Forum Culinar: Yoga - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Yoga

#1 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 26 June 2019 - 04:19 PM

Aici ne dam cu parerea despre yoga

eu nu fac si nici nu am de gand sa ma apuc din cauza partii spirituale care nu ma coafeaza deloc

asanele sunt benefice dar prefer sa fac miscari fluide, nu poze "inghetate" in aceeasi pozitie

parerea mea, nu dati cu pietre Imagine postata

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 June 2019 - 05:48 PM

Eu nu cunosc subiectul dar stau pe bancuta cuminte si va ascult Imagine postata

care e faza cu partea spirituala?

#3 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 26 June 2019 - 06:09 PM

Sa te deconectezi de lume, nu stiu sa explic, da ceva p.acolo (mai aproape sau mai departe)
fiica dacilor

#4 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 26 June 2019 - 08:30 PM

pai yoga e parte integrala din hinduism... asanele sunt pozitii in care sa stai sa meditezi cu scopul de a ajunge la constiinta aia superioara...
am auzit un indian spunând, uite cati crestini s-au convertit la hinduism, asta numai pentru ca practicau yoga

#5 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 26 June 2019 - 09:11 PM

nu prea stiu, n-am aprofundat, dar cat am facut yoga la sala, nu s-a pus accent deloc pe latura spirituala.
instructoarea cu care am facut era o tipa f scolita btw yoga, chiar mi-amintesc ca la un moment dat a stat o luna la niste cursuri de yoga, prin America, ca tb sa termine un ciclu superior de pregatire, avea acreditare internationala, nu stiu daca zic tocmai bine. ne povestea de profesorul ei, era un indian batran. ea era profesor Yoga certificat în cadrul Centrului Sivananda Yoga New Delhi.
la fiecare clasa ne repeta importanta respiratiei abdominale atunci cand incerci yoga si punea accent pe executia corecta a miscarilor de izometrie specifice yoga. pilates e tot pe-acolo, parca un pic mai usor.
la sfarsit, ne lasa 5-8min intinsi pe saltea, o lumina ambientala slaba, o muzica de-asta de relaxare si incerca sa ne induca o stare de bine descriind cate-un peisaj care i se parea ei linistitor, de ex: imaginati-va ca sunteti intr-o padure adanca/plaja cu nisipuri albe/ pe o insula cu vegetatie luxurianta, si se aude un parau/val, fosnetul copacilor/ cai in galop etc
io, fire mai pragmatica, as fipreferat sa ma mai intind cu vreun exercitiu decat sa ma gandesc la o plaja pe care mi-o imaginam torida by default si se ducea naibii tot zenu' :)
dar majoritatea asistentei aprecia, chiar cereau povesti :(

#6 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 26 June 2019 - 10:27 PM

concentrarea pe respiratia abdominala e cea mai usoara/frecventă forma de meditatie Imagine postata
partea cu paraul/padurea, e o forma de meditatie de relaxare ghidata. astea toate sunt practici spirituale, chiar daca nu par. Imagine postata daca incapi pe mina unuia care vrea sa manipuleze, ala esti
stiu pe cineva care a lasat tot si a plecat undeva in caraibe dupa guru, sa ii pasca vaca. parol.

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 June 2019 - 10:55 PM

M-ar tenta ceva yoga, nu zic nu. Desi stiu si eu pe careva bagat pana-n...... toate alea. Si, da, ce povesti se auzeau legat de ce beau unii si altii, nu-s povesti. E realitatea. Si tot acea persoana facea ca trenul daca interlocutorul manca ceva din regnul animal.. 🙄
Da, oameni si specimene. Dar, tot as incerca yoga, strict pentru miscari si relaxare. Numai ca, inca nu s-a ivit prilejul.

#8 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 27 June 2019 - 01:34 PM

Am inteles, lui Dexter ii e frica sa nu-l rapeasca vreo guru-essa si sa-l duca in Caraibe :)
brain loading....please wait....

#9 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 27 June 2019 - 02:42 PM

caraibe ca caraibe (cu cacofonie), dar la pascut vaca? la un pescuit metafizic n-as spune nu dar cu ciurda nu merg Imagine postata

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 June 2019 - 04:28 PM

Vezi postareaDexter, la 27 June 2019 - 02:42 PM, a spus:

caraibe ca caraibe (cu cacofonie), dar la pascut vaca? la un pescuit metafizic n-as spune nu dar cu ciurda nu merg Imagine postata


Asa ceva...da' diji?

Vezi postareaDexter, la 26 June 2019 - 10:27 PM, a spus:

concentrarea pe respiratia abdominala e cea mai usoara/frecventă forma de meditatie Imagine postata
partea cu paraul/padurea, e o forma de meditatie de relaxare ghidata. astea toate sunt practici spirituale, chiar daca nu par. Imagine postata daca incapi pe mina unuia care vrea sa manipuleze, ala esti
stiu pe cineva care a lasat tot si a plecat undeva in caraibe dupa guru, sa ii pasca vaca. parol.


Imagine postataImagine postataImagine postata Aaaaaam inteles acum!
Tu esti baiat de Butulesti (sa traiesti!) , dar, tot ce pot sa iti spun e ca unele din cele mai frumoase momente din viata mea le-am petrecut la pascut vaca si oile si caprele Imagine postata. Nici nu-i nevoie sa te duci pana-n Caraibe, vii la mine la tara Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 June 2019 - 04:34 PM

Vezi postareamoatza, la 26 June 2019 - 09:11 PM, a spus:

nu prea stiu, n-am aprofundat, dar cat am facut yoga la sala, nu s-a pus accent deloc pe latura spirituala.
instructoarea cu care am facut era o tipa f scolita btw yoga, chiar mi-amintesc ca la un moment dat a stat o luna la niste cursuri de yoga, prin America, ca tb sa termine un ciclu superior de pregatire, avea acreditare internationala, nu stiu daca zic tocmai bine. ne povestea de profesorul ei, era un indian batran. ea era profesor Yoga certificat în cadrul Centrului Sivananda Yoga New Delhi.
la fiecare clasa ne repeta importanta respiratiei abdominale atunci cand incerci yoga si punea accent pe executia corecta a miscarilor de izometrie specifice yoga. pilates e tot pe-acolo, parca un pic mai usor.
la sfarsit, ne lasa 5-8min intinsi pe saltea, o lumina ambientala slaba, o muzica de-asta de relaxare si incerca sa ne induca o stare de bine descriind cate-un peisaj care i se parea ei linistitor, de ex: imaginati-va ca sunteti intr-o padure adanca/plaja cu nisipuri albe/ pe o insula cu vegetatie luxurianta, si se aude un parau/val, fosnetul copacilor/ cai in galop etc
io, fire mai pragmatica, as fipreferat sa ma mai intind cu vreun exercitiu decat sa ma gandesc la o plaja pe care mi-o imaginam torida by default si se ducea naibii tot zenu' :rolleyes:
dar majoritatea asistentei aprecia, chiar cereau povesti :rolleyes:


Fix si exact la fel se intampla si la clasele de yoga aici. Yoghinii adevarati devin vegani, fac antrenamente ani de zile de meditatie transcedentala etc. pana sa atinga Nirvana...Stiu cativa yoghini din copilarie, care inca de prin anii '90 faceau asta, asadar au cel putin 30 de ani de yoga. Nu se atingeau de nici un produs de provenienta animala, iar cand statea de vorba cu ei, emanau efectiv liniste interioara.

Clasele de yoga "de consum" se axeaza pe exercitiul fizic. Svetlana, una din instructoarele de la noi, e super bazata, tot asa cu diplome obtinute prin Bali, a si trait acolo mult. Ea alterneaza miscari fluide cu asanale dificile rau, cel putin pentru mine ca incepator. Ce pot sa spun e ca bat pozitiile astea si mama formarii masei musculare si a cardioului...Dar, na, eu ma adaptez mai greu ca am dificultati sa tin anumite pozitii. Poate altcuiva i se pare anost. :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 27 June 2019 - 06:44 PM

Eu nu fac yoga, dar fac meditații mindfulness, așa pe scurt asta fiind o yogă eliberată de orice conotații religioase, poziții rigide prelungite etc. Le prezint aceste tehnici și unora dintre clienții mei, și chiar fac cu ei unele exerciții, în funcție de ceea ce cred că le folosește într-un anume moment, sau de ceea ce vrem să obținem pe termen mai lung. Un exercițiu foarte util, de exemplu, este ”mîncatul conștient”. Nu sînt aberații și nici nu se joacă nimeni cu creierul lor. Unor oameni le sînt utile cuvintele, altora medicamentele, cu unii trebuie să faci ce e pe specificul lor, cînd nici gîndirea, nici motivația, nici voința nu te ajută. Am făcut un curs serios pentru asta, un modul dintr-o formare în psihooncologie, nu am luat din cărți sau internet chestii pe care să le aplic după ureche. Sînt tehnici utile în diverse problematici, după cum spuneam poate fi aplicată și în tulburări de alimentație, dar marea lor utilitate este în cazul durerilor cronice sau a bolnavilor în stadiu terminal, atunci cînd nimic altceva nu mai e de făcut. Există și un program/protocol de lucru, MBSR (Mindfulness-based stress reduction). Pentru mulți dintre cei cărora le-am făcut o mică introducere în ce este mindfulness a fost un punct de cotitură, în care au început să priveasă altfel ”timpul prezent”.

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 June 2019 - 11:08 PM

Vezi postareaDexter, la 27 June 2019 - 02:42 PM, a spus:

dar la pascut vaca? la un pescuit metafizic n-as spune nu dar cu ciurda nu merg

ciurda, desi termenul nu mi-e familiar, e foarte independenta si inteligenta, pleaca, pasc si se intorc singure acasa nu prea ai multa munca cu ele
in satul matusii mele se intorceau singure si se oprea fiecare la poarta ei si mugea si te duceai sa ii deschizi poarta
nu stiu cum plecau, daca le ducea cineva sau plecau singure

acu multi ani cind era mica mica am mers si cu vaca la pascut, te duceai cu ea legata, bateai tarusul in pamint ca sa o priponesti dupa care stateai cu burta la soare si citeai, era foarte zen :rolleyes:

apropo de inchis ochii muzica cu piriuas care curge, pasarele mi le-a pus aia care mi-a pus muschii la loc, nu's cum se numeste in alte limbi, aici ii zice osteopata

iar cind am facut cursul de pre-nastere tot asa ne punea sa ne relaxam si sa inchidem ochii si sa ne gindim la cringuri cu pasarele, ii zicea training autogeno da' la mine nici ala n-a mers, fara sa mai punem la socoteala ca atunci cind te apuca durerile nasterii numai la cringuri si pasarele nu te gindesti :rolleyes:

am mai si cumparat o carticica despre yoga mai demult da' n-am apucat s-o rasfoiesc

#14 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 28 June 2019 - 05:15 PM

la bunici era intotdeauna ciurdar care mergea cu vacile satului pe deal si le cobora seara. vacile stiau pe ce strada stau

am pascut si eu vacile unchiului cu verii mei dar nu stiu cum se facea ca numai pe marginea râului le pășteam iar noi eram in râu, la baie, mai tot timpul. cind ieseam vacile erau cine stie pe unde, deci numai zen nu era ca nu puteai sa vii fara ele acasa
sa pasti vaca pe malul marii cred ca e si mai stresant Imagine postata

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 June 2019 - 09:16 PM

Vezi postareaDexter, la 28 June 2019 - 05:15 PM, a spus:

la bunici era intotdeauna ciurdar care mergea cu vacile satului pe deal si le cobora seara. vacile stiau pe ce strada stau

am pascut si eu vacile unchiului cu verii mei dar nu stiu cum se facea ca numai pe marginea râului le pășteam iar noi eram in râu, la baie, mai tot timpul. cind ieseam vacile erau cine stie pe unde, deci numai zen nu era ca nu puteai sa vii fara ele acasa
sa pasti vaca pe malul marii cred ca e si mai stresant Imagine postata



Ce sa pasca pe malu marii , alge Imagine postata ? Mama, imagineaza-ti ce lapte ar da! Eh, daca asta nu-i scenariu de yoga, apai nu mai stiu Imagine postata
Adriana, ciura e cireada :rolleyes: Da' la noi zicem ciurda doar la animalele salbatice, cum ar fi caprioare.

Imi faceti chef de yoga, maine e un curs, poate ma duc inainte de banchet.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi