Forum Culinar: Cucina bianca reloaded - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cucina bianca reloaded Sau bucataria saracului :)

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 30 January 2021 - 09:36 PM

Poate n-ar fi rau sa dedicam un topic special pentru asta. Chestii simple si delicioase. Asa ca incep eu.


Tortino di patate e cavolo... Sau budinca de cartofi cu varza.

O reteta clasica... putin adaptata

Asadar, pentru reteta clasica, aveti nevoie de o varza de Savoia, cartofi, unt, sare, piper si o branza moale gen Taleggio, Camebert, Port Salut sau asemanator.

Acu vedeti si voi pentru cate persoane vreti sa faceti de mancare si adaptati cantitatile in functie de asta. Nu e greu. Si tot in functie de asta alegeti si trocul de bagat la cuptor.

Boon... Trocul de bagat la cuptor se unge cu unt. Se pune deoparte.

Se taie curul verzii si se desfoaie niste frunze. Dupa aia, se taie nervura groasa din fiecare foaie. Se pun foile deoparte.

Se spala bine cartofii si se dau pe mandolina ca sa iasa fasii de fo 2 mm grosime. Io nu-i curat de coaja pentru ca am cartofi cu coaja foarte subtire. Voi faceti ce vreti.

Se pun doo troace cu apa cu sare la fiert. Cand da apa in clocot, intr-un troc se pun feliile de cartofi, in celalalt se pun frunzele de varza. Se lasa la fiert ca mai mult sa se caleasca, ca sa zic asa. Cartofii fo 3 minute, varza fo 5. Apoi se scot, se racesc cu apa rece si se pun la scurs. Apoi se pun pe o carpa de bucatarie si se acopera cu prosop de hartie ca sa iasa umezeala.

Apoi, in trocul dat cu unt, se pune un rand de felii de cartofi. Deasupra se pun bucatele mici de unt, din loc in loc. Apoi se pun foi de varza, cate una langa alta, ca sa acopere cartofii. Nu trebe neaparat start dublu de frunze. Peste varza se pun felii subtiri de branza moale. Apoi iarasi un start de cartofi care se presara, din nou, cu bucatele mici de unt.

Se baga trocul, acoperit cu folie de aluminiu, in cuptorul preincalzit la fo 200 de grade si se lasa fo 25 de minute. Se scoate folia si se mai lasa inca fo 5 minute. Se scoate si se mananca.

Cum io mai aveam niste verdeturi care trebuiau mancate, niste baby spinach si niste rucola, le-am oparit rapid si le-am folosit. Adica, dupa ce le-am stor bine dupa opareala, le-am imprastiat peste al doile satrat de cartofi. Si am pus de3asupra iarasi felii subtiri de branza moale. Si peste asta am pus al treilea rand de felii de cartofi si peste astea am pus bucatelele de unt.



Branza moale pe care am folosit-o eu... Port Salud, primul strat, branza de capra (sul, cu coaja moale, al doilea strat). Nu am pus bucatile una langa alta ci cu oarece spatii intre ele, ca tot se topesc.

Mi-a fost lene sa fac poze. Asa ca folositi puterea imaginatiei :)

Aceasta postare a fost editata de dragos: 30 January 2021 - 10:27 PM

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi