Forum Culinar: aifonu' vs gugalfonu' - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

aifonu' vs gugalfonu'

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 20 January 2010 - 04:14 AM

aj vrea sa auz si io ce credetz voi. in fro doo luni vreau sa-mi iau tel nou si nush de care. initial am vrut un htc hero ... pina cind unui coleg i-a crapat la 3 luni dupa ce si-a luat. pe de alta parte, la aifon tre' sa platesti toate rahaturile. iarasi pe de alta parte, abonamentele pentru aifon, cel putin la mine, is cu fro 15% mai ieftine. iar aifonu' cu abonament e echivalentu' a max 200 bzf (aka euro) cu cel mai bash ... aaaaa ... cel mai ieftin abonament.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 20 January 2010 - 05:39 AM

vaxile a spus:

aj vrea sa auz si io ce credetz voi. in fro doo luni vreau sa-mi iau tel nou si nush de care. initial am vrut un htc hero ... pina cind unui coleg i-a crapat la 3 luni dupa ce si-a luat. pe de alta parte, la aifon tre' sa platesti toate rahaturile. iarasi pe de alta parte, abonamentele pentru aifon, cel putin la mine, is cu fro 15% mai ieftine. iar aifonu' cu abonament e echivalentu' a max 200 bzf (aka euro) cu cel mai bash ... aaaaa ... cel mai ieftin abonament.


da' cat coasta far de bonament?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 20 January 2010 - 05:42 AM

io meam loat Nokia N95 cum a aparut in holandia. mare greseala am facut. nu folosesc ce stie sa faca, l-am loat doar ca sa ma dau mare gog ca, vezi duamne, io am asa ceva. ca sa nu mai zic ca inclinometru nu merge asa cum ar trebui. in fine. bani aruncati pe geam.

gugalfonu' a ajuns deja la voi? dacada, hau maci?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#4 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 20 January 2010 - 05:55 AM

dragos a spus:

vaxile a spus:

aj vrea sa auz si io ce credetz voi. in fro doo luni vreau sa-mi iau tel nou si nush de care. initial am vrut un htc hero ... pina cind unui coleg i-a crapat la 3 luni dupa ce si-a luat. pe de alta parte, la aifon tre' sa platesti toate rahaturile. iarasi pe de alta parte, abonamentele pentru aifon, cel putin la mine, is cu fro 15% mai ieftine. iar aifonu' cu abonament e echivalentu' a max 200 bzf (aka euro) cu cel mai bash ... aaaaa ... cel mai ieftin abonament.


da' cat coasta far de bonament?


cam 980 de singaporezi, deci fro 500 bzf
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#5 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 20 January 2010 - 06:01 AM

dragos a spus:

io meam loat Nokia N95 cum a aparut in holandia. mare greseala am facut. nu folosesc ce stie sa faca, l-am loat doar ca sa ma dau mare gog ca, vezi duamne, io am asa ceva. ca sa nu mai zic ca inclinometru nu merge asa cum ar trebui. in fine. bani aruncati pe geam.

gugalfonu' a ajuns deja la voi? dacada, hau maci?


nu cred c-a ajuns, da' in doo luni probabil ca ajunje. io folosesc la tel functia de calendar (nush ce m-as face fara!) internetu' pe wifi, citeodata gps-ul, note-takeru', cititoru' de e-cartz (obligatoriu!!) si ceva jocuri. totusi cind am nevoie de curs de schimb valutar, harta transportului in comunism si alte de-alea ... ceee bun ie telefonu' ,,, androidurile au pina si sistem periodic si inca destul de detaliat (zdaisama, au afinitatz electronice!)
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#6 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 20 January 2010 - 11:36 AM

Păi mai așteaptă matale până prin iunie-iulie când apare seria 4 de la ifon și o să-l iei ceva mai eftin decât acuma-șa.

#7 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 21 January 2010 - 05:56 AM

nrares a spus:

Păi mai așteaptă matale până prin iunie-iulie când apare seria 4 de la ifon și o să-l iei ceva mai eftin decât acuma-șa.


nu, exclus, in aprilie mi se terna abonamentu' si tre' sa tirgui tel nou cu abonament nou
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#8 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 02 February 2010 - 09:39 PM

Vezi postareavaxile, la 21 January 2010 - 05:56 AM, a spus:

nrares a spus:

Păi mai așteaptă matale până prin iunie-iulie când apare seria 4 de la ifon și o să-l iei ceva mai eftin decât acuma-șa.


nu, exclus, in aprilie mi se terna abonamentu' si tre' sa tirgui tel nou cu abonament nou


Mah, tu pui problema pe dos : pune pe hîrtie ce functii te intereseaza, dupa aia alegi aparatul care se apropie cel mai mult de caietul de sarcini. :angryfire:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#9 Useril este offline   aLAndala 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 05 April 2010 - 07:50 AM

:biggrin: Am primit Nexus One..
Me <--- happy.

Imi place mai mult decat iPhone ... :biggrin:

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 April 2010 - 05:30 PM

Vezi postareaaLAndala, la 05 April 2010 - 07:50 AM, a spus:

:lol: Am primit Nexus One..
Me <--- happy.

Imi place mai mult decat iPhone ... :lol:

Detalii,please!
De ce îti place mai mult?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   aLAndala 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 06 April 2010 - 06:29 AM

Pai... primul lucru pe care mi l-a cerut a fost accountul de google si odata cu el am avut toti contactii, documente, calendar, poze, youtube playlists, books, email, google chat... toate maravelele au fost deja prezente pe telefon. Sync a durat cateva minute.
iPhone-ul a fost un progress la vremea lui dar NexusOne pt mine e idealul pt ca nu am facut nici un efort sa adaug ceva. Era totul deja acolo.
iPhone am avut prima generatie care nu era 3g. Data network cu Edge era ok ca sa citesc news sau cate un blog dar prea slow pt jocurile lui Lucas sau pt filmulete pe youtube cand trebuia sa-l entertain pe cel mic away from home.
Aplicatiile pe iphone sunt multe, unele le-am folosit altele mai putin dar foarte putine am vazut sa fie complete si bine facute.
Pe Nexus am doar cateva dar ma uimesc cat de bine merg!!
Spre exemplu un scan code app mi-a recunoscut majoritatea produselor scanate si mi-a arata imediat optiuni si preturi on line. Maps /google maps imi arata nu numai harta ci inclusiv street view si chiar orientarea in functie de coordonate. Sunt pur si simplu uimita.

Mi se pare un device la fel de sleek ca si iphone-ul dar mult mai bine dotat. Inclusiv faptul ca pot face poze si movies ok cu el. Cu iphone-ul nu am facut poze si nu mi s-a parut tocmai utila camera.

Bonusul pe care il are iPhone-ul over Nexus e faptul ca Lucas pe la un an jumate a reusit singur sa-l descopere si sa-si gaseasca "his way around" la jocuri si filmulete fara sa fie nevoie sa-i aratam... Orice computer sau tel ia in mana se asteapta sa functioneze la fel ca si iPhone-ul ceea ce mie mi se pare un mare plus pt Apple.

Nu in ultimul rand, am decis sa move on dupa ce iPhone mi-a murit pur si simplu fara sa stiu din ce motiv si nu am mai reusit sa-l mai re-aduc la viata. Al doilea iphone care mi s-a stricat a doua oara (in total amandoua s-au defecta de 4 ori, una singura fiind vina mea, cand l-am pus in buzunar la o vesta impermeabila cu dripping baby bottle; l-am tinut o saptamana in punguta cu orez dar nu a ajutat..)

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 April 2010 - 10:38 PM

Alina,merci de info.Mie înca îmi place iPhone,si ma gîndesc ca urmatorul tot un iPhone va fi.
Eu nu am avut deloc probleme cu el.Arata bine Nexus,dar nu am încînta asa de la distanta.Cîndva o sa testez unu,sa vad daca reusesete sa ma cucereasca.

Camera iPhone-ului,e într-adevar un pipifax,eu nu prea o folosesc deloc...dar sincera sa fiu,pe mine nu m-a încîntat niciodata camera unui telefon.Am avut mobile cu camere bune(pt. un telefon) de la 3-5,... MP care faceau si poze si filmulete ok,si tot nu le-am folosit.Denise,ea le foloseste din plin :violent6:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 07 April 2010 - 06:10 AM

Io am hotarat ca nu mai dau atatia bani pe un telefon. Mi-am loat N95 cum a aparut si nu am folosit nici macar o treime din ce poa sa faca.

Iphone nu mi-as loa pentru ca toata lumea are. Nexus nu mi-as loa pentru ca e rage acum si este mult prea scump fatza de cat merita. Ma bate gandul la un HTC sau Motorola dar nu m-am hotarat inca din cauza de pret inca prea mare.

Asa ca o sa mai rumeg si o sa mai citesc trairile voastre alaturi de telefonul drag.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 April 2010 - 06:07 PM

Dragos,eu îmi iau telefoanele cu contract pe 2 ani,si nu platesc niciodata nimic pe ele,doar abonamentul lunar si eventual ce consum si cu asta basta.La internet,telefonie fixa si Netz-ul meu am flate(le pot folosi pîna la inconstienta :-* )...de obicei nici nu depasec cu nimic abonamentul lunar,deci nu am si alte costuri.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 April 2010 - 03:44 AM

Vezi postareaMaya, la 07 April 2010 - 06:07 PM, a spus:

Dragos,eu îmi iau telefoanele cu contract pe 2 ani,si nu platesc niciodata nimic pe ele,doar abonamentul lunar si eventual ce consum si cu asta basta.La internet,telefonie fixa si Netz-ul meu am flate(le pot folosi pîna la inconstienta :pupic: )...de obicei nici nu depasec cu nimic abonamentul lunar,deci nu am si alte costuri.


Asta cu contractul pe 2 ani o stiu si io. Dar cum io tot umblu, n-am nevoie de un telefon care sa fie legat doar de o singura retea, ca io folosesc mai multe cartele. Asa ca un telefon "blocat"nu ma coafeaza.

Cand n-oi mai fi pasare calatoare o sa fie alta poveste. Iarna nu-i ca vara.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#16 Useril este offline   aLAndala 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 08 April 2010 - 09:17 AM

Nexus e HTC si nu e blocat :hug:
Si eu ca Maya, tot cu contractul scot pretul telefonului insa dezavantajul e ca si abonamentul e mai mare din cauza de data plan...

Eu am folosit iphone-ul pt multe alte chestii decat vorbitul la tel si utilitatea lui a culminat cand cupilu' a descoperit touch screenul si jocurile pt varsta lui.

Din pacate la N1 nu a descoperit inca cum sa-l turn on, singurel... dar nu cred ca-i va lua mult sa afle. Si chiar ma bucur ca ii place sa decopere.

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 08 April 2010 - 10:38 PM

Vezi postareadragos, la 08 April 2010 - 03:44 AM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 07 April 2010 - 06:07 PM, a spus:

Dragos,eu îmi iau telefoanele cu contract pe 2 ani,si nu platesc niciodata nimic pe ele,doar abonamentul lunar si eventual ce consum si cu asta basta.La internet,telefonie fixa si Netz-ul meu am flate(le pot folosi pîna la inconstienta :violent5: )...de obicei nici nu depasec cu nimic abonamentul lunar,deci nu am si alte costuri.


Asta cu contractul pe 2 ani o stiu si io. Dar cum io tot umblu, n-am nevoie de un telefon care sa fie legat doar de o singura retea, ca io folosesc mai multe cartele. Asa ca un telefon "blocat"nu ma coafeaza.

Cand n-oi mai fi pasare calatoare o sa fie alta poveste. Iarna nu-i ca vara.

Dragos,la noi,telefoanele cu abonament nu-s blocate niciunul.Din contra,cele care le cumperi cu anumite cartele de alea reîncarcabile,alea au SIM Lock.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 08 April 2010 - 11:52 PM

Daca tot le schimbati asa repede, nu aruncati rebuturile la mine? :D Oi da si eu o bere.

#19 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 April 2010 - 02:59 AM

Acum, ca HTC Desire se poate cumpara si in evropa, ma cam bate un gand... dar e inca la 460 de euro.

Din recenzii insa am dedus ca il bate oleaca la popou pe nexus (care si ala tot unj HTC e)
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#20 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 09 April 2010 - 03:05 AM

Vezi postareaMaya, la 08 April 2010 - 10:38 PM, a spus:

Dragos,la noi,telefoanele cu abonament nu-s blocate niciunul.Din contra,cele care le cumperi cu anumite cartele de alea reîncarcabile,alea au SIM Lock.


In Olanda, telefoanele loate gratis pe motiv de abonament 2 ani, mai ales alea scumpe primite gratis, is cu SIM lock (poate doar alea de se vand la chilogram sa fie fara simloc). Dupa un an de zile parca poti cere sa ti se deblocheze gratis telefonul, daca vrei mai repede te costa 100 de euro.

In Belgia, pana mai anul trecut, era interzisa momirea cu telefoane gratis sau mult mai ieftine la abonament. Sprfe sfarsitul anului a iesit legea care le da voie cuplarea asta dar nu multi au sarit sa momeasca publicul cu telefoane gratis. E drept ca in Belgia sunt doar cxativa operatori mobili care detin monopolul si d-aia e si mai scump la belji. Au mai aparut si alti operatori mobili insa sunt inca mici copii. Chiar daca e cel mai mare cablagiu TV si Internet belj, Telenet. Ofera si ei telefonie mobila, puuutin mai ieftin decat ailalti doi (mobistar si proximus) insa au clienti putini.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi