomul major + ochii curg si sunt mici, nasul curge si stranuturi

eu cred ca cei mai multi alergeni pe langa polen, praf, acarieni, mucegaiuri care sunt foarte greu de ferit de ele, cele mai nenorocite sunt chimicalele pentru curatenie si toate rahaturile chimice din mancare ... Nu mai e nimic "curat", greu sa te feresti. De aia, daca la tine e f grav, poate e bine sa iei cortizonul natural mereu.
In ce consta tratamentul de desensibilizare?


Nu am auzit de antihistaminic natural...
Medicamentele pe care le iau eu sunt clasice, alopate si prelucrate industrial. Atat prednisolonul cat si antihistaminicul. Plus ceva spray de relaxare a cailor respiratorii.
Despre desensibilizare am spus mai sus ca este administrarea periodica pe o perioada lunga de timp, in functie de gravitatea alergiei, a unei supradoze de alergeni astfel incat corpul sa se desensibilizeze la ei. Alergia este, in fond, o suprareactie a organismului si de aceea producem histamina in exces care se manifesta apoi prin simptomele clasice: stranut, prurit, iritatii, inrosire a pielii etc, apoi incep sufocarile, umflatul fetei, limbii, gatului, a cailor respiratorii etc.

Da, exista foarte multe categorii de alergeni, iar testele care se fac sunt foarte complexe: prin injectare, intepare, zgariere, frecare sau simpla aplicare a substantei pe piele. De exemplu, in cazul testelor pentru substante medicamentoase, industriale si cosmetice iti aplica pe spate un numar de substante si trebuie sa stai cu ele pana la 48 de ore ca sa vada cum reactionezi.

exemplu:
Urtica dioica (Urzica)
- Urzica contine compusi cu efecte similare antihistaminicelor, (blocarea productiei de histamina) ameliorand in special simptomele produse de alergia la fan si polen. Urzica ajuta la detoxifierea organismului prin excretia substantelor toxice.
https://dozadesanata...ntihistaminice/
https://www.libertat...naturale-152446

Iti recomand sa citesti si despre otetul din cidru de mere nepasteurizat, nefiltrat, maturat marca Bradd, vezi ce-ti spune intuitia.




Habar nu am avut de asta! Aici se vand in farmacii medicamente homeopate care actioneaza, teoretic, impotriva febrei fanului si le-am luat constant...fara nici un succes.
Stiu ca exista pastile cu extras de urzica si o sa le iau si pe ele. Mai recomand si ceaiul de trei frati patati , despre care se zice ca e bun contra alergiilor.












Imagine postataLapona Enigel, la 16 February 2019 - 10:12 AM, a spus:

asa zisul "astm bronsic", care este practic o ingustare a cailor respiratorii, in mod evident declansata de alergeni - ei inca de tineri aveau asa ceva- si care nu a fost tratata la timp. Eu insami am tot amanat tratamentul , desensibilizarea, crezand ca o sa se duca de la sine. Alergiile apar si dispar la oamenii perfect sanatosi "din senin". Se pare ca stresul de orice fel joaca un mare rol in asta.

din pacate eu am ajuns la faza asta :crying:
nici nu citeam pe aici pentru ca virgula credeam ca voi vorbiti de dieta si eu n-am nici timp nici chef acum, si cind colo voi vorbiti de alergii =))

Imagine postataLapona Enigel, la 17 February 2019 - 09:54 PM, a spus:

Aici se vand in farmacii medicamente homeopate care actioneaza, teoretic, impotriva febrei fanului si le-am luat constant...fara nici un succes.

pai sint multi care zic ca de fapt sint doar granule de zahar

Adriana, chiar ma gandeam de tine, ca nu ai mai zis nimic si vad ca gatesti normal in ultima vreme, ce ai mai facut cu alergia ta la lactate? speram ca ti-a trecut. Chiar nu stiam unde sa te intreb, nestiind daca intri sa citesti aici Imagine postata

cred ca toti avem cel putin o rinita alergica de ani de zile, de la chimicalele din jur. Eu sunt constienta ca din pacate astea sunt peste tot in jurul nostru

azi -300g, raman inca la IF / 24h

una dintre voi a scris mai la inceputul topicului ca in toamna a slabit mult si frumos, dar i-a sarit lumea din jur in cap ... . Nu am reusit sa mai gasesc cine si doream detaliile slabirii si de ce nu mai faci la fel? Imagine postata


Pentru ca mi-a adus aminte Lapo, mi-am luat otetul din cidru de mere crud, bio, de la BRAGG, azi mi-a ajuns, ca de mai bine de un an cochetam cu ideea. Va anunt daca intr-adevar fac minuni, asa cum am tot citit ca il recomadna medicii IF/KETO. Oricum la cel mult 15 minute dupa ce am luat prima dusca am zbughit-o la baie. Imagine postata
utie ce zice de el:

Descriere produs
Bragg Oțet din cidru de mere 473ml - crud, nepasteurizat, maturat. Ingrediente: Oțet din cidru de mere crud, nepasteurizat, maturat, neîncălzit, aciditate 5%.

Beneficiile consumului de oțet din cidru de mere Bragg: - bogat în enzime
- ajută la controlul greutății
- ajută la eliminarea toxinelor din organism
- întărește sistemul imunitar
- ajută la ameliorarea durerilor în gât
- ajută la menținerea unei pieli sănătoase
- calmează pielea iritată
- detensionează mușchii după efort fizic
- rejuvelac

Această băutură poate fi consumată de trei ori pe zi: dimineața la prima oră când vă treziți, în a doua parte a dimineții și la prânz. Poate fi folosit si la salate si sosuri.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 February 2019 - 10:15 PM

Daniella, da, nuzic, or fi de ajutor produsele astea, insa eu am trecut de faza in care sa imi mai permit experimente. Avand in vedere ca s-au dezvoltat si la alimente...abia mai sufar cartofiim de exemplu, e necesara interventie medicamentoasa.

Am fost aproape de exitus din cauza unei alergii...
Adriana, noi aici vorbim de multe Venise vorba ca respiram greu cand alergam pe-afara, mai ales cand incepe perioada polenului.

Chiar asa, Dani, tie de fiecare data iti reactioneaza fata asa? Sau a fost doar intr-un singur sezon cand tu ai reactionat asa?


N-am facut nimic Daniela, e intoleranta (nu stiu daca e corect pe romaneste) nu e alergie.
Alergia e la aia de care ziceati si voi, acari pe italiana desi la ultimele analize n-au mai aparut dar in schimb a aparut la ciine si pisica Din pacate vad ca se transforma in asm acum
Cumpar lapte si smintina fara lactoza pentru ca in felul asta il pot folosi la gatit sau la dulciuri pentru toata lumea ca n-am timp nici fizic nici psihic sa gatesc separat pentru ei si pentru mine. Tot ce vedeti ca gatesc cu smintina are smintina fara lactoza. Mamei i-am cumparat de La mama smintina romaneasca pe care o maninca numai ea.
Apoi pentru mine imi cumpar iaurt fara lactoza si cite vreo brinza, cind o gasesc, pe care scriu ca n-au voie sa mi-o manince =)) le-o dau doar daca eventual expira intre timp :P
Pizza o maninc desi incerc sa o comand cu cit mai putina mozzarella sau deloc, in orice caz inainte de orice cina in afara casei imi iau o pastila preventiv -_-
De obicei la restaurant ori aleg mincaruri despre care stiu sigur ca n-au urma de lactate in ele ori spun si atunci de cele mai multe ori au grija, desi s-a intimplat intr-un restaurant (cind eram cu Peter si Brigitte) sa uite, dar mi-am dat eu seama imediat si ea dupa aceea. Ma miram sa-mi fi facut mie separat desert :crying:
Ceea ce m-a socat la inceputul acestei "aventuri" mai ales la restaurante a fost sa constat in cite retete la care nu m-as fi asteptat in veci, se folosesc lactate.




de cativa ani e situatie permanenta, de la orice si in orice moment al zilei, ca nu pot identifica factorii declansatori, imi apar pete rosii si prurit pe fata + sub barbie, sau pur si simplu ma inrosesc ca o sfecla Imagine postata ! Pana acum m i-au spus ca e cuperoza, dar anul trecut, cand cu perioada pufului de plopi, a fost prima data cand a aparut si pruritul + lacrimat si stranutat + nas curgator + inflamat porii. Daca pana acum era doar pete si inrosit pe fata, atunci cu pruritul la pachet a fost clar ca nu e doar o cuperoza. ci o alergie. De atunci, nu am reusit sa-i dau de cap, cu nici o crema cuperozica sau cele contra dermatitei atopice. De cateva saptamani am identificat totusi o crema dermatocosmetica cu care tin situatia sub control si fata imi arata mult mai bine, pentru ca nu mai puteam sa ies din casa fara sa ma dau cu fond de ten sau ceva sa acopere ... Si nu pot suferi asta!!!

dupa ce acum 9-10 ani o tot auzeam pe Stellina cu astea, de atunci eu caut remedii naturale de la persoane care s-au vindecat cu chestii din natura pentru orice afectiune. Asa am reusit sa vindec 3 afectiuni pentru care medicii au spus ca nu exista remediu, doar medicatie pt tot restul vietii .... Cu alte cuvinte, mi-am luat soarta propriei sanatati in mana, nu mai predau situatia mea de sanatate medicului, ca nu medicul a facut omul ... Dar inseamna foarte mult studiu individual, poate mai ceva ca medicii.


Am inteles! Banuiesc ca ai incercat ceva Advantan Milk sau crema si antihistaminice sa vezi cum are efect tratamentul. Eu am fost la o doctorita tanara foarte competenta la Regina Maria acum doi ani si m-a rezolvat cu o chestie minuscula, dar enervanta. Daca vrei ii caut numele.


am incercat toate cremele posibile si imposibile, doar asta functioneaza la mine:
Redimensionat la 77% (a fost 1263 x 1263) - Click pe imagine pentru a o mariImagine postata
O folosesc ca si crema de baza si dimineata si seara dupa demachiere (nu mai e nevoie sa aplic fond de ten sau BB/CC cream zilnic) si nu ma mai irit, nu ma mai mananca fata, tenul e in sfarsit spre bine ... Am incercat sa ma dau intr-o zi cu altceva si imediat m-au luat mancarimile, deci raman la asta o perioada pana ma elucidez care sunt factorii care determina iritatiile astea pe fata si gat, avand in vedere ca ma apuca oricand, oriunde ai din orice ... Totusi, cica alergiile si intolerantele se rezolva doar dupa ce rezolvam problemele sistemului digestiv. Am uitat sa spun ca si la mine sunt simptome majore in sistemul digestiv (balonat, burta tare, mare, difgestie lenta etc) de multi ani.

PS: nu indemn pe nimeni sa faca nimic din ce fac eu, fiecare face ceea ce crede/simte ca e potrivit pentru el, ca doar suntem diferiti si organismul fiecaruia e unic, doar povestim experientele noastre ... La mine chimicalele din industria farmaceutica nu mai functioneaza.

Da, as dori nr si numele doctoritei de la Regina Maria, multumesc Imagine postata Si folosesti minuscula chestie in continuare, s-au s-a rezolvat definitiv? Ti-a facut si ceva investigatii, sau aveai tu cu tine ceva rezultate ale acestora?

si ca demachiant tot de la Bioderma folosesc: apa micelara pt bebelusi

stii ca faptul ca o numesc apa e doar o inventie publicitara si nu are nimic mai putin sau mai sanatos decit alt demachiant pe care nu scrie ca e apa?


posibil, dar e un produs dermatocosmetic, respectiv cu mai putine chimicale si e pt bebelusi, respectiv cu mai putine chimicale nocive. Dermatocosmeticele au cateva caracteristici care le fac diferite de celelalte produse cosmetice: sunt noncomedogenice, hipoalergenice, nu contin parabeni, sunt testate edermatologic sau oftalmologic. Dermatocosmeticele sunt testate pentru a reduce si elimina potentialul de a da reactii alergice, de a irita ochii, de a dezvolta reactii de fotosensibilitate. Faptul ca dermatocosmeticele nu contin foarte multi conservanti (parabeni), coloranti, parfumuri sau cantitati foarte mari ale acestora le face mai sigure din punctul de vedere al tolerantei de catre o piele cu probleme.

Daniela, uita-te la asta cind ai timp si chef.
https://youtu.be/kaY3YqyKTBo
Adriana, ai scris mai sus ca iei preventiv o pastila cateodata când mananci in oras. Este ceva pe baza de Lactaza - enzima care descompune lactoza? Dupa doi ani am reusit sa imi dau seama ca am intoleranta la lactate. Nu este ceva grav doar ma balonez foarte tare cateva ore si normal ca am dureri in partea inferiara a abdomenului. Cum nu renunt total la lactate, doar am limitat consumul, ma gandeam sa ma duc sa imi cumpar Lactaza, dar nu stiu cat este de eficienta.

Nu stiu daca avem topic de alergii, dar se poate sa discutam separat despre ele? E un subiect foarte vast si ne foloseste multora. Momentan , adica acum iarna, eu nu am decat alergie la frig, ma scarpin in cap si pe partea din fata a corpului ca un raios. Mai am si altele si eu si fetita mea, dar nu mai am timp sa vorbesc despre ele acum.

CU cea mai mare placere fac subiect separat daca doriti
nu stiu daca pot separa mesajele de aici, trebuie sa ma duc sa le citesc, daca ele se refera doar la acel argument, le separ.
Nu e pastila de lactoza, lactoza mi-am cumparat-o si eu acum dar inca n-am luat-o niciodata, tre sa fac experimente dar doar cind sint acasa :)
vorbeam despre asta- pun link in italiana daca nu e ceva clar spune-mi
https://www.my-perso...i/Digerent.html
mi l-a prescris gastroenterologa, imi dau seama ca nu e legat direct de intoleranta la lactoza ci probabil si la alte bube pe care le am in cap si nu numai :(
eu acum am incercat si asta si imi prieste, si mi l-a aprobat si ea
https://www.farmacia...sule-14_capsule

Adriana cand ma intorc de la servici :), da stiu serviciu, o sa citesc mai bine despre pastilele alea. Citind pe diagonala am vazut ca cele pe baza de trimebutin, aici la noi au lactoza :( , deci nerecomandate celor care nu pot digera lactoza.

da, am vazut ca echivalentul romanesc are lactoza, imi pare rau
o fi existind ceva similar probabil, fara


Oamini, aici am scris despre alergii? Ca am ametit de tot! Ici vad intoleranta la lactoza, colo tinctura de coacaze, nu mai stiu unde sa postez pe tema.
Nu vreti sa facem doua topice diferite la threadul despre sanatate:

1. Alergii de toate felurile
2. Intolerante alimentare
Sau:
3. Alergii si intolerante.

Putem lipi posturile de aici si de pe unde am mai scris acolo?
Daca e sa le adun, le adun eu, ori dau copy-paste. Numai sa deschideti topicul.


HABEMUS deja topic pe tema:
https://www.artaculi...mentarealergii/
Aveti , va rog, bunavointa, sa scrieti acolo despre alergii & co.?


GATA, am copiat tot de la Postul Intermitent. Nu mai gasesc aia cu tinctura de coacaze, va rog sa o puneti care o gasiti.

Putem continua aici cu alergiile.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 22 February 2019 - 03:27 PM

Spuneam ca ma intereseaza subiectul cu alergii, intolerante pt ca avem si noi cateva.

Intoleranta la lactoza, am de descoperit-o singura prin eliminarea grupelor de alimente, deci nu este un diagnostic pus de un doctor. Nu am simptome grave, doar foarte deranjante.
Foarte pe scurt, pt. cine nu stie si este interesat.
Intoleranta la lactoza:
- reprezinta incapacitatea de a digera cantitati semnificative de lactoza ( zaharul predominant din lapte - dizaharid care se gaseste in lapte si este format dintr-o molecula de glucoza si una de galactoza).
- rezulta dintr-un deficit al enzimei denumite lactaza, produsa in mod fiziologic de celulele care captusesc intestinul subtire. Lactaza digera zaharurile din lapte, reducandu-le la forme mai simple care pot fi absorbite de la nivelul tubului digestiv in sange.
Simptome: balonare, mai rar greata, voma, diaree.
Unii adulti dezvolta aceasta intoleranta pe parcursul vietii si, in general, nici nu stiu ca o au daca prezinta simptome usoare, care pot sa nici nu apara la consumul unei cantitati mai mici de 250 ml lapte. Foarte rara este intoleranta cu caracter ereditar, consecutiva unui deficit congenital de lactaza.

In prezent nu iau nimic, ma gandeam sa imi cumpar Lactaza, dar nu stiu cat este de eficienta, astept sa imi spuna Adriana :boohoo: . Evit laptele, smantana dulce, branza proaspata. Consum fara probleme in cantitati moderate iaurt, smantana fermentata, telemea maturata.

O sa revin cu rinita alergica a Yasminei si alergia mea la frig.

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 February 2019 - 04:39 PM

Dar nu se gasesc produse fara lactoza?
o sa fac halloumi miine sau diseara si maninc si eu si iau pastila de lactoza
desi nu sint intr-o stare perfecta pentru facut experimente
da' una in plus sper ca n-o sa ma doboare :boohoo:

#11 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 22 February 2019 - 07:37 PM

Se gasesc Adriana. Dar sunt mai scumpe, nu le gasesti oricand si parca nici toate produsele nu imi inspira incredere. Singurul exemplu care imi vine acum, un litru de lapte normal costa in jur de 3 lei, unul fara lactoza peste 7 lei.
Plus ca imi este greu sa cumpar/gatesc separat produse fara lactoza pentru mine.
Mananc lactate in continuare, mai ales din cele fermentate, dar nu in timpul saptamanii, nu vreau sa plutesc ca un balon pe la serviciu. Am un loc de munca destul de solicitant fizic si asta mi-ar mai trebui sa stau cu dureri abdominale.

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 February 2019 - 07:48 PM

cica sint mai scumpe pentru ca au parte de un proces tehnologic mai, cum sa zic, lung
si aici sint mai scumpe dar incep sa apara tot mai multe si sa le scada pretul
eu acum am luat lapte cu 1€ cind de fapt ar costa 1,46 iar ala pe care il iau in mod obisnuit e 1,19
si am vazut ca inclusiv marca de aici locala a inceput sa il produca
si acelasi lucru l-am vazut si la iaurt, au inceput sa apara mai multe marci care il fac
la fel si pentru mine asa ca eu acum lapte iau numai fara lactoza pentru gatit, unt la fel desi din fericire il folosesc putin de tot si chiar si daca ar fi normal nu-mi da probleme

am reusit sa fac pentru o prietena care are si intoleranta la lactoza si la gluten un tiramisu fara gluten si fara gluten

din pacate a fi bolnav e un lux citeodata

#13 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 February 2019 - 09:16 PM

Referitor la intoleranta la lactoza: si eu o am! Se pare ca unii dintre noi, in special de la o anumita varsta, incep sa aiba dificultati in digerarea anumitor produse.

Eu instinctiv nu mai consumam asa mult lapte, dar beam mereu cappuccino si de fiecare data mi se dezvolta un gust foarte rau , incepea sa ma doara stomacul, sa ma roada, inevitabil simteam nevoia sa mananc ceva si tot nu ajuta, ca sa nu mai spun umflat in burta/stomac. Tot asa, dimineata consumam ovaz cu lapte, mare greseala. Cu timpul am inceput sa elimin produsele lactate, desi multi spun ca sunt sanatoase. Asa am ajuns sa consum porridge doar cu apa fiarta, sa beau espresso, sa evit branzeturile de orice fel in afara de branza de vaci, smantana grasa si kefir ori iaurt grecesc. Astea din urma le consum foarte rar, daca beau Kefir ori consum iaurt, o fac seara cand stiu ca nu mai trebuie sa ies, just in case.

Daca imi e pofta de branzeturi fermentate, imi fac pofta uneori cu cateva sortimente bune pe care le consum alaturi de struguri, dulceata si inevitabilul vin rosu. Dar asta o fac rar.

Pentru ca imi place sa consum cappuccino , am descoperit de ceva vreme laptele fara lactoza de la LAC , o firma din Padurea Neagra care face produse fara lactoza. E genia, desi da, e mai scump...insa imi ajunge cam o sticla pe saptamana ! Si gustul e mai dulceag deoarece prin procesul de extragere a lactozei e ceva mai dulce la gust si e perfect pentru cappuccino.

Orice produse fac cu lactatele traditionale ma baloneaza la maxim, oricat mi-ar placea mie sa le consum, asa ca ... evit.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 February 2019 - 09:22 PM

A-propos de produsele Bioderma, sunt si eu multumita de ele. Doctorita de la Regina Maria, de care va spuneam, mi-a recomandat un fond de ten pentru pielea predispusa la cuperoza. Excelent ma impac cu el!
De asemenea, va spuneam ca mi-a dat de cap si de o bacterie care se aciuase pe o portiune de pe fata, intre radacina nasului si coltul buzei, cu roseata, pustule, prurit, persistenta aproape 6 luni. M-am dus la dermatologul meu aici si mi-a prelevat proba...dupa care am ramas cu semn, evident, si a trimis la laborator, insa aia nu au vazut nimic. Ea cand m-a vazut a banuit ca este o bacterie - pe care, cel mai probabil, am luat-o de pe aparatele de la sala...inevitabil...dupa care, mersul la sauna regulat au sustinut-o in conditii optime- si mi-a dat un tratament cu un antibiotic si o crema super - Solantra- pe care am aplicat-o si am fost ca noua dupa o saptamana. Si nu va spun cate creme si geluri aici, de toata gama de preturi, am incercat! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 February 2019 - 02:23 AM

Vezi postareaAmina, la 22 February 2019 - 03:27 PM, a spus:

In prezent nu iau nimic, ma gandeam sa imi cumpar Lactaza, dar nu stiu cat este de eficienta, astept sa imi spuna Adriana :toothy9; .

am facut probe in seara asta
am luat 2 pastile de lactaza si am mincat halloumi prajita
daca miine, adica azi :toothy9; nu mai scriu inseamna ca am murit :toothy9;

oricum sint brinze si brinze, unele isi pierd lactoza pe parcurs ca de ex parmigiano
mai apoi intoleranta probabil are diferite grade
eu am descoperit-o facind analizele de singe si un alt test in care se bea o chestie si apoi se sufla in ceva si se masoare altceva
dupa ce am descoperit-o, uitindu-ma inapoi, am inteles episoadele pe care le-am avut si care erau cel mai des legate de brinzeturi proaspete gen brinza de vaci si mincaruri cu smintina luata din Franta (crème fraîche) deci ca cea romaneasca nu ca cea italiana care e o chestie lichida fara gust

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 February 2019 - 11:04 AM

Amina, sint aici 😁 totul bine, voi reface experiența.

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 February 2019 - 11:12 AM

Vezi postareaAdriana, la 23 February 2019 - 02:23 AM, a spus:

Vezi postareaAmina, la 22 February 2019 - 03:27 PM, a spus:

In prezent nu iau nimic, ma gandeam sa imi cumpar Lactaza, dar nu stiu cat este de eficienta, astept sa imi spuna Adriana ;) .

am facut probe in seara asta
am luat 2 pastile de lactaza si am mincat halloumi prajita
daca miine, adica azi :D nu mai scriu inseamna ca am murit :D

oricum sint brinze si brinze, unele isi pierd lactoza pe parcurs ca de ex parmigiano
mai apoi intoleranta probabil are diferite grade
eu am descoperit-o facind analizele de singe si un alt test in care se bea o chestie si apoi se sufla in ceva si se masoare altceva


>>>Asta chiar c-a fost tare. Imagine postata M-am lamurit bustean , cum se spune pe limba noastra ;))

dupa ce am descoperit-o, uitindu-ma inapoi, am inteles episoadele pe care le-am avut si care erau cel mai des legate de brinzeturi proaspete gen brinza de vaci si mincaruri cu smintina luata din Franta (crème fraîche) deci ca cea romaneasca nu ca cea italiana care e o chestie lichida fara gust


Culmea, eu cu astea ma impac tare bine si cu untul la fel! Unt, unt, nu amestecatura cu ulei de rapita care miroase a margarina de la o posta si e vandut sub generic de unt irlandez...
La fel ca si cu diversele afectiuni carora medicii nu le dau de cap si le catalogheaza repede ca "de natura psihosomatica", Imagine postataImagine postataImagine postata, asa si cu intolerantele si alergiile. Este tot o denumire genetica pentru orice fel de reactii adverse la mancarurile moderne. Multe din produsele consumate sunt produse in masa, la scara industriala ceea ce automat inseamna ca au adjuvanti de orice fel, de natura chimica si ale caror efecte nu au fost si nici nu cred ca vor fi vreodata cercetate suficient pentru a putea sti cu precizie. Toate aceste substante, de la pesticide, insecticide, amestecuri de chimicale pentru a imbunatati si accelera productiile agricole pe mari intinderi, irigatii cu apa provenita din bazine si surse in al caror circuit au intrat demult aceste chimicale, tratarea si hranirea animalelor cu astfel de medicamente, hormoni de crestere, furaje care iar contin substantele de mai sus, tratarea si cosmeticizarea produselor in scopul cormecializarii lor...toate acestea sunt facute cu substante nocive si otravuri (oricat ar vrea sa-mi demonstreze mie stiinta de specialitate ca nu e asa...omul nu e facut sa ingurgiteze asa ceva) care afecteaza lent , dar sigur organismul uman. Si paleta reactiilor este de la intolerante la cancere...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 February 2019 - 12:02 PM

imi pare rau ca am fost ermetica (?) :D dar am povestit doar actiunea, pot sa scriu cum se numeste tot dar n-am nici cea mai mica idee despre echivalentul lor in romaneste deci daca vreti eu iau hirtia de la spital si scriu dar daca nu se va intelege nu stiu ce sa fac mai mult si oricum e o analiza pe care trebuie sa v-o dea doctorul sa o faceti

in legatura cu produsele fiecare face ce poate, in primul rind trebuie sa citeasca ingredientele de pe produsul pe care doreste sa il cumpere, asta e prima arma pe care noi o avem ca sa ne putem apara, si dupa ce a vazut ce e inauntru sa decida, nu uitindu-se la ceea ce scria pe fata produsului, pentru ca marketingul scrie tot ce vrea ca sa te atraga dar e ca-n teatrul lui Tennessee Williams: Afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul
aici legea si controlul la capitolul etichete e foarte serioasa din fericire
eu de multe ori iau produsul, citesc ingredientele si il pun la loc, cind citesc si-l iau imi asum raspunderea ca voi minca o porcarie eventual sau ceva ce nu se pupa cu principiile mele
de ex ziceam ca s-a marit numarul iaurturilor fara lactoza, am vazut ca fabrica locala de lapte de aici l-a produs si am zis hai sa-l iau. citesc acu ingredientele, era iaurt cu capsuni scrie 17% preparat din capsuni, in acest preparat 35% era procentul de capsuni. deci o cantitate infima, bine ca nu era doar aroma cel putin ;) al'data clar ca nu-l mai iau

asa e cum zici tu si cu produsele produse :P in zone "necurate" dar iar daca vrei si ai timp si chef poti cauta produse cum le ziceti voi de la tarani, eu cred ca mici tarani exista, stiu sigur ca exista si aici si in Franta si in Germania, exista si in Romania. e drept ca e nevoie de timp sa te duci, sa ii cauti, sa te limitezi la produse de sezon
de ex ieri am luat ridichi de la producatorii locali de care vorbeam in alt subiect, una aproape am aruncat-o pentru ca era mincata de un vierme, stiu asta si o iau in considerare cind cumpar, ca atunci cind cumpar de la ei pot gasi viermele, ca ridichile nu sint toate egale frumoase si lucioase

cit pot eu fac asa, dar normal ca nu pot mereu, imi calc principiile si ii cumpar mamei dovlecei sau cumpar niste rosioare fara gust pe care de multe ori le arunc si imi pare rau dar le tin de urgente in frigider pentru momentele in care n-am nimic de pachet pentru Stefano si ii dau rosioare cu mozzarelline

nu stiu cit ajuta lumea putinul pe care eu il fac dar daca vreau portocale nu le iau din supermarket pe cele din Sud Africa ci le cumpar on line direct de la nenea care le culege in Sicilia sau le iau de la producatoarea ca nu-mi vine sa-i zic taranca ;) de mai sus care la rindul ei le primeste de la o mica producatoare ca ea din Sicilia

sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic :D eu nici n-as generaliza si nici n-as vedea dracul atit de negru, sint mai optimista si sper ca mai sint sperante ;)

#19 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 February 2019 - 03:22 PM

Nuuuuu, nu e nevoie, sincer! Pur si simplu mi s-a parut haios cum ai spus!
Dar acum ca ai postat, citesc! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#20 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 23 February 2019 - 03:39 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 February 2019 - 03:22 PM, a spus:

Nuuuuu, nu e nevoie, sincer! Pur si simplu mi s-a parut haios cum ai spus!


+1 ;)

da' totusi, ce-ai vrut sa spui cu ermetica?

evaziva?
habarnauta? :D
imbarligatoare?
secretoasa?
sau orice altceva, ca tot n-am inteles nimic :D

eu citesc un blog care are drept motto: viata-i mult prea serioasa ca sa n-o luam in ras!
sper ca nu se supara nimeni c-o mai iau pe aratura, v-am zis ca m-am relaxat

Aceasta postare a fost editata de moatza: 23 February 2019 - 03:52 PM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi