Forum Culinar: Dovlecei invizibili - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dovlecei invizibili

#41 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 25 July 2010 - 08:30 AM

Vezi postareaLa-Chef-A, la 24 July 2010 - 04:33 AM, a spus:

[right][center]Si varianta mea ceva mai.....galbena. De la dovlecei mi se trage, ca ai mei sunt galbeni, asta ca sa nu credeti ca mi-a scapat borcanul cu sofran sau yellow curry :mad:.



Asa galbeni, is si mai invizibili. :floare:

Si mi-ai dat si o idee, am sa fac cu patisson.Dovleceii aia turtiti ca o tipsie.Ca au iesit vreo trei.

#42 Useril este offline   CamillaWitt 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-April 10

Postat 25 July 2010 - 04:51 PM

Multumim din tot sufletul pentru aceasta reteta minunata! ;)
A fost un deliciu, se repeta cu siguranta!
O duminica placuta! Cami

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-644-128006931875.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-644-128006939169.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-644-128006944473.jpg

:) ;)
EDIT: Am uitat sa scriu, ca am pus bränza Mozarela, ceva usturoi pisat si piper cayenne.

#43 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 27 July 2010 - 10:19 PM

Prea i-a laudat toata lumea, asa ca i-am facut si eu azi. Am niste dovlecei rotunzi, asa a fost soiul, cica frantuzesti. Au fost tare aposi, asa ca am renuntat sa mai fac poza la produsul final :lol:, insa la gust au fost super!
:hug: pentru reteta!
raluca elena

#44 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 July 2010 - 10:58 PM

Vezi postarearaluca elena, la 27 July 2010 - 10:19 PM, a spus:

Prea i-a laudat toata lumea, asa ca i-am facut si eu azi. Am niste dovlecei rotunzi, asa a fost soiul, cica frantuzesti. Au fost tare aposi, asa ca am renuntat sa mai fac poza la produsul final :lol:, insa la gust au fost super!
:hug: pentru reteta!

I-am avut azi,si deabia astept tura urmatoare.Noi nu ne mai saturam de ei!
Noi avem anul asta asa dovlecei gustosi in gradina!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#45 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 05 August 2010 - 08:24 AM

Executat si eu ieri.... Buni ! Am uitat sa fac si la sectiune ! :hungry:

Din pacate, mie nu mi se rumeneste asa frumos deasupra... Am zis ca am o problema cu cuptorul, in acest sens....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-366-128098947342.jpg


#46 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 05 August 2010 - 08:29 PM

Ba sunt foarte frumos rumeniti, vrabiuto! Ai mei s-au cam parlit deasupra! Mie-mi plac mai mult asa!Imagine postata
daca ai uitat, asta-i semn ca mai trebuie sa-i faci odata!Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#47 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 04:45 PM

Eataly multumesc pentru reteta. Am facut-o si eu si a iesit foarte buna.
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-685-128188321685.jpg
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-685-128188322482.jpg
dosul (a iesit din forma simplu prin intoarcere)Imagine atasata: monthly_08_2010/post-685-128188323174.jpg

Am pus parmezan ras un vreo 4-5 lingurite si inauntru si vreo 10 lingurite pe deasupra. Vrusesem sa pun si mozzarella, dar am uitat.

Fetele, am insa o intrebare. In imaginile postate de Eataly (ea are un aparat mai bun si se vede indeaproape coca coapta) tarta e tarta bine coapta inauntru, cu coca coapta.
In schimb la alte foto ale fetelor care au probat reteta, ca si in cazul meu, compozitia a ramas moale dupa copt, arata (si este , parerea mea) necoapta bine.
Care sa fie explicatia?
Am facut si eu azi si pentru ca banuisem ceva din foto postate am adaugat ceva parmezan si inauntru (am zis ca o sa absoarba si o sa se coaca mai bine) nu mi-a iesit nici coapta bine ca in foto Eataly, nici moale de tot ca in alte foto, desi e bine rumenita pe afara si a stat 35 min la 180 grade. Dupa mine coca (faina) a ramas necoapta.
Iata sectiunea ca dovada a ceea ce spun:
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-685-128188324731.jpg
Imagine atasata: monthly_08_2010/post-685-12818832556.jpg

Oare noi cu praful de copt am stat prost?
Se poate face si cu drojdie sau bicarbonat?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#48 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 August 2010 - 04:56 PM

Am uitat sa spun ca am pus chiar sofran, am lasat dovleceii la scurs cu sare vreo 20 min, dar nu a curs nimic (cred ca numai daca ii razi si storci curge).
Am pus ulei de masline EV in loc de unt (ma feresc de unt ... cu ingrasatul) si faina integrala 6 cereale in loc de faina alba.
Am pus bicarbonat de sodiu in loc de praf de copt.

Repet gustul e foarte bun Eataly :floare: si e si extrem de simplu de facut, doar as fi dorit ca partea de coca sa fie mai coapta.
Cred ca problema e micsorarea usoara a cantitatii de lapte si marirea usoara a celei de faina, nu?

Oricum tarta cred ca merge cu orice cu orice legume, nu doar cu dovlecei, nu?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#49 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 16 August 2010 - 10:35 AM

Etaly, am facut si eu tarta vineri seara si am fost impresionata de gustul fin.
Nici la mine nu s-a copt fuarte bine, sau nu stiu cum sa spun, dar felia taiata de acolo nu se tinea intreaga sa zicem ca sa o tii cu mana. Dar de buna a fost fuarte buna.

Eu recunosc ca nu am respectat cantitatile perfect, s-ar putea ca alautul sa nu si fost suficient de tare ca sa tina bine feliile de dovlecei, apoi poate mai trebuia tinuta in cuptor, cine stie? Praful de copt mi s-a parut mult si nu am pus chiar cat la reteta.

Deci n-am pretentii de nici un fel atata timp cat nu am urmat reteta 100%.

Eu am mai pus in aluat si niste branza feta rasa, poate 4-50 de grame. Am facut portie dubla ca ma gandeam ca nu ajunge. Si bine am facut =)) .

Multumesc din nou pentru reteta =)) .

#50 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 16 August 2010 - 12:44 PM

Dani, eu am respectat strict cantitatile, dar cred ca asa trebuie sa iasa.Oricat ai scurge de mult dovleceii, tot lasa zeama.E foarte buna asa!
Cred ca merge si cu alte legume.
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#51 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 16 August 2010 - 01:08 PM

zoazorel, daca te uiti la foto pus de Eataly o sa vezi un aluat perfect copt. Apoi daca te uiti chiar la produsele aceluiasi bucatar (bristena - pagina 1 amandoua rezultatele atat de diferite) o sa vezi doua produse complet diferite ca si grad de coptura a aluatului.
Si eu am modificat cantitatile, asa ca nu aveam pretentia sa iasa din prima, dar as vrea sa-mi iasa bine copt macar din a doua :violent1:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#52 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 August 2010 - 01:47 PM

Sînt sigura ca nimeni nu a facut-o asa des ca mine,dar va asigur ca asta este o tarta mai umeda,si ca asa trebuie sa fie.Eataly probabil a copt-o ceva mai multe decît voi,si sigur sectiunea este rece.Calda este mai cremoasa,dar nu e uda,deci nu lasa zeama.Mie mi-a iesit de fiecare data,si o ador din tot sufletul.Eu am taiat-o calda,si se vede ca e cremoasa,dar eu am pus si mozzarella deasupra,si totusi s-a taiat bine si calda.
Bineînteles ca poate iesi si fleoashca daca dovleceii sint aposi.Eu am facut-o doar cu dovlecei din gradina mea,si cît erau înca foarte tineri.

Alte motive din care "nu se coc" felurile astea de tarte sînt vasele pe care le folositi la copt.Nu toate conduc caldura asa bine.
Observ asta la vasul meu albastru de ceramica,pentru tarte.Ori e prea gros,ori de proasta calitate(oricum m-am obisnui cu el,si las totul mai mult timp la copt,si e ok)...nu stiu exact,pentru ca-l am si pe cel dreptunghiular,care are aceeasi culoare,tot din ceramica,dar e ceva mai subtirel,si totul se coace bine în el.
La fel,am doua vase rotunde de jena,care coc total diferit,si asta testat cu ambele deodata în cuptor :violent1:

eniuei
,dupa parerea mea cantitatile nu trebuiesc schimbate.

Daniela,desi sînt sigura ca nu i-a stricat uleiul de masline,dar nu cred ca daca fugi de 30 g unt într-o tarta întreaga,faci mare smecherie :D
Cît despre praful de copt...eu nu mai folosesc demult din ala normal cu phopsphat,ci Weinsteinbackpulver.Weinstein-ul se obtine natural din "depunrea" vinului în butoaie :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#53 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 16 August 2010 - 01:55 PM

Maya, mersi de explicatiuni :violent1: .

A mea nu a iesit zemoasa, ci doar nu a ajuns suficient de solida incat sa se tina felia. Nu a fost mare diferenta cand am taiat-o rece fata de cand am taiat-o calda. Pur si simplu nu se tinea bine. Eu m-am gandit ca nu a fost suficient aluat la cantitatea de dovlecei si ca nu a fost suficient de gros ca sa zic asa.


Poti detalia Weinsteinbackpulver? Vezi ca eu sunt anti-germana :) , cu regrete. de unde il procuri si din astea.

#54 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 16 August 2010 - 02:21 PM

M-ati chemat? :tongue3: Ca iar sughitam!
In primul rand, ma bucur ca desi cu mici exceptii legate de textura tartei, v-au placut dovleceii invizibili.
Sunt de acord cu Maya, dovleceii sunt diferiti de la soi la soi, de la an la an, de la tara la tara.In general este o tarta menita sa ramana "umeda".Cum bine a observat Adriana, e compozitia de clafoutis.Oua, unt si lapte.

Si da, eu am taiat-o mereu rece.De la frigo.

Daniela, uite cum mi-a iesit cu mere:mere invizibile , unde reteta e identica, am adaugat doar zahar.

Nu cred ca praful de copt are vreo legatura, drojdia ar dospi, iar bicarbonatul nu cred ca merge.
In Italia, praful de copt de care zici tu Maya, se cheama Cremor Tartaro.L-am descoperit si eu de curand in Biobottegga "mea".

Maya, poate ar trebui sa incerci si cu mere. :floare: La cat de mult ai indragit "invizibilii".

Stiu ca si Gloxi m-a intrebat l-a inceput daca n-am scurs dovleceii.Dar cei de aici, "zucchine" sunt mult mai carnosi si mai putin aposi.

#55 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 August 2010 - 02:21 PM

Vezi postareaPisoi, la 16 August 2010 - 01:55 PM, a spus:

Maya, mersi de explicatiuni :tongue3: .

A mea nu a iesit zemoasa, ci doar nu a ajuns suficient de solida incat sa se tina felia. Nu a fost mare diferenta cand am taiat-o rece fata de cand am taiat-o calda. Pur si simplu nu se tinea bine. Eu m-am gandit ca nu a fost suficient aluat la cantitatea de dovlecei si ca nu a fost suficient de gros ca sa zic asa.


Poti detalia Weinsteinbackpulver? Vezi ca eu sunt anti-germana :P , cu regrete. de unde il procuri si din astea.


Daca ai pus prea multi dovlecei si prea putin aluat,e posibil ca asta sa fie cauza din care nu s-a tinut,ca bune e oricum :floare:

Pai am detaliat.Weinstein-ul este ceea ce se depune în butoaiele cu vin."Depunrea" aia e naturala si se gaseste sub forma de praf în rafturile unde se gasesc de astea...drojdie uscata,bicarbonat,praf de copt cu phopsphat,na acolo e si asta fara :D
Aaaa,si nu contine nici gluten(bun de stiut pentru cei care sînt alergici)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#56 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 August 2010 - 02:31 PM

Vezi postareaEataly, la 16 August 2010 - 02:21 PM, a spus:



Maya, poate ar trebui sa incerci si cu mere. :tongue3: La cat de mult ai indragit "invizibilii".



Sigur o sa încerc,dar momentan nu avem loc de zucchine...macar la desert sa avem altceva,ca în rest zici ca ne-am dilit cu tarta asta :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#57 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 25 August 2010 - 10:42 AM

Am reuşit, în sfârşit, să abordez şi eu reţeta aceasta, iată dovada

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-508-128272572802.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-508-128272574339.jpg

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#58 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 25 August 2010 - 10:49 AM

Moale şi catifelată,ca o budincă, uşor de făcut şi ieftină,bună atât caldă, cât şi rece. Presimt că va fi reţeta -vedetă a acestei veri la noi acasă. =)) Mersi, Lili.
Editez, ca să menţionez că trebuie să încerc şi varianta cu mere- arată superb, iar scorţişoara este una dintre dependenţele mele. =))

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-508-128272617132.jpg
  • Imagine atasata: monthly_08_2010/post-508-128272618357.jpg

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#59 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 August 2010 - 11:20 AM

Iar eu aseara am modificat ingredientul principal adica dovleceii =)) am facut-o cu ceea ce aici se numeste bietole sau coste, frunze de sfecla cre ca pe romaneste sau mangold pe nemteste.
Cum n-aveam chef sa le fac fierte ca de obicei am facut compozitia de aici dar din ochi de data asta =)) ca oricum era un experiment. A iesit bine si asa, am facut-o special subtire ca sa se coaca bine frunzele, numa parmigiano l-am pus de la inceput si s-a copt prea tare, in rest e ok =))

#60 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 25 August 2010 - 11:36 AM

Adriana, dovezi, dovezi? =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi