Forum Culinar: romanii in singapore: jafuri si crime - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

romanii in singapore: jafuri si crime

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 January 2010 - 04:16 AM

si io care credeam ca traiesc intr-un loc unde romanii n-o sa ajunga sa-si faca un renume de popor de cacat ... well, m-am inselat. inainte de craciun, domnu' consule (sau cum palaria mea ii zice, insarcinat cu afaceri) beat fiind, s- bulucit cu masina in 3 indivizi, din care unu' a ajuns la gizaz. mai rau, domnu' ionescu a deschis portiera si a injurat un trecator care incerca sa-l opreasca sa fuga de la locu' accidentului. desigur, domnu' ionescu a declarat ca masina a fost furata, si ca era cu soferu' ambasadei cind a observat disparitia. marius, insa, a zis ca el la ora aia dormea. sincer, il cred. nu-l lasa mariana (nevast-sa) sa umble teleleu la 3 nuaptea. p-orma lucrurile s-au complicat, ca soferu' unui taxi a zis ca de la el din masina a dat ionescu telefon la pulitzie sa reclame furtu' masinii. nicidecum din fata ambasazii, cum declarase inaltul MEU reprezentant diplomatic. p-orma a mai aparut unu' care-l vazuse pe domnu' ionescu calcindu-l p-ala ... pe scurt, lu' ionescu i-au cedat nervii sh-a fugit in rumunia.

peste noapte, toata presa sgporeza si toate blogurile au luat in colimator pe domnu' ionescu si pulitia sgp care i-a dat voie sa plece (de parca potz sa retii un individe cu imunitate diplomatica). pina si pitzapoanca de xiaxiue vorbeste de ionescu!

la fro doo zile dupa faza asta, au fost arestatz un stol de rumuni care au incercat sa retraga bani cu carduri furate. retea de credit card fraud, romani recrutatz de cineva care furase informatii de cc din anglia. de ce au ales sa vina in sgp ... numa' mniezau stie. aia au venit, astia le-au dat cardurile (fro 20 de caciula) si aia s-au dus prin oras "la cules". nefiind de-ai locului si sgp nefiind chiar londra, aia au folosit doo strategii: unii au ramas in zonele turistice, altii au luat metrou', ca in statii exista atm. din pacate, ambele strategii au sfirsit in aceeasi celula. totz pledeaza "guilty". nenorocirea e ca nu poa' sa le faca rost de avocat. ala care ar trebui sa se ocupe (guess who?) e in romania, "la tratament". desi probabil ar trebui sa fie vecin de celula cu cetatenii cu cardurile. si eaca, pentru a dooa oara intr-o s'tamina, ziarele s-au umplut de articole pliine de articole de "lauda" pentru conationalii mei. sa le fie de cap!!

vestea buna (pentru mine) e ca mie mi-au aprobat rezidenta permanenta. inca otzira si fac sex cu pashaportu' shtampilat de domnu' ionescu.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 04 January 2010 - 04:46 AM

Mda,si in America au prins de vreo doua ori romani organizati in retea care furau de pe credit carduri.
"Bravo" noua :oops:

#3 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 04 January 2010 - 06:59 AM

ieream anu' trecut pre otp si ajteptam la cuada sa dau bagagiul la cechin. si mai incolo ierea un toparlan imbrecat in toale scumpe si cu ochelari de suare pre nas si isi dadea numai ifose ca nimeni nu-i ca el ca el merje la singapore si nu s-a lasat pana n-a zis asta cuiva care n-avea chef sa-l asculte.

pe doojpatru dec mancam ceva intr-o carciuma pe aeroportul din singapore ca mierea fuame si la o masa mai incolo doo fumei si-un toparlan, ambii trei romani, stateau la o chiftea si-un suc si vorbeau tare si io m-am mutat la 47 de mese mai incolo ca nu-i mai suportam. din fericire, desi din pacate s-au suit in acelasi aveon, au stat vreo 27 randuri in spatele meu io stand langa o austrlalianca pitica si gimnasta ca sarea mereu peste scaune ca sa nu ma deranjeze.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 January 2010 - 08:29 AM

Offfffffffffffffffff, ca la mine-n sat ie plin de unii care canta prin tramvaie, de ti-e groaza sa le iei, altii caresta cu paharul de carton intins la usa bancilor, supermarket etc...si m-am saturat de " conationalii tai" cu care ma delecteaza pretinii si cunostintele. eu spre deosebire de vaxile nu mai am pass ro din................1980.
cat despre dl Ionescu ce sa zic...huo :tongue3:

#5 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 04 January 2010 - 09:35 AM

stilul inconfundabil de maimuta urlatoare scapata din copaci ne face sa ne indepartam cu pasi repezi de romanii peste care dam peste hotare ....din pacate cei de treaba nu se fac notati si nu am avut niciodata tentatia sa ma apropii si sa spun ...si eu sunt din Ro , din contra :(
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#6 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 January 2010 - 10:11 AM

Nicoleta a spus:

stilul inconfundabil de maimuta urlatoare scapata din copaci ne face sa ne indepartam cu pasi repezi de romanii peste care dam peste hotare ....din pacate cei de treaba nu se fac notati si nu am avut niciodata tentatia sa ma apropii si sa spun ...si eu sunt din Ro , din contra :(


oamenii de treaba nu au nevoie sa se faca remarcati. pe mine insa ma deranjeaza mai mult prestatia oficialului. in fond, carieara lui e sa reprezinte o tara si un popor. atita vreme cit ii convine sa traga avantaje din chestia asta, mi se pare normal sa suporte si nasuliile. de exemplu, cind ai asa o functie nu ai voie sa te imbetz in public. nu ai voie sa faci infractiuni. nu ai voie sa te lasi implicat in scandaluri media. etcetc.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#7 Useril este offline   Nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 04 January 2010 - 10:17 AM

vaxile a spus:

Nicoleta a spus:

stilul inconfundabil de maimuta urlatoare scapata din copaci ne face sa ne indepartam cu pasi repezi de romanii peste care dam peste hotare ....din pacate cei de treaba nu se fac notati si nu am avut niciodata tentatia sa ma apropii si sa spun ...si eu sunt din Ro , din contra :)


oamenii de treaba nu au nevoie sa se faca remarcati. pe mine insa ma deranjeaza mai mult prestatia oficialului. in fond, carieara lui e sa reprezinte o tara si un popor. atita vreme cit ii convine sa traga avantaje din chestia asta, mi se pare normal sa suporte si nasuliile. de exemplu, cind ai asa o functie nu ai voie sa te imbetz in public. nu ai voie sa faci infractiuni. nu ai voie sa te lasi implicat in scandaluri media. etcetc.


toate astea ar trebui sa tina de o cultura personala si nu doar functia sa il retina ....imbatat nu a mai tinut cont de nimic ....deci cultura personala zero!!! ....cum o fi ajuns acolo ???? hm....asta ma intreb :(
"Maybe this world is another planet's Hell." - Aldous Huxley (1894-1963)

#8 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 04 January 2010 - 10:25 AM

Nicoleta a spus:

vaxile a spus:

Nicoleta a spus:

stilul inconfundabil de maimuta urlatoare scapata din copaci ne face sa ne indepartam cu pasi repezi de romanii peste care dam peste hotare ....din pacate cei de treaba nu se fac notati si nu am avut niciodata tentatia sa ma apropii si sa spun ...si eu sunt din Ro , din contra :)


oamenii de treaba nu au nevoie sa se faca remarcati. pe mine insa ma deranjeaza mai mult prestatia oficialului. in fond, carieara lui e sa reprezinte o tara si un popor. atita vreme cit ii convine sa traga avantaje din chestia asta, mi se pare normal sa suporte si nasuliile. de exemplu, cind ai asa o functie nu ai voie sa te imbetz in public. nu ai voie sa faci infractiuni. nu ai voie sa te lasi implicat in scandaluri media. etcetc.


toate astea ar trebui sa tina de o cultura personala si nu doar functia sa il retina ....imbatat nu a mai tinut cont de nimic ....deci cultura personala zero!!! ....cum o fi ajuns acolo ???? hm....asta ma intreb :(


in cv-ul lui scrie ca a lucrat la comitetul de planificare sector doi capitala. mdeh ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#9 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 January 2010 - 03:51 AM

niuz apdeit: domnu' ionescu nu era singur in masina. martori uoculari afirma ca era insotit de o juna kinezoaica foarte violent fardata, cu care se certa violent. si amindoi erau kitrofonitz bine ...

la stadiul de zvon, s-a gasit intr-o padurice de linga zona accidentului o gagica goala si ... moarta. politia refuza comentariile, e destul de putin probabil sa fie aceeasi, da' azi sau miine o sa-l aduca p-ala de-a zis ca ionexu era cu o tipesa-n masina sa vada daca aia e.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#10 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 January 2010 - 04:46 AM

http://sg.news.yahoo.com/cna/20100104/t ... 1650b.html

SINGAPORE: Foreign Affairs Minister George Yeo has stressed the need for due process in resolving the hit—and—run accident at Bukit Panjang last year, where Romanian diplomat Dr Silviu Ionescu remains a suspect.

Mr Yeo is the first Singapore minister to speak on the issue.

He said the Romanian embassy is helping the police, and investigations are ongoing.

Meanwhile, police said Wednesday it has established the identities of relevant parties, including witnesses.

Responding to media queries, the police said it is currently ascertaining the accuracy of all information given.

It said investigations must always be conducted with professional thoroughness and meticulous care to ensure the collection of all pertinent evidence.

While it understands the natural interest the public may have on this case, it stressed against making any premature or inappropriate comments or disclosures when a case is under active investigation.

It added that results of the investigation will be forwarded to the Attorney General’s Chambers for consultation on the appropriate course of action to be taken.

On December 15, the embassy’s car — a black Audi A6 — hit three pedestrians at about 3.10am.

One of the victims, 30—year—old Tong Kok Wai, suffered brain damage and died on Christmas day, while the other two suffered injuries.

Dr Ionescu had reported to the police that his vehicle was stolen.

The diplomat is currently in Romania.

"What happened was very bad, a man was killed, people were injured," said Mr Yeo. "The police are pursuing the matter very thoroughly but investigations are still ongoing and I should not be commenting on them. Let’s take this one step at a time, there must be due process in such matters."
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 January 2010 - 12:28 AM

Eh, or sa-i salte imunitatea diplomatica si or sa-l expulzeze acolo, daca vor sa mai aibe vreodata ambasada în sgp.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 06 January 2010 - 04:19 AM

Alexandru a spus:

Eh, or sa-i salte imunitatea diplomatica si or sa-l expulzeze acolo, daca vor sa mai aibe vreodata ambasada în sgp.


momentan l-au "rechemat din post" si il "ancheteaza la parchet". in singapore a aparut un grup care cere "luarea ca ostatici" a personalului ambasadei pina la rezolvarea problemei "ionescu". e ridicol.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#13 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 January 2010 - 09:51 AM

vaxile a spus:

Alexandru a spus:

Eh, or sa-i salte imunitatea diplomatica si or sa-l expulzeze acolo, daca vor sa mai aibe vreodata ambasada în sgp.


momentan l-au "rechemat din post" si il "ancheteaza la parchet". in singapore a aparut un grup care cere "luarea ca ostatici" a personalului ambasadei pina la rezolvarea problemei "ionescu". e ridicol.


Acu vo cîtzva ani, un diplomat al lu pejte de printr-o republica bananiera a rasturnat neste pietoni pe aici. A urmat cam aceasi înlantuire de evenimente. Acu e la pîrnaie. A preferat el însusi -oare de ce?- sa faca pîrnaia în Frantamai degraba decît în patria lui muma.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi