Forum Culinar: Varza a la... Zierikzee - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Varza a la... Zierikzee

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 05:47 PM

Da! A la Zierikzee. Vorba vine, ca astia nu fac asa ceva da' cum io aici sunt, am botezat-o asa.

Asadar, aveti nevoie de niste chestii: varza de Bruxelles, carne tocata, ceapa, orez, vin, unt, ulei de masline, cimbru, cayenne peper (pudra), sare, piper, bulion de rosii sau concentrat de rosii indoit cu apa. Dupa cum observati, nimic special.

Boon... intai si intai faceci ce vreti. Io, spre exemplu, am spalat orezul in niste ape reci si l-am pus, apoi, la scurs. Apoi am luat o ceapa mare sau doo mici si am curatat si tocat marunt. Am pus la dreapta. Orezul e la stanga. In mijloc e tigaia. In care pun ulei de masline si
ceapa tocata si orezxul si apoi o pun pe foc la calit. Si calesc si amestec pana cand ceapa e sticloasa dar orezul NU e facut "floricele". Apoi trantesc deasupra carnea tocata, putina sare de mare si ceva piper proaspat zdrobit in mojar. Si ceva pudra de cayenne peper. Si amestec, si las pe foc, si amestec si tot asa ...

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-15078220101942.jpg

Si tot asa pana e facuta carnea. Apoi pun deasupra bulionul, mai amestec oleaca si dau tigaia la o parte.

Apoi am loat o oala si am pus in ea varza de Bruxelles (dupa ce i-am taiat cotorul cel mic si indepartat eventualele frunze care aratau inestetic). Si am adaugat apa si am pus oala la fiert. Si am lasat-o pana cand varza nu s-a fiert de tot si era al dente. Am io ce am cu al dente. Am oprit focul si am rasturnat varza intr-o strecuratoare ca sa se scurga. Am scos varza, am taiat-o in jumatati (e ceva munca) am pus-o intr-o tigaie cu putin vin alb si unt.

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-15078221215608.jpg


Se mai perpeleste varza asta in tigaie pana s-a evaporat aproape vinul si a prins drag de untul in care se perpeleste. Si a devenit taman buna, ceva mai facuta decat al dente dar nu facuta de tot.

Acu lom o alta strachina care urmeaza sa fie bagata la cuptor si punem pe fundul strachinii bucatele de bacon, nu prea subtiri, cate vrem. Io am vrut atatea!

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-15078225334667.jpg


Dupa aia se aseaza deasupra un start de varza, ca sa acopere fundul strachinii, se toarna deeasupra carnea, se tranteste deasupra un borcanas (fo doosutedegrame) de smantana care se intinde bine...

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-15078226620398.jpg


apoi se pune restul de varza deasupra (cu tot cu sosul din tigaie) ca sa acopere tot si iar se pune smantana deasupra.

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-15078227369261.jpg


In final se decoreaza cu bucati de bacon si se baga in cuptorul preincalzit la 180 de grade.

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-150782278572.jpg


Se lasa la cuptor pret de fo 30 de minute dupa care se verifica daca nu e prea uscata. La mine era asa ca am mai trantit niste vin pe deasupra si am mai bagat la cuptor inca 10 minute de a ajuns sa arate asa...

Imagine atasata: monthly_10_2017/post-102-150782307447.jpg


Am uitat sa va zic ca inainte s-o bag la cuptor am infipt ici si colo cate o crenguta de cimbru cules din curte.

Cum tocmai am scos povestea asta din cuptor inca n-am gustat-o. O mai las oleaca si apoi imi trantesc o portie in farfurie si mai trantesc deasupra o lingura zdravana de smantana :))


Dupa cum ati observat, nu se foloseste apa. Apa se inlocuieste cu vin.

Beti vin la masa :D

-----------------------
Gurmanzii au recunoscut, evident, o varianta modificata a verzei a la Cluj :(
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 06:09 PM

A iesit buna :)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 12 October 2017 - 08:22 PM

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 06:09 PM, a spus:

A iesit buna :)


... da nu te-a dar pe spate

Oricum, e interesant ce ai construit tu acolo

Astept vremuri friguroase pentru probe
fiica dacilor

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 October 2017 - 08:37 PM

As incerca si eu, doar doar as face-o sa-mi placa, ca pina acu la cite incercari am facut n-am reusit

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 08:47 PM

Vezi postareabristena, la 12 October 2017 - 08:22 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 06:09 PM, a spus:

A iesit buna :)


... da nu te-a dar pe spate

Oricum, e interesant ce ai construit tu acolo

Astept vremuri friguroase pentru probe


Bai, a iesit foarte buna. Dar dat fiind faptul ca nu e facuta cu varza murata are alt gust. E si normal sa fie asa. Dar e foarte buna.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 08:56 PM

Varza de Bruxelles poate fi inlocuita cu varza murata taiata bine fideluta, apoi calita in tigaie (in ceva ulei de masline) si abia dupa aia folosita asa cum am facut io cu varza de Bruxelles.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#7 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 12 October 2017 - 10:44 PM

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 08:47 PM, a spus:

Vezi postareabristena, la 12 October 2017 - 08:22 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 06:09 PM, a spus:

A iesit buna :)


... da nu te-a dar pe spate

Oricum, e interesant ce ai construit tu acolo

Astept vremuri friguroase pentru probe


Bai, a iesit foarte buna. Dar dat fiind faptul ca nu e facuta cu varza murata are alt gust. E si normal sa fie asa. Dar e foarte buna.



Tocmai varzucile m-au atras, cu vara murata nu-s pretena (da pot presta de craciun pentru frate-meu, care-i fan)
O sa trambitez p-aci cand reusesc sa produc
fiica dacilor

#8 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 10:45 PM

Vezi postareabristena, la 12 October 2017 - 10:44 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 08:47 PM, a spus:

Vezi postareabristena, la 12 October 2017 - 08:22 PM, a spus:

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 06:09 PM, a spus:

A iesit buna :)


... da nu te-a dar pe spate

Oricum, e interesant ce ai construit tu acolo

Astept vremuri friguroase pentru probe


Bai, a iesit foarte buna. Dar dat fiind faptul ca nu e facuta cu varza murata are alt gust. E si normal sa fie asa. Dar e foarte buna.



Tocmai varzucile m-au atras, cu vara murata nu-s pretena (da pot presta de craciun pentru frate-meu, care-i fan)
O sa trambitez p-aci cand reusesc sa produc


Abia astept!
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#9 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 10:53 PM

Vezi postareabristena, la 12 October 2017 - 10:44 PM, a spus:

Tocmai varzucile m-au atras, cu vara murata nu-s pretena (da pot presta de craciun pentru frate-meu, care-i fan)
O sa trambitez p-aci cand reusesc sa produc


Atentie mare! Varza de Bruxelles are un gust aparte. SI daca nu este facuta ca lumea (adica asa cum cei mai multi de pe aici nu stiu sa o faca) are un gust de cacat. Adica prea amara si fara nici un dumnezeu. Cine stie ce si cum sa faca astfel incat gustul asta "de cacat" sa dispara insa fara a pierde total savoarea ei, e tare.

Ca idee, din tot ce am vazut eu pana acum, si incercat, englezii au venit cu solutia, pentru mine, optima. Varza de Bruxelles fiarta pana inainte sa fie al dente, apoi scoasa si scursa si calita, in continuare, in unt pana devine putin mai departe de al dente. Iar pe calapodul asta se poate merge in diverse directii. Adaugat, in troc, bucatele mici de bacon, spre exemplu. Imaginatia ta de bucatar joaca un mare rol, sky is the limit.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 10:56 PM

Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 10:53 PM, a spus:

Vezi postareabristena, la 12 October 2017 - 10:44 PM, a spus:

Tocmai varzucile m-au atras, cu vara murata nu-s pretena (da pot presta de craciun pentru frate-meu, care-i fan)
O sa trambitez p-aci cand reusesc sa produc


Atentie mare! Varza de Bruxelles are un gust aparte. SI daca nu este facuta ca lumea (adica asa cum cei mai multi de pe aici nu stiu sa o faca) are un gust de cacat. Adica prea amara si fara nici un dumnezeu. Cine stie ce si cum sa faca astfel incat gustul asta "de cacat" sa dispara insa fara a pierde total savoarea ei, e tare.

Ca idee, din tot ce am vazut eu pana acum, si incercat, englezii au venit cu solutia, pentru mine, optima. Varza de Bruxelles fiarta pana inainte sa fie al dente, apoi scoasa si scursa si calita, in continuare, in unt pana devine putin mai departe de al dente. Iar pe calapodul asta se poate merge in diverse directii. Adaugat, in troc, bucatele mici de bacon, spre exemplu. Imaginatia ta de bucatar joaca un mare rol, sky is the limit.



Aici, in general, varza de Bruxelles e doar fiarta si, apoi, pusa pe masa langa diverse sosuri din sticla de plastic. D-aia copii urasc varza asta, pentru ca, asa, doar fiarta, are gust de cacat. Ca sa nu mai spun de sosurile astea din sticla de plastic, cumparate de la magazin.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 12 October 2017 - 11:00 PM

Atentiune la pusul pudrei de cayenne peper. Asta e iute. Un fel de boia iute. Asa ca fiti cu mare balegare de seama la cat puneti!

In schimb, puteti exagera cu cimbrul :)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#12 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 13 October 2017 - 03:43 PM

Noua ne place varza de bruxelles, asa ca vom executa.

Cred ca o las pe weekend, ca avem in program o iesire in aer liber duminica, s-apoi sa vezi ce mancarime va fi cand ajungem acasa.

crezi ca merge sa o pun in slow cooker, in loc de cuptor? As pune-o cand plecam si cand venim, pe seara ar fi numai buna.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#13 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 October 2017 - 03:51 PM

Vezi postareamilena, la 13 October 2017 - 03:43 PM, a spus:

crezi ca merge sa o pun in slow cooker, in loc de cuptor? As pune-o cand plecam si cand venim, pe seara ar fi numai buna.


Habar nu am. Dar banui ca daca poti face sarmale la slow cooker, poti face si chestia asta. Ca asta nu e altceva decat... sarmale dezpaturite, ca sa zic asa.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#14 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 13 October 2017 - 09:20 PM

Stiu ca-s off topic, dar varza de Bruxelles e una din favoritele mele (mananca si copilul).
Niciodata nu o fierb, doar o spal, tai jumatati daca am unele mai mari si apoi le trag in tigaie cu bucati de bacon sau untura de rata. Uneori le fac si la cuptor. Se fac foarte usor si ies gustoase.
Personal nu imi plac sa fie prea facute- imi plac usor crocante.

#15 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 13 October 2017 - 09:56 PM

Vezi postareaWowerful, la 13 October 2017 - 09:20 PM, a spus:

Niciodata nu o fierb, doar o spal, tai jumatati daca am unele mai mari si apoi le trag in tigaie cu bucati de bacon
Personal nu imi plac sa fie prea facute- imi plac usor crocante

+1
eu o mai frig și împreună cu ciuperci și un ardeiaș iute

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 13 October 2017 - 09:59 PM

Am facut si eu asa ca tine Wow' pt. hunii mei,dar nu au fost dati pe spate,au mancat dar nu e ca si-ar mai dori neaparat :) Asa cum a facut Dragos cred ca ar manca de numa :) seamana mai mult cu ce cunosc ei.Oricum nu am de unde sa iau varzucile,experimentul ala fuse ca gasisesem eu la supermarket si am vrut sa ma dau jmechera' ...Totusi mie mi-a placut f. mult atunci ,trasa la tigaie cu unt facusem eu,cred ca ceva usturoi si fulgi de ardei iute,stropit cu ceva vin...nu mai stiu exact.
despre varza ala cluj e preferata soramii,ea ii spune sarmale impuscate :)
Azi fara sa-mi dau seama am facut sarmale desi nu-mi propusesem,cred ca tot reteta lui Dragos,mi-a facut cumva pofta :) faza e ca miros de numa si nici macar nu am gustat,ca mancasem de amiaza un patratzoi generos de lasagnia,asa ca doar hunii au mancat din sarmale,si fara sa ne fi vorbit,maine mananc la mama la masa tot sarmale facute de ea :) acu' tre' sa-i duc de ale mele ca mna',cu ale mele ce fac?! :) restul ii dau lui domnu' Geany la pachet,oi mai da de pomana,vad eu..

#17 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 16 October 2017 - 09:43 AM

Vezi postareaGeany, la 13 October 2017 - 09:59 PM, a spus:

mna',cu ale mele ce fac?!

De ce nu pui o portie la congelator?
Se pastreaza perfect si, cand n-ai timp de impaturit sarmale, le scoti, le dai la cuptor si te-ai scos.

#18 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 October 2017 - 11:26 AM

Vezi postareabellamama, la 16 October 2017 - 09:43 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 13 October 2017 - 09:59 PM, a spus:

mna',cu ale mele ce fac?!

De ce nu pui o portie la congelator?
Se pastreaza perfect si, cand n-ai timp de impaturit sarmale, le scoti, le dai la cuptor si te-ai scos.

Merci :) :) chiar asa am si facut,au ramas destule cat sa-i mai dau lui domnu' Geany vreodata la pachet cand nu oi mai sti ce sa-i dau :)

#19 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 02 February 2018 - 07:07 PM

Eh, am adaptat reteta pe care v-am dat-o initial. Rezultatul este ca... a iesit mult mai buna.



Vezi postareadragos, la 12 October 2017 - 05:47 PM, a spus:

Boon... intai si intai faceci ce vreti. Io, spre exemplu, am spalat orezul in niste ape reci si l-am pus, apoi, la scurs. Apoi am luat o ceapa mare sau doo mici si am curatat si tocat marunt. Am pus la dreapta. Orezul e la stanga. In mijloc e tigaia. In care pun ulei de masline si
ceapa tocata si orezxul si apoi o pun pe foc la calit. Si calesc si amestec pana cand ceapa e sticloasa dar orezul NU e facut "floricele". Apoi trantesc deasupra carnea tocata, putina sare de mare si ceva piper proaspat zdrobit in mojar. Si ceva pudra de cayenne peper. Si amestec, si las pe foc, si amestec si tot asa ...


Prima modificare. In timp ce perpelesc carnea in tigaie pun si ceva vin rosu, preferabil cat mai rosu. Apoi, nu am mai pus orez ci am pus multe verdeturi verzi... salvie, rozmarin, cimbru, patrunjel... pus bogat.
Totodata am facut mai mult sos de rosii si l-am scazut ceva mai mult ca sa fie putin mai gros si abia apoi l-am amestecat in carnea deja facuta.


Citeaza

Apoi am loat o oala si am pus in ea varza de Bruxelles (dupa ce i-am taiat cotorul cel mic si indepartat eventualele frunze care aratau inestetic). Si am adaugat apa si am pus oala la fiert. Si am lasat-o pana cand varza nu s-a fiert de tot si era al dente. Am io ce am cu al dente. Am oprit focul si am rasturnat varza intr-o strecuratoare ca sa se scurga. Am scos varza, am taiat-o in jumatati (e ceva munca) am pus-o intr-o tigaie cu putin vin alb si unt.

(...)


Se mai perpeleste varza asta in tigaie pana s-a evaporat aproape vinul si a prins drag de untul in care se perpeleste. Si a devenit taman buna, ceva mai facuta decat al dente dar nu facuta de tot.




N-am mai fiert varza, am schimbat tehnica :toothy6: Dupa ce am curatat varzucile, le-am taiat in doua si le-am pus in tigaie, cu unt. Si am adaugat, dupa ce le-am curatat si p-astea, varzuci "furajere" (kalette)

Imagine atasata: monthly_02_2018/post-102-15175907489903.jpg


Si apoi am mai pus si ceva vin alb, nu prea mult, cat sa aiba umezeala care sa ajute la inabusire si calire.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi