Forum Culinar: Festin multietnic la Vișina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Festin multietnic la Vișina Eveniment culinar Slow Food Dobrogea

#21 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 13 June 2019 - 09:19 PM

Vezi postareaCarmella, la 12 June 2019 - 09:35 PM, a spus:


Am gătit în cea mai mare cantitate în care am făcut-o vreodată, și mi-a și ieșit: ciorbă de pește, ciorbă de miel, drob de miel, tocană de miel și saramură de pește.


In timp ce citeam aproape ca ma asteptam sa scrii si "saramura de miel".
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#22 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 June 2019 - 09:39 PM

Vezi postareamino, la 13 June 2019 - 07:05 PM, a spus:

Carmella, stii reteta originala la ciorba de nunta tatareasca? I-am auzit asta vara pe zapacitii de la Europa fm cat o laudau, am facut-o de doua ori dupa diferite retete de pe net, dar am senzatia ca nu era chiar ce trebuia.

Mama cum arata saramura aia.... :-* ;)


Evident că știu rețeta, dar e originală pentru casa din care am luat-o, deși ideea e aceeași, fiecare o face cum îi place. Unii o fac cu carne de pui, alții cu vită, alții cu berbec, unii pun leuștean, alții mentă. La ceva timp după ce-am făcut-o, am înscris rețeta într-un concurs de ciorbe de pe tot întinsul României și a cîștigat și premiu, alături de alte 9 modele de ciorbă :D Cred că m-am mai lăudat și cu chestia asta ;) Uite cum am făcut-o eu:

https://www.gardacul...ca-toy-sorbasi/




Vezi postareadragos, la 13 June 2019 - 09:19 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 12 June 2019 - 09:35 PM, a spus:


Am gătit în cea mai mare cantitate în care am făcut-o vreodată, și mi-a și ieșit: ciorbă de pește, ciorbă de miel, drob de miel, tocană de miel și saramură de pește.


In timp ce citeam aproape ca ma asteptam sa scrii si "saramura de miel".


Ar fi o idee! ;)

#23 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 14 June 2019 - 09:03 AM

Vezi postareaCarmella, la 13 June 2019 - 09:39 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 13 June 2019 - 07:05 PM, a spus:

Carmella, stii reteta originala la ciorba de nunta tatareasca? I-am auzit asta vara pe zapacitii de la Europa fm cat o laudau, am facut-o de doua ori dupa diferite retete de pe net, dar am senzatia ca nu era chiar ce trebuia.

Mama cum arata saramura aia.... :-* ;)


Evident că știu rețeta, dar e originală pentru casa din care am luat-o, deși ideea e aceeași, fiecare o face cum îi place. Unii o fac cu carne de pui, alții cu vită, alții cu berbec, unii pun leuștean, alții mentă. La ceva timp după ce-am făcut-o, am înscris rețeta într-un concurs de ciorbe de pe tot întinsul României și a cîștigat și premiu, alături de alte 9 modele de ciorbă :D Cred că m-am mai lăudat și cu chestia asta ;) Uite cum am făcut-o eu:

https://www.gardacul...ca-toy-sorbasi/




Mulțumesc! ;)

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 June 2019 - 03:59 PM

Eu in linkul ala am citit "gandacul" si m-am gandit "io-te, bai, tatarii, fac ciorba cu gandaci ".Imagine postata Clar nu a fost suficienta cafea dimineata...

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 14 June 2019 - 04:01 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 14 June 2019 - 06:15 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 June 2019 - 03:59 PM, a spus:

Eu in linkul ala am citit "gandacul" si m-am gandit "io-te, bai, tatarii, fac ciorba cu gandaci ".Imagine postata Clar nu a fost suficienta cafea dimineata...


Io am patit la fel =))
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#26 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,409
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 15 June 2019 - 09:42 PM

Vezi postareamino, la 14 June 2019 - 09:03 AM, a spus:



Evident că știu rețeta, dar e originală pentru casa din care am luat-o, deși ideea e aceeași, fiecare o face cum îi place. Unii o fac cu carne de pui, alții cu vită, alții cu berbec, unii pun leuștean, alții mentă. La ceva timp după ce-am făcut-o, am înscris rețeta într-un concurs de ciorbe de pe tot întinsul României și a cîștigat și premiu, alături de alte 9 modele de ciorbă :o Cred că m-am mai lăudat și cu chestia asta ;) Uite cum am făcut-o eu:

https://www.gardacul...ca-toy-sorbasi/






Si eu m-am laudat =)) - doar ca am facut-o dupa reteta pusa de tine, fara concurs, dar castigatori au fost cei care au mancat-o :o !

#27 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 16 June 2019 - 04:08 AM

Vezi postareaadi_edi, la 15 June 2019 - 09:42 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 14 June 2019 - 09:03 AM, a spus:



Evident că știu rețeta, dar e originală pentru casa din care am luat-o, deși ideea e aceeași, fiecare o face cum îi place. Unii o fac cu carne de pui, alții cu vită, alții cu berbec, unii pun leuștean, alții mentă. La ceva timp după ce-am făcut-o, am înscris rețeta într-un concurs de ciorbe de pe tot întinsul României și a cîștigat și premiu, alături de alte 9 modele de ciorbă :o Cred că m-am mai lăudat și cu chestia asta ;) Uite cum am făcut-o eu:

https://www.gardacul...ca-toy-sorbasi/






Si eu m-am laudat =)) - doar ca am facut-o dupa reteta pusa de tine, fara concurs, dar castigatori au fost cei care au mancat-o :o !


Adi, reteta este a Carmellei si cu siguranta o sa o fac si eu din nou. Tot asa erau si variantele ce le-am facut si eu doar ca nu am pus verdeturile am lasat-o sa semene mai mult spre ciorba de burta ca aspect!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi