Forum Culinar: Cartofi gratinati (frantuzesti) da' altfel - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cartofi gratinati (frantuzesti) da' altfel Surpriza :)

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 October 2018 - 10:09 PM

Deci... cartofi gratinati, da' altfel.

Loati un troc care va fi bagat la cuptor, il dati cu unt si cu pesmet si-l puneti la dreapta.

Loati o tigaie de fonta si o puneti, pe foc mic, la incalzit. Trantiti in ea si niste unt.

Loati o mana sau doo de cartofi nefainosi, va uitati bine la ei si-i puneti inapoi de unde i-ati loat.

Loati niste varza de Bruxelles, o curatati (in felul vostru, cum faceti de obicei), o taiati in doo si o puneti la stanga. Cata varza? Pai cat credeti ca intra, intr-un start, in trocul ala de va intra in cuptor.

Loati niste fasiute de bacon, cate vreti voi, si le puneti undeva.

Loati niste vin alb si tineti-l la indemana, undeva.

Loati un troc nou, trantiti in el o bucata zdravana de branza de care vreti voi (gen telemea de orice), spargeti un ou deasupra, zdrobiti branza si mestecati cu ou' ala, si adaugati smantana cat sa iasa, dupa amestecarte binebine, un fel de crema groasa. Loati ceva smantana dulce si adaugati putin. Nu mult. Si amestecati ca sa iasa o crema groasa dar ceva mai moale. Puneti trocul la indemana, unde mai aveti loc.

Aruncati in tigaia de fonta, aia care, intre timp s-a incalzit cu unt in ea, varza de BXL taiata in jumatati. Focul mediu sub tigaie. Si perpeliti in tigaie, in timp, varza asta belja. Cand a ajuns ca sa fie jumate facuta, turnati in troc niste vin alb. Cat vreti voi (considerand experienta bucatareasca pe care, deja, o aveti. Ok, si gustul). Puneti capac si lasati la foc mic sa se nabuse. Mai verificati din timp in timp care e situatia in troc. La un momentdat dati capacul la o parte si treceti focul pe potrivit. Si perpeliti varza ca sa se caramelizeze oleaca. O sa aive urme maro de |prajit" dar asta e tot spilul. Ca sa le aive.
Dupa ce e gata, scoateti varza si o puneti intr-un troc temporar.

In tigaia in care ati facut varza, fara s-o curatati, aruncati baconul si ma adaugati ceva unt. Si perpeliti baconul asta pana sa face. Cand e gata dati trocul de pe foc.

Loati trocul de bagat la cuptor, Il tapetai binebine cu unt si pesmet. Apoi turnati in ceva crema de branza si o plimbati de colo colo cat sa acopere fundu' fara ca sa se ia pesmetu'.

Loati trocul temporar si puneti varza in trocul de bagat la cuptor, cu grija. Si o aranjati in asa fel incat sa fie distribuita uniform pe fundul trocului, fara ca sa se ia tapetarea fundului. Acum trantiti, peste varza, baconul din tigaia in care l-ati facut. Apoi turnati, cu grija, deasupra, rstul de crema de branza, in mod uniform. O sa arate asa, ca un cacat

Imagine atasata: monthly_10_2018/post-102-0-66030000-1539201974.jpg


Dupa asta, presarati pe deasupra cascaval ras. Si se va schimba modificarea.

Imagine atasata: monthly_10_2018/post-102-0-98612000-1539202019.jpg


Bagati la cuptorul preincalzit pe la fo 185 de grade si lasati pret de, cat sa zic, cel putin juma de ora sau pana se cololreaza crusta de deasupra. Si iese asa ceva.

Imagine atasata: monthly_10_2018/post-102-0-08356200-1539202095.jpg


Daca ati fi pus doo oo in loc de unu', s-ar fi umflat mai mult, ca un sufleu. Treaba voastra cum o dati din mana data viitoare :boohoo:))))))))
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 October 2018 - 09:35 AM

Bre m-ai innebunit cu varza asta, nu-mi ramine decit sa incerc varianta asta mai bogata si in alte ingrediente ca sa vad daca reusesc sa o fac sa-mi placa

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 October 2018 - 09:26 AM

Dragos, am alergat la calendar sa vad in ce zi a anului sintem. Am citit ditamai cearsaful de reteta, ca in final sa realizez ca ai facut o varza, pacaliciule ! :boohoo:
Dar am retinut ideea. :cheers:

Adriana, din ce am remarcat eu, varzucile de Bruxelles devin amarui, daca sint tratate termic un timp prea indelungat. Probabil ca de asta nu le-ai dat de gust pina acum. Altfel, corect pregatite, sint delicioase. :cheers:

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 October 2018 - 12:20 AM

Deci am luat o cutiuta special pentru reteta asta dar..am schimbat reteta :cheers: iertare Dragos :boohoo:
am taiat varzucile in doua si le-am fiert cu putina apa, erau doar un stat in tigaie, acoperite cu apa pina la jumatate si oprit focul exact cind apa s-a evaporat
apoi le-am amestecat cu sosul facut din smintina si brinza bergader
cind le maninc o sa va zic cum sint
Dana, ce mod de coacere crezi ca e recomandat ca sa se coaca cit mai repede si sa nu fie amare?

#5 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 October 2018 - 11:24 AM

Adriana, dat fiind faptul ca le-ai fiert in prealabil (de obicei cam 3'), eu nu le-as lasa la gratinat in cuptor (200°C) mai mult de 10' sau pina cind sosul de brinza capata o crusta aramie. Varzucile sint destul de fragede si nu necesita a fi coapte un timp indelungat, dupa părerea mea. :boohoo:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi