Forum Culinar: Bangalore, India - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bangalore, India

#1 Useril este offline   cricket 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationIasi

Postat 27 January 2010 - 08:27 PM

Buna tuturor,

sa va expun problema mai intai: sotului meu i s-a facut o oferta de a pleca in India, Bangalore, in cadrul firmei pt care lucreaza (asta fiind nemteasca) pentru cativa ani (contractul va fi probabil pe 3 ani). bineinteles ca vom merge si noi (eu cu copilul de aproape 5 ani).
stiind ca aici sunt multe persoane plecate in cele 4 colturi ale lumii iar noi neavand cunostinte despre India decat din Eliade de pe vremea liceului si de pe google, mi-as dori sa aflu informatii/detalii/zvonuri/mentalitati despre stilul de viata din partea aceea a lumii, mentalitati despre europeni, despre siguranta, nu stiu, orice credeti ca ar trebui sa stie cineva care nu a fost decat in Europa (ne imaginam un impact cultural/social destul de mare).

va multumesc dinainte pt orice bucatica de info pe care o aveti din propria experienta sau din auzite.

p.s. sper sa fi incadrat bine topicul in sectiunea asta.

p.p.s. pt mine ca e India, ca e Polul Nord, e cam acelasi lucru (mai putin temperatura :cheers: pt care prefer net India)

#2 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 29 January 2010 - 10:51 PM

Well, nu dispera, e ca si cum te-ai muta în Ferentari, în plus, malaria. Sa nu beti decît apa la sticla, si sa verificati ca e bine sigilata. Cu mîncarea o sa va obisnuiti, cu timpul. Faceti provizii de triferment si hemorsal. Deasemeni, pastile de clor, de pus în apa de spalat dintii.

În rest, cel mai întelept ar fi ca sotul tau sa ia legatura cu colegii lui care au fost deja sau sînt înca la fata locului. Una e turismul, alta e sa te instalezi pentru cîtiva ani, si pentru asta numai cineva care a trait experienta te poate sfatui cum trebuie.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#3 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 30 January 2010 - 03:27 AM

am un coleg care a lucrat acolo (atunci el lucra pt Microsoft, cred că sînt cam 15 ani)...
Ce pot să'ţi spun este că s'a întors întreg... ba mai mult, a venit c'o nevastă în şalvari :oops: - ne'am uitat noi cam cruciş la ea dar după o săptămîna, cînd am început să ne cunoaştem, sînt sigur că ea ar fi trebuit să se uite cruciş la noi: foarte, foarte deşteaptă, haiosă, deschisă - o femeie superbă!...
Am să îi întreb pe ei, ştiu că acolo sînt cele mai mult companii de IT din India (ea încă lucrează pentru MS)....
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#4 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 30 January 2010 - 11:52 AM

Nu uita sa te interesezi ce vaccinuri trebuiesc facute pentru zona aia, cred ca cel de febra galbena e obligatoriu (vaccinul e avortiv, asa ca ai grija sa nu fii cumva insarcinata). Tratamentul preventiv pentru malarie il vei primi de la institutul unde iti vei face vaccinul, se incepe cu 2 saptamini inainte de plecare, si se continua 2 saptamini dupa intoarcere.
raluca elena

#5 Useril este offline   Luanda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 30 January 2010 - 01:19 PM

Raluca, eu am fost in india si nu mi s-a cerut carnetul de vaccinari. DAr poate in ultimi 5 ani s-au schimbat conditile. Nu as fi facut vaccinul asta daca nu ar fi fost obligatoriul in Africa. Are foarte multe efecte secundare. Tratamentul preventiv pt malarie il faci pe prerioade scurte 1-2 luni altfel ti-ai terminat ficatul. Deci e un risc asumat.

Dar sa ne intoarcem la india. Depinde de persoana. Personal as merge cu un copil de 5 ani doar in conditile in care nu sunt obligata sa stau intr-un oras mare. Sunt zone rezidentiale acceptabile chiar si in metropole dar sunt in general orasele mari sunt mizerabile. Acum depinde si de ce conditii sunt oferite de compania sotului tau. Oricum iti trebuie mult curaj si toleranta.

Urmeaza sfatul lui Alexandru. Vorbeste cu ceilati expati. Vezi cu ce se confrunta ei zilnic si apoi tragi linie.

Eu iti doresc succes!! {SMILIES_PATH}/6.gif:(<" title="arms" />

#6 Useril este offline   cricket 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationIasi

Postat 31 January 2010 - 04:10 PM

Multumesc mult pt raspunsuri. intre timp, se pare ca am visat noi prea mult, oferta nu a fost asa cum ne imaginam, deci nu mai plecam.

oricum, ma bucur cumva ca ne hotarasem sa mergem, pentru ca ne-am dat seama de cum am proceda in situatii mai putin obisnuite.

topicul cred ca poate ramane deschis pentru oricine a fost sau va pleca in India.

multumesc inca o data.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi