Forum Culinar: Epure - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Epure

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 January 2010 - 01:24 PM

Epure cu ciocolata si cognac

Asadar, vanati un epure de fo 3 kile (fara blana). Taiati, curatati, pastrati sangele.

Mai aveti nevoie de: faina, unt, o ceapa taiata solzisori, un ficat de vitel (fo 200 de grame), coniac, ciocolata amaruie (preferabil cu peste 80% cacao), sare si piper.

Taiati epurele in bucati si il puneti la marinat.

Pentru marinata trebe: o sticla de vin rosu puternic (preferabil Barolo - la noi, la supermarket, trebe luat d-ala de cel putin 12 euro sticla), un morcov taiat feliute, o ceapa taiata solzisori, 4 tulpini de frunze de telina (cat mai fragede si neatoase) taiate feliute, un catel mare de usturoi strivit bine (cu cutitu'), ceva cimbru, ceva maghiran, ceva frunze de salvie, ceva boabe de ienibahar pisate in mojar, ceva piper negru pisat si el in mojar.

Se amesteca toate ingredientele pentru marinata si se pun in dansa bucatile de epure. Se amesteca bine si se baga la rece pret de 24 de ore. Din timp in timp se mai amesteca oleaca.

Dupa 24 de ore se scot bucatile de epure din marinata, se "usuca", se dau prin faina si se trantesc in tigaia in care s-a topit unt si se prajesc oleaca pana devin aurii. Apoi se scot si se pun deoparte.
Se da focul mic, se arunca in tigaie ceapa taiata solzi si se caleste ceapa pana se face aurie. Dupa aia se arunca iarasi carnea in tigaie, se adauga sangele de epure, ficatul de vitel taiat fasioare si marinata. Se acopera cu capac si se lasa la foc mic timp de fo 2 ore.

Dupe aia se scoate carnea din tigaie si se strecoara sosul (se pescuieste de acolo ficatul si ce ramane in strecuratoare se arunca).

Se amesteca ceva coniac cu ceva faina si iese o pasta. Cantitatile sunt la alegerea dvs.

Sosul de epure strecurat se pune din nou in tigaie si, peste el, se adauga pasta de faina cu coniac si fo 50 de grame de ciucalata facuta bucati si se amesteca oleaca pana se mai ingroasa putin si se topeste ciucalata. Se pune apoi carnea in tigaie si se amesteca bine si se aduce iarasi la fierbere si se lasa, pe foc mic, inca fo 5 minute. Se adauga sare si piper dupa gust.

Se manca cu mamaliga si se bea... Barolo. Eh, daca n-o fi chiar Barolo, merge orice vin rosurosu sec si puternic.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 January 2010 - 01:30 PM

Da, stiu, daca n-ai epure ce faci? :)

Poti schimba reteta pentru carne de mancare, d-aia de tre s-o fierbi ore intregi. Si uite cum faci.

Iei fo trei morcovi, fo doo cepe rosii maricele (nu imense), fo trei tulpini proaspete de telina, o ramurica doo de rozmarin proaspat, un "baton" de scortisoara de fo 3 cm, sare de mare si piper proaspat macinat. fo 4 catei de usturoi zdrobiti cu cutitul (un pumn dat cu grija e suficient) si necuratati, cateva foi de dafin si o mana zdravana (eventual faci din maini caus si-l umpli, daca ai mana mica) de ciuperci de padure uscate. Iti mai trebe o tigaie maricica cu fund gros si ceva ulei de masline. Si o sticla de un litru de Chianti de fo 5-6 euro sticla. Si fo doo conserve medii (d-alea de 400 de grame) de rosii curatate de pelita. Daca au si busuioc in ele si mai bine.

Acum mare scofala nu mai e. Tai legumele, usturoiul l-ai zdrobit deja, ciupercile deja le-ai muiat (cu apa faci ce vrei, dar cum n-ai nevoie de ea poti s-o arunci) si le arunci in tigaia in care ai incins deja uleiul. N-au uitat sa arunci in tigaie si foile de dafin si roxmarinul asa crengute intregi. Si mai poti sa pui si ceva crengute de cimbru (fara sa te zgarcesti). Si nu uita batonul de scortisoara, il pui si pe el. Si calesti toate astea in tigaie pana se moaie umpik legumele si din cand in cand amesteci in ele sa nu se prinza pe fund.

Intre timp ai taiat un chil de carne de mancare in bucatele nu foarte mici ci asa cum trebe de pus in mancare si le treci prin faina bine si le scuturi apoi si le pui deoparte pentru mai tarziu ca o sa ai nevoe de dansele.

Si cand legumele is muiate nitel deja adaugi carnea si invarti si torni trei sferturi de sticla de vin (io torn tot vinul ca sa nu ma incurc in masuri) si amesteci binebine si lasi sa dea un fiert nu mai mult. Si porma iei tigaia, o acoperi cu folie de aluminiu, pui capacul deasupra si bagi la cuptor. Pe care ai avut grija sa-l incalzesti inainte sub 200 de garde cam la 186. Si lasi acolo in cuptor pret de fo trei ore timp dupa care e gata.

Manci chestia asta fie cu mamaliga, fie cu piure. Io fac piureul din doi cartofi mari, trei cartofi dulci marisori, un morcov nu mic, fo doi napi si ce radacina nu prea puternica (nu pun telina da' nu te tine nimeni sa nu pui) si nemoale (sfecla iara nu pun) mai am prin preajma. Si daca n-am nu pun. Fierb radacinile astea, le piurez cu ceva unt si le pun in troc.

Tocana de carne o pun in alt troc si pun procurile pe masa. Da' n-am uitat sa toc inainte niste frunze de coriandru si niste frunze de patrunjel mai multe decat alea de coriandru. Daca ai chef si ai poti sa mai toci si ceva busuioc rosu. Si le amesteci si pui intr-un castronel pe masa.

Bei ce vin vrei da' sa fie rosu si lasat in ulcica de lut fo doo ore ca sa respire. Chiar daca-i vin de masa.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 05 January 2010 - 10:16 PM

Mai Dragos,

Reteta suna bestial.
Da de ce nu pui si pozici sa vad si eu epure glasat cu ciucalata ?
Peizana de mine , vrea si imagine nu numai descriere. :love3:
Acuma inteleg ca ca-mila nu ti-a incaput in cadru.Da epurele e mic.
Asa ca te rog macar o pulpa ...asa...daca mai ai. :)
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 January 2010 - 10:41 PM

piscotel a spus:

Mai Dragos,

Reteta suna bestial.
Da de ce nu pui si pozici sa vad si eu epure glasat cu ciucalata ?
Peizana de mine , vrea si imagine nu numai descriere. :wasted:
Acuma inteleg ca ca-mila nu ti-a incaput in cadru.Da epurele e mic.
Asa ca te rog macar o pulpa ...asa...daca mai ai. :wasted:


Cand oi mai face. Poate peste fo luna ca in Indonezia n-au aia epuri.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 January 2010 - 10:45 PM

dragos a spus:

Se amesteca ceva coniac cu ceva faina si iese o pasta. Cantitatile sunt la alegerea dvs.


Am uitat sa va zic. Io am ales fo 300 de cognac pana la urma. :laughing7:

Si si la ciucalata am fost mai darnic decat alea 50 de grame. O juma de ciucalata merge la fel de bine. D-aia Lindt, 85% cacao.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 05 January 2010 - 10:47 PM

No hai ca-i bun si un varan . :wasted:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#7 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 05 January 2010 - 10:48 PM

piscotel a spus:

No hai ca-i bun si un varan . :wasted:


Meai da o idee :wasted:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#8 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 January 2010 - 10:55 PM

dragos a spus:

dragos a spus:

Se amesteca ceva coniac cu ceva faina si iese o pasta. Cantitatile sunt la alegerea dvs.


Am uitat sa va zic. Io am ales fo 300 de cognac pana la urma. :laughing7:

Si si la ciucalata am fost mai darnic decat alea 50 de grame. O juma de ciucalata merge la fel de bine. D-aia Lindt, 85% cacao.

:wasted: creca juma de ciucalata este 50 gr. :wasted:

#9 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 05 January 2010 - 11:05 PM

300 de cognac si o ciucalata .
Tu ai vrut sa-l seduci,sa-l imbeti,sau sa-l mananci ? :wasted:

Te rog sa juri pe cravata de pionier ca e bun sosul ala.
Daca-l fac si arunc bunatate de cognac,poti sa ramai in Indonezia,
ca altfel te caut cu FBI-ul. :wasted:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 January 2010 - 06:33 AM

piscotel a spus:

300 de cognac si o ciucalata .
Tu ai vrut sa-l seduci,sa-l imbeti,sau sa-l mananci ? :occasion14:

Te rog sa juri pe cravata de pionier ca e bun sosul ala.
Daca-l fac si arunc bunatate de cognac,poti sa ramai in Indonezia,
ca altfel te caut cu FBI-ul. :scratch:


Bre, e foarte bun. Da' io zic sa-l faci asa cum zice initial reteta. Si gusti sa vezi cu e. S-apoi modifici cum ai chef.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi