Forum Culinar: Pasta de zahar-retete,tehnica ,secrete! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasta de zahar-retete,tehnica ,secrete!

#21 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 22 February 2010 - 08:06 PM

Si eu tot pasta Adrianei da zahar o folosesc; :) Pentru tine Adriana!Mi-a iesit de fiesare data;zahar folosesc margaritar si energizant care se comporta foarte bine si gelatina granule(foi nu se mai gasesc oare?)
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#22 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 01 March 2010 - 12:42 PM

Eu inca nu mi-am facut curaj ca sa incerc pasta de zahar... poate si pt ca-mi place foarte mult frisca... dar cand vad ce frumuseti faceti voi cu ac pasta parca imi doresc sa stiu si eu sa lucrez cu ea... Sunt invidioasa pe voi (in sensul bun)... Sorina
Sorina

#23 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 March 2010 - 01:12 PM

 gabrenia, la 22 February 2010 - 08:06 PM, a spus:

Si eu tot pasta Adrianei da zahar o folosesc; :( Pentru tine Adriana!Mi-a iesit de fiesare data;zahar folosesc margaritar si energizant care se comporta foarte bine si gelatina granule(foi nu se mai gasesc oare?)

Multumesc pentru floare, ma bucur ca esti multumita de ea :(

#24 Useril este offline   musique 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 06-October 10
  • LocationConstanta

Postat 06 October 2010 - 03:29 PM

Scuze de intrebare, poate e putin aurea, insa am gasit aceasta reteta prin alte parti (forumuri, bloguri etc) si nu stiu ce sa cred: pana la urma se foloseste sau nu margarina?
Toti cei care sustin ca au preluat-o de la Adriana, spun ca trebuie si o lingura de margarina.
Trebuie sau nu trebuie? :pupic:
Multumesc.
Don't panic. Ok, panic !!!

#25 Useril este offline   elena_antony 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 17-December 09
  • LocationLebanon-Beirut

Postat 06 October 2010 - 03:49 PM

Daca citesti reteta Adrianei la pagina 1, reteta ei nu contine margarina!

Reteta Lissei contine margarina ,sper ca nu deranjeaza pe nimeni daca pun si reteta Lissei aici:

Pasta de zahar Lissa:

1lg gelatina,6lg apa,1lg margarina (la cub) ,2lg miere si zahar pudra cat intra .

Gelatina si apa se amesteca putin ,se pun pe baie de abur si cand e calda se adauga margarina si mierea,se amesteca usor pana se dizolva.Se pune zahar pudra intr-un castron ,am pus pentru inceput 300-400g,se adauga lichidul se amesteca cu o lingura usor incepand din mijloc si se mai adauga zahar pana se face ca o pasta groasa....cand nu se mai poate amesteca ,se rastoarna pe masa de lucru pe care punem zahar pudra si framantam bine pana nu se mai lipeste de masa si devine ca un aluat.Se face cu o zi inainte de a imbraca tortul ,dar se poate folosi si pe moment.

#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 October 2010 - 06:14 PM

 musique, la 06 October 2010 - 03:29 PM, a spus:

Toti cei care sustin ca au preluat-o de la Adriana, spun ca trebuie si o lingura de margarina.
Trebuie sau nu trebuie? :lol:
Multumesc.

Absolut nu trebuie, cine spune asta a inventat reteta cu margarina care nu e in nici un caz cea postata de mine.
Mersi Elena pentru precizare :pupic:

#27 Useril este offline   musique 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 06-October 10
  • LocationConstanta

Postat 06 October 2010 - 08:30 PM

 Adriana, la 06 October 2010 - 06:14 PM, a spus:

 musique, la 06 October 2010 - 03:29 PM, a spus:

Toti cei care sustin ca au preluat-o de la Adriana, spun ca trebuie si o lingura de margarina.
Trebuie sau nu trebuie? :)
Multumesc.

Absolut nu trebuie, cine spune asta a inventat reteta cu margarina care nu e in nici un caz cea postata de mine.
Mersi Elena pentru precizare :wub:



Acum am inteles cum sta treaba. Eu am intrebat tocmai pentru ca peste tot am gasit-o ca fiind "reteta Adrianei", insa abia acum observ ca reteta Adrianei nu are nimic de-a face cu margarina.
Multumesc de precizari.
Don't panic. Ok, panic !!!

#28 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 October 2010 - 09:45 PM

 musique, la 06 October 2010 - 08:30 PM, a spus:

Multumesc de precizari.

Cu placere, am scris pe fuga mai inainte.
Recapitulez ceea ce am inteles eu, reteta mea, care nu e a mea ci a sorellei mele toscane,eu numai am facut-o faimoasa pe forumurile romanesti, n-are margarina.
Reteta Lissei are margarina :wub:

#29 Useril este offline   hanny 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 04-August 10

Postat 26 January 2011 - 09:19 PM

Fetelor am si eu o intrebare , gelatina o hidratati in cele 30 ml apa , sau in cateva linguri si mai adaugam 30 ml apa , nu stiu din ce cauza mie imi iese ft putina pasta si nu imi ia 450 gr zahar ? oare de ce ? masor totul la gram
multumesc
va pup

#30 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 January 2011 - 12:10 AM

Apa e doar pentru hidratat gelatina, ea topita in glucoza creeaza cantitatea de lichid necesara. Pune 400 daca nu-ti intra 450, probabil zaharul tau absoarbe altfel lichidul.

#31 Useril este offline   hanny 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 04-August 10

Postat 27 January 2011 - 07:33 AM

Multumsc mult Adriana :floare:

#32 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 January 2011 - 08:53 AM

eu hidratez gelatina cu 15 ml de apa , iar restul de 15 il pun cu mierea pe foc . ma intreb , daca punem toti cei 30ml la gelatina , pe foc merge mierea singurica? :floare:
daca fac portie mai mare de pasta , apa o impart jumi - juma . adica o parte la gelatina , o parte la miere

#33 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 27 January 2011 - 10:33 AM

 dani_ela, la 27 January 2011 - 08:53 AM, a spus:

eu hidratez gelatina cu 15 ml de apa , iar restul de 15 il pun cu mierea pe foc . ma intreb , daca punem toti cei 30ml la gelatina , pe foc merge mierea singurica? :floare:
daca fac portie mai mare de pasta , apa o impart jumi - juma . adica o parte la gelatina , o parte la miere


Merge, merge! Eu hidratez gelatina in craticioara, o pun putin pe foc sa se dizolve si apoi pun mierea, cateva secunde, pana se subtiaza putin...

#34 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 January 2011 - 12:32 PM

 Luminis, la 27 January 2011 - 10:33 AM, a spus:

 dani_ela, la 27 January 2011 - 08:53 AM, a spus:

eu hidratez gelatina cu 15 ml de apa , iar restul de 15 il pun cu mierea pe foc . ma intreb , daca punem toti cei 30ml la gelatina , pe foc merge mierea singurica? :floare:
daca fac portie mai mare de pasta , apa o impart jumi - juma . adica o parte la gelatina , o parte la miere


Merge, merge! Eu hidratez gelatina in craticioara, o pun putin pe foc sa se dizolve si apoi pun mierea, cateva secunde, pana se subtiaza putin...



stii cum am patit noi? ca la matematica : aceeasi problema , acelasi rezultat , cu mai multe moduri de rezolvare :floare:

#35 Useril este offline   Alinus 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 22-January 11
  • LocationBg, Italy

Postat 08 February 2011 - 09:40 AM

Si eu tot reteta Adrianei o folosesc insa multe "injuraturi" s-au adunat la gura mea pana sa-i aflu secretele...Ma scotea din sarite cand incercam sa lucrez cu ea imediat dupa ce-o faceam si se lipea de masa si iar o luam de la capat...
Asa am descoperit mici tipsuri dar foarte importante:
-fac pasta cu cel putin cateva ore inainte de a o lucra; o invelesc in folie de plastic si o las la temperatura camerei (tot asa o conserv si pe termen lung pana la o luna de zile)
- cand am de intins o foaie de dimensiuni mari (pentru acoperirea tortului)ung masa si mainile cu ulei, acum folosesc unt de cocos insa am incercat si cu ulei vegetal normal si am avut aceleasi rezultate. Stratul de ulei trebuie sa fie aproape insesizabil; practic inmoi doua degete in ulei si apoi "masez" masa cat e ea de mare. Intind foaia de pdz pe o parte si pe alta pana observ ca iar are tendinta de a se lipi si iar ung cu ulei....

Din experienta mea nu e nici o diferenta intre pdz cu si pdz fara ulei/margarina, atat doar ca nu se lipeste de masa.
Sper sa fi fost si eu de folos cuiva. O zi cat mai frumoasa.

#36 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2011 - 11:21 AM

O zi frumoasa, si tie, imi pare bine ca pina la urma i-ai dat de capat =))

#37 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 19 February 2011 - 08:52 AM

Toata lumea ii da de capat , numai eu nu.Sunt la a treia incercare si tot nu-s multumita , desi e ceva mai bine.Totusi se crapa putin cand o intind.Eu cand vreau ceva pot fi tare incapatanata , adica , domle' cum sa nu reusesc ?!Fac exact dupa reteta.Credeti ca in robot se face mai bine , poate nu o framant eu suficient de repede?Ca imediat il scot de la pastrare...Eu nu-s prea buna la framantat , am manute finute :-* (glumesc , cu finetea , dar da ...nu pot framanta mult si repede , ma dor foarte rau incheieturile daca fortez mainile mult)

#38 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 19 February 2011 - 06:50 PM

 izuk, la 19 February 2011 - 08:52 AM, a spus:

Toata lumea ii da de capat , numai eu nu.Sunt la a treia incercare si tot nu-s multumita , desi e ceva mai bine.Totusi se crapa putin cand o intind.Eu cand vreau ceva pot fi tare incapatanata , adica , domle' cum sa nu reusesc ?!Fac exact dupa reteta.Credeti ca in robot se face mai bine , poate nu o framant eu suficient de repede?Ca imediat il scot de la pastrare...Eu nu-s prea buna la framantat , am manute finute :( (glumesc , cu finetea , dar da ...nu pot framanta mult si repede , ma dor foarte rau incheieturile daca fortez mainile mult)


Nici eu nu ma pot lauda ca miine prea fortoase! :)
Nu robotul e problema... eu nu fac niciodata in robot.. cred ca mai degraba cantitatile ...calitatile... :)

#39 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 19 February 2011 - 07:14 PM

la ultima incercare , cantitatile sunt exact cele puse de Adriana , iar la calitati...zahar Margaritar , gelatina granule de la Dr.Oetker , energizant Arovit folosesc , nu glucoza (aici o fi "buba"? )

#40 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 February 2011 - 07:33 PM

Eu o fac in robot pentru ca se face mai repede cu efort 0 pentru mine si asta e foarte important, dar am facut-o si cu mina si nu mi-a dat probleme.
inclin sa cred ca ingredientele pe care le aveti voi nu se pupa asa de bine ca ale mele, ca altfel nu stiu ce se intimpla

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi