Forum Culinar: Refolosirea painii uscate - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Refolosirea painii uscate retete dulci

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,059
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 October 2018 - 12:01 PM

Ieri am refolosit piinea uscata, de data asta in varianta dulce, si cum s-a terminat in mai putin de 24 de ore m-am gindit sa v-o povestesc, a trebuit sa deschid subiect nou aici, ca sa nu ne amestecam cu retetele de mincare :floare:
Prajitura cu piine uscata
Ingrediente:
se pleaca de la cantitatea de piine, deci daca aveti alta cantitate de piine calculati in consecinta restul ingredientelor, eu am o aplicatie pe telefon care mi le calculeaza :rolleyes:
- 750 ml lapte
- 220 gr piine uscata taiata cuburi
- 100 gr pricomigdale
- 50 gr stafide
- 50 gr cacao, cred ca se poate inlocui si cu ciocolata razuita
- 50 gr seminte de pin, cred ca se pot omite daca nu plac, sau inlocui cu alune sau nuci
- 2 oua
- 100 gr zahar
- 1 portocala, cred ca se poate inlocui si cu lamiie daca va place mai mult, coaja data pe razatoare si sucul de la ea


Eu am pus cuburile de piine intr-o cutie mare ca sa stea intr-un singur strat si am varsat laptele deasupra, am lasat ceva timp (in care faceam altceva) si din cind in cind am amestecat cu instrumentul cu care se piseaza cartofii pentru pure, dar fiecare poate amesteca cu ce vrea muschiul lui :floare:
Cind mi s-a parut ca toata piinea era moale am pus deaupra restul ingredientelor si am amestecat la fel pina cind toate ingredientele s-au amalgamat bine.
Am pus intr-o forma de 23 cm diametru si copt la 160°C pentru o ora cred, oricum se face mereu proba cu scobitoarea si pina cind nu iese uscata nu se scoate din cuptor.
Nu creste prea mult, ramine destul de compacta si umeda dar e foarte buna
Imagine atasata: monthly_10_2018/post-4-0-81969300-1538906468.jpg

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi