Forum Culinar: Somon gravlax - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Somon gravlax

#1 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 January 2010 - 06:08 PM

1 somon de +/-1.5kg, curatat de intestine si solzi
2kg sare de bucatarie
1kg zahar tos
200g marar tocat
Un pumn de piper boabe

Va asigurati ca solzii sînt perfect îndepartati
Se fileteaza somonul, apoi trebuiesc cautate oasele ramase pe linia mediana, cu o penseta sau si mai bine, o pensa de epilat.
Ca sa le depistati, treceti cu degetul de-a lungul liniei mediane a fileului, de la coada catre cap (în raspar).
Se amesteca sarea, zaharul
Într-o tava suficient de mare ca sa cuprinda cele doua fileuri se varsa jumatate din amestecul sare/zahar,
Se zdrobeste grosier piperul, se presara cu jumate din cantitate peste patul de sare+zahar
Deasupra se dispun fileurile de somon cu pielea în jos.
Se presara cu mararul tocat amestecat cu a doua jumatate de piper pisat
Se acopera cu restul de sare+zahar
Se da la rece 3-5 zile
Daca dupa doua zile se formeaza o zeama deasupra, se scurge delicat.
La sfîrsit, se arunca sarea+zaharul, se spala bine fileurile si se razuie cu un cutit (fara exagerare)
Se usuca fileurile cît se poate de bine cu hîrtie absorbanta
Se taie feliii oblic, cît mai subtiri cu putinta.

Se servesc cu felii de pîiine, unt proaspat si lamîi taiate în sferturi

Sugestie : puteti bate 200ml de smîntîna lichida în frisca, cu un praf de sare, unul de piper, marar tocat si zeama unei jumatati de lamîie.
Cu doua linguri, fasonati frisca rezultata în forma de mici galuste pe care le serviti alaturi
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 January 2010 - 07:04 PM

Mon cher, sper sa nu te superi, ma lipesc cu felul in care il fac eu.
La un somon care inainte de a deveni file cintarea 3 kg amestec:
375 gr zahar
315 gr sare
15 gr piper
Pun fileurile cu pielea in jos si pe carne pun amestecul
Imagine atasata: 54_1b7ee80959bd1a83e1e10c522a4d1552.jpg
a doua zi ii intorc in sosul pe care l-au lasat
Imagine atasata: 54_c2cd46e19996cfadbfa6bd1cc4f8e77d.jpg
si a treia zi scot pielea si il tai fisiute si il servesc cu sosul de mustar facut din:
25 gr zahăr
4 linguri de muştar
3 linguri de ulei
3 linguri de oţet
se topeşte zahărul in oţet, se adaugă muştarul şi amestecind mereu se adaugă uleiul ca la maioneză.
Imagine atasata: 54_0be95f5ad9b9d1e262a59b95f315c155.jpg

#3 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 06 January 2010 - 08:56 PM

Adriana a spus:

Mon cher po' sa completez cu pozele mele?


Te rog chiar, desi nu facem aceasi reteta. Al meu iese jumate uscat, jumate fraged, e drept ca arunc regulat sosul pe care îl lasa, ca sa nu zemuiasca.
Sosul tau de acompaniament este cel autentic.
Al meu este mai stilizat, ca sa nu zic despuiat, dar îl prefer asa, mai simplu, chestie de gusturi. :violent6:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#4 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 06 January 2010 - 11:55 PM

Alexandru a spus:

1 somon de +/-1.5kg, curatat de intestine si solzi
2kg sare de bucatarie
1kg zahar tos

200g marar tocat
Un pumn de piper boabe

Va asigurati ca solzii sînt perfect îndepartati
Se fileteaza somonul, apoi trebuiesc cautate oasele ramase pe linia mediana, cu o penseta sau si mai bine, o pensa de epilat.
Ca sa le depistati, treceti cu degetul de-a lungul liniei mediane a fileului, de la coada catre cap (în raspar).
Se amesteca sarea, zaharul
Într-o tafa suficient de mare ca sa cuprinda cele doua fileuri se varsa jumatate din amestecul sare/zahar,
Se zdrobeste grosier piperul, se presara cu jumate din cantitate peste patul de sare+zahar
Deasupra se dispun fileurile de somon cu pielea în jos.
Se presara cu mararul tocat amestecat cu a doua jumatate de piper pisat
Se acopera cu restul de sare+zahar
Se da la rece 3-5 zile
Daca dupa doua zile se formeaza o zeama deasupra, se scurge delicat.
La sfîrsit, se arunca sarea+zaharul, se spala bine fileurile si se razuie cu un cutit (fara exagerare)
Se usuca fileurile cît se poate de bine cu hîrtie absorbanta
Se taie feliii oblic, cît mai subtiri cu putinta.

Se servesc cu felii de pîiine, unt proaspat si lamîi taiate în sferturi

Sugestie : puteti bate 200ml de smîntîna lichida în frisca, cu un praf de sare, unul de piper, marar tocat si zeama unei jumatati de lamîie.
Cu doua linguri, fasonati frisca rezultata în forma de mici galuste pe care le serviti alaturi


De unde ai reteta ? Mi se pare enorm de multa sare si zahar pt. 1,5 kg somon curatat de solzi, oase si grasime. Si e prima oara cind aud ca gravlaks-ul se spala dupa marinare. :scratch:

Aici in mod normal se folosesc 2 Lg sare : 1 Lg zahar : 1/2 lg piper per kg somon + cit mai mult marar tocat; iar dupa ce somonul a fost "imbracat" cu amestecul asta, cele 2 fileuri se pun carne-in-carne una peste alta. Optional se toarna mai apoi 3-5 cl de cognac sau akevitt, dupa care se acopera tava cu o folie de plastic si se da la rece pt. 3 zile (la fiecare 12h se schimba pozitia, adica fileul care a fost deasupra va sta dedesubt si tot asa mai departe).

Poate fi servit cum spuneati atit tu, cit si Adriana. De asemeni mai merge fie linga un scrob, fie alaturi de cartofi fierti cu smintina si o salata verde.

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 January 2010 - 12:10 AM

Alexandru a spus:

Te rog chiar, desi nu facem aceasi reteta. Al meu iese jumate uscat, jumate fraged, e drept ca arunc regulat sosul pe care îl lasa, ca sa nu zemuiasca.

Am modificat mesajul povestind cum il fac eu :scratch:

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 January 2010 - 12:11 AM

uptown girl a spus:

Optional se toarna mai apoi 3-5 cl de cognac sau akevitt, dupa care se acopera tava cu o folie de plastic si se da la rece pt. 3 zile (la fiecare 12h se schimba pozitia, adica fileul care a fost deasupra va sta dedesubt si tot asa mai departe).

Poate fi servit cum spuneati atit tu, cit si Adriana. De asemeni mai merge fie linga un scrob, fie alaturi de cartofi fierti cu smintina si o salata verde.

Imi place optionalul ala, daca pun minuta pe niste bucatele bune il incerc si asa.

#7 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 January 2010 - 08:42 AM

Adriana a spus:

uptown girl a spus:

Optional se toarna mai apoi 3-5 cl de cognac sau akevitt, dupa care se acopera tava cu o folie de plastic si se da la rece pt. 3 zile (la fiecare 12h se schimba pozitia, adica fileul care a fost deasupra va sta dedesubt si tot asa mai departe).

Poate fi servit cum spuneati atit tu, cit si Adriana. De asemeni mai merge fie linga un scrob, fie alaturi de cartofi fierti cu smintina si o salata verde.

Imi place optionalul ala, daca pun minuta pe niste bucatele bune il incerc si asa.


Adriana, am uitat sa specific: cognacul sa fie unul de calitate. :scratch: Spor la preparare !

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 January 2010 - 01:02 PM

uptown girl a spus:


De unde ai reteta ? Mi se pare enorm de multa sare si zahar pt. 1,5 kg somon curatat de solzi, oase si grasime. Si e prima oara cind aud ca gravlaks-ul se spala dupa marinare. :tongue3:

Aici in mod normal se folosesc 2 Lg sare : 1 Lg zahar : 1/2 lg piper per kg somon + cit mai mult marar tocat; iar dupa ce somonul a fost "imbracat" cu amestecul asta, cele 2 fileuri se pun carne-in-carne una peste alta. Optional se toarna mai apoi 3-5 cl de cognac sau akevitt, dupa care se acopera tava cu o folie de plastic si se da la rece pt. 3 zile (la fiecare 12h se schimba pozitia, adica fileul care a fost deasupra va sta dedesubt si tot asa mai departe).

Poate fi servit cum spuneati atit tu, cit si Adriana. De asemeni mai merge fie linga un scrob, fie alaturi de cartofi fierti cu smintina si o salata verde.


Mie mi se pare extrem de putin 2lg de sare si 1 de zahar pentru un kg de somon.
Cum naiba reusesti sa "îmbraci" un kil de somon cu trei linguri de amestec? :scratch:

PS : De spalat îl spal pentru ca altfel nu prea vad cum as putea extrage sarea care se încrusta. În rest, just try.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 07 January 2010 - 10:53 PM

Alexandru a spus:

uptown girl a spus:


De unde ai reteta ? Mi se pare enorm de multa sare si zahar pt. 1,5 kg somon curatat de solzi, oase si grasime. Si e prima oara cind aud ca gravlaks-ul se spala dupa marinare. :lol:

Aici in mod normal se folosesc 2 Lg sare : 1 Lg zahar : 1/2 lg piper per kg somon + cit mai mult marar tocat; iar dupa ce somonul a fost "imbracat" cu amestecul asta, cele 2 fileuri se pun carne-in-carne una peste alta. Optional se toarna mai apoi 3-5 cl de cognac sau akevitt, dupa care se acopera tava cu o folie de plastic si se da la rece pt. 3 zile (la fiecare 12h se schimba pozitia, adica fileul care a fost deasupra va sta dedesubt si tot asa mai departe).

Poate fi servit cum spuneati atit tu, cit si Adriana. De asemeni mai merge fie linga un scrob, fie alaturi de cartofi fierti cu smintina si o salata verde.


Mie mi se pare extrem de putin 2lg de sare si 1 de zahar pentru un kg de somon.
Cum naiba reusesti sa "îmbraci" un kil de somon cu trei linguri de amestec? :D

PS : De spalat îl spal pentru ca altfel nu prea vad cum as putea extrage sarea care se încrusta. În rest, just try.


Ai incercat si ti-a ramas somonul topless ? :D

Daca asa e reteta pe care o folosesc astia pe aici, cum sa-ti dau cantitati mai mari ? :D

( acceseaza pe site-ul: http://www.godfisk.no/Forside
iar in partea stinga unde scrie søk , scrii gravlaks si apoi selectezi gravlaks -trinn-for-trinn
1ss = 1 spiseskje = 1 lingura
1ts = 1 teskje = 1 lingurita )

P.S. Intelesesem ca-l speli de saramura, dar spuneam ca asa ceva nu se practica aici. De-aia te intrebam de unde ai reteta.
Nu fac gravlaks, ca imi place mai mult somonul afumat. :sad1:

#10 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 January 2010 - 10:07 PM

Am comis reteta, adaug poze, poate o treceti la alea in imagini =)) Produsul meu final o sa fie gata abia peste citeva zile, dar a pus Adriana poze cu finalul si servirea =))


N-am gasit nici somon intreg, nici un file din jumatate de somon, am gasit numai jumatati de jumatati, partea de la coada :roll: In schimb era foarte bine dezosat, am dat cu mina in toate partile si nu intepa nimic.

Am facut o combinatie din toate cele trei retete postate de voi :) Am pus cantitatile masurate cu lingura, nu am mai cintarit, dar am folosit aproximativ proportiile Adrianei, adica am pus 4 linguri de sare si 3 de zahar. Am inceput prin a presara somonul cu piper mojarat grosier, apoi am pus sarea amestecata cu zaharul, apoi mararul, le-am pus carne-n carne intr-un castron acoperit si la frigider. Abia astept sa fie gata, o sa-i mai fac probabil niste poze pina atunci =))



Imagine atasata: 284_bdf24d134148d0776c3c5c80cf70d5e6.jpg


Imagine atasata: 284_9c6eec614d0235917fea04d7cdc80cdb.jpg


Imagine atasata: 284_57c011c7e57f59f2391c3f8a630daa70.jpg


Imagine atasata: 284_e127e62dbc8ed1816ab88942588901b3.jpg


Imagine atasata: 284_6192f25e3ea301d74eb5feb435b26f9e.jpg

#11 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 09 January 2010 - 10:22 PM

Vaaai, ce te invidiez pentru ca l-ai facut deja . :D Si pentru tot mararul ala, si pentru ca eu nu o sa-l gasesc in veci.Si pentru ca am mancat pe cel original Gravlax( l-am gasit la Ikea Food) si daca cel facut in casa o sa fie macar 10% la fel de bun ....ah , crap de invidie. :angry:

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,052
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 09 January 2010 - 10:59 PM

Carmella a spus:

N-am gasit nici somon intreg, nici un file din jumatate de somon, am gasit numai jumatati de jumatati, partea de la coada :roll: In schimb era foarte bine dezosat, am dat cu mina in toate partile si nu intepa nimic.

E bun, o sa aiba mai putina carne da' era deja dezosat, ce poti vrea mai mult! Sper sa-ti placa.

#13 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 January 2010 - 05:11 PM

L-am si intors pe partea ailalta. Au trecut deja 24 de ore :lol: au mai ramas doar 48 pina pot sa ma infrupt din el. I s-a intarit pielea destul de tare, nu stiu de ce ma asteptam sa se inmoaie. A lasat multa zeama dar nu am scurs-o, am bagat nasul si miroase frumos, a marar.

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 11 January 2010 - 10:32 AM

Carmella a spus:

L-am si intors pe partea ailalta. Au trecut deja 24 de ore :) au mai ramas doar 48 pina pot sa ma infrupt din el. I s-a intarit pielea destul de tare, nu stiu de ce ma asteptam sa se inmoaie. A lasat multa zeama dar nu am scurs-o, am bagat nasul si miroase frumos, a marar.


Zeama ar trebui scursa, Carmella :roll:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 January 2010 - 03:24 PM

L-am mai intors si astazi pe partea cealalta, dupa alte 24 de ore. Diseara o sa-i scurg zeama si pina miine il las fara :)

#16 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 January 2010 - 01:50 PM

Alexandru a spus:

Al meu iese jumate uscat, jumate fraged, e drept ca arunc regulat sosul pe care îl lasa, ca sa nu zemuiasca.


Vous avais prezon! :P
Uscat (in sensul ca a scazut aproape 40% in volum) mi-a iesit si mie, dar moale si cu textura ferma.
O minunatie.
:D :D :D
Azi l-am dezgropat de pe plajele aventurilor culinare skandinave si ma prezint cu dovada.
Hei! Nu ai mentionat ce se face cu pielea. :D
Gandindu-ma cu al meu cap :D l-am dezpielitat, am taiat "invelitoarea" fasii si in timp ce montam pe farfurie am ros eu ... şoriciul :D Cum l-am feliat pe tot, in restul de piele am impachetat feliile ramase pantru maine.
.
Imagine atasata: 219_616d8261cc88ad77c368a5f4d1b5282e.jpg
.

Etern indatorat pentru o reteta sigura si facila, un preparat de o savoare deosebita (Pentru mine a fost premiera absoluta. Si sub cutit si in gura)
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#17 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 12 January 2010 - 04:06 PM

Sefu, mi-ai luat-o inainte cu pozele :D Si al meu e gata, probabil, dar e la frigider acasa, diseara il pozez si eu, si cu ocazia aia o sa-l si gust. Felicitari!
Nu ai spus ce i-ai mai pus pe linga, vad rosii, castraverzi, dar sosul de care e si cum l-ai facut?

#18 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 January 2010 - 06:04 PM

Carmella a spus:

Sefu, mi-ai luat-o inainte cu pozele :D Si al meu e gata, probabil, dar e la frigider acasa, diseara il pozez si eu, si cu ocazia aia o sa-l si gust. Felicitari!
Nu ai spus ce i-ai mai pus pe linga, vad rosii, castraverzi, dar sosul de care e si cum l-ai facut?

Wikipedia spunea ca se insoteste si cu cartoafa asa ca am pus niste felii de cartofi fierti in coaja, pe langa ce ai identificat si l-eam acoperit cu sos.

La sos am mediat intre indicatiile Adrianei si ale lui Alexandre, cu mentiunea ca am inceput in genul Adrianei si apoi m-am dat cu Parisul lungindu-l, ingrosandu-l ? cu smantana. Am avut si mult marar tocat, mustarul a fost cu "bube" :D (Nu spun Dijon ca e homemade facut in casa :D ), zaharul a fost miere :D si sare a fost putina, caci gravlax-ul are destula.
Cele patru boabe de ienupar uscat pe care le-as fi dorit la marinare dar am uitat, le-am macinat si le-am pus in sos.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#19 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 12 January 2010 - 07:29 PM

Am sosit si eu cu al meu :D

Mai intii multumiri lui Alexandru, Adrianei si lui uptown girl pentru faptul ca au pus aici cite un strop (sau mai multe) din cunostintele lor despre acest preparat minunat! :floare:

Ieri l-am scurs pe somon bine de zeama, deci astazi l-am gasit destul de uscat. L-am razuit binisor de marar si de piper, dar nu l-am spalat, asa ca au ramas pe el urme fine si discrete si din unul si din altul

Imagine atasata: 284_80e5868dd5e63e34ee70c8041cb77d09.jpg

Am incercat sa scot usor pielea, dar ea nu a fost de acord :pupic: Asa ca am inceput sa tai sau sa-l rup fisiute asa cum am vazut eu pe net ;)


Imagine atasata: 284_a8bf6aefbf34bab39b1b90a049c30865.jpg

Am servit cu sosul facut aproximativ dupa reteta Adrianei, 2 linguri otet si 1 lingura miere de albine (in telepatie cu Sefu' :love7: ), 3 linguri de mustar si 2 de ulei

Aici e platoul cu primele feliute, cu sosul peste ele


Imagine atasata: 284_b1a0426a944c37060bb83087b32c728e.jpg

A mers binisor feliatul, dar la a doua bucata mi-a venit ideea sa tai fisii perpendicular pe piele, nu paralel ca pina atunci ;)


Imagine atasata: 284_ba85a59066a64f2163d828a61eb5ce5d.jpg


Si le-am pus frumos pe o farfurie si le-am pus la frigider pentru miine, poimiine, sau ... mai tirziu in seara asta :D


Imagine atasata: 284_c120caf6e027e201c313eb9b2f0e89a9.jpg


Si o ultima piedica in calea uitarii acestui preparat delicios :D


Imagine atasata: 284_b5ef590f52926a483d42ec88583e9444.jpg

#20 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 12 January 2010 - 08:52 PM

vai, m-ati terminat, trebuie incercat
eu am un singur dubiu -gustul
salmonul are si asa un gust puternic....daca sta...cum e, stiu sta in sare etc,...zic si eu....cum e la final?
Shefoo, Carmella :floare: :pupic:
sa serviti cu placere...

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi