Forum Culinar: File de vitel cu sos de piper verde - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

File de vitel cu sos de piper verde

#21 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 11 January 2010 - 08:24 PM

uite , nu am vazut pe nicaieri piper verde, de cand ai postat reteta si am avut drum in targ, ma tot uit.
da` daca fac cu piper alb se pune?, de fapt cred ca nici piperul verde nu e prea iute :roll: ce zici...?
e minunata reteta , cred ca weekend scrie pe ea
multumesc si eu KIKENHANA!
Felicitari pentru blog , iar aparatul sa-l stapnaesti sanatoasa si sa-l pui la treaba sa ne arati de toate minunatiile care ai sa le faci! :D :appl:

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 January 2010 - 06:21 PM

KHana, multumesc, multumesc si iar merci :D
Reteta ta a fost azi piesa de rezistenta din meniul Danutului meu :D

Nu mi-a iesit sosul asa grosut ca al tau, dar a fost delicios! Am folosit vin si cognac bun si a iesit perfect!
Carnea a fost dintr-o bucata mare de antricot, maturat 2 saptamîni în vid.
Am servit cu orez. A potrivit de minune. Noi am fost foarte încîntati de combinatie.

Iaca si imaginile mele :

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata[/b]

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 12 January 2010 - 08:23 PM

Maya, ma bucur ca v-a incantat si multe urari de bine sarbatoritului! :floare: . Daca vrei pe viitor un sos mai gros lasa-l sa fiarba nitel mai mult, se ingroasa el :pupic:

Nico, multumesc mult. Eu zic sa nu folosesti piper alb, are un gust prea pronuntat si nu stiu cum va iesi....eu zic mai bine sa astepti pana gasesti piper verde :roll:, sau foloseste din cel negru mai putin...
Take a walk on the wild side...

artizan

#24 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 12 January 2010 - 09:09 PM

kiken, ai mai folosit piper alb si ti s-a parut iute?
aici este la un s.market ci :floare: ca, cules cu mana...ma rog , eu am mai folosit si zic ca gustul e mild, incerc si eu ca prea bine arata.si pun mai mult double-cream si gata, daca o fi probl cu iuteala.

......
Maya, salivezi instant... e adevarat ,e grozava reteta , dar si tu... ai pregatit-o ca de masterchef :pupic:

#25 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 12 January 2010 - 09:56 PM

A, nu, nu mi se pare piperul alb iute, doar ca are o aromă foarte pronunțată care nu la toata lumea place ( al meu fameleon zice ca ”pute” :floare: )...dar poate vouă vă place mai mult...
Take a walk on the wild side...

artizan

#26 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 January 2010 - 10:02 PM

KikenHana a spus:

Maya, ma bucur ca v-a incantat si multe urari de bine sarbatoritului! :floare: . Daca vrei pe viitor un sos mai gros lasa-l sa fiarba nitel mai mult, se ingroasa el ;)


Nu-l mai puteam lasa la fiert,ca scadea prea mult...si noi sîntem sososi rau :D
A fost bun si asa,a avut consistenta foarte buna.
Merci de urari :D

Nico-Vya a spus:

kiken, ai mai folosit piper alb si ti s-a parut iute?
aici este la un s.market ci :pupic: ca, cules cu mana...ma rog , eu am mai folosit si zic ca gustul e mild, incerc si eu ca prea bine arata.si pun mai mult double-cream si gata, daca o fi probl cu iuteala.

......
Maya, salivezi instant... e adevarat ,e grozava reteta , dar si tu... ai pregatit-o ca de masterchef :love7:


Nico,poate piperul tau alb e altfel,dar cel care-l stiu eu,e asa cum zice KH,pute.Asa macinat fin,în cantitate mica,mai folosesc si eu la sosuri albe,dar la sosul asta,potriveste asta verde,perfect.
Merci,Nico :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#27 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 23 January 2010 - 07:43 PM

buuună răăău!!!!!!!!!!

Imagine atasata: 235_0c07df15d6a99da7012a7ad7b94ef616.jpg
dana

#28 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 24 January 2010 - 11:38 PM

dana3262 a spus:

buuună răăău!!!!!!!!!!



Ma bucur sa ”aud” asta :mrgreen:
Take a walk on the wild side...

artizan

#29 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 February 2010 - 02:56 PM

Eu de carnea asta maturata n-am stiut. Acum stiu ce sa cumpar cand vin acasa, ca numai carne tare iese din carnea de vita de la noi.Acum doi ani am cumparat jumatate de vitel, dar nu stiu daca rasa sau modul de a-l macelari sau transa conteaza, ca tot tare era.
Aici spui macelarului ce vrei sa faci sau cumperi din magazin si e toata buna,proaspata , ne-maturata.

Eu dintr-o bucata de 2 kile , o parte am facut roast beef, am taiat 3 felii pentru file cu piper verde si restul o tocana cu ceapa.Multumesc de reteta e splendid sosul asta Kiken.Admit ca eu nu am mai mancat asa ceva pana acum.Si-n magazin am vazut deja feliile de carne cu piperul verde pe ele, dar nu stiam ca asa se pregateste.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-9-126623850844.jpg

#30 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 February 2010 - 04:30 PM

Vezi postareaEataly, la 15 February 2010 - 02:56 PM, a spus:

Eu de carnea asta maturata n-am stiut. Acum stiu ce sa cumpar cand vin acasa, ca numai carne tare iese din carnea de vita de la noi.Acum doi ani am cumparat jumatate de vitel, dar nu stiu daca rasa sau modul de a-l macelari sau transa conteaza, ca tot tare era.
Aici spui macelarului ce vrei sa faci sau cumperi din magazin si e toata buna,proaspata , ne-maturata.

Eu dintr-o bucata de 2 kile , o parte am facut roast beef, am taiat 3 felii pentru file cu piper verde si restul o tocana cu ceapa.Multumesc de reteta e splendid sosul asta Kiken.Admit ca eu nu am mai mancat asa ceva pana acum.Si-n magazin am vazut deja feliile de carne cu piperul verde pe ele, dar nu stiam ca asa se pregateste.



Eataly,cum spui tu..aici spui macelarului ce vrei sa faci,si-ti da bucata care trebuie.Acasa,vitelul ala n-o fi avut nici o vina...poate ai folosit bucata gresita,pentru ceea ce ai facut.Nu cred ca are de a face cu rasa,ci timpul de gatire/coacere/fierbere.Majoritatea,au tendinta de a gati vita prea mult.Vita ramîne mai moale,daca e gatita scurt,sau extrem de lung.

Nu am înteles exact ce e cu carnea maturata?Nu gasesti,sau nu cumperi?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#31 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 February 2010 - 08:12 PM

Da, adica nu :notworthy: !Adica da, nu cumpar pentru ca eu nu am vazut-o, nici aici nici la noi!Nu stiu ce carne nimeresc eu acasa , doar o gatesc in acelasi fel ca aici.Ma intelegi?

#32 Useril este offline   cricket 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationIasi

Postat 16 February 2010 - 09:54 PM

am facut si noi reteta, carnea nu am stiut cum s-o alegem si a iesit tare (desi am respectat cu sfintenie timpii), probabil era de vaca batrana, habar n-am ca nu scria (era cica pt friptura :thumleft:), dar sosul e minunat, f. fain (pt asta am luat o punga de piper verde, deci sa tot facem sos, vreau sa incerc si cu piept de pui la gratar ca asa simplu mi se pare fad).

merci Hana inca o data! o sa mai incerc si cu vita/vitelush cand l-om gasi corespunzator de tanar.

#33 Useril este offline   pansy 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 05-February 10
  • Locationbucuresti

Postat 17 February 2010 - 04:28 AM

am vazut la metro piper verde in saramura cred in borcane de diferite dimensiuni.eu cautam capere,ceea ce n-am gasit si am dat de piper verde.se gaseste la acelasi raion cu caperele
culinareasa blogareasa
http://panseluta-violet.blogspot.com/

#34 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 17 February 2010 - 08:01 AM

Vezi postareaEataly, la 15 February 2010 - 02:56 PM, a spus:

Eu de carnea asta maturata n-am stiut. Acum stiu ce sa cumpar cand vin acasa, ca numai carne tare iese din carnea de vita de la noi.Acum doi ani am cumparat jumatate de vitel, dar nu stiu daca rasa sau modul de a-l macelari sau transa conteaza, ca tot tare era.
Aici spui macelarului ce vrei sa faci sau cumperi din magazin si e toata buna,proaspata , ne-maturata.

Eu dintr-o bucata de 2 kile , o parte am facut roast beef, am taiat 3 felii pentru file cu piper verde si restul o tocana cu ceapa.Multumesc de reteta e splendid sosul asta Kiken.Admit ca eu nu am mai mancat asa ceva pana acum.Si-n magazin am vazut deja feliile de carne cu piperul verde pe ele, dar nu stiam ca asa se pregateste.

Atasament 20100215_4.JPG



Sa va fie de bineImagine postata

Maya, Eataly are dreptate, nu stiu daca carnea de vitel e mai tare in Ro pentru ca ei cresc in libertate, sau pentru ce li se da sa manance sau pentru ca pur si simplu nu sunt crescute rase ameliorate, dar pana sa gasesc carnea asta in vid de multe ori ceea ce gateam se facea talpaImagine postata

Vezi postareacricket, la 16 February 2010 - 09:54 PM, a spus:

am facut si noi reteta, carnea nu am stiut cum s-o alegem si a iesit tare (desi am respectat cu sfintenie timpii), probabil era de vaca batrana, habar n-am ca nu scria (era cica pt friptura :)), dar sosul e minunat, f. fain (pt asta am luat o punga de piper verde, deci sa tot facem sos, vreau sa incerc si cu piept de pui la gratar ca asa simplu mi se pare fad).

merci Hana inca o data! o sa mai incerc si cu vita/vitelush cand l-om gasi corespunzator de tanar.



Da, cu alegerea carnii de vita/vitel pe la noi e un pic mai complicat, asa cum spunea si Eataly...dar poate pana la urma gasesti si tu carnea potrivitaImagine postata

Vezi postareapansy, la 17 February 2010 - 04:28 AM, a spus:

am vazut la metro piper verde in saramura cred in borcane de diferite dimensiuni.eu cautam capere,ceea ce n-am gasit si am dat de piper verde.se gaseste la acelasi raion cu caperele



Hmmm, trebuie sa ma duc sa caut, poate or fi adus si pe la noi. Mersi de pont Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#35 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 18 March 2010 - 01:56 PM

Baietii mei sunt fani declarati ai sosului de piper verde si pana acum n-am facut niciodata acasa, cumparam de la supermarket gata facut. Musai sa incerc si eu reteta asta sa vad daca le place, asa stiu exact ce contine. Arata de milioane friptura ta. Imagine postata

#36 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 23 January 2013 - 06:14 PM

F bunuta reteta!!

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-1297-13589576024912.jpg

:thumleft: pt reteta

Pupici!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#37 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 July 2019 - 10:38 PM

Tocmai am terminat de mancat! O nebunie!!!! 😁 Am mai facut, dar acum am si pozat! 😉

Imagine atasata: monthly_07_2019/post-46-0-47018800-1562445477.jpg

#38 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,743
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 07 July 2019 - 04:57 AM

Vezi postareaFoxyy, la 06 July 2019 - 10:38 PM, a spus:

Tocmai am terminat de mancat! O nebunie!!!! 😁 Am mai facut, dar acum am si pozat! 😉

Atasament DSC_2775.jpg


Ce bine arata! Chiar vazusem la Maya pe fb reteta si am zis ca o fac si eu doar ca eu nu prea sunt prietena cu vita! Dar sosul ala vreau sa-l fac si eu.

#39 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 July 2019 - 09:32 PM

Chiar ca arata misto de tot! Sa va fie de bine!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi