Forum Culinar: Nou concurs? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nou concurs? - ce spuneti?-

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 June 2019 - 07:09 PM

Mi-ar placea sa demaram un concurs de vara, care sa tina suficient de mult, cu tematica bine definita ( sa zicem slow food, da?) - aici am nevoie sa ma gandesc la un concept solid, concret usor de inteles si aplicat :floare:
Insa, pentru asta , as avea nevoie de:
1. Oameni care ar fi dispusi sa "sponsorizeze" premiile 1, 2 si 3 si care sunt gata sa si preia cheltuielile de trimitere...

Asta dupa ce se decide cine ar fi interesat sa faca asta, ce valoare plafon sa aiba premiile cu pricina, daca exista premii 1 , 2 si 3 in parte pentru categoria apertiv/antreu, fel principal , desert .

2. Oameni care sa se ocupe de "logistica" , adica monitorizarea listei participantilor, inregistrarea lor, etc. culesul datelor personale, adresa, trimisul datelor la cei care vor sa sponsorizeze premiile...
3. Oameni care sa ajute la crearea unui set de reguli care sa fie respectate in concurs ( eu ma declar dispusa si si dispusa sa sponsorizez un premiu) , reguli de postare, etc.


Ce ziceti? V-ar placea sa demaram un concurs? Sau ar fi iar super munca, risc de disensiuni, suparari, etc.?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 June 2019 - 10:43 PM

Lori, eu m-as baga. Pot trimite premiu oriunde. Categoriile pot fi cele expuse de tine: aperitive, feluri principale si deserturi.
Pot face lista participantilor, daca e nevoie.
Regulile, le putem folosi de la concursurile anterioare. In principiu, poza sa fie personala; reteta, daca e preluata, sa se zica clar de unde si sa fie macar 2 - 3 poze cu preparatul final.
Io cam asa rumeg acu', dupa ce am baut o sticla de vin. Impreuna cu jupanul, sa fim bine intelesi.
Dar, sa vedem daca apar si alte persoane pe aici. Macar cu parerea.

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 11 June 2019 - 10:50 PM

Lori, reguli sint si foarte bune, uita-te la concursurile vechi.

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 June 2019 - 11:14 AM

Da, da, clar unele vor fi valabile si pentru acest concurs, in cazul in care se organizeaza intr-adevar.

Insa, mi-ar placea tare mult ca de data asta sa nu fie juriu ci sa facem un poll, sa fie votate de catre ceilalti useri, se poate? Am mai avut asa ceva?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 June 2019 - 11:53 AM

cred ca nu, daca imi amintesc bine
cel putin cele organizate de mine erau toate cu juriu

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 June 2019 - 12:07 PM

io zic ca nu-i o perioada tocmai buna de concursuri, vacante, gandul la plecari, iar tema n-ajuta deloc - slowfood la 30C-40C :drool:

basca, abia s-a mai inchegat ceva pe-aici...incepem sa concuram una cu alta?
ma rog, io nici nu-s vreo concursomana, da' mi-am zis si io parerea.
as propune "sa-i lasam sa se mai cunoasca" vorba vine, din reclama, stiti! adica sa socializam cat mai multi, poate mai apar si alte figuri, si la toamna cand s-o mai racori si vom fi trecut si testul timpului - zbang! un concurs organizat de Lori&Fox

ho, numa' zic, nu dati cu parul!

doar cu parerea! :hug:

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 June 2019 - 01:02 PM

Ai si tu dreptate, cum sa nu!
De asta si spuneam ca sa fie perioada mai mult decat suficienta pentru inscrieri ( sa zicem doua saptamani...trei) si sa facem si putina "reclama" , care doreste sa puna un link pe FB/Instagram si alte din astea, dupa care sa zicem 4 saptamani participarea in sine, dupa care lasam timp de votat - daca ar merge varianta asta, ar fi minunatus! - sa zicem doua saptamani...pana se incheie tätä treaba si se vede cine a primit cele mai multe voturi si se hotaraste cine a castigat la categoria X sau Y, apai ajungem in septembrie. Cu atat mai fain ca e si perioada de concediu, o sa vina lumea cu idei, impulsuri, chef ...zic si eu? Pan-ajunge premiul se face deja octombrie, adica vremea pentru concurs de toamna Imagine postata

Ce-mi place cum ai zis-o, ca abia ce s-a mai inchegat treaba, hehe, chiar asa, ca la o crema fina de desert, amestecam cu grija sa n-o taiem. Nu cu blenderu Imagine postataMa gandesc ca poate asa ar avea chef si alti useri care intra dar nu scriu nimic sa posteze :drool:

Uhm, te-am prins cu temele nefacute, Moatzo Imagine postata! A nu se confunda slow food cu slow cooking Imagine postata - asta e prima fraza care mi s-a intiparit in minte de pe pagina aia... iti mai dau o sansa, pana miercurea viitoare citesti pe pagina lor Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 June 2019 - 01:18 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 June 2019 - 01:02 PM, a spus:

amestecam cu grija sa n-o taiem. Nu cu blenderu

buey, ce-am ras aseara!
a fost chefi la cutite, e alt format decat pan-acum, cu familii, concureaza intre ele, nfine!
si erau unii din comuna Soparlita, din Oltenia, primarul cu primarita, o ruda -femeie si o alta, baba satului, aia care face toata mancarea la nunta si la pomeni.
si astea mai tinere tb sa faca ceva si sa foloseasca blenderul: toata emisiunea n-au zis decat blendereu-n sus, blendereu-n jos :drool: pana la urma au facut ceva cu praz, evident!

A nu se confunda slow food cu slow cooking


s-avem pardon, nici n-am observat ca vorbiti despre altceva, da' s multumita sa stii, ce daca ne-ntelegem separat, daca, totusi, vorbim impreuna? si-apoi mai e si zenu', relaxu', stii tu!
promit s-aprofundez!

#9 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 12 June 2019 - 01:26 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 June 2019 - 01:02 PM, a spus:

asta e prima fraza care mi s-a intiparit in minte de pe pagina aia... iti mai dau o sansa, pana miercurea viitoare citesti pe pagina lor

Care pagina?

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 June 2019 - 01:41 PM

asta
https://www.de-corin...nia-sibiu-2019/

#11 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 June 2019 - 01:52 PM

Lori te dezamagesc dar eu nu m-as mai întrece in tingiri si ingrediente prea curând, mai degraba am face un concurs de karaoke ca la Moatza ♪♪ Imagine postata

#12 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 June 2019 - 01:56 PM

Vezi postareaDexter, la 12 June 2019 - 01:52 PM, a spus:

Lori te dezamagesc dar eu nu m-as mai întrece in tingiri si ingrediente prea curând, mai degraba am face un concurs de karaoke ca la Moatza ♪♪ Imagine postata


seems legit :drool:

#13 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 12 June 2019 - 04:13 PM

La karaoke sunt varza cu carnati- nu ca la gatit si prezentare artistica pe farfurie as fi mai buna. Dar sigur fac galerie.

#14 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 June 2019 - 05:25 PM

păi putem face quiz pe topicele din forum - va pun eu la intrebari de la nunti si inmormantări... Imagine postata

#15 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 June 2019 - 05:43 PM

Vezi postareaDexter, la 12 June 2019 - 05:25 PM, a spus:

păi putem face quiz pe topicele din forum - va pun eu la intrebari de la nunti si inmormantări... Imagine postata


si sa fie miercuri, dupa 7seara :rolleyes:

#16 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 June 2019 - 06:10 PM

care nu știu sa raspunda pot sa cânte in fundal Imagine postata am cam derapat de la subiect, vine Lori cu polonicu', ca sucitoru e la Adriana

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 June 2019 - 06:15 PM

No, aici se poate!😂

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 June 2019 - 09:11 PM

Vezi postareamoatza, la 12 June 2019 - 01:18 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 June 2019 - 01:02 PM, a spus:

amestecam cu grija sa n-o taiem. Nu cu blenderu

buey, ce-am ras aseara!
a fost chefi la cutite, e alt format decat pan-acum, cu familii, concureaza intre ele, nfine!
si erau unii din comuna Soparlita, din Oltenia, primarul cu primarita, o ruda -femeie si o alta, baba satului, aia care face toata mancarea la nunta si la pomeni.
si astea mai tinere tb sa faca ceva si sa foloseasca blenderul: toata emisiunea n-au zis decat blendereu-n sus, blendereu-n jos :rolleyes: pana la urma au facut ceva cu praz, evident!



Imagine postataImagine postataImagine postata Blendereu, ahahahahaahhaha! Asta mi-aducea-minte de un tip cu care ma stiu la sala, vegan, fost bucatar...care ii tot trage cu gelaNtina doar ca pe germana, se pronunta xu j, fix asa JelaNtinä Imagine postata


A nu se confunda slow food cu slow cooking


s-avem pardon, nici n-am observat ca vorbiti despre altceva, da' s multumita sa stii, ce daca ne-ntelegem separat, daca, totusi, vorbim impreuna? si-apoi mai e si zenu', relaxu', stii tu!
promit s-aprofundez!

Baby, THAT is the spirit! Imagine postata






Vezi postareaDexter, la 12 June 2019 - 01:52 PM, a spus:

Lori te dezamagesc dar eu nu m-as mai întrece in tingiri si ingrediente prea curând, mai degraba am face un concurs de karaoke ca la Moatza ♪♪ Imagine postata


Da' de ce, mah? Dezvolta. Imagine postata

Vezi postareaDexter, la 12 June 2019 - 06:10 PM, a spus:

care nu știu sa raspunda pot sa cânte in fundal Imagine postata am cam derapat de la subiect, vine Lori cu polonicu', ca sucitoru e la Adriana


Imagine postata Neaaaaaaah . Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 June 2019 - 10:35 PM

păi m-am afirmat destul la concursuri si nu mai am pic de ambiție Imagine postata

#20 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 June 2019 - 10:41 PM

Vezi postareaDexter, la 12 June 2019 - 10:35 PM, a spus:

păi m-am afirmat destul la concursuri si nu mai am pic de ambiție Imagine postata


somebody stop her!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi