Forum Culinar: Mici (fara E-uri, conservanti) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mici (fara E-uri, conservanti)

#21 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 31 January 2010 - 11:37 AM

dragos a spus:

Alexandru a spus:

Pentru lenesi si grabiti, afirm ca se poate înlocui supa de oase cu mujdei cald, în care se dizolva foi de gelatina muiate în prealabil cu apa rece (1 foiae de 2g la 100ml de mujdei, considerînd gelatina la 100-150 bloom) :tongue3:


Avantajul este ca daca-ti cad din farfurie pe jos or sa sara inapoi in farfurie.


Gelatina = supa de oase deshidratata. Ce mi-e una, ce mi-e alta.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#22 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 31 January 2010 - 01:51 PM

Narnia a spus:

Foxyy a spus:

Dragos, mii de multumiri pentru postari, ambele retete mi-au descretit fruntea! Eu n-am masina de tocat, asa ca nu voi asuda prea tare =)) ca o sa cumpar carnea deja tocata. Mai ramane sa vina ceva caldura, ca sa pot sa fac micii la un gratarel, afara! :laughing7: In tigaie nu prea ies micii, iar la cuptorul electric.... parca n-au acelasi farmec! :-*


Sa stii ca eu am gatit uneori mici si intr-o tigaie simpla de teflon, tot pe aragaz electric si au iesit foarte fain si zemosi.
Am framantat timp indelungat, cum scria in reteta si nu au pierdut deloc zeama.
Pun doua poze ca sa vezi cum aratau.
Cu prima ocazie am sa incerc si metoda lui Geany, sunt convinsa ca trebuie sa fie ceva bun.



Yumii.... tare bine arata micii tai! :drool: Sa va fie de bine! :-*

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 31 January 2010 - 08:36 PM

Iata foxule cum arata micii din punctul meu de vedere(garantez desi sunt cumparati de la macelarie,de continutul a ceea ce am scris la inceput,chiar am avut o discutie cu fetele deacolo dar nu mai intru in detalii ca sa nu creez polemici,imi mentin cu fermitate punctul de vedere)Imagine atasata: 456_22958aa46ac9d4d0e8b9fd5e0cc34d31.jpg
Am facut sosul lui piscotel astfel:mustar, smantana(de la mine putere :beer2: ),usturoi si miere.Vreau sa spun ca pt. mine nu va mai exista gratar(mici,carne,carnati,crevusti etc)fara el,Piscotel :beer2:
Si despre micii facuti ''egali'' nu in mana,din punctul meu de vedere :beer2:Imagine atasata: 456_95248f9824d092fdeecab070390d4594.jpgIata foxy cu o berica rece si pt. tine :occasion14:
Foxy ti-ai atras toate boscorodelile sotului,citat:''Femeie,ai inebunit,mici in casa iarna?''zic cu un fir de voce,pai daca-i pofta lui foxy...zice:''foxy,ne foxy,''mici facuti iarna in casa=fum in casa=geam deschis(vinee facctura la gaz)=coptil'( rau care sta numa' printre picioare) racit=nu mai ai ce cauta pe net ca-ti vin idei ;)
Mda '....el zice, el aude,i-a lins pe toti si cu sosulet cu tot. :D Da 'buna idee chiar au mers zice dupaia...
Si o sectiune (stii tu cum e cu:''cutitu-n rana)Imagine atasata: 456_bb064fc318151784f23a095f11b661ec.jpg
Foxy eu mai si glumesc mult :-* nu ma lua prea mult in serios {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" /> :D

#24 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 31 January 2010 - 09:13 PM

Geany a spus:

Iata foxule cum arata micii din punctul meu de vedere(garantez desi sunt cumparati de la macelarie,de continutul a ceea ce am scris la inceput,chiar am avut o discutie cu fetele deacolo dar nu mai intru in detalii ca sa nu creez polemici,imi mentin cu fermitate punctul de vedere)
Am facut sosul lui piscotel astfel:mustar, smantana(de la mine putere :beer2: ),usturoi si miere.Vreau sa spun ca pt. mine nu va mai exista gratar(mici,carne,carnati,crevusti etc)fara el,Piscotel :D
Si despre micii facuti ''egali'' nu in mana,din punctul meu de vedere :arrow:Iata foxy cu o berica rece si pt. tine :occasion14:
Foxy ti-ai atras toate boscorodelile sotului,citat:''Femeie,ai inebunit,mici in casa iarna?''zic cu un fir de voce,pai daca-i pofta lui foxy...zice:''foxy,ne foxy,''mici facuti iarna in casa=fum in casa=geam deschis(vinee facctura la gaz)=coptil'( rau care sta numa' printre picioare) racit=nu mai ai ce cauta pe net ca-ti vin idei :beer2:
Mda '....el zice, el aude,i-a lins pe toti si cu sosulet cu tot. ;) Da 'buna idee chiar au mers zice dupaia...
Si o sectiune (stii tu cum e cu:''cutitu-n rana)
Foxy eu mai si glumesc mult ;) nu ma lua prea mult in serios {SMILIES_PATH}/6.gif;)<" title="arms" /> ;)



Pai, sa va fie de bine! :D Si io o sa am grija data aviatoare sa ma postez retete de sezon! ;) ca sa nu mai aiba sotu' ce boscorodi! ;) Io fac mancarea in timpul zilei, cat e jupanu' la scarbiciu, asa ca nu stiu cum e cu boscorodeala..... :beer2:
Piscotel, multumim mult pentru sos, chiar o sa-l incerc si eu curand! Pun eu mana macar pe niste carnati, daca nu-mi tuna pe chelie sa fac chiar mici... :D (sa vezi ce-ncep cainii vecinilor sa urle si m-oi trezi si cu stapanii lor la usa..... :D ). S-asa vecinu' de la subsol se cam scurge pe langa ziduri cand mai fac eu chiftele ori alte minuni ce necesita geam / usa deschisa! :D :-*

#25 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 01 February 2010 - 12:00 AM

Ai un vecin la subsol??''vreau si eu!!! :occasion14:

#26 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 February 2010 - 01:08 PM

Geany a spus:

Ai un vecin la subsol??''vreau si eu!!! :love7:


:)
Pai ce vrei sa faci cu el? :floare:

#27 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 01 February 2010 - 01:10 PM

Carnati
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#28 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 01 February 2010 - 01:26 PM

Pai la mine nu locuieste nici un vecin la subsol,ce numai tu sa ai un vecin la subsol?? :lol:si mai ales daca e si carcotas,a-si avea si eu cu cine sa ma cert.Eu n-am probleme cu vecinii cum am vazut ca au altii,nici nu-i cunosc,decat pe cativa si totusi locuiesc de 6 ani intr-un bloc cu 10 etaje.Putinii pe care-i stiu din vedere doar:''buna ziua si atat''uneori ar fi fain si un pic de catrerinca,cu cate vreun carcotas,nu? :love7: :floare:

#29 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 February 2010 - 01:48 PM

Geany a spus:

Pai la mine nu locuieste nici un vecin la subsol,ce numai tu sa ai un vecin la subsol?? :lol:si mai ales daca e si carcotas,a-si avea si eu cu cine sa ma cert.Eu n-am probleme cu vecinii cum am vazut ca au altii,nici nu-i cunosc,decat pe cativa si totusi locuiesc de 6 ani intr-un bloc cu 10 etaje.Putinii pe care-i stiu din vedere doar:''buna ziua si atat''uneori ar fi fain si un pic de catrerinca,cu cate vreun carcotas,nu? :love7: :floare:



Da' vecinu' meu nu-i carcotas, mai degraba pofticios... :)

#30 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 01 February 2010 - 01:53 PM

Foxyy a spus:

Geany a spus:

Pai la mine nu locuieste nici un vecin la subsol,ce numai tu sa ai un vecin la subsol?? :lol:si mai ales daca e si carcotas,a-si avea si eu cu cine sa ma cert.Eu n-am probleme cu vecinii cum am vazut ca au altii,nici nu-i cunosc,decat pe cativa si totusi locuiesc de 6 ani intr-un bloc cu 10 etaje.Putinii pe care-i stiu din vedere doar:''buna ziua si atat''uneori ar fi fain si un pic de catrerinca,cu cate vreun carcotas,nu? :love7: :floare:



Da' vecinu' meu nu-i carcotas, mai degraba pofticios... :D

Eii atuncea zii ca m-am razgandit,nu mai vreau vecin la subsol :)

#31 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 February 2010 - 01:59 PM

Geany a spus:

Foxyy a spus:

Geany a spus:

Pai la mine nu locuieste nici un vecin la subsol,ce numai tu sa ai un vecin la subsol?? :lol:si mai ales daca e si carcotas,a-si avea si eu cu cine sa ma cert.Eu n-am probleme cu vecinii cum am vazut ca au altii,nici nu-i cunosc,decat pe cativa si totusi locuiesc de 6 ani intr-un bloc cu 10 etaje.Putinii pe care-i stiu din vedere doar:''buna ziua si atat''uneori ar fi fain si un pic de catrerinca,cu cate vreun carcotas,nu? :love7: :floare:



Da' vecinu' meu nu-i carcotas, mai degraba pofticios... :D

Eii atuncea zii ca m-am razgandit,nu mai vreau vecin la subsol :)



Offfffff....... femeile astea! :D S-asa-i rau, s-asa nu-i bine! :D

#32 Useril este offline   Casnicii 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 12-October 11

Postat 12 October 2011 - 09:30 AM

Vezi postareadragos, la 31 January 2010 - 10:44 AM, a spus:

Alexandru a spus:

Pentru lenesi si grabiti, afirm ca se poate înlocui supa de oase cu mujdei cald, în care se dizolva foi de gelatina muiate în prealabil cu apa rece (1 foiae de 2g la 100ml de mujdei, considerînd gelatina la 100-150 bloom) :huh:


Avantajul este ca daca-ti cad din farfurie pe jos or sa sara inapoi in farfurie.



Am facut si eu dupa o reteta mai dietetica, cu vita si carne de porc slaba dar dupa ce i-am scos din congelator nu i-am facut pe toti si a doua zi in frigider s-au inverzit. Stie cineva o metoda de conservare?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi