Forum Culinar: Ciulama usturoiata de pasare cu ... pitulici :) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ciulama usturoiata de pasare cu ... pitulici :)

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 28 January 2010 - 10:40 AM

Story:
Galustele pentru ciulama le fac dupa reteta mamei (la ochii, fara partitura) faina, gris, untura, ou, sare.
Dar le dau forma mai aparte. Le tai cu lingurita din gogoloiul de aluat - ies ovale - si le crestez pe mijloc. Ca sa se patrunda mai bine. Arata ca cafeaua :lol: boabe
Umblam dupa un nume ce sa aduca aminte de boabele de cafea cand un prieten ce s-a nimerit la masa le-a botezat intr-un fel irepetabil. :oops:
De atunci si noi le spunem, cu mana la gura si in soapta chicotita, tot asa. Semana destul de bine cu pitulici :) daca i mai furi o litera si schimbi alta.
.
Imagine atasata: 219_a2fcafa1774ff934ce8a786ff6d7e4f7.jpg
.

.
Ciulama de pasare cu ... pitulici :)
.

Ingrediente:
Pipote, inimi, spinari, gâţi :D, aripioare, capete, fudulii, ouale neouate din gaina (dupa sexul pasarii)
De pasare - Cocos, gaina, pui, curcan, rata, gasca, bibilica - oratanie.
Se pot folosi si pulpite sau piept, dar carnita de langa os are alt charm.
o ceapa alba si mare
un pahar de vin alb sec.
Supa de oase, de pasare sau supa de ... apa :D
4 catei de usturoi.Stiti ceva? Puneti cinci.
o lingura de ulei, unt pentru gatit (sau unsoare de gasca. Voi aveti? Eu nu)
o lingura de amidon
Smantana - o cana.
un galbenus de ou
sare , piper alb, negru sau verde
o legatura de verdeata. Care e pe gustul vostru. Patrunjel sau marar. Leusteanul mai putin caci are gustul intens.
.
Imagine atasata: 219_642bacf729aec0594ed33c374cb641fa.jpg
.

Bucatile de pasare se portioneaza corespunzator, se spala si se usuca cu servete de hartie. Se incinge tingirea se adauga untdelemnul apoi untul si se lasa sa se topeasca/incinga. Ceapa taiata pestisori se rumeneste nu prea mult, doar sa devina translucida, se pun bucatile de carne si se soteaza pana prind culoare pe toate partile. Un catel de ustuoi se toaca cat de marunt va pricepeti si-l puneti in tigaie. Dupa nu mai mult de 30 de secunde stingeti cu vin si asteptati sa se reduca.
Supa de pasare, sau apa stiu ca ati pus-o la incalzit de la inceput si fara sa spun. Acum fierbe molcom deja. O adaugati peste carne cat s-o acopere bine, astupati cu capacul si faceti focul mic. Uitati de ea. O ora - doua in functie de etatea pasarii.
Ne pregatim de galuste. Oul, faina si unsoarea trebuiau aduse de la inceput in bucatarie la caldurica, Nu ati facut-o? Dati fuga!
Cam o jumateate de ceasca de faina cernuta o puneti intr-un castronel, faceti in dansa o scobeala si spargeti acolo un ou, puneti si unsoarea si cu o lingura de lemn, plastic sau degetele framantati bine. Am uitat de gris. Nu conteaza. Il punem acum. Daca mai trebuie faina, mai puneti pana obtineti o bila de aluat elastic. Cat un mar altoit. O acoperiti cu film alimentar si dati la rece.
Dresatura:
Restul de usturoi il pisati bine-bine cu sare grunjoasa. Pasta fina sa se faca. Punem in alifie galbenusul de ou, frecam si adaugam progresiv smantana si o lingura de amidon. Optional
Mai putem toca si verdeata, sa fie gata.
Daca s-a fiert carnita, modelam pitulicele. Luam din aluat cu lingurita, netezim in palma si cu muchia linguritei i faceti longitudinal o crestatura pe mijloc. Nu oblic ca se intampla chestia din bancul cu cos de alfa. :)
Punem pitulicele la fiert si le lasam cam 15-20 de minute. Verificati daca s-au patruns. Dregeti cu smantana usturoiata. Lasati sa se lege, dar nu mai mult de doua trei minute, ca-i pacat de usturoi. Stingeti focul si puneti verdeata.
E buna cu castraverzi murati, ardei iuti, sau cu ce curechi va place.
Si cu un Traminer bun.
Pofta buna!
.
Imagine atasata: 219_1fbafa153fe89877229a8be5bcd0d070.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 January 2010 - 11:07 AM

Eu n-am mancat niciodata asa ceva :lol: , dar ma inspira taaaare mult! Oare de ce? :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi