Forum Culinar: Prajitura cu fructe - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura cu fructe - si mai rapida decat cea turnata, wow! -

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 August 2023 - 08:51 AM

Ceea ce n-as fi crezut ca exista. Cu parerea de rau, dupa ani de zile, a detronat-o pe cea turnata a Anei T (zic bine, ori?).
Va pun aici reteta originala si va spun apoi cum am facut eu. Toate persoanele pe care le stiu ca o fac si o mancanca sunt mega incantate de ea. Majoritatea care o fac sunt mamici cu pitici, asadar cu timpul redus complet.

Imagine atasata: monthly_08_2023/post-12-0-11306500-1692254487.jpg
Am facut-o ieri cu fructe rosii congelate. Atentie, trebuie sa scurgeti foarte foarte bine fructele, penntru ca daca le lasati cu zeama, nu ii da voie sa creasca. De doua luni de cand am descoperit-o am facut-o doar cu visine, ieri cu fructe de padure si visine. Asadar am lasat fructele din punga la scurs. Am pus oua, la cantitate dubla de aluat, dar eu zic ca e suficienta una.

Cantitatile mele:
- 2 pliculete de praf de copt
- 700 ml iaurt (eu am folosit grecesc, de 10 %, de la Pilos)
- 4 oua
- 30 linguri de faina
- 30 linguri zahar
- 20 de ulei

Se stinge praful de copt cu iaurtul, lasati 10 minute. Adaugati apoi celelalte ingrediente, ca la compozitia de clatite. Iese o smantana mai groasa.

Acum, aveti doua variante: ori turnati compozitia in tava pregatita in prealabil si dupa aceea fructele. Daca nu aveti fructe foarte foarte multe, merge, creste, iese pufoasa.

Eu am facut prima data asa, dar am avut visine congelate pe care nu le scursesem bine si mi-a ramas compozitia gen clafoutis. La asta cu fructe de padure am procedat fix ca in reteta: dupa ce le-am lasat la scurs peste noapte, am pus doua pliculete de zahar vanilat peste ele, am amestecat, pus in tava tapetata si lasat la cuptor cam 20 minute cat sa se zvante putin. Le lasati in functie de cuptorul vostru.

Turnat apoi compozitia peste ele, bagat la 180 grade, lasat cam 40 minute, sa zic? Faceti proba cu paiul. Servita cu ceva frisca batuta cu lene, pe jumate. Magnifica!
Imagine atasata: monthly_08_2023/post-12-0-86059800-1692255156.jpg

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 17 August 2023 - 08:52 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,746
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 17 August 2023 - 09:46 AM

Cam așa fac și eu prăjitură pentru Lara, doar ca puneam număr dublu de oua și iese ca un chec putin umed. O sa încerc și eu rețeta ta, când ajung la nepoată! Ea adora prăjitura combinata cu iaurt������.

Aceasta postare a fost editata de mino: 17 August 2023 - 09:49 AM


#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 17 August 2023 - 03:07 PM

Chiar te rog sa incerci! La noi cand se face, dispare rapid. Mi se pare bun rau aluatul asta cu iaurt.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 17 August 2023 - 09:25 PM

Am pus-o pe lista! Se va face cat de curand!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi