Forum Culinar: Tom Kha Gai - supa Thai cu pui si lapte de cocos - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tom Kha Gai - supa Thai cu pui si lapte de cocos

#1 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 January 2010 - 08:07 PM

Tom Kha Gai - supa Thai cu pui si lapte de cocos
Ingrediente:

250g piept de pui
5cm de galanga (daca aveti, bine, daca nu, merge si fara)
2 catei de usturoi
1 fir de praz chinezesc sau ceapa verde
8-10 frunze de makrut (combava)
4 fire de lemon herb
2 ardei iuti
5cm de ghimbir
1 cutie de lapte de cocos
1 cutie de ciuperci de paie
1 lamîie verde
1lingurita de pasta de creveti cu ardei iute (facultativ)
4-5 linguri de sos de peste
3 cuburi de supa de pui
1.5l apa
cîteva fire de coriandru (facultativ)
ulei de ardei iute (facultativ)

Imagine atasata: 53_b6888d743d676de3527a1b0fa2efddb2.jpg



Se pune apa la fiert cu ghimbirul si galanga taiate felii, firele de lemon herb zdrobite cu latul cutitului, ardeii iuti întregi, cuburile de supa, pasta de creveti cu ardei iute si frunzele de makrut, se lasa sa clocoteasca acoperit la foc mic 45 min.

Imagine atasata: 53_de3002122310eff0b63ae1136c1a24a6.jpg

Se strecoara zeama, apasînd cu un polonic peste legume ca sa iasa tot sucul. Legumele se arunca.
Se pune din nou zeama la fiert, se adauga ciupercile, pieptul de pui taiat fîsii subtiri, sosul de peste (se gusta de sare dupa fiecare lingura de sos adaugata).
Dupa cîteva minute se adauga laptele de cocos si zeama si coaja rasa de la o lamîie verde, se mai da un clocot si se ia de pe foc.

Se serveste presarata cu praz tocat si frunze de coriandru tocate.
Cine vrea mai picant poate sa adauge ulei de ardei iute sau ardei iute tocat.

Imagine atasata: 53_2a457ea4d3eb6602a489ce83e4455f65.jpg
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#2 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 12 January 2010 - 10:16 PM

Sa-ti fie de bine supa ! :D
M-ar tenta s-o incerc. Dar daca n-am de unde sa iau makrut inseamna ca o sa-mi iasa doar supa "... ai cu pui si lapte de cocos" ? :floare:

#3 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 13 January 2010 - 12:31 AM

uptown girl a spus:

Dar daca n-am de unde sa iau makrut.....

uite ce spune nenea ăsta:

If fresh leaves aren't available, use 1/4 teaspoon each grated lime peel and lemon peel and omit heating the sugar, ginger, and water.
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#4 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 January 2010 - 07:48 AM

Bebe a spus:




Alexandru a spus:


Dupa cîteva minute se adauga laptele de cocos si zeama si coaja rasa de la o lamîie verde, se mai da un clocot si se ia de pe foc.



Bebe, dar acum ce fac: pun de 2x coaja rasa de lime ? :pupic:

P.S. D'Artagnandru, daca nu scrii si retete cu ingrediente pe care sa nu trebuiasca sa alerg juma' de glob sa le gasesc :lol: , te propun pt. banare. ;)

#5 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 January 2010 - 11:23 AM

Dupa cum sugereeaza Bebe, coaja de lamîie verde rasa în cantitate mai mare face un substitut acceptabil. Eventual poti pune cîteva frunze de lamîi obisnuit (makrut e o varietate de lamîi cu un parfum deosebit, Citrus Hystrix).

Aici gasesc frunze de makrut congelate (mult mai bune decît cele uscate)
Ca idee, parfumul lor se apropie de cel al verbinei (Verbena Officinalis).
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#6 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 13 January 2010 - 11:43 PM

Alexandru a spus:

Dupa cum sugereeaza Bebe, coaja de lamîie verde rasa în cantitate mai mare face un substitut acceptabil. Eventual poti pune cîteva frunze de lamîi obisnuit (makrut e o varietate de lamîi cu un parfum deosebit, Citrus Hystrix).

Aici gasesc frunze de makrut congelate (mult mai bune decît cele uscate)
Ca idee, parfumul lor se apropie de cel al verbinei (Verbena Officinalis).


(merci pt. explicatie, dar nici gind sa scap sticla de la Guerlain in oala cu supa !!! :-* )

O sa incerc sa dublez cantitatea cojii rase de lime, ca de-asta gasesc oricind la discretie. Arbore de lamiie parca nu mi-as mai cumpara, ca deja am omorit vreo doi. :salut:

#7 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 January 2010 - 03:35 PM

Am gasit la un magazin bio praf de coaja de lamiie rasa, bio cica. De-aia normala nu prea folosesc de frica de chimicale.

#8 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 14 January 2010 - 11:43 PM

Alex,m-ar interesa o zeama clara,cu tenta asiatica picanta, în care merge glass noodles...sau o zeama concentrata picanta,sarata,iute...etc...tot cu tenta asiatica,în care iei noodlesu cu betele si-l înmoi în zeama aia..si-l halesi?Vreo idee?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#9 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 15 January 2010 - 09:55 AM

Maya a spus:

Alex,m-ar interesa o zeama clara,cu tenta asiatica picanta, în care merge glass noodles...sau o zeama concentrata picanta,sarata,iute...etc...tot cu tenta asiatica,în care iei noodlesu cu betele si-l înmoi în zeama aia..si-l halesi?Vreo idee?


Pai Tom Yam Kung ar merge minunat. Altminteri, pot sa-ti sugerez reteta unei supe vietnameze, Pho (citeste ceva gen fä) :

Faci o supa de vita aproape clasica, în care intra o ceapa, 5cm de ghimbir, 1kg de carne de vita pentru supa (piept, jaret), o lingura de sare, 2l de apa si aromatizata cu 5 cuisoare, trei stele de anason, o lingurita de boabe de coriandru (de preferinta pui aromatele într-o punguta de tifon ca sa le recuperezi mai usor). Supa trebuie sa fiarba îndelung, cam doua ore, acoperit.
Ceapa de preferinta o tai în doua si o grilezi, ori pe placa, ori sub grillul de la cuptor, pîna se înegreste sectiunea
Separat, fierbi glass noodles sau rice noodles, scurgi, speli cu apa sub jet, scurgi din nou, repartizezi în boluri, presari cu frunze de coriandru, menta si busuioc taiate marunt.
Scoti carnea din supa si o tai bucatele, repartizezi în boluri
Tai dintr-o bucata de carne macra de vita felii cît mai subtiri (pui la congelator carnea 20minute ca sa facilitezi operatia) pe care le repartizezi peste taitei si torni deasupra supa clocotita, strecurata. alaturi sa nu lipseasca ardeiul iute (sau sos de ardei iute), nuoc mam si lamîi taiate în sferturi.

Asta e reteta de baza de Pho, dar cunosc vreo treizeci de variante destul de diferite.

În sfîrsit, ar mai fi si o supa raspîndita în Malaezia si Indonezia, numita Laksa, care cunoaste deasemeni diverse variante, printre care excelentele Assam Laksa (laksa acrisor, de obicei acidulat cu zeama de tamarind).
Am sa scriu reteta de Penang Laksa, probabil cea mai echilibrata reteta de assam laksa, care se prepara cu peste (traditional, cu macrou).
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 January 2010 - 03:13 PM

Merci :(
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 02 February 2010 - 08:25 PM

Penang Laksa

600 g macrou
1,2 l apa
3-4 ardei iuti (mai multi daca te tin curelele)
4 echalote
5 ml de pasta de creveti (belacan)
400 g taitei de orez
2 fire de lemon grass
1 lingura buna de pulpa de tamarind
1/2 castravete curatat de sîmburi si taiat julien
4 felii de ananas taiat julien
1 floare de ghimbir(facultativ)
1 ceapa tocata fin
1 lingura de frunze de menta sau si mai bine busuioc thai, tocat fin
2 lamîi verzi taiate felii

Se fierbe pestele, se dezoseaza, se farîmiteaza, se pastreaza deoparte.
Se mixeaza pasta de creveti cu 1 ardei iute, echalotele si firele de lemon grass.
Se pun taiteii 30min la înmuiat în apa rece.
Se dizolva pasta de tamarind în doua cesti de apa calduta, se filtreaza zeama.
Se adauga zeama de tamarind, pasta de creveti mixata cu ardei si echalot si lemongrass, se gusta de sare, se fierve 15min dupa care se adauga pestele farîmitat.
Se fierb taiteii, se spala în strecuratoare sub jet de apa rece, se distribuie în boluri.
Se toarna zupa clocotita deasupra, se presara cu castravete, ceapa tocata, ananas, menta (busuioc), restul de ardei iute taiat felii subtiri, se decoreza cu lamîia verde taiata felii si floarea de ghimbir taiata în patru.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 February 2010 - 07:03 PM

Azi am zis sa incerc reteta asta, desi nu am facut rost de chiar toate ingredinetele: nu am gasit galanga, makrut, pasta d ecrevete, dar am procedat la niste inlocuiri, acolo unde am putut. Am inlocuit si cuburile se concentrat cu supa de pui facuta de mine, fara adaos de legume. Una peste alta, a iesit ceva surprinzator de bun, si foarte usor de facut. Tot timpul cit a fiert am fost ametita de arome....

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126737647192.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126737651421.jpg

si marea incintare a fost ca finuta mea a papt aproape tot bolul:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126737655441.jpg

...asa ca, de la toti: Sarumina pentru masa :drool:!
raluca elena

#13 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 June 2011 - 11:08 PM

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2010 - 08:07 PM, a spus:

8-10 frunze de makrut (combava)
1 cutie de ciuperci de paie

N-am gasit makrut nicaieri, abia peste vreo saptamana-doua mai primesc omuletii marfa. Am gasit Dried Lemon Leaves. Nu-s chiar acelasi lucru, dar pot sa le folosesc la supa? Daca da, in ce cantitate?
Ciuperci de paie iar n-am gasit, dar am dat peste shiitake si urechi de lemn. Le pot inlocui cu succes? :floare:

#14 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 21 June 2011 - 09:30 AM

Vezi postareaFoxyy, la 20 June 2011 - 11:08 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2010 - 08:07 PM, a spus:

8-10 frunze de makrut (combava)
1 cutie de ciuperci de paie

N-am gasit makrut nicaieri, abia peste vreo saptamana-doua mai primesc omuletii marfa. Am gasit Dried Lemon Leaves. Nu-s chiar acelasi lucru, dar pot sa le folosesc la supa? Daca da, in ce cantitate?
Ciuperci de paie iar n-am gasit, dar am dat peste shiitake si urechi de lemn. Le pot inlocui cu succes? :headbang:


Dried lemon leaves sînt ok. Pui 15-20 de frunze. Shiitake deasemeni sînt ok, desi mai degraba as pune champignons de la cutie, cu conditia sa fie mici si întregi.

Uita-te si daca omuletii au legume congelate, printre ele poate ai sansa sa gasesti foi de makrut sau chiar legumele pentru tom-yum în kit, continînd galanga, lemon herb, makrut si ardei iute.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#15 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 21 June 2011 - 09:37 AM

Vezi postareaAlexandru, la 21 June 2011 - 09:30 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 20 June 2011 - 11:08 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2010 - 08:07 PM, a spus:

8-10 frunze de makrut (combava)
1 cutie de ciuperci de paie

N-am gasit makrut nicaieri, abia peste vreo saptamana-doua mai primesc omuletii marfa. Am gasit Dried Lemon Leaves. Nu-s chiar acelasi lucru, dar pot sa le folosesc la supa? Daca da, in ce cantitate?
Ciuperci de paie iar n-am gasit, dar am dat peste shiitake si urechi de lemn. Le pot inlocui cu succes? :headbang:

Dried lemon leaves sînt ok. Pui 15-20 de frunze. Shiitake deasemeni sînt ok, desi mai degraba as pune champignons de la cutie, cu conditia sa fie mici si întregi.
Uita-te si daca omuletii au legume congelate, printre ele poate ai sansa sa gasesti foi de makrut sau chiar legumele pentru tom-yum în kit, continînd galanga, lemon herb, makrut si ardei iute.

Ma duc azi iar pe la magazin, sa vad ce au omuletii la frigider / congelator, dar ieri nu mi-a sarit in ochi nici un fel de kit. Au ceva cutii cu lapte (de soia si alte specimene) si sucuri. Legume nu pareau sa aiba. E drept ca ala e frigider, nu congelator, dar poate n-am vazut eu chiar tot.
Multumesc pentru informatii! :biggrin:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi