Forum Culinar: Înghetata de casa - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Înghetata de casa

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 July 2020 - 05:54 PM

Cu incalzirea asta globala, cred ca, incet-incet, va deveni un desert de baza (mai ales vara) perfect, simplu si rapid de facut, racoritor si plin de aroma, ingrediente la indemana oricui si de sezon.

Am citit tot ce Amina a avut amabilitatea sa ne scaneze si posteze, multumesc tare mult, Amina! Am citit si pe alte site-uri, am citit toate subiectele de aici deja existente. Cred ca, desi un desert simplu, fiecare trebuie sa exerseze pana gaseste reteta si combinatia ideala, precum si textura si cremozitatea ideale. Ce imi place la desertul asta este ca, desi simplu de facut si cu ingrediente accesibile, da loc multor variatii si poti face ce vrei, cum vrei, imaginatie sa ai Imagine postata
Prima mea reteta incercata nu a fost absolut nimic complicat ci, pe baza retetei din carticica aferenta de la masina, inghetata cu capsuni, am facut-o pe asta cu piersici si piersici plate si Aperol. Dedicatie pentru Blackie Imagine postata
Am avut cam 600 g de piersici foarte coapte si zemoase, le-am dat la stabmixer, le-am pus zahar vanilat, ca nu mai aveam nici o pastaie de vanilie in casa, si am lasat la odihnit la rece.

120 ml lapte i-am amestecat cu 100 g iaurt grecesc , 2 linguri smantana, 2 frisca lichida si 100 g de zahar, desi reteta prevedea mult mai mult. Am amestecat cu mixerul pana si-a dublat volumul, am amestecat usor cu piureul de piersici, 2 linguri de sirop de mango si la final am mai adaugat 3 piersici plate , taiate cubulete. Am dat totul in masina, pus la 50 minute. Well, si aici e skepsisul. In functie de ce fel de inghetata e, daca are mai multa masa grasa, mai multa pulpa de fructe, daca pui alcool, daca pui si bucatele de fructe, trebuie sa inveti sa te joci cu timpul. Dupa 40 de minute, era deja beton, masina deja nu mai invartea. Am facut-o in doua runde, pentru ca vasul masinicii are o capacitate de 1,5 l doar si se pune materia doar 2/3 din capacitatea vasului, pentru ca ea creste in volum. La a doua runda, am adaugat cam cu 10 minute inainte de terminarea timpului Aperol mai mult. Am combinat cele doua variante si a iesit asta:
Imagine atasata: monthly_07_2020/post-12-0-68869000-1595173585.jpg
Well, asta e pusa a doua zi. Asadar, prima concluzie trasa cand faci inghetata acasa este sa faci atunci pe moment, sa stii sa nu depasesti timpul acela de inghetare, pentru ca se intareste, schimba cremozitatea. Datorita faptului ca am pus piure de fructe si nu suc si apoi bucatele de la inceput, ele au inghetat. Asadar, data viitoare, le voi adauga cu cateva minute inainte de a finaliza.

Inghetata este la fel de buna si a doua zi, insa se recomanda sa nu pastrezi mai mult de o saptamana la oncgelator, avand in vedere ca nu e facuta cu nici un fel de conservanti utilizati in industri alimentara, de tine un Ben and Jerry luni intregi in congelator.

Am servit-o in castronele de metal, pe care le-am tinut in prealabil la congelator.

Aroma si gustul - bestiale! Consistenta si cremozitatea? Invatam, invatam Imagine postata

Si iara am incalecat pe-o sa si v-am spus pa pa !

Imagine atasata: monthly_07_2020/post-12-0-42447800-1595173793.jpg




Va invit sa impartasiti aici experiente, pofte, idei, pareri, nemultumiri, frustrari s.a.m.d. care au de-a face cu inghetata. Nu stiu daca am deschis topicul unde trebuie, daca nu se potriveste la rubrica asta , va rog sa mutati, multumesc!
Adriana, daca poti adauga in subtitlu Parfait, sorbet, casata, granita ar fi super. Toate au de-a face cu inghetatul. Mersi mult!

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 19 July 2020 - 05:56 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 July 2020 - 06:00 PM

Poate nu ar fi rau sa lipim si paginile scanate de Amina aici?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,405
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 19 July 2020 - 08:09 PM

Sa stii ca am sa urmaresc subiectul, inca nu mi-am luat masina dar clar e musai cu incalzirea asta globala, cum zici. In momentul de fata inghetata ocupa cel mai mare procent in congelator la noi :lol: .
Eu tocmai am regasit o reteta delicioasa de inghetata de capsuni, am cautat dupa ea pana am ametit - nu necesita masina (deci un pic mai complicat de facut decat "aruncat" ingredientele in bol :P ), dar daca esti de acord o pun aici dupa ce o fac.
PS - deci ai si cupe de metal? cool :blob8: ! si la propriu si la figurat :P .

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 July 2020 - 08:11 PM

Chiar te asteptam la cotitura sa vii cu o inghetata :lol: Sa stapanesti sanatoasa noua masina de inghetata si la cat mai multe inghetate pe gustul tau :blob8: :P

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 July 2020 - 11:14 PM

 adi_edi, la 19 July 2020 - 08:09 PM, a spus:

Sa stii ca am sa urmaresc subiectul, inca nu mi-am luat masina dar clar e musai cu incalzirea asta globala, cum zici. In momentul de fata inghetata ocupa cel mai mare procent in congelator la noi :lol: .
Eu tocmai am regasit o reteta delicioasa de inghetata de capsuni, am cautat dupa ea pana am ametit - nu necesita masina (deci un pic mai complicat de facut decat "aruncat" ingredientele in bol :P ), dar daca esti de acord o pun aici dupa ce o fac.
PS - deci ai si cupe de metal? cool :blob8: ! si la propriu si la figurat :P .


Pfäh! I dare you Imagine postata Si astfel declar deschisa the homemade icecream challenge!
Aduceti fete retete, idei, incercari, reusite , tot ce va trece prin cap! Si nu neaparat facute la masina ci oricum. Si din alea facute doar la innvartit de mana.

Eu masina nu am cumparat-o neaparat din ambitie sau ca ma dadeau banii afara dinn casa, dar am zis sa ii fac o surpriza maica-mii. Acuma ma gandesc daca o duc sau nu la ea Imagine postata Eu aici am gelaterii italienem stiu de unde sa iau o inghetata faina. Prin Vaslui si si alte locuri din tara, astea inca nu exista...nici macar masinariile alea de pe vremea comunismului , din nefericire...totul la cutie. Dar, si aici, dupa ce a plecat sicilianul la care ma duceam sa mananc, daca mancam, ca eu am avut ani multi in care nu am pus gura pe inghetata, nu mi-a mai placut. Plina de arome artificiale si le simti, clar. Asa ca...de criza, deh...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 19 July 2020 - 11:42 PM

Ualelei! Săptămâna viitoare ar tb sa merg la cules de piersicane și exista șanse sa încerc și eu rețeta asta.

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 July 2020 - 07:16 AM

 Wowerful, la 19 July 2020 - 11:42 PM, a spus:

Ualelei! Săptămâna viitoare ar tb sa merg la cules de piersicane și exista șanse sa încerc și eu rețeta asta.


Daca gasesti fructe bine coapte, aromate si zemoase, recomand total! Atata doar ca, datorita procentului mare de apa din fructe, face cristale de gheata. deci consistenta si textura sunt mai degraba spre sorbet decat inghetata.

Adi, mi-a scapat remarca ta cu bolurile. Am gasit niste boluri de tabla la sectia cu articole de 1 si 2 euro la supermarket. Mi-am jurat ca nu mai iau chestii funky de sticla, unicate etc. ca oricum le busesc la cel tarziu a treia folosire. Si m-am gandit ca sunt i-de-a-le astea! Dar tot mi-ar placea sa am din alea de inox de pe vremea copilariei. E atat de vie imaginea lor si sunetul lor cand adunam si ultima picatura de inghetata cu cafea cu lingurita de metal.


 Geany, la 19 July 2020 - 08:11 PM, a spus:

Chiar te asteptam la cotitura sa vii cu o inghetata :lol: Sa stapanesti sanatoasa noua masina de inghetata si la cat mai multe inghetate pe gustul tau :blob8: :P


Imagine postataImagine postataImagine postata Multumesc mult, girl! Sincer, va recomand sa incercati retete si retetuci chiar daca nu aveti masinica. Ideea e ca trebuie facuta cand stai acasa , ca sa stii ca amesteci inghetata in mod regulat ca sa nu faca cristale. Practic invarteala aia si compresorul fac tot smenul la masinica. Recunosc, e foarte practica.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,405
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 20 July 2020 - 01:11 PM

 Lapona Enigel, la 19 July 2020 - 11:14 PM, a spus:



Eu masina nu am cumparat-o neaparat din ambitie sau ca ma dadeau banii afara dinn casa, dar am zis sa ii fac o surpriza maica-mii. Acuma ma gandesc daca o duc sau nu la ea Imagine postata Eu aici am gelaterii italienem stiu de unde sa iau o inghetata faina. Prin Vaslui si si alte locuri din tara, astea inca nu exista...nici macar masinariile alea de pe vremea comunismului , din nefericire...totul la cutie. Dar, si aici, dupa ce a plecat sicilianul la care ma duceam sa mananc, daca mancam, ca eu am avut ani multi in care nu am pus gura pe inghetata, nu mi-a mai placut. Plina de arome artificiale si le simti, clar. Asa ca...de criza, deh...


Eu am mancat inghetata buna la Auchan, era un stand cu tot felul. Daca este Auchan si la Vaslui, gata, ai rezolvat problema :blob8: .
Ce surpriza frumoasa! sa o foloseasca sanatoasa!

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 July 2020 - 01:30 PM

Multumesc mult, Adi! Azi i-a, aratat-o si a facut ochii ca lupul din poveste Imagine postata
Auchan nema la noi. Dar m-am scos cu o cofetarie la Kaufland cu ciocolata de casa identica cu cea de pe vremuri. Gata, deja am vorbit prea mult despre ea si parca vad ca i se duce buhul si eu nu mai gasesc de cumparat. Mine, myyyyy preciouuuusssss Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,405
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 August 2020 - 02:17 PM

In sfarsit, am apucat sa fac inghetata, ia sa va spun cum se prepara... ca sa va duceti sa cumparati, ori inghetata ori masina, ca dupa ce terminati de citit vi se termina si pofta de inghetata de casa fara masina :tongue3: .
2 cani de capsuni taiate marunt + 2 linguri zahar
inca 3 cani de capsuni taiate marunt
1/2 cana zahar
1 cutie lapte condensat indulcit 300 ml
1 cana branza mascarpone
2 cani frisca lichida

2 cani de capsuni cu 2 linguri de zahar se amesteca si se lasa la macerat 1/2 ora.
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-82820700-1598530188.jpg
Intre timp, maruntiti 3 cani de capsuni in blender cu 1/2 cana zahar, apoi treceti prin strecuratoare sa eliminati semintele.
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-66353200-1598530216.jpg
Amestecati branza cu laptele condensat si capsunile strecutate (eu am batut un pic cu mixerul branza prima data), pe urma cu frisca batuta.
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-46512700-1598529959.jpg
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-61416200-1598530080.jpg
Turnati intr-o tava 1/2 din compozitia cu branza, 1/2 din capsunile macerate, repetati si pe urma cu un cutit faceti "vartejuri".
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-57141000-1598530097.jpg
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-03645200-1598530115.jpg
Gata! simplu, nu? da, dar aveti de spalat jumatate de bucatarie :love3: :
cutitul cu care ati taiat capsunile
cana de masurat
castron pentru capsunile macerate
vasul de la blender
strecuratoare
lingura
castron pentru capsunile strecurate
paletele de la mixer
vasul in care ati batut frisca
vasul in care ati amestecat restul de ingrediente

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 August 2020 - 02:46 PM

Imagine postataImagine postataImagine postata

Belea topicul , sorry postul! tau, am ras maxim si am si balit maxim!!! Si, am toate ingredientele, dar de doua saptamani m-am bagat la disciplina si sport iar si fac 13-14 pe langa masina de inghetata pe care inca nu am scos-o din bucatarie, ca e inca sezon, oficial Imagine postata
Imi place maxim cum arata inghetata! De spalat avem oricum de spalat o gramazîia , cum zicea bunica mea Imagine postata O prietena face, pai? cin' te-a pus sa iti iei atatea hangarale in bucatarie, na, acu' ai ce sa speli Imagine postata
Dar gustul, gustul? Cum e, ai?

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 29 August 2020 - 02:49 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,405
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 29 August 2020 - 06:10 PM

Am zis ca revin si cu impresii gustative, dupa ce fac poze si la produsul final.
Deci, normal ca gustul e misto, dupa mine, ca de aia am si refacut-o. Daaar... Fiica-mea a zis ca seamana mai mult cu o crema de pus pe prajituri. Ea nici nu prea e fan capsuni, mi-a zis sa refac reteta, dar cu mango. Ma gandesc sa-i indeplinesc dorinta azi :toothy9; . Dupa criticile astea, am zis sa pun inghetata intre biscuiti graham cu miere, asadar, copii mari si mici, bucurati-va ca puteti avea inghetata la micul dejun :toothy9; - cereale, lactate si fructe :unsure: ! Sadviciurile nu mi-au iesit prea bine din punct de vedere estetic, dar mi se pare ca intr-adevar merge mai bine cu biscuiti. Poza cu bucata e de azi, inghetata am facut-o alaltaieri, deci a ramas asa roz.
Fiu-meu, taica-sau si maica-sa :unsure: au hapait inghetata cum s-a nimerit, fara prea multe comentarii. Sotul a zis ca trebuia sa pun mai multe capsuni. Nu stiu daca intr-adevar necesita mai multe fructe, sau pur si simplu nu erau din alea aromate si dulci.
Inghetata se intareste beton pana a 2-a zi, daca vreti sa o faceti sa-i serviti pe prieteni dupa-amiaza, faceti-o dimineata, in reteta zicea ca se tine la frigider minim 5 ore. Probabil ca dupa cateva ore e perfecta.
Intr-adevar nu e asa light ca o inghetata obisnuita, din cauza branzei, dar seamana la gust cu spuma de capsuni (aia care se face cu capsuni, albusuri si zahar); ma gandesc sa pun jumatate din cantitatea de branza la inghetata de mango. Va tin la curent.
A ajuns masina la mama ta, Laponel? ai apucat sa faci si alte feluri de inghetata?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-07037300-1598716969.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-25365100-1598716979.jpg


#13 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,405
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 August 2020 - 03:32 AM

Am refacut reteta, de asta data cu mango si bucatele de piersica - fiica-mea mi-a dat un vot negativ :unsure: , a zis ca am pus prea mult mango :toothy9; . Ceilalti nici n-au vrut sa guste. Mie imi place, dar nu ma da pe spate, parca ii lipseste ceva, cred ca niste alcool :toothy9; .

#14 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,405
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 August 2020 - 07:00 PM

Revin si arat :toothy9; :Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-15754500-1598806407.jpg
Cand mi-am pus in bol, am turnat un pic de Aperol deasupra, dar nici asa nu mi s-a parut cine stie ce. M-am gandit pe urma ca poate mai bine mergea Grand Marnier. Alte sugestii? de fapt nu stiu daca am alte alcoale care ar merge.
Imagine atasata: monthly_08_2020/post-192-0-64827000-1598806810.jpg

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 September 2020 - 02:26 PM

Acum vad si eu ca ti-ai facut de cap serios pe aici. Mie imi place maxim cum ti-au iesit amandoua! La ultima reteta nu este vina ta, e vina fructelor produse pe repede-nainte, cu aroma scazuta si fara gust...este pe meilleurduchef.fr o sectiune unde ai diverse arome artificiale, asta daca vrei sa intensifici aroma. Altfel, un lichior de piersici ori sirop de piersici si mango adaugat intensifica aroma, dar atunci trebuie sa ai grija sa scazi cantitatea de zahar din reteta. Foarte faina ideea cu inghetata intre biscuiti. Merge si intre foi de napolitana, Lica le zicea pe vremuri.

Eu tot ma gandesc la inghetata mea de cafea...cand sa o fac , mai precis cu ce ocazie Imagine postata Ma gandesc ca am o gasca in congi de la tara si ar merge betonun meniu de toamna, hmmmm. Si la final desert inghetata cu cafeu. Ma mai gandesc Imagine postata


Soooooorryyyyy, era .com.

Pleoshtitzi:
https://www.meilleur...electar%C3%B4me
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 27 September 2020 - 07:14 PM

 Lapona Enigel, la 19 July 2020 - 05:54 PM, a spus:


Va invit sa impartasiti aici experiente, pofte, idei, pareri, nemultumiri, frustrari s.a.m.d. care au de-a face cu inghetata. Nu stiu daca am deschis topicul unde trebuie, daca nu se potriveste la rubrica asta , va rog sa mutati, multumesc!
Adriana, daca poti adauga in subtitlu Parfait, sorbet, casata, granita ar fi super. Toate au de-a face cu inghetatul. Mersi mult!


Ce masinarie ai?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 September 2020 - 08:37 PM







Gino.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 30 September 2020 - 05:51 PM

 Lapona Enigel, la 27 September 2020 - 08:37 PM, a spus:



Senchiu
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi