Forum Culinar: Canada zilelor noastre - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Canada zilelor noastre

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 November 2019 - 08:07 PM

Asadar, un nou topic pentru cei pripasiti, mai demult sau mai putin demult, prin locuri canadiene. Un topic in care sunt binevenite sfaturi despre ce si unde putem lua una alta (chestii bune si nu cacaturi canadiene), ce branduri sunt bune, daca stim vreo echivalenta intre un brand canadian si unul din alta tara (adica sa fie acelasi produs dar vandut sub nume diferie)... chestii d-astea.

Io nou fiind pre meleaguri, nu prea am sfaturi. Dar m-as bucura sa le citesc.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 05 November 2019 - 09:01 PM

My bad, tu ai zis Kingsville eu am gandit Kingston, de aia am zis ca esti mai aproape de Ottawa. Chestia e, cum zicea si Ariel, ca magazinele aduc marfa in functie de populatia din zona. Nu stiu ce magazine ai tu in zona acolo, probabil nu prea mare varietate? Smantana incearca asta daca gasesti, sa vezi daca iti place, in principiu citeste sa nu aiba amidon si altele la ingrediente

Fisier atasat  Western-Extra-Rich-Sour-Cream-500G-500x500.jpg (128.37K)
Number of downloads: 0

Ar mai fi alte variante pe la magazine cu produse bio, insa din nou, nu stiu ce ai in zona. Unt poate gasesti Kerygold?
brain loading....please wait....

#3 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 05 November 2019 - 10:13 PM

dragoș, ești in canada, va trebui sa te imprietenești cu căcaturile canadiene pentru că tara e locuita de canadieni care le apreciaza, europenii sunt in europa

in alta ordine de idei, m-am uitat la zona unde locuiești si ești cam la țară si fără prea multe optiuni de produse importate din europa

lantul predominant se cheama presidents choice care are branduri pentru toate buzunarele. am văzut ca sunt multe no-frills prin regiune, ăsta e upentru ăi cu venituri mai mici, eu am fost o singura data in unul si nu mi-a mai trebuit, la staples (zahar, faina, sare, din astea) s-ar putea sa fie ok. real canadian superstore, zhers, fortinos, sunt mai la mijloc, mai sus este loblaws. părerea mea.

sobey's e alt lanț, are produse de calitate, pretul e altul dar nu prea are chestii europene. carnea lor e de calitate mai buna

smântina buna e la rusi (in toronto si imprejurimile sale) astia au si multe importuri.

alta varianta ar fi Costco care e tipul de engros si iti trebuie membership, unele cheste sunt exceptionale, altele asa si asa dar varietatea e foarte mare. astia au de toate, chiar si mobila

supermarketurile "family run" sunt de calitate mai buna si au tot felul de chestii importate. Longo's, highland farms si coppa (italieni+ intrenational), starsky sunt polonezi, pe rusi ii cheama yummy market si sunt excelenti dar nu cred ca au magazine unde esti matale

piinea nu se ia de la supermarket de obicei ca e cam de plastic, vezi daca ai ceva brutarie/bakery (italienesca ar fi de dorit)

ar trebui sa ai ceva ferme, magazine locale pe acolo, alea ar trebui sa fie bune

paste importate din italia ar trebui sa fie cam pe la toate supermarketurile, nu lua cele locale (italpasta de exemplu) ca nu-s bune

la mezeluri o firma buna e sikorski ar trebuie sa fie la orice supermarket

brinzeturile locale sunt bune, saputo, santa lucia, quality cheese, ferrante sau cele din quebec (oka, brie local, etc)

cam atit momentan, mai intreaba tu specifics daca e

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 06 November 2019 - 02:27 AM

De asta mi-am dat si eu seama ca va trebui sa ma obisnuiesc cu cacaturile care se gasesc aici. Noroc ca gasesc bere belgiana la LCBO :Demon: Iar la Zehr's au vinuri bune. Io sunt croit pe vinuri din Chile si Argentina.
Voi tine seama de sfaturile voastre. Merci mult.

Aceasta postare a fost editata de dragos: 06 November 2019 - 02:29 AM

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 06 November 2019 - 04:42 AM

ce nu stiu (multi) europeni (sau nu le vine sa creada) este ca vinurile americane (mai ales cele din california) sunt excelente. eu le prefer celor argentiniene sau chilene.
daca esti curios iti recomand citeva Imagine postata

#6 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 06 November 2019 - 04:46 AM

Vezi postareaDexter, la 06 November 2019 - 04:42 AM, a spus:

ce nu stiu (multi) europeni (sau nu le vine sa creada) este ca vinurile americane (mai ales cele din california) sunt excelente. eu le prefer celor argentiniene sau chilene.
daca esti curios iti recomand citeva Imagine postata


Te rog chiar.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#7 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 25 November 2019 - 01:18 AM

Stie cineva unde gasesc piper verde? Nu am vazut in magazine...

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 November 2019 - 09:13 AM

Guys, fiind constienta de ce distante trebuie sa strabata cei care nu stau in marile orase, nu e posibil sa va comandati pe amazon? Este mult transportul?

Ti s-a pus pata pe piperul verde, Adi, asa-i? Ti-as trimite eu de aici dar mi-e ca pana ajunge iti pier toate poftele...Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 25 November 2019 - 10:57 AM

Vezi postareaadi_edi, la 25 November 2019 - 01:18 AM, a spus:

Stie cineva unde gasesc piper verde? Nu am vazut in magazine...

Adi la Bulk Barn ai incercat? Aia au tot felul de spice-uri pe care nu le gasesti in magazine normale.
brain loading....please wait....

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 25 November 2019 - 11:43 AM

Vezi postareablack_cat, la 25 November 2019 - 10:57 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 25 November 2019 - 01:18 AM, a spus:

Stie cineva unde gasesc piper verde? Nu am vazut in magazine...

Adi la Bulk Barn ai incercat? Aia au tot felul de spice-uri pe care nu le gasesti in magazine normale.


Acolo ma gandeam sa ma duc dar n-am ajuns inca, de acolo mi-a cumparat sotul de a crezut ca-i verde dar nu era... Saracul ce dezamagit a fost, chiar m-a intebat alaltaieri daca am folosit piperul ala...

Lapona, esti prea draguta :D . e doar un moft, nu ma gandeam ca-i asa greu de gasit, imi imaginam ca trebuie sa fie langa celelalte condimente, din moment ce gasesti tot felul de alte chestii din toata lumea... Am sa ma uit si dupa cel in saramura mentionat de Carmella, pe la raioanele "internationale".

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 November 2019 - 02:16 PM

Adi, imposibil sa nu il gasesti.

Uite aici inca o reteta cu piper verde, pe care eu o fac de multe ori si e super si asta:
https://www.artaculi...h__1#entry21383
Bafta!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi