Forum Culinar: De-as mai duce-o pan' la toamna - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

De-as mai duce-o pan' la toamna

#1 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 04 November 2019 - 08:36 PM

An de an, dupa ce facem mustul, musai trebuie facuta pastrama si invitati prietenii la masa.
An de an, aceeasi prieteni. Cei cu care, de vreo 15 ani impartim si bunele si relele emigrarii; familia noastra de aici, din Canada.

Anu' asta, din motive de scarbici, nu prea mi-a ars de bibileala.



Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-53983300-1572890920.jpg
Aperitivele au fost, de la stanga la dreapta, in ordinea numerelor de pe tricou asa:
sunca: burta de porc, fiarta in zeama de varza, reteta luata de pe blogul Mayei
fasole batuta in cornulete de foietaj; cumparat foietaj, taiat fasii, copt pe forme de con, umplute cu fasole batuta
rosii si masline
felii de pere cu roquefort, doua-trei frunze de arugula, invelite in prosciutto
oo umplute
Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-12222300-1572891286.jpg

Platou cu branzeturi si struguri
Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-60268500-1572891508.jpg

Si covrigi Simit, reteta luata de aici
Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-90625000-1572891448.jpg


Dupa care am servit pastrama de oaie, de data asta cumparata de la Montreal, si pulpe de pui la gratar.
Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-45504700-1572891740.jpg
....bien sur cu mamaliga si muraturi
Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-44204900-1572891820.jpg
si must piscator la limba :love7:


Desertul, in totalitate cumparat a constat in macaroons, ciocolata japoneza, fructe si sirop de ciucalata
Imagine atasata: monthly_11_2019/post-68-0-88554100-1572892339.jpg

Asadar, mare lucru nu facui, si nici nu-i vreo mare arta in asta, dar postez totusi, daca nu ca sa inspir pe altii, macar sa ramana posteritatii :rolleyes:

#2 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 November 2019 - 09:21 PM

Ce frumos Ariel, sa va fie de bine toate bucatele si mustul!
Eu din pacate mi-am cam pierdut obiceiul de a face mese, pregatiri, etc.

#3 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 04 November 2019 - 09:25 PM

Vezi postareaany_annette, la 04 November 2019 - 09:21 PM, a spus:

Ce frumos Ariel, sa va fie de bine toate bucatele si mustul!
Eu din pacate mi-am cam pierdut obiceiul de a face mese, pregatiri, etc.


Asa am si eu impresia adesea, si tare-mi lipseste emotia pregatirilor!

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 November 2019 - 09:47 PM

Ma alatur si eu femeilor cu chef de pregatiri si fara timp...
Cat de mult imi place ce ai facut, conurile alea cu fasole umpluta si ouale umplute: misto rau! Rasfatati prietenii tai! Sper sa fii apreciata la maxim pentru asta Imagine postata
Cand ai timp, poate spui pe scurt cum ai umplut ouale? Nu am facut niciodata pana acum si de ani de zile tot imi propun, dar tot nu ajung sa...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#5 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 04 November 2019 - 10:17 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 November 2019 - 09:47 PM, a spus:

Ma alatur si eu femeilor cu chef de pregatiri si fara timp...
Cat de mult imi place ce ai facut, conurile alea cu fasole umpluta si ouale umplute: misto rau! Rasfatati prietenii tai! Sper sa fii apreciata la maxim pentru asta Imagine postata
Cand ai timp, poate spui pe scurt cum ai umplut ouale? Nu am facut niciodata pana acum si de ani de zile tot imi propun, dar tot nu ajung sa...


Lori scumpa, am fiert oo-le. Logic, nu? :rolleyes: Le-am taiat la ambele capete: la unu ca sa stea, la celalalt ca sa le pot scoate galbenusurile. Pe care galbenusuri le-am frecat, pana au devenit ca un mousse, cu o lingura sanatoasa de smantana, o lingurita de mustar, usturoi copt si niste bacon faramitat.

Am prajit feliile de bacon pana au devenit crocante, le-am scos pe prosoape de hartie si dupa ce s-au racit le-am macinat in robot. Jumatate din cantitate am adaugat-o galbenusurilor, jumatate am pus-o de decor pe oua.
Am luat o capatana de usturoi, i-am taiat capatul mustacios, am invelit-o in folie de aluminiu si am copt-o in cuptor pret de vreo ora. Dupa ce s-a racit am "stors" usturoiul peste galbenusuri-smantana-mustar-bacon si am pus robotul la treaba pana toata compozitia asta era aerata si spumoasa.

Ca decor am folosit sparanghel prajit pret de 3-4 minute in grasimea rezultata de la prajirea baconului, resturi de bacon si praf de paprika afumata.
Noi am fost 8 la masa si am fiert 12 oua, ca sa umplu doar 10. Doua le-am rupt incercand sa scot galbenusurile.

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 November 2019 - 10:23 PM

Fain rau reteta de oua umplute, am salvat-o si sper sa o execut la prima ocazie. Multumesc mult ca ti-ai facut timp sa explici, draga mea draga! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 04 November 2019 - 10:29 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 November 2019 - 10:23 PM, a spus:

Fain rau reteta de oua umplute, am salvat-o si sper sa o execut la prima ocazie. Multumesc mult ca ti-ai facut timp sa explici, draga mea draga! Imagine postata



Oricand, cu drag :rolleyes:

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 November 2019 - 11:37 PM

Bravo, e totul foarte frumos.
Mai ales e splendid modul in care ai prezentat desertul :rolleyes:

#9 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 05 November 2019 - 12:37 AM

Vezi postareaAdriana, la 04 November 2019 - 11:37 PM, a spus:

Bravo, e totul foarte frumos.
Mai ales e splendid modul in care ai prezentat desertul :love7:


Intentia mea era sa fac o placinta cu mere! Dar dupa ce lucrez cate 12 ore pe zi, nu mi se mai arata sa nimic, asa ca....am incercat sa fiu creativa cu ce s-a gasit prin frigider!
Important e ca prietenii mei au crezut ca asta am vrut sa fac, nu ca asa s-a nimerit! :rolleyes:

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 November 2019 - 01:38 AM

Ariel, voi in ce zona locuiti? Eu sunt in Kingsville, la cam o ora de Detroit.
Dat fiind ca sunt de putina vreme in Canada, m-ar interesa sa stiu de pe la ce magazine as putea cumpara chestii "bune". Eventual ceva marci de produse diverse ce merita cumparate. Si cand zic diverse ma refer atat la mancare cat si la chestii consumabile in casa (ca, de exemplu, detergeti pentru diverse). La mancare ma refer la, stiu eu, unt (cat mai gras, ca n-am vazut sa scrie pe pachet, ca in alte locuri, atata la suta grasime - in RO, spre exemplu, scrie mare pe pachet, spre exemplu, 85%), mezeluri, carnuri, smantana (am cumparat de doua ori si a fost execrabila pentru gustul meu. Si mai grasa de 14 n-am gasit), cascavaluri (oferta mi se pare foarte mica la supermarket - apropos, care supermarket e foarte rasarit? Mie Zehr's mi s-a parut ceva mai rasarit).In fine, cred ca ai prins ideea.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   Giulia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-January 19

Postat 05 November 2019 - 06:00 AM

Arata minunat, Ariel. Te felicit pentru efortul si timpul depus. Foarte ingenioasa ideea de conuri umplute cu fasole batuta. Ce prieteni norocosi :rolleyes:

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 November 2019 - 06:06 AM

Vezi postareaariel, la 05 November 2019 - 12:37 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 04 November 2019 - 11:37 PM, a spus:

Bravo, e totul foarte frumos.
Mai ales e splendid modul in care ai prezentat desertul :love7:


Intentia mea era sa fac o placinta cu mere! Dar dupa ce lucrez cate 12 ore pe zi, nu mi se mai arata sa nimic, asa ca....am incercat sa fiu creativa cu ce s-a gasit prin frigider!
Important e ca prietenii mei au crezut ca asta am vrut sa fac, nu ca asa s-a nimerit! :rolleyes:


Imagine postata Multi stiu, putini cunosc, nu?
Cand mai vrei sa faci ceva rapidus si bunut, nu stiu daca ai vazut, dar reteta asta este una de mare valoare in privinta lipsei de timp:
https://www.artaculi..._80#entry257056
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 05 November 2019 - 08:58 AM

Im-pe-ca-bil!!! Ca de obicei! Si ca sa mai dau din casa, fac oamenii astia un vin!!! Am probat si aprobat in mai multi ani.
brain loading....please wait....

#14 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 05 November 2019 - 09:05 AM

Vezi postareadragos, la 05 November 2019 - 01:38 AM, a spus:

Ariel, voi in ce zona locuiti? Eu sunt in Kingsville, la cam o ora de Detroit.
Dat fiind ca sunt de putina vreme in Canada, m-ar interesa sa stiu de pe la ce magazine as putea cumpara chestii "bune". Eventual ceva marci de produse diverse ce merita cumparate. Si cand zic diverse ma refer atat la mancare cat si la chestii consumabile in casa (ca, de exemplu, detergeti pentru diverse). La mancare ma refer la, stiu eu, unt (cat mai gras, ca n-am vazut sa scrie pe pachet, ca in alte locuri, atata la suta grasime - in RO, spre exemplu, scrie mare pe pachet, spre exemplu, 85%), mezeluri, carnuri, smantana (am cumparat de doua ori si a fost execrabila pentru gustul meu. Si mai grasa de 14 n-am gasit), cascavaluri (oferta mi se pare foarte mica la supermarket - apropos, care supermarket e foarte rasarit? Mie Zehr's mi s-a parut ceva mai rasarit).In fine, cred ca ai prins ideea.

Dragos, deschide topic separat as zice. Ca raspuns rapid, cauta magazine europene. Desi cred ca esti mai aproape de Ottawa decat de Toronto? Daca ajungi in Ottawa mergi la Adam's sausages http://www.adamssausages.com/ Normal ca nu ajungi acolo mereu. Pentru chestii de zi cu zi, deschide topic. Adaptarea la Canada ia o vreme- totul e nou fata de Europa.

Aceasta postare a fost editata de black_cat: 05 November 2019 - 09:13 AM

brain loading....please wait....

#15 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 05 November 2019 - 11:15 AM

Ariel, ce de bunataturi! ideea cu fasolea batuta in conuri e minunata!
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#16 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 November 2019 - 02:01 PM

Mă alătur și eu celor care salivează mai ales la pastrama aia cu mămăligă, și te felicit pentru tot!
Pentru mine subiectul ”must” sau ”vin” anul ăsta e delicat, dacă vreți să ne certăm întrebați-mă ”cît vin ți-a ieșit?” :rolleyes: A fost o secetă cumplită, iar eu nu am irigat sistematic. Dar e un țel pentru următorul an :toothy9;

#17 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 05 November 2019 - 02:17 PM

Vezi postareaCarmella, la 05 November 2019 - 02:01 PM, a spus:

dacă vreți să ne certăm întrebați-mă ”cît vin ți-a ieșit?” :rolleyes:


Putin, da' bun? Imagine postata
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#18 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 05 November 2019 - 04:48 PM

Vezi postareadragos, la 05 November 2019 - 01:38 AM, a spus:

Ariel, voi in ce zona locuiti? Eu sunt in Kingsville, la cam o ora de Detroit.
Dat fiind ca sunt de putina vreme in Canada, m-ar interesa sa stiu de pe la ce magazine as putea cumpara chestii "bune". Eventual ceva marci de produse diverse ce merita cumparate. Si cand zic diverse ma refer atat la mancare cat si la chestii consumabile in casa (ca, de exemplu, detergeti pentru diverse). La mancare ma refer la, stiu eu, unt (cat mai gras, ca n-am vazut sa scrie pe pachet, ca in alte locuri, atata la suta grasime - in RO, spre exemplu, scrie mare pe pachet, spre exemplu, 85%), mezeluri, carnuri, smantana (am cumparat de doua ori si a fost execrabila pentru gustul meu. Si mai grasa de 14 n-am gasit), cascavaluri (oferta mi se pare foarte mica la supermarket - apropos, care supermarket e foarte rasarit? Mie Zehr's mi s-a parut ceva mai rasarit).In fine, cred ca ai prins ideea.


Dragos, noi stam in Hamilton, ON, cam la o ora de Toronto, si tot una de Niagara. Cumparaturile de "ceva bun" in stil european le facem de la Starsky (http://www.starskycanada.com/), ca pe la supermarketurile locale nu gasim nimic satisfacator. Starky are branzeturi de toate neamurile (scumpe, dar macar sunt bune), unt de 80%, mezeluri afumate natural, si detergenti europeni.

Supermarketuri-le se aprovizioneaza functie de populatie, la mine-n cartier de exemplu gasesc multe produse italiene si halal, si imi imaginez ca asta e ponderea populatiei....

Detergenti am incetat sa mai cumpar. Ma satisface Pink Solution ( o gasesti pe Amazon) iar restul cumparaturilor de mancare le fac la magazinul de cartier, Farm Boy.

#19 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 05 November 2019 - 05:42 PM

Vezi postareablack_cat, la 05 November 2019 - 08:58 AM, a spus:

Im-pe-ca-bil!!! Ca de obicei! Si ca sa mai dau din casa, fac oamenii astia un vin!!! Am probat si aprobat in mai multi ani.



Tre' sa-l incerci pe asta de anu' asta!
Mustul a fost demential, sa speram ca vinul iese tot cam la fel :rolleyes:

#20 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 November 2019 - 06:34 PM

Vezi postareaalpha, la 05 November 2019 - 02:17 PM, a spus:

Vezi postareaCarmella, la 05 November 2019 - 02:01 PM, a spus:

dacă vreți să ne certăm întrebați-mă ”cît vin ți-a ieșit?” :rolleyes:


Putin, da' bun? Imagine postata


Puțin, atît de puțin încît nu m-am mai obosit să-l fac și vin, ci l-am împărțit în stadiul de must prietenilor. Am păstrat doar 10 l de muscat care mai are de tras pînă devine vin, dar într-adevăr se anunță a fi ceva deosebit. Asta e, anul ăsta nu mai beau...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi