Forum Culinar: Progresele copiilor nostri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Progresele copiilor nostri

#21 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 22 December 2009 - 05:23 AM

AndreeaRodica a spus:

Hop si eu sa ma laud! =))
Cezara - Ilinca are 6 luni si 19 zile. De saptamana trecuta are un dintisor, se intoarce in toate felurile, pe burta, pe spate, arunca jucariile ca, apoi, sa planga dupa ele.
Mancam laptic si de la mama, si formula, mancam cate ceva cereale, legume, fructe, cateodata cu mofturi, cateodata mai cu spor, ca la inceput de drum.
A! Si bem apa/ceai din canuta cu cioc. (asta de curand) =))
Din pacate zilele astea a facut febra, dau vina pe vaccinul facut joi. :D


al meu a facut "bronsheolita" (craca asa se traduce) pe la 5 luni. i-am facut aerosoli c-o jmekerie de aparat. ce a fost mai rau n-a fost febra, ci faptu' ca astia mici nu stiu sa-si sufle nasu' si se ineaca. fro stamina a dormit inclinat la 30 de grade ...

btw, daca maninca mincarea pasata bine, potz sa-i dai si niste piept de pui, eventual si ceva muschi de vita. noi l-am invatat cit de repede a fost posibil pe andrei la carne si galbenus de oua. parerea mea e ca fizic se dezvolta mai bine cu carne si ou. si renunta mai usor la laptele matern.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#22 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 22 December 2009 - 05:31 AM

Sophie a spus:


Ioi... vad ca-i perioada dintilor :mrgreen: Sper sa treceti usor peste asta..
Noi avem incercari de mers de-a busilea.. Stand pe burta, pune capul jos, ridica fundul si incepe sa se impinga cu picioarele :P Reuseste sa se clinteasca cativa mm doar :D da' nu se lasa =))
Andreea, sanatate Cezarei si sa fie cat mai mancacioasa..
Si noi mancam cereale (cu piure de morcov sau mar ca lapte praf e kk pentru el :P ).
Vaxile, eu zic ca ei inteleg mai mult decat credem noi, mai ales al tau ca e deja barbat =)) Foarte tare faza cu fetele.. O sa fie un Don Juan :D


ei, mai e ceva pina incepe sa se bushileasca. ia timp, la inceput nu au putere, p-orma n-au ... tehnica. p-orma cind au de amindoo s-au dus zilele linistite. nu mai stau linistitz sa-i schimbi, sa le faci baie ...

barbat zici? mda ... deja am avut ceva conflicte cu el, ca face ce n-are voie. de exemplu cu pisicile e foarte rau. si avem o stampa de care tot trage. si-a luat si citeva la fund cu ocazia asta. din pacate, numai dupa a treia-patra scatoalca se convinge ca "nu e voie". incaseaza, urla, eu ii explic ca daca se mai duce acolo mai ia una. el se opreste si .. iar se duce sa faca boacana. iar le ia, iar urla, iar tace, iar se duce. circu' dureaza fro 5 minute. pina la urma intelege.

la faza cu gagicile, e cam normal. p-aici copiii blondutz si cu okii albastri is cam rarutz. drept urmare, gajicile asiatice se inghesuie sa se uite la el ca la urs. cind o creste, sa-l puna dreaq sa-mi vina acasa cu cine stie ca panarama, ca vede el!! :D
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#23 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 December 2009 - 06:07 AM

vaxile a spus:

si-a luat si citeva la fund cu ocazia asta. din pacate, numai dupa a treia-patra scatoalca se convinge ca "nu e voie". incaseaza, urla, eu ii explic ca daca se mai duce acolo mai ia una. el se opreste si .. iar se duce sa faca boacana. iar le ia, iar urla, iar tace, iar se duce. circu' dureaza fro 5 minute. pina la urma intelege.


Chifteaua inca n-a loat nici o scatoalca. Si nici nu va loa. Chiar nici atunci cand nervii erau incordati peste maxim si imi venea s-o bag in pamant. Noi ne-am zis ca trebuie sa gasim alte cai de a o invata ca nu e bine sa faca ceva.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#24 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 22 December 2009 - 06:10 AM

dragos a spus:

vaxile a spus:

si-a luat si citeva la fund cu ocazia asta. din pacate, numai dupa a treia-patra scatoalca se convinge ca "nu e voie". incaseaza, urla, eu ii explic ca daca se mai duce acolo mai ia una. el se opreste si .. iar se duce sa faca boacana. iar le ia, iar urla, iar tace, iar se duce. circu' dureaza fro 5 minute. pina la urma intelege.


Chifteaua inca n-a loat nici o scatoalca. Si nici nu va loa. Chiar nici atunci cand nervii erau incordati peste maxim si imi venea s-o bag in pamant. Noi ne-am zis ca trebuie sa gasim alte cai de a o invata ca nu e bine sa faca ceva.


io sincer te felicit si-tz urez spor! si cind reusesti, sa-mi zici si mie cum ai facut. pina una-alta, altceva mai bun decit "morcovu' si paru' " inca n-am gasit.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#25 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 December 2009 - 06:12 AM

vaxile a spus:

io sincer te felicit si-tz urez spor! si cind reusesti, sa-mi zici si mie cum ai facut. pina una-alta, altceva mai bun decit "morcovu' si paru' " inca n-am gasit.


pai, trecura deja doi ani si aproape 3 luni si inca nu a primit scatoalca. nu ca n-ar fi meritat-o uneori. dar noi suntem impotriva bataii
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#26 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 22 December 2009 - 09:43 AM

iaca bre vaxilica

http://www.switched.com/2009/12/20/scar ... to-parent/
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#27 Useril este offline   AndreeaRodica 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 09-December 09

Postat 22 December 2009 - 02:24 PM

vaxile a spus:

btw, daca maninca mincarea pasata bine, potz sa-i dai si niste piept de pui, eventual si ceva muschi de vita. noi l-am invatat cit de repede a fost posibil pe andrei la carne si galbenus de oua. parerea mea e ca fizic se dezvolta mai bine cu carne si ou. si renunta mai usor la laptele matern.


Avem in plan, acus trecem si noi la carne.

#28 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 21 January 2010 - 10:51 AM

cica andrei tocma' a inceput sa mearga. a mers fro doi metri juma', de la canapea la calculator. filosofic vorbind, tipic masculin :hungry: :sad1: :D :D :P
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#29 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 21 January 2010 - 11:09 AM

:roll:

Fisiere atasate


"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi