Forum Culinar: Cum curatam electrocasnice, autoturism, etc. - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum curatam electrocasnice, autoturism, etc. Sfaturi, ponturi, experiente, intrebari si raspunsuri

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 May 2019 - 04:06 PM

Cand curat la intervale regulate hardughiile , mereu ma lovesc de problemute, asa ca m-am gandit sa ne intretinem despre asta aici.
Voi va spalati/curatati masina de vase si de rufe? Adica le lasati sa mearga o tura fara vase/rufe si doar cu solutie de curatat masina?

Stiu ca se decalcifiaza cu detergentii/solutiile lor personale, dar eu nu sunt 100% multumita.
De exemplu, automatul meu de cafea lasa mereu un iz, un Nachgeschmack, adica ramane mereu pe limba si in cerul gurii un gust aparte, tipic, care imi strica placerea de a imi savura cafeaua. Are cam 6 ani, i-a fost schimbata moara de macinat, de fiecare data cand il curat, il curat si clatesc de doua ori...nope, nu dispare. Voi cum si ce faceti?


Tot asa, la masina de spalat vase: puneti eventual apa cu clor, cu dezinfectat, gel Mr. Muscolo unde se scurge apa, ca sa distruga bacteriile si sa inlature mirosul urat? Eu pana acum am scos mereu grataru/sita si am scos cu buretele apa care ramane dupa ce se termina ciclul de spalat si spal cu detergent.
Mi-e teama sa torn chimicale din alea speciale de curatat , sa nu se corodeze cuva aceea de plastic si aliaje.


Cum faceti?

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 12 May 2019 - 04:07 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 May 2019 - 07:22 PM

Se pare ca in afara de mine nu mai curata nimeni electrocasnicile :-*

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 13 May 2019 - 07:38 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 May 2019 - 07:40 PM

Lori, io fac treaba asta c-o lene imparateasca. mi-e sila de toate chimicalele, dar folosesc la greu servetele umede de uz casnic,iar ptr frigider, mo , aragaz am unele antibacteriene. mi se par comode si usor de folosit.
masina de spalat e noua, nu i-am facut niciun tratament, iar pe cea veche am lasat-o-n pace, sa faca cum vrea ea si-a mers brici. am schimbat-o ca voiam sa ne innoim, dar mergea f bine dupa ce-i inlocuisem siguranta.
msv n-am, nu stiu daca fi-miu ii face ceva special la a lui.

#4 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 13 May 2019 - 08:47 PM

Lapona, ai incercat acid citric (Zitronensäure) pt decalcifiere? Eu o folosesc la fierbatorul de apa. Ar trebui sa mearga si la masina de cafea.

#5 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 13 May 2019 - 08:52 PM

eu folosesc numai detergenti coreeni din produse naturale, unele chiar fermentate natural, nu m-as mai intoarce la Palmolive sau Tide pentru nimic in lume
firmele de top sunt CJ Lion si LG (da, aia cu televizoarele) daca va intereseaza

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 May 2019 - 07:47 PM

@ Dex: Te referi la detergentii pentru curatat/ingrijit electrocasnicele? Pai si si decalcifiaza?

@ Fragola: Nu am incercat. De fapt exista si Essigessenz si Zitronensäure de la Surig pe care gosopdinele il folosesc in casa la curatat de calcar mai toate , insa mie imi e teama sa pun in automatul de cafea/masina de spalat/ masina de vase , pentru ca e foarte acid, la fel ca si sarea de lamaie, care e acelasi lucru cu Zitronensäure doar ca e solida.Mi-e sa nu se strice iar eventual fie moara de cafea, fie mai stiu eu ce Düsen, orificii , stiu eu? Tu cum faci, ce solutie? Eu la fierbatorul de apa pun si eu apa cu Essigessenz si dau la fiert doua ture si iese zeiss!
Imagine atasata: monthly_05_2019/post-12-0-54663800-1557856105.jpgImagine atasata: monthly_05_2019/post-12-0-68471400-1557856113.jpg



Am vazut pe cateva forumuri americane cum spala housewives masinia de spalat cu solutie speciala facuta din apa cu clor si otet si cica distruge si toate bacteriile car se aduna pri raman prin orificiile cuvei, pliurile garniturii de la usa. Eh...eu sunt foarte sceptica mi-e sa nu se buleasca garnituri etc.

De asta ma interesa daca a mai facut cineva experimente de genul si stie cum e.

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 14 May 2019 - 07:48 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 15 May 2019 - 11:34 AM

Tocmai mi-a cazut sub ochi un articol in ton cu topicul, poate este de folos cuiva :

https://www.ideall.r...uBl5H_ywRZCe6Tw

#8 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 15 May 2019 - 05:38 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 May 2019 - 07:47 PM, a spus:

@ Dex: Te referi la detergentii pentru curatat/ingrijit electrocasnicele? Pai si si decalcifiaza?

@ Fragola: Nu am incercat. De fapt exista si Essigessenz si Zitronensäure de la Surig pe care gosopdinele il folosesc in casa la curatat de calcar mai toate , insa mie imi e teama sa pun in automatul de cafea/masina de spalat/ masina de vase , pentru ca e foarte acid, la fel ca si sarea de lamaie, care e acelasi lucru cu Zitronensäure doar ca e solida.Mi-e sa nu se strice iar eventual fie moara de cafea, fie mai stiu eu ce Düsen, orificii , stiu eu? Tu cum faci, ce solutie? Eu la fierbatorul de apa pun si eu apa cu Essigessenz si dau la fiert doua ture si iese zeiss!
Atasament Essigessenz_ml.jpgAtasament SURIG-Zitronensäure.jpg



Am vazut pe cateva forumuri americane cum spala housewives masinia de spalat cu solutie speciala facuta din apa cu clor si otet si cica distruge si toate bacteriile car se aduna pri raman prin orificiile cuvei, pliurile garniturii de la usa. Eh...eu sunt foarte sceptica mi-e sa nu se buleasca garnituri etc.

De asta ma interesa daca a mai facut cineva experimente de genul si stie cum e.



Si eu curat fierbatorul de apa cu pliculetele de la dr Oetker si iese perfect. Acum am cumparat un pachet de la marca Heitmann pe care scrie reine Zitronensäure, deci acid citric, si pe cutie scrie exact cum si la ce se foloseste. Sint toate aparatele casnice in descriere. Inca nu am incercat, dar voi povesti. Se gaseste la drogherii.

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 May 2019 - 02:30 PM

Si Kafeevollautomaten, masina de spalat, etc.? O sa ma uit si eu mai atent pe pachetele sa vad.

Multumesc pentru raspuns! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 16 May 2019 - 03:36 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 May 2019 - 02:30 PM, a spus:

Si Kafeevollautomaten, masina de spalat, etc.? O sa ma uit si eu mai atent pe pachetele sa vad.

Multumesc pentru raspuns! Imagine postata


N-ai pt ce :hungry: Da, sint toate aparatele pe cutie. Este un pachet de 375 g, din pacate nu stiu sa pun poza.

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 May 2019 - 01:03 PM

Nu are legatura cu electrocasnicele , dar am fiert niste albituri ajunse gri - cred ca stiti cu toate despre ce vorbesc- inntr-un amestec de bicarbonat si sare de lamaie plus ceva clor. Sunt curioasa daca o sa iasa oribilitatea aia de gri ...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 May 2019 - 09:11 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 May 2019 - 01:03 PM, a spus:

Nu are legatura cu electrocasnicele , dar am fiert niste albituri ajunse gri - cred ca stiti cu toate despre ce vorbesc- inntr-un amestec de bicarbonat si sare de lamaie plus ceva clor. Sunt curioasa daca o sa iasa oribilitatea aia de gri ...

Pe la noi se gasea un pliculet de praf, snow...nu mai stiu cum,,,si se lasau la inmuiat scria pe plic ce si cum,daca nu cu vanish pt. lucruri albe ..asta in caz ca nu iti iese cum ai facut tu!

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 May 2019 - 07:22 PM, a spus:

Se pare ca in afara de mine nu mai curata nimeni electrocasnicile :)

Masina mea de spalat e samsung si are un program care o data la nu stiu cate spalari (behaie ea cand vrea) trebuie sa-i dau programul ala special de curatare,isi face singura treaba,in rest masina de spalat vase si alte alea nu am,aragazul,cand e f. :) cu triumf ca pe vremuri,ca ala e de cand eram io' mica =))

Frigiderul e dintrasta' fara gheata no frost,rafturi de sticla asa ca e usor de intretinut!

Aceasta postare a fost editata de Geany: 19 May 2019 - 09:13 PM


#13 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 20 May 2019 - 12:39 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 19 May 2019 - 01:03 PM, a spus:

Nu are legatura cu electrocasnicele , dar am fiert niste albituri ajunse gri - cred ca stiti cu toate despre ce vorbesc- inntr-un amestec de bicarbonat si sare de lamaie plus ceva clor. Sunt curioasa daca o sa iasa oribilitatea aia de gri ...


Daca e ce-mi imaginez eu, n-o sa iasa. Pe mine ma streseaza de mor: la sutienele albe, bretelele si tot ce contine elastic, indiferent cum si cu ce le spal, dupa cateva spalari capata o tenta gri. Dantela ramane alba spuma...ca sa se vada diferenta mai bine! si restul arata de parca-i nespalat de cateva luni. La fel camasile de scoala. Dupa cateva spalari sunt bune de aruncat.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 May 2019 - 09:53 PM

A fost fix cum ti-ai imaginat tu! Exact asa cum spui: sutiene bune, dela Triumph, ceva maieute si in general desuuri fine, faine...dijaba, fix cum spui, dupa cateva spalari capata rahatul ala de culoare, ma oftic de mor! Mai am un sutien tot de la Triumph, culoarea sampaniei si ala s.a facut gri. Nup, nu a iesit neam.

Geany, multumesc de pont, dar, crede-ma , am luat aici in Germania toate, toate produsele care promit indepartarea griului ori galbuiului la fix astfel de haine, am luat si detergent special de perdele, ca e acelasi tip de plastic in oerdele si in sutiene...nope, nema, nada, nix. Mor de draci!!! Am sa ajung sa elimin tot ce e de culoare alba. Mi se pare un mare mare rahat ca industria ma-si nu e in stare sa scoata un produs care sa le tina albe Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 20 May 2019 - 10:00 PM

Eu va spun sincer,lucrurile albe,maieuri de ale hunilor,camasute de scoala Ale',eu le spal de mana ,nu in masina de spalat,le pun in lighenas la inmuiat cu apa calda si detergent,apoi le sapunesc cu sapun de rufe si frec la mana ca pe vremuri,dar eu am timp sunt casnica ,de fiert am fiert si eu mereu proasoapele de bucatarie in apa cu detergent de vase .

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 May 2019 - 07:50 AM

Eu am pasarele cu prosoapele de bucatarie...nu ma pot abtine sa nu cumpar mai mereu pe unde ma duc Imagine postata

Da, stiu ca lenjeria de corp mai fina trebuie spalata de mana, dar...cum bine ai spus...la mine stau la coada altele mai importante, hartogaraie etc. si , desi mereu imi propun sa o fac, tot in masina ajung...dar mi se pare de toata cacaua sa nu fie un produs sa le inalbeasca...Imagine postata O sa fac experiente pana cand o sa se dezintegreze, cred Imagine postata


Si ca tot vorbim de asta, daca aveti pete de rugina pe haine, va dau eu un pont: puneti zeama de lamaie pe pata, frecati usor, mai puneti si lasati cateva ore la soare, dupa care spalati. Verificat de n ori de mua, pe haine albe albe . Succes garantat!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 21 May 2019 - 11:36 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 May 2019 - 09:53 PM, a spus:

Am sa ajung sa elimin tot ce e de culoare alba. Mi se pare un mare mare rahat ca industria ma-si nu e in stare sa scoata un produs care sa le tina albe Imagine postata

Sincer la ora asta am 1 (UNU) sutien alb. In rest bej, negru, rosu si colorate. Pe-ala alb il tin de duminica Imagine postataImagine postataImagine postata
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#18 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 May 2019 - 11:48 AM

Vezi postareaalpha, la 21 May 2019 - 11:36 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 20 May 2019 - 09:53 PM, a spus:

Am sa ajung sa elimin tot ce e de culoare alba. Mi se pare un mare mare rahat ca industria ma-si nu e in stare sa scoata un produs care sa le tina albe Imagine postata

Sincer la ora asta am 1 (UNU) sutien alb. In rest bej, negru, rosu si colorate. Pe-ala alb il tin de duminica Imagine postataImagine postataImagine postata


io ptr duminica il am pe ala rosu-visiniu, dantela putina si ceva puf :P
;)

#19 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 21 May 2019 - 01:08 PM

Vezi postareamoatza, la 21 May 2019 - 11:48 AM, a spus:

io ptr duminica il am pe ala rosu-visiniu, dantela putina si ceva puf ;)
=))

De la masina de spalat, am ajuns la striptease?
Buna evolutie! :P

Aceasta postare a fost editata de bellamama: 21 May 2019 - 01:08 PM


#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 21 May 2019 - 01:39 PM

Si eu care am deschis cu sufletul la gura, in speranta ca vii tu cu secretul Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi