Forum Culinar: Ce vaccin mi-am sau nu mi-am mai facut - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce vaccin mi-am sau nu mi-am mai facut Ca e la moda

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 September 2021 - 08:39 PM

Asadar, io Janssen. Rapid, fara dureri sau alte efecte secundare. L-am facut la granita, la Nadlac, in iunie, cand am intrat, cu masina, in Romania.

Doctorita care m-a vaccinat, o bunaciune din Arad, cu o mana usoara si fina. Asistenta care mi-a luat tensiunea, inainte de vaccinare, o alta bunaciune din Arad. Mai ca m-am mai duce o data, in Romania, sa ma vaccinez :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de dragos: 28 September 2021 - 08:39 PM

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 September 2021 - 09:11 PM

Eu prima doză Astra Zeneca pentru că în acel moment în Italia pentru personalul scolastic asta se făcea.
Ca să fac mai repede a garantat școala pentru mine.
Ca personal medical trebuia să mai aștept un pic dar aș fi avut Pfizer.

La a doua doză au fost din nou probleme cu Astra Zeneca. Cu câteva zile înainte a fost suspendat așa că am avut "norocul" să fac vaccinarea încrucișată cu Pfizer.

Partea frumoasă a fost că și înainte de prima doză de Astra Zeneca acesta fusese suspendat în Veneto (regiunea unde trăiesc eu) pentru puternice efecte secundare.
Chiar în școala unde merg eu toate învățătoarele fuseseră vaccinate cu acel lot care până la urmă a fost retras.
A fost un dezastru...
Sorina

#3 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 29 September 2021 - 10:09 AM

Noi toata familia suntem vaccinați cu Pfizer, teoretic nu avem efecte secundare desi soțul bănuiește ca durerile reapărute de la boala lui sunt din cauza vaccinului, dar nu are nici o certitudine.

Sorina, doamnele au avut efecte secundare, de ce a fost dezastru?

#4 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 29 September 2021 - 02:26 PM

3 vaccinuri Pfizer

#5 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 29 September 2021 - 02:44 PM

Au avut aproape o săptămână de febră și alte simptome tip Covid.
Cu alte cuvinte au făcut o formă ușoară de boală...
Sorina

#6 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 29 September 2021 - 04:02 PM

Vezi postareaclau_ash, la 29 September 2021 - 02:26 PM, a spus:

3 vaccinuri Pfizer

Clau ai facut si al doilea rapel? Abia acum au inceput si la noi sa il faca. Decamdata astept nu ma grabesc sa-l fac.

#7 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 29 September 2021 - 10:36 PM

Vezi postareamino, la 29 September 2021 - 04:02 PM, a spus:

Vezi postareaclau_ash, la 29 September 2021 - 02:26 PM, a spus:

3 vaccinuri Pfizer

Clau ai facut si al doilea rapel? Abia acum au inceput si la noi sa il faca. Decamdata astept nu ma grabesc sa-l fac.



Mino, l-am facut dupa 5 luni jumate, acu o saptamana.

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 29 September 2021 - 10:52 PM

M-am vaccinat cu 3 doze de Pfizer, ultima făcută ieri, în prima zi cînd s-a dat drumul la doza asta. M-am simțit foarte protejată pînă în urmă cu vreo 2 săptămîni, am ieșit cu prietenii în timpul verii, am fost la petreceri și la 2 nunți. Am lăsat și masca deoparte destul de des, nu am pus-o decît unde era obligatorie. Acum... am deja în jurul meu foarte mulți cunoscuți care au făcut boala, chiar dacă erau vaccinați din primăvară cu ambele doze. Unii sînt din aceeași familie, soț, soție, părinți, toți vaccinați, deci statistica aceea cu 1-2% care nu capătă imunitate nu prea se verifică. Poate e pierderea normală a imunității, poate e vorba de alte tulpini pe care nu le acoperă, nu știu încă. Ieri, după ce m-am întors de la vaccinare, dau nas în nas cu un coleg care se plîngea că-l doare capul, familia lui, soție și fiu de 16 ani, fiind acasă, bolnavi. El se testase deja de cîteva ori pînă să decidă că se întoarce la muncă că nu are nimic. Într-o doară zicem să facă un test rapid, iese pozitiv :D A făcut și un PCR care, evident, era tot pozitiv. Sper să nu mă fi virusat și eu, că m-am decis că nu vreau deloc beleaua asta de boală, sub nicio formă :71: O să fac și vaccinul antigripal imediat, nici gripă nu vreau :P
Nu mi-am făcut restul vaccinurilor, apropo de titlul subiectului, dar dacă se va recomanda vreodată, o să le fac pe toate :D
Să fiți sănătoși! :rolleyes:

#9 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 30 September 2021 - 07:52 AM

Eu am facut saptamana trecuta vaccinul antigripal. Deocamdata sunt in concediu medical si evit intalnirile si locurile aglomerate, dar daca e nevoie cred ca fac si al treilea vaccin, oricum merg pe recomandarea doctorului curant si fac ce zice.

#10 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 30 September 2021 - 02:36 PM

Noi toti 4 am facut Pfizer, cu exceptia sotului care a facut a doua doza Moderna, ca nu era celalalt in stoc atunci cand a fost programat. La noi a doua doza s-a facut la intervale mai mari de 21 de zile, cu exceptia anumitor categorii care au facut asa cum era recomandat, la 21. Eu l-am intrebat pe oncolog daca sa fac a 3-a doza in Romania, daca ajung cumva, si a zis ca nu. Il vom face pe cel antigripal cand se distribuie la noi.

#11 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,293
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 01 October 2021 - 10:44 AM

Noi amandoi am facut Astra, in mai si apoi rapelul in iunie, tot Astra. Am facut din disperare de cauza pentru ca aici mergea foarte, foarte incet vaccinarea. La un moment dat au facut Astra doar pe baza de voluntariat, au deschis o lista online unde puteai sa te inscrii. La ora 10 s-a deschis lista cred , au am stat o ora dand refresh-refresh, pentru ca nu reuseam sa ma inscriu, intr-un final am reusit. In 2 ore erau mult mai multi inscrisi pe lista decat numarul de vaccinuri Astra pe care le aveau ei disponibile.
Avem si noi prieteni care au mers in Romania sa se vaccineze, satui sa astepte dupa statul Luxembourghez. Am fi mers si noi doar ca noi nu mai avem resedinta, deci nici buletin de Romania din 2009.
La prima doza, am facut vaccinul la 7 dimineata, pe la 7 seara intai eu apoi si sotul, am inceput sa ne simtim rau. Toata noaptea am avut febra, frisoane si dureri in tot corpul. A doua zi nu am mai avut nimic. La doza 2 nu au fost nici un fel de efecte secundare.
brain loading....please wait....

#12 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 02 October 2021 - 02:59 AM

Și noi tot Pfizer, doar primele 2 ca la a 3a nu ma calific încă, dar o sa o fac la momentul oportun.
M-am vaccinat și antigripal- asta o fac oricum in fiecare toamna. Urmează sa programez și copilul la antigripal.

#13 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 11 November 2021 - 02:55 PM

Si noi toti cu pfizer, parintii mei cu astra, ca asta am gasit disponibil atunci. Efecte secundare doar durere de mana, vreo 2 zile. Inca n-am facut doza 3, da o sa fac cate o fi nevoie sa scapam de nenorocirea asta. Ieri am facut si antigripalul.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi