Forum Culinar: Închiderea forumului - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Închiderea forumului

#1 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 August 2018 - 02:55 PM

Dragele mele, dragii mei, tinînd cont de slaba frecventare a forumului, ma gîndesc foarte serios sa-l închid. Daca cineva doreste, îi pot asigura transferul registrarului. Pîna una alta, va invit sa va salvati de pe forum ce doriti sa pastrati.
Multumesc pentru fidelitate si pentru încredere.

Cu drag,

Alexandru
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#2 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 29 August 2018 - 03:20 PM

Vezi postareaAlexandru, la 29 August 2018 - 02:55 PM, a spus:

Dragele mele, dragii mei, tinînd cont de slaba frecventare a forumului, ma gîndesc foarte serios sa-l închid. Daca cineva doreste, îi pot asigura transferul registrarului. Pîna una alta, va invit sa va salvati de pe forum ce doriti sa pastrati.
Multumesc pentru fidelitate si pentru încredere.
Cu drag,
Alexandru

Deci asta e motivul pentru care a fost mort 2 zile?
Pacat, mare pacat!
Eu nu ma pricep ce si cat necesita mentinerea unui astfel de forum, dar chiar mi-ar parea rau sa dispara.

#3 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 29 August 2018 - 03:41 PM

Asadar... io am aflat de ieri de chestia asta, in timp ce ma mai conversam cu Alex ca nu se incarc a forumul. Mi-au cazut chilotii cand mi-a spus!!!

Am mai vorbit putin si cu Adriana si cu Maya pe tema inchiderii. Decizia daca sa inchide forumul sau ramane deschis este, in primul rand, decizia lui Alexandru.

Treaba sta astfel (Alexandru mi-a permis sa vorbesc despre asta). Alexandru este finantatorul forumului. Singurul finantator. A facut-o din pasiune, dorindu-si continuarea forumului construit de voi in alta parte, forum care, din diverse motive, s-a scindat si a renascut aici. A renascut si a crescut datorita voua, celor ce scrieti cu pasiune si placere.

Adriana si Maya au investit foarte mult timp si nu numai ele ci si alte ajutoare care modereaza pe aici. Voi le stiti mai bine cine sunt.

Eu cred ca ar fi mare pacat daca s-ar inchide forumul. Multe persoane, fara vreun rol in echipa de administrare si moderare, au investit si ele timp si pasiune in a impartasi din experienta lor, in a comenta sau veni cu sugestii. S-au legat prietenii, s-au organizat intalniri, unele persoane ne-au devenit drage, altele nu... Ca in viata. Ar fi pacat sa se piarda toate astea. Ok, cine are contact si in afara forumului, are. Nu forumul le tine in picioare.

Iar acum sa trec la partea mai sensibila. Dupa cum spuneam, Alexandru este finantatorul forumului. Face asta de la inceput. Cat timp a trecut de atunci? Opt, noua, zece ani, nu mai stiu. Dar sunt niste ani buni. Costul legat de existenta forumului (iclusiv toata partea tehnica ce tine de asta) este de 55 euro pe luna. Nu e foarte mult dar nici nimic nu e. Pe toata perioada existentei forumului, Alexandru a platit din buzunar niste mii de euro. Fara sa aibe vreo centima castig. Astia sunt, totusi, niste bani. Nu mai vorbesc de timpul pe care l-a invetit nu numai in postari (asta facem toti) ci si in suportul tehnic, astfel incat lucrurile sa mearga bine si, in caz de erori, sa le rezolve cat mai repede.

Am inteles de la el ca traficul (vizitarile forumului, participarea) a scazut dramatic in ultima perioada. Lumea si-a facut bloguri si, astfel, si-a mutat atentia in alta parte iar vizitele cu contributiile aici au devenit mult mai rare. Alte persoane, poate, si-au pierdut interesul din diverse motive. In fine. Asa ca mi se pare evident ca Alexandru sa se gandeasca ca investitia sa nu mai merita. Sa tina un forum pentru o mana de oameni este exagerat, oricat de placuti ar fi acei oameni.

Eu nu vad decat doua variante in situatia asta.

Prima, cea mai simpla, sa se inchida forumul. Asta inseamna ca nu va mai putea fi accesat in nici un fel. Dispare de pe firmament.

A doua, mai delicata, este sa-l sustinem financiar pe Alexandru. Daca se strang doua maini de oameni care sunt dispusi sa participe la cheltuieli cu cativa euro pe luna, oameni care isi permit financiar sa doneze, hai sa zic, 5 euro pe luna (sau cat are chef de putin) si care sunt atat de inimosi incat sa nu-i intereseza cine da si cine nu da, forumul va ramare functional. Eu sunt dispus s-o fac si doresc s-o fac.

In cazul in care sunt persoane care doresc sa doneze, lunar, catusi de putin, le rog sa-l contacteze, pe privat, pe Alexandru. Asta este o initiativa care imi apartine, Alexandru nu a cerut si nu va cere niciodata nimic. Pe Alexandru il cunosc de multi ani, si de pe alte forumuri, incat sa pot spune ca este serios si ca va garanta anonimitatea eventualelor persoane donatoare.

Nu stiu cat timp mai este dispus Alexandru sa tina forumul deschis daca nu vor aparea donatori. Asa ca il rog sa spuna el cat timp ne da ca sa il contactam. In functeie de numarul de donatori seriosi care se anunta in perioada care urmeaza (durata, inca o data, stabilita de el) va stabili el care sa fie suma pe cap de om.

Evident, trebuie spus si asta, nu cred ca este cazul ca donatorii sa ceara avantaje sau favoruri referitoare la activitatea forumului. Fetele au facut, pana acum, o treaba minunata ca admine si moderatoare si nu cred ca o schimbare e necesara.

Apropos de finante, imi povestea Adriana ca premiile care s-au dat au fost finantate din banii lor.

Cam asta am vrut sa va spun. Depinde de voi daca ne mai intalnim aici sau nu.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 29 August 2018 - 04:04 PM

Vezi postareabellamama, la 29 August 2018 - 03:20 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 29 August 2018 - 02:55 PM, a spus:

Dragele mele, dragii mei, tinînd cont de slaba frecventare a forumului, ma gîndesc foarte serios sa-l închid. Daca cineva doreste, îi pot asigura transferul registrarului. Pîna una alta, va invit sa va salvati de pe forum ce doriti sa pastrati.
Multumesc pentru fidelitate si pentru încredere.
Cu drag,
Alexandru

Deci asta e motivul pentru care a fost mort 2 zile?
Pacat, mare pacat!
Eu nu ma pricep ce si cat necesita mentinerea unui astfel de forum, dar chiar mi-ar parea rau sa dispara.


Nu asta a fost motivul. Au fost probleme tehnice si Alexandru a trebuit sa reseteze serverul.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 29 August 2018 - 10:22 PM

Eu, normal ca sint de acord cu a doua varianta, putem cel putin face o incercare si daca n-o sa reusim atunci din pacate o sa se aplice prima varianta.
Cred ca mon cher trebuie sa ramina la cirma ca si pina acum, daca mai are chef.
Particip la cheltuiala of course. Cred ca s-a vazut cu ochiul liber ca vorbeam mai mult de una singura pe aici zilele astea =)) desi din pacate nu mai am timp ca in trecut :D
Cred ca poate contribui fiecare cu cit vrea si poate si in functie de suma strinsa la un anumit moment se vede cit timp mai avem la dispozitie.
Mon cher, de orice ai nevoie, stii unde ma gasesti :-*

#6 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 31 August 2018 - 05:33 AM

Vezi postareaAdriana, la 29 August 2018 - 10:22 PM, a spus:

Eu, normal ca sint de acord cu a doua varianta, putem cel putin face o incercare si daca n-o sa reusim atunci din pacate o sa se aplice prima varianta.
Cred ca mon cher trebuie sa ramina la cirma ca si pina acum, daca mai are chef.
Particip la cheltuiala of course. Cred ca s-a vazut cu ochiul liber ca vorbeam mai mult de una singura pe aici zilele astea =)) desi din pacate nu mai am timp ca in trecut :D
Cred ca poate contribui fiecare cu cit vrea si poate si in functie de suma strinsa la un anumit moment se vede cit timp mai avem la dispozitie.
Mon cher, de orice ai nevoie, stii unde ma gasesti :-*



Eu chiar intru rar dar de cele mai multe ori intru ca imi amintesc cu drag de atmosfera, chiar imi lipseste. Mi-ar parea groaznic de rau sa dispara de tot asa ca si eu sustin a doua varianta. Cativa euroi pe luna adunam noi :-*

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 August 2018 - 11:17 PM

Vezi postareasnej, la 31 August 2018 - 05:33 AM, a spus:

Eu chiar intru rar dar de cele mai multe ori intru ca imi amintesc cu drag de atmosfera, chiar imi lipseste. Mi-ar parea groaznic de rau sa dispara de tot asa ca si eu sustin a doua varianta. Cativa euroi pe luna adunam noi :D

Cit ma bucur sa te vad :-*
sa speram :)

#8 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 04 September 2018 - 09:23 AM

:) :-* si altii ca mine o sa fie bucurosi sa dea "un leu pentru Ateneu" doar tre sa afle ca e o optiune :D

#9 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 04 September 2018 - 09:31 AM

A fost o faza nostima cu Lapona, ea ma intreaba pe FB la poza cu foi de dobos "adica faci dobos, cum ar veni?" si eu ii raspund ca da, "ca imi era dor de un tort de-al ei", referindu-ma la Kiken :-* :D :D :) . Stiind reteta ei sfanta, credeam ca daca cineva zice Dobos o sa se gandeasca imediat la Kiken :) :D

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 04 September 2018 - 04:12 PM

Ce-ar fi sa lasam topicul asta la subiect?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 05 September 2018 - 09:15 AM

Vezi postareadragos, la 04 September 2018 - 04:12 PM, a spus:

Ce-ar fi sa lasam topicul asta la subiect?

Si, fiindca e important, poate sa-l evidentiem cumva, caci e cam jos si nu prea vizibil?

#12 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 September 2018 - 08:42 PM

Bun asa!
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#13 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 08 September 2018 - 03:27 PM

Daca nu vedeam postarea lui Geany, nu as fi vazut subiectul...
Eu am cam facut "figuratie" pe forum, nu-s cine stie ce bucatareasa, si nici nu cunosc personal niciun membru, dar am invatat multe de aici si mi-ar parea rau sa dispara aceasta particica din lumea culinara.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi