Forum Culinar: Pasta de masline - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pasta de masline

#1 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 11 January 2010 - 10:46 PM

Pasta de masline este un aperitiv grecesc cel mai adesea servit alaturi de un pahar de ouzo. Se serveste pe paine prajita si stropita cu ulei de masline si oregano.
Imagine postata

Ingrediente:
masline aprox 250g
ulei de masline 1 lingura
doi catei de usturoi
otet balsamic
Imagine postata

Eu am folosit un soi de masline grecesc..de altfel si cel mai des intalnit aici, Kalamata.

Sunt sigura ca se poate face si cu masline negre sau verzi si iese la fel de buna.

Imagine postata

Preparare:
Am curatat maslinele de samburi si apoi le-am pus la tocat in robotul de bucatarie cu uleiul, otetul si usturoiul. Eu am pus asa putin otet balsamic deoarece genul asta de masline sunt deja un pic amare..cele negre sunt mai dulci..asa ca puneti dupa gust atat uleiul cat si otetul.

Imagine postata

#2 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 January 2010 - 11:10 AM

Mi-am indexat reteta de mare angajament :lol:

Masline ka la mă-ta :D am si eu si sunt favoritele mele.

In mod paradoxal am sa te contrazic. Si eu sunt adeptul substitutiilor (chiar aventuroase :D ) cand din punct de vedere al aprovizionarii din momentul respectiv sau a potentei financiare, un anume ingredient nu imi e la indemana, dar ...

Citeaza

Sunt sigura ca se poate face si cu masline negre sau verzi si iese la fel de buna.

Eu sunt sigur ca maslinele kalamata dau cea mai buna pasta, iar celelalte o pasta foarte, foarte, buna. :D

Otetul da acreala, amareala - daca e in exces - s-ar putea corecta cu un pic de miere.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#3 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 12 January 2010 - 12:06 PM

stiu ca sunt si in tara masline ka la ma-ta :D ...dar ce am vazut eu in bucuresti sunt destul de scumpe fata de celelalte negre...

buna observatia cu mierea...o indexez si eu pentru data viitoare...masline astea oricum sunt un pic amare :D :D

#4 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 12 January 2010 - 07:51 PM

anaiordan a spus:

...Kalamata.

...la noi am vazut la auchan, nu-s atat de scumpe, intre 20 si 25 de lei kg si mie imi plac cel mai mult!
dana

#5 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 12 January 2010 - 10:54 PM

eu cand am vazut in mega anul trecut era in jur de 8-10 lei pana in 250g.....oricum nici nu mai stiu preturi din tara...

sunt foarte bune:)

#6 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 13 January 2010 - 01:11 AM

Ana, multumim de reteta! Eu sunt indragostita de pasta asta, o cumpar la borcanase si o devorez de-a dreptul :pupic: (o prefer pe cea produsa in Grecia, e naturala, fara aditivi, spre deosebire de cea turceasca ce are un gust metalic si compozitie pe masura... bleah! )
Nu promit ca o sa o fac eu insami, dar cine stie ;)
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#7 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 13 January 2010 - 08:19 AM

Trebuie sa incerc si eu, in primul rand sa incerc masline ka-la-ma-ta :pupic: . Le vad mereu in galantar dar n-am cumparat niciodata...doar negre iau, alea verzi nu-mi plac :lol: ...sa vad cum imi plac astea violete ;)
Take a walk on the wild side...

artizan

#8 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 13 January 2010 - 02:42 PM

Oooo ce deliciu!!! :floare: Desi aici in Portugalia se produc muuuulte masline, sunt scumpe ca naiba! :) In jur de 3 eur 250 g! Nici vorba de belsugul si sortimentele variate din Romania. In fine, scumpe cum or fi tre' sa fac reteta asta ca prea-i apetisanta. Mai greu va fi la curatatul samburilor. :?

#9 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 13 January 2010 - 02:57 PM

:) stiu cum e cu curatatul samburilor, si daca iei d-alea gata curatate sunt si mai scumpe :D...d-aia am folosit unele mari...normal noi mancam kalamata dar mici nu mari...la alea mici parca le zice kalamon...any way...

:floare:

#10 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 13 January 2010 - 03:20 PM

anaiordan a spus:

:) stiu cum e cu curatatul samburilor, si daca iei d-alea gata curatate sunt si mai scumpe :D...d-aia am folosit unele mari...normal noi mancam kalamata dar mici nu mari...la alea mici parca le zice kalamon...any way...

:floare:


Io nu scap de curatatul samburilor fiindca aici nu exista masline rosii si negre fara samburi. Doar din cele verzi cu bucatica de gogosar, la borcan, si-l gasesc doar la Lidl, mi se pare ca-i ambalat in Germania. Ufff, sa ajungi sa cumperi masline ambalate in Germania cand tu locuiesti intr-o tara producatoare. :x

#11 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 15 January 2010 - 11:46 AM

Multumesc de reteta, mi-a facut cu ochiul prima poza cu painea unsa cu ulei de masline
in asteptarea pastei ;) :(

Intai trebuie sa-mi cumpar masline ka-la-ma-ta, sigur dau cea mai savuroasa pasta,
daca ma impac cu timpul, aduc si o poaza drept multumire :)
Imagine postata

#12 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 15 January 2010 - 03:30 PM

Ca reactie la pasta de masline, va propun o pasta de masline innobilata, Asanumita "tapenada".

Iei niste masline far de sambure, preferabil "ca la ma-ta" (sic!). Asa, pret de fo dooj de masline (proportiile le calculati mai apoi in functie de cat de multa pasta vrei, asta ca sa fim intelesi de la bun inceput). Mai ia o lingura de capere pe care le-ai maruntit binebine si micmic si o ligurita de zeama de lamuie. Inca doo linguri de oloi de olive extravirgine si faci o pasta de anchoix cat sa intre in juma' de lingura (sau o ei gata facuta). Si mai zdrobesti ceva piper negru in mojar ( o sa ai nevoe de mnealui. Piperul, ma refer).

Mesteci intr-un ceva toate astea si... gata.

In functie de cate mofturi ai, mai poti adauga diverse erburi sau ceva coniac. Sau ce-ti mai trece prin minte dar sa se potriveasca. Adica sa nu pui maioneza de pufuleti ca ese un cacat (spre exemplu).
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#13 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 15 January 2010 - 09:35 PM

foarte interesanta combinatia...nu m-am gandit la capere...mie nu-mi plac...sau mai bine zi snu-mi palceau..dar le-am manat intr-o combinatie cu un aperitiv de aici si mi-au placut...ce-i drept le-am mancat si goale pana atunci...bleah..

s-a notat..acu sa gasesc si anchoix...bun bun bun

#14 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 23 January 2010 - 02:30 PM

am facut si eu, e foarte buna:
Imagine atasata: 235_fb89e0080c3e1f81efb8a9bc5c55fcba.jpg
Imagine atasata: 235_eeb307f854a6c84a242172fa930f5ed9.jpg
Imagine atasata: 235_696d1ed9748b1c38d358e245b75a06a5.jpg
acuma vad si reteta ta Dragos, o sa o incerc!
dana

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi