Forum Culinar: Austria, dar nu la schi - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Austria, dar nu la schi

#1 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 January 2010 - 09:00 PM

Deci vacanta-n doi, vals la 12 noaptea de revelion, baie-n piscina afara la -3 grade seara, la 0 grade ziua, cateva zile intr-un sat bio, cateva zile-ntr-un hotel fost castel, cam asta-i rezumatul vacantei de iarna. :cheers:
Despre Bad Waltersdorf am mai scris, dar acum am fost iarna. N-am avut noi zapada, decat in ultima zi, desi mi-ar fi placut sa stau in piscina afara cu zapada-n jur, dar a fost bine si-asa.
Asta-i casuta in care am stat, maisonette ii zic ei, la parter living, bucatarie si o baie, la etaj dormitor, baie, un hol mare si o incapere plina de dulapuri, adica un dressing room. Curticica mica, dar neinteresanta iarna. Sunt si casute cu doua dormitoare sus, dar noua asta ne-a fost suficienta acum.
Imagine postata

Cu netul am stat prost. Era net wifi in cladirea centrala, unde era si receptia, dar cum austriacul in zona bio si cu bai termale, la 6 pm cade rapus, la ora 8 pm se inchidea usa la receptie. Am luat plasa de vreo 2 ori, cu laptopul in brate, in papuci de plaja si pantaloni scurti si m-am intors cu tristete in priviri si nervi in cap.
Inchideau ei si piscine seara, dar era hotelul de alaturi care tinea tot de satul bio si unde piscina era disponibila si seara. Noi, tzup-tzurup in papuci si halate albe frumoase, ne puneam poponetzele-n masina si fuga la piscine. Nu ca n-am fi putut merge pe jos, dar erau totusi minus niste grade. Si pana la masina era de mers, dar orisicat….La intoarcere veneam cu parul ud si culmea n-a racit niciunul din noi si bagau aia si bebelusi in apa afara. Iata-ne-n papuci la drum de seara. Faceti abstractie de papucii mei, sunt cumparati de-acolo si n-aveau altii decat cu floricica roz. Adica mai erau unii, dar mult mai urati. :laughing7:

Imagine postata

Iata si gainile bio.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 January 2010 - 09:17 PM

Pe 2 trebuia sa plecam de-acolo, dar n-aveam chef de venit acasa, asa ca pe 30 ne-am dus sa cautam unde sa sa stam noi dupa 2.
Cum net n-aveam ca sa cautam am mers la intamplare. Si-asa am nimerit noi pe langa Baden. Pe GPS-ul nostrum il cheama Georgica si e foarte destept, plin de imaginatie, dar mai ales de personalitate. :D De obicei te duce unde vrea el si pe cele mai fanteziste drumuri, acum ne-a bagat printer vii, pe niste dealuri si cand ne-am plictisit i-am dat POI hoteluri. Mda, zeci de hoteluri, pe care sa-l alegi? Am zis sa-mi sune unul bine si frumos la ureche. Erau doua care aveau Schloss in denumire. Primul era inchis, dar al doilea….!!!!!!!!!!!! Cum l-am vazut am zis aici, aici si-am facut si rezervarea.
Domnisoara de la receptie foarte draguta a vrut sa vada cardul si a si blocat o noapte de pe el, noapte care este inca blocata la ei, ca asa e modelul, lor le place sa mai tina banii, dar au promis solemn ca-i deblocheaza, chestie care ne-a linistit oarecum.
Ne-au dat o superior de superior room cu vedere spre cel mai mare parc de trandafiri din Europa, trandafiri care nu erau cat timp am stat noi acolo, in schimb erau veverite.
Aici era net, 30 de centi/minut :D

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Cum noi am fost micii navetisti in fiecare zi, Viena a fost batuta-n lung si-n lat, verificate toate lanturile de muzee si monumente, inclusiv cele care aveau reduceri afisate. :D
Cum schi n-aveam pe ce face, am facut rafting. :) (acest sport va intra in curand la olimpiada si miscarile de baza sunt reprezentate de plimbarea printre rafturi) :cheers:
In noaptea de revelion, asa cum v-am spus am avut o cina fabuloasa, eu un cartof copt cu ceva branza si urme de sunca, iar MdeB un carnat. In schimb am dansat vals la miezul noptii, in tinuta de gala si-anume canadiene. :)

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 January 2010 - 09:25 PM

Intr-una din zilele culturale :cheers: am fost la casa Hundertwasser si la Hundertwasser Village. Pe o strada alaturi este si Muzeul Hundertwasser, de care nu stiu multi.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#4 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 January 2010 - 09:36 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Fiind in Viena intr-o zi de sambata n-am ezitat sa dam o fuguta in Naschmarkt unde era si targul de vechituri. Noi pentru el ne-am dus, dar am dat o tura si prin piata, care ne-a facut sa uitam de frigul ingrozitor si de vantul crivatzos. Din piata mi-am luat niste fructisoare confiate si inca niste fructisoare confiate.
Din targ ne-am luat doua rasnite vechi frumoase rau de tot, una din ele si cu portelan. (le pun eu poze mai incolo)
Cat stateam eu intr-o cafenea langa targ band un ceai fierbinte (ca nu-mi mai simteam nici mainile nici picioarele) MdeB mi-a cumparat un colan pe care ma vazuse pe mine ca-l admiram in transa mai devreme. Frumos cum nu se mai poate, vechi din Turkmenistan.
Despre el o sa mai scriu la vreun topic de intrebari, ca am o mare nelamurire in legatura cu el.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
Imagine postata

#5 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 14 January 2010 - 09:48 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Si cum toata perioada n-am avut fir de zapada, in dimineata in care am plecat, o adevarata surpriza ne-a asteptat in fata hotelului si-anume masina bine troienita :) chestie care ne-a umplut de-o mare si justificata satisfactie, mai ales ca instrumentul de curatat zapada era fix in fundul portbagajului, portbagaj care conform obiceiului era matematic umplut astfel incat nimic sa nu poata sa mai intre in el, nici macar o napolitana. :laughing7: Niciodata nu stii de ce lucruri ai nevoie la drum, nu conteaza ca nu porti nici un sfert. Noi pusesem de seara totul in portbagaj, dimineata coborand doar cu doua genti ce urmau sa stea pe bancheta in spate. Asa ca a urmat operatiunea deszapezire, ceea ce pe langa hohote de ras, ne-a oferit si minunata indeletnicire de a revedea inca o data toate bagajele la fata. :cheers:

Imagine postata
Imagine postata

#6 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 January 2010 - 12:14 AM

BonBon, frumoasa vacanta, sa va fie de bine!
{SMILIES_PATH}/6.gif:)<" title="arms" /> mi-era dor de tine!
raluca elena

#7 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 January 2010 - 03:01 AM

Nu stiu cu care parte sa incep: cu cea in care te invidiez ca puteti umbla liberi in vacanta, fara sa aveti grija "celui mic" :( (liberi = adica voi doi, singurei, sa nu ne confuzam ;) ) sau cea in care iti spun ca m-au bucurat pozele tale? Ma bucur tare mult ca ati avut parte de asa zile :) !
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 January 2010 - 01:42 PM

Asa vacanta, mai da!!!! Bravo! Se vede ca v-ati distrat si v-ati simtit bine! :( :(

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 January 2010 - 01:59 PM

Ca intotdeauna, daca n-aveti voi o mica peripetie nu e vacanta :(

#10 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 January 2010 - 11:09 PM

Raluca, si mie mi-a fost dor {SMILIES_PATH}/6.gif;)<" title="arms" /> dar impaiatii aia inchideau zona de wifi devreme si ziua n-aveam timp, eram prinsa cu raftingu :(

Bunny, lasa, ca nu mai e mult si se face puiul mare si n-o sa mai vrea el cu voi, asa ca vine ea vremea sa plecati si voi singurei. :(

Foxy, de simtit chiar ca ne-am simtit bine si dupa anul asta cam plinut cu tot felul de chestii, cred ca meritam. :laughing7:

Adriana, adevar graiesti :( doar ca noi n-avem parte de peripetii doar in vacanta, ci tot timpul. :(
Imagine postata

#11 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 January 2010 - 01:29 PM

Boni :-* rafting printre rafturi , numai tu poti gasi asa ceva.
faine poze, ( mai ales cea cu slapii cu margaritare) , si ma bucur ca v-ati distrat asa fain.
cat despre meniul de revelion, macar a fost light al tau :hello:

#12 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 18 January 2010 - 04:45 AM

Si mie mi-o placut. Sar'mana ca o fost fain. :hello:
The more I see, the less I know.

#13 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 20 January 2010 - 12:05 AM

Bonni,
Sa va fie de bine vacanta !
Pozele alea cu apa termala chiar te imbie sa faci o baie.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#14 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 04 June 2010 - 08:49 AM

Superbe fotografii, superba vacanta, sper ca macar pe lumea cealalta sa nu mai lucrez in weekend si sa am parte de o vacanta in doi unde sa stau cu picioarele in sus:))
Adica ma rog...cu picioarele in sus oricum vom fi:))

Mi-a placut enorm de mult sobita aceea de teracota alba!
daca as putea sa o demontez bucata cu bucata si sa o iau de acolo zau nu as ezita!
Imagine postata
Imagine postata

#15 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 04 June 2010 - 11:02 AM

Superba vacanta, frumoase imprejurimi.

Relativ aproape Viena, cu toate astea n-am ajuns niciodata si tot zic ca ne vom face timp si pt ea.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi