Forum Culinar: Royal icing - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Royal icing

#1 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 10 January 2010 - 07:15 PM

Deci...am nevoie de ajutor :D

Am facut pentru anul nou un tort fain (la gust cel putin)...l-am ornat cu glazura de ciocolata...a fost, nu atat de bine cum trebuia dar a fost ok...si apoi dupa ce s-a intarit glazura l-am ornat cu niste floricele din royal icing..si ceva dantela pe margine...dar la final a iesit o mare chestie urata....mi s-a lasat royal icingul..nu si-a mai pastrat forma si s-a facut o zeama colorata pe tort care s-a scurs pe margini :D de ce nu stiu...

Reteta am folosit-o pe cea a Dorei...dupa poze si cantitatile folosite de zahar pare a fi iesit ok la consistenta...dar n-a fost sa fie...

Daca aveti ceva retete, sfaturi si secrete legate de royal icing si vreti sa le impartasiti va astept cu drag :(

Multumesc aniticpat tuturor celor care vor posta aici. :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 169_d9700c43038c00a36041c38a20c402b6.jpg


#2 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 10 January 2010 - 07:28 PM

anaiordan a spus:

Deci...am nevoie de ajutor :(

Am facut pentru anul nou un tort fain (la gust cel putin)...l-am ornat cu glazura de ciocolata...a fost, nu atat de bine cum trebuia dar a fost ok...si apoi dupa ce s-a intarit glazura l-am ornat cu niste floricele din royal icing..si ceva dantela pe margine...dar la final a iesit o mare chestie urata....mi s-a lasat royal icingul..nu si-a mai pastrat forma si s-a facut o zeama colorata pe tort care s-a scurs pe margini :D de ce nu stiu...

Reteta am folosit-o pe cea a Dorei...dupa poze si cantitatile folosite de zahar pare a fi iesit ok la consistenta...dar n-a fost sa fie...

Daca aveti ceva retete, sfaturi si secrete legate de royal icing si vreti sa le impartasiti va astept cu drag :(

Multumesc aniticpat tuturor celor care vor posta aici. :D


Draga Ana :D ...nu stiu daca tu urmaresti si culinar.ro...acolo eu am deschis un topic numit tot Royal icing...si explicam ca decoratiile din royal icing se topesc la umezeala...ceea ce ti s-a intamplat tie era de asteptat...chiar daca glazura ti s-a inchegat...acuma depinde si ce glazura ai folosit...dar toate glazurile sunt putin "umede"..si apoi daca decoratiile din royal icing sunt subtiri au sanse si mai mici ca sa reziste mult...
Tot la topicul meu explicam la un moment dat ca daca se doreste neaparat folosirea decoratiilor din royal icing se pun pe tort cu cel mult 1/2 de ora inainte de servire...si pt o mai mare siguranta se ung decoratiile din royal icing (in cazul de fata floricele tale) cu putin unt sau margarina pe suprafata care va veni in contact cu glazura...in felul acesta le "prelungesti perioada de viata" ;) :(

Deci ca o regula generala:

Decoratiile din royal icing NU se folosesc niciodata pe glazuri si frisca...sau orice crema care are in compozitie apa sau lapte!!!

Exceptie fac cazurile explicate mai sus! ;) :D


#3 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 10 January 2010 - 07:40 PM

multumesc Dora pentru raspunsul dat atat de repede!

N-am mai intrat de ceva vreme pe celalalt forum....mi se incarca foarte greu si multe reclame..bla bla...ma rog nu asta e important.

Chestia e ca la exterior erau intarite un pic decoratiunile...si apoi cand l-am scos de la frigider si pana la destinatie...aproximativ 20 minute s-au flescait de tot...adevarul e ca la noi aici in grecia e foarte mare umezeala.... glazura de ciocolata era intarita bine, nu era glazura clasica lucioasa...tocmai ca m-am gandit ca aia oglinda va ramne mai umeda si va dizolva royal icing=ul...oricum asta e acum..

Dar atunci la tine pe pasta de zahar/lapte praf sau fondant, ce folosesti ca nu mai stiu :D la torturile tale, cum de raman acele dantele asa faine si intarite? sau cu ce acoperi tu tortul sunt materiale uscate si nu sunt asa umede?

:D

#4 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 10 January 2010 - 07:56 PM

anaiordan a spus:

multumesc Dora pentru raspunsul dat atat de repede!

N-am mai intrat de ceva vreme pe celalalt forum....mi se incarca foarte greu si multe reclame..bla bla...ma rog nu asta e important.

Chestia e ca la exterior erau intarite un pic decoratiunile...si apoi cand l-am scos de la frigider si pana la destinatie...aproximativ 20 minute s-au flescait de tot...adevarul e ca la noi aici in grecia e foarte mare umezeala.... glazura de ciocolata era intarita bine, nu era glazura clasica lucioasa...tocmai ca m-am gandit ca aia oglinda va ramne mai umeda si va dizolva royal icing=ul...oricum asta e acum..

Dar atunci la tine pe pasta de zahar/lapte praf sau fondant, ce folosesti ca nu mai stiu :( la torturile tale, cum de raman acele dantele asa faine si intarite? sau cu ce acoperi tu tortul sunt materiale uscate si nu sunt asa umede?

:D


Decoratiile de royal icing trebuie sa fie FOARTE BINE uscate inainte de intrebuintare :D
La torturile mele toata dantelaria din royal icing este uscata bine :D
Torturile le acopar cu pasta de zahar sau fondant...si atunci decoratiile de royal icing stau f bine...


#5 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 10 January 2010 - 08:01 PM

Deci sa inteleg ca tu le faci inainte de a le pune pe tort si le lasi la uscat cu o zi doua inainte?

Iarta-ma ca sunt asa de insistenta..dar sunt tare curioasa si imi plac la nebunie torturile tale :D :D

#6 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 10 January 2010 - 08:54 PM

si eu am probleme cu ri,eu il folosesc mai mult la borduri,la torturile imbracate in pasta de zahar-iar bordurile trebuie sa le aplici proaspete,n-ai cum sa le usuci.sau daca vrei sa faci cornelli lace sau scrolls,iarasi n-ai cum sa le usuci inainte.din ce am observat eu,ca sa aplici ri proaspat pe torturi(si cred ca si cele imbracate in ciocolata se preteaza la asa ceva),trebuie ca tortul sa fie la temperatura camerei,deci ori scos cu ceva timp inainte din frigider,ori decorat imediat dupa asamblare-fara a mai fi racit in prealabil. eu sunt in Liban si stiu ce inseamna umezeala mare,e groaznic,asta vara mi-am uscat torturile in fata ap.de aer cond..

#7 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 10 January 2010 - 09:24 PM

anaiordan a spus:

Deci sa inteleg ca tu le faci inainte de a le pune pe tort si le lasi la uscat cu o zi doua inainte?

Iarta-ma ca sunt asa de insistenta..dar sunt tare curioasa si imi plac la nebunie torturile tale :D :D



Da..atunci cand hotarasc din timp ce vreau sa pun pe tort...in rest cornelli lace sau ghirlande sau modele ce doresti a le face ad-hoc sa zicem _ asa cum zice si Ortansa _ se fac direct pe tort


ortansa a spus:

si eu am probleme cu ri,eu il folosesc mai mult la borduri,la torturile imbracate in pasta de zahar-iar bordurile trebuie sa le aplici proaspete,n-ai cum sa le usuci.sau daca vrei sa faci cornelli lace sau scrolls,iarasi n-ai cum sa le usuci inainte.din ce am observat eu,ca sa aplici ri proaspat pe torturi(si cred ca si cele imbracate in ciocolata se preteaza la asa ceva),trebuie ca tortul sa fie la temperatura camerei,deci ori scos cu ceva timp inainte din frigider,ori decorat imediat dupa asamblare-fara a mai fi racit in prealabil. eu sunt in Liban si stiu ce inseamna umezeala mare,e groaznic,asta vara mi-am uscat torturile in fata ap.de aer cond..


De acord cu tine Ortansa...cu exceptia ciocolatei...daca te referi la plastelina de cioco e ok...insa la orice fel de glazura nu merg decoratiile din royal icing...mai ales cele proaspete, facute direct pe tort :D

#8 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 10 January 2010 - 10:45 PM

acum am inteles! :salut:

multumesc mult Dora...sa vedem ce-o iesi la urmatorul tort :)

Oricum cine mai are sfaturi sau retete despre royal icing e bine venit sa se alature si aici :)

:angry:

#9 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 10 January 2010 - 10:52 PM

Dora...inca ceva daca nu te superi...

Ornamentele se lasa la racit afara, si nu in frigider?

Si cum lipeste ornamentele de pasta de zahar?

:angry: :salut: :)

#10 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 23 January 2010 - 09:04 PM

De-abia acum mai ajung si pe aici :floare:
Da Ana decoratiile din royal icing se lasa la uscat la temperatura camerei...
Pentru lipirea lor eu folosesc tot royal icing :floare:


#11 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 22 April 2010 - 02:03 PM

Vezi postareadora, la 10 January 2010 - 07:28 PM, a spus:

.nu stiu daca tu urmaresti si culinar.ro...acolo eu am deschis un topic numit tot Royal icing...si explicam ca...


Ai putea sa deschizi si AICI acelasi subiect?
Chiar daca e copy-paste...
:occasion15:

#12 Useril este offline   Master Chef 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 17-June 11

Postat 17 June 2011 - 05:50 AM

dragelor,
am tot citit retetele de preparare pentru Royal Icing descrise pe aici prin internet, si evident ca am si pus in practica ...
rezultatele au fost satisfacatoare...
drept pentru care am cautat sa gasesc ceva gata preparat. si am gasit.
am gasit Royal Icing praf, gata preparat, ambalat in pachetele de 500 g. partea mai putin buna a fost ca nu am gasit in Romania. dar am rezolvat si acest aspect.
iar rezultatele au fost incomparabil mai bune comparativ cu Royal Icing'ul preparat de mine...

#13 Useril este offline   victoria_alba 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 02-December 09

Postat 17 June 2011 - 10:31 AM

da-ne amanunte te rog. Unde gasim ry gata facut , pret...adresa...fa binele pana la capat. Merci anticipat. Daca ai si poze cu ce ai facut cu ry arata-ne sa vedem cum iese. Numai bine!!

#14 Useril este offline   monatibi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Locationconstanta

Postat 20 June 2011 - 11:38 AM

buna!as vrea sa fac un tort ...teren de fotbal si nu stiu cum sa fac portile :occasion15: tortul il acopar cu pasta de zahar si ma gindeam sa fac potile din ri....dar cum? :lol:

#15 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 June 2011 - 04:29 PM

Vezi postareamonatibi, la 20 June 2011 - 11:38 AM, a spus:

buna!as vrea sa fac un tort ...teren de fotbal si nu stiu cum sa fac portile :occasion15: tortul il acopar cu pasta de zahar si ma gindeam sa fac potile din ri....dar cum? :lol:


of , asta e si problema mea , cand fac un teren de fotbal ! portile !!!!! din RI nu imi ies deloc ! le fac din ciocolata alba , dar nu ies nici pe departe asa cum ar trebui :((

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi