Forum Culinar: Künefe (cataif) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Künefe (cataif)

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 January 2010 - 04:36 PM

Künefe cunoscuta si sub denumirea de Konafa, knāfeh (Arabic: كنافة), Knafah, Knafe, Kenafi, Knafeh Nabulsieh, Peynirli Künefe (in turca, Peynirli inseamna prajitura), cadaif ori cataif este o prajitura caracteristica bucatariei orientale (turca, levantina (Palestina, Siria, Iordania, Liban) ori greceasca). Se pare ca denumirea de Knafeh Nabulsieh vine de la orasul Nablus, aflat la aproximativ 60 km nord fata de Ierusalim si primele prajituri de acest gen s-ar fi facut pe la 1400. Dupa 1575, reteta a ajuns in tot Imperiul Otoman, care controla Palestina in acele vremuri.
Prajitura numita cataif isi are originile in Imperiul Otoman. Este un desert traditional turcesc, facand parte din aceeasi familie cu baclavaua. Preluata de greci ("καταΐφι", pronunat "kataifi") si adusa in Romania o data cu fanariotii, reteta de cataif a ajuns extrem de apreciata, folosita des de gospodine. A fost insa uitata dupa 1944, datorita lipsei acute de pe piata a ingredientelor principale, fara de care reteta de cataif ramane doar una dintre multele retete ale bunicii si strabunicii, pierduta intr-un caiet prafuit.
Pentru a face aceasta prajitura, ne trebuiesc niste taitei foarte fini, pe care eu i-am gasit la un magazin turcesc, apoi ceva umplutura (eu am preferat branza, dar se poate folosi si fisticul), peste care se presara sirop din abundenta!

Ideea mi-a dat-o sora-mea, acu' vreo 2 luni, cand imi tot rodea urechile sa caut astfel de taitei pe aici. De ce? Pai fin'ca gasise ea o cofetarie prin Bucuresti unde se face o Chenafa (e si asta una din denumiri :mrgreen: ) fantastic de buna! Asa ca i-am dus niste taitei, cand am fost acasa in decembrie si, drept rasplata, ea a cumparat Kunafa gata facuta de la patiseria cu pricina! :laughing7: Tre' sa recunosc ca avea dreptate: era minunata la gust, asa ca la reintoarcerea in Germania am si facut un drum la pretinu' meu Abdul sa iau o cutie cu taitei si sa-ncerc sa fac reteta pe care tot de la sora-mea o am, dar pe net sunt zeci de variante, iar eu nefiind turcoaica de nici o culoare (cel putin pan' la a 4-a spita, n-am decat neam de roman in spate.... :D ) m-am lasat pe baza sora-mii si-a instinctului ei cotrobaitor pe internet. Si bine am facut! :headbang: Jupanului i-am dat o felie, a lins-prelins strachinuta si, dupa vreo ora a cerut alta portie! Si asta dupa ce halise bors de miel si apoi o friptana de pui... :hungry:

Imagine atasata: 97_15476d0264f5880bf3850340111d49b4.jpg
Da' destul cu vorbaria!

Pentru aceasta minunatie m-am inspirat (aproape in totalitate :oops: ) de pe un site libanez

Inainte de-a va gandi sa faceti aceasta prajitura, cautati niste taitei speciali - cataif! Nu-i gasiti.... nasol! Iaca ce-am gasit io la pretinu' Abdul:

Imagine atasata: 97_2f8ce14ce74c5d5a8e23eb07d622a660.jpg
Si verso:

Imagine atasata: 97_baa9f8e074b9acf362c5c69b4befb654.jpg
Urmarind intocmai reteptu' de pe site-ul de mai sus, care zicea ca-ntai se face siropu', am pus intr-o cratita 3 cani cu zahar (erau cani de cafea, chiar nitel mai marisoare, fata de alea din serviciul normal de cafea de-l are mama in dulap! :mrgreen: ):

Imagine atasata: 97_037a3372f02015f76f273e191aa80f98.jpg
Si 1 ½ acelasi tip de cana, da' cu apa, de data asta:

Imagine atasata: 97_f9284232606e9ec4657bd747c4825ba8.jpg

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 January 2010 - 04:46 PM

Se da cratita pe foc si se amesteca mereu, sa se topeasca zaharul, apoi s-adauga 1 lingura (desi in reteta zicea lingurita, eu am pus lingura..... :D ) zeama de lamaie (proaspat stoarsa) si se lasa la fiert inca 10 minute. Cine are termometru bun de luat temperaturile mancarurilor (deci rezistenta la temperaturi inalte), verifica sa ajunga fiertura la 225 grade Fahrenheit (adicatelea 107.222222 grade Celsius. Io n-am asa ceva, asa c-am urmat celalalt sfat si am lasat zeama la fiert pana ce bobita de sirop nu se mai scurge de pe strachinuta:

Imagine atasata: 97_089a116478ee1432dc8ab1561134e39f.jpg
Dupa ce-a fiert, se da cratita deoparte si se toarna 1 lingura apa din flori de portocal (io am gasit mere cu flori de portocal, deci pe-aproape! :headbang: ). Se lasa la racit, apoi se poate baga la frigider, daca nu e nevoie de el chiar atunci. Cica acest sirop rezista mult si bine (cateva saptamani) si poate fi utilizat si pentru alte dulciuri: salata de fructe, serbet, etc.

Imagine atasata: 97_74ee4bbfcbafa554fe2778e421cf6acf.jpg
Dupa sirop, a venit randu' umpluturii. Io n-am gasit akkawi ori dil, asa ca am folosit mozzarella. Aproape-un kil am avut. Am dat toata branza prin razatoare, apoi am turnat peste ea 2 linguri cu zahar si 1 lingura apa din flori de portocal (cu mere), desi in reteta zicea apa din flori de trandafir - da' io n-am gasit asa ceva, din pacate! :hungry:

Imagine atasata: 97_a0e8640d54dbb45ef03ba7efec8f8e6b.jpg
Am amestecat usurel totul s-apoi am dat deoparte si cratita asta. In reteta originala branza era taiata bucati, da' io am preferat razatoarea.

Imagine atasata: 97_ed96671abd51cd3c0c2131f5a92d2b93.jpg

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 January 2010 - 04:54 PM

Acu' se trece la etapa a 3-a: se pun la topit aprox. 340 g unt, dar avand grija sa nu se arda:

Imagine atasata: 97_4b8ca1c49a1c5641878c98727b58fc01.jpg
Blatul de cataif l-am taiat in 2 pe orizontala (cam chinuit, ca n-am cutit lung-lung, am doar unu' lung si m-am cam chinuit cu el, da' am reusit, pana la urma). Peste 2 foi de aluminiu am pus partea de jos a blatului, apoi, cu grija, am pus blatul astfel "invelit" in cutia de plastic initiala a taiteilor (n-am aici nici o tava ori cratita rotunda de dimensiuni asa mari). Am turnat cu lingura untul topit peste "taitei", avand grija sa "ud" toata suprafata:

Imagine atasata: 97_85ff22278972cd47d87152174899d64b.jpg
Peste blat am pus branza:

Imagine atasata: 97_08cfa7d4ac2defe1c6087998e0ee151b.jpg
Apoi am rasturnat partea superioara de taitei si am turnat sirop. Nu am pus tot siropul si bine am facut, ar fi iesit prea dulce (pentru gusturile noastre):

Imagine atasata: 97_5346d6b39b0555db7e1feb279013d470.jpg

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 January 2010 - 04:59 PM

Am imbracat toata prajitura in folie de aluminiu (dar am scos-o din cutia de plastic) si-am lasat-o pe masa, cam vreo ora (ori chiar doua??? nu mai tin minte), apoi am azvarlit-o la cuptor, la 350 F (adica 180 Celsius), pentru juma' de ora (taiteii erau deja prajiti, am pus-o mai mult ca sa se inmoaie bine branza si sa se patrunda / amestece siropurile / aromele). Am mai lasat-o nitel pe masa, sa se raceasca, apoi am dat deoparte toate foliile de aluminiu si-am pus prajitura in vestita cutie de plastic, apoi am taiat! Se serveste simpla:

Imagine atasata: 97_763ec991b9de4acd31c67be3c93a5491.jpg
Ori cu cateva boabe de rodie (care-s mai acrisoare si mai taie din dulceata prajiturii):

Imagine atasata: 97_300b617ec08cd8b335e774901ac417b0.jpg
Si detaliu:

Imagine atasata: 97_3c98c63c05924ef403f4428b3c1a8b4c.jpg
Pofta buna! :headbang:

#5 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 29 January 2010 - 05:42 PM

Felicitari , felicitari , felicitari ! Arata minunat , mi s-a umplut gura de apa :headbang:
As manca si nu m-as mai opri , din pacate eu nu gasesc aici taitei sa o fac .

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 29 January 2010 - 08:08 PM

nane a spus:

Felicitari , felicitari , felicitari ! Arata minunat , mi s-a umplut gura de apa :D
As manca si nu m-as mai opri , din pacate eu nu gasesc aici taitei sa o fac .



Multumesc! :headbang:
Nu e nici un magazin arabesc pe nicaieri? :hungry: Nimic, nimic?

#7 Useril este offline   nane 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationFrrrrrrrr!

Postat 30 January 2010 - 12:41 PM

Stau deasupra unui magazin arabesc , am vorbit cu ei anul trecut si mi-au promis ca-mi aduc , dupa cateva saptamani m-am trezit ca-mi recomanda foi de brik :twisted:

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 January 2010 - 01:18 PM

nane a spus:

Stau deasupra unui magazin arabesc , am vorbit cu ei anul trecut si mi-au promis ca-mi aduc , dupa cateva saptamani m-am trezit ca-mi recomanda foi de brik :twisted:



:( Ce arabi mai sunt si aia?????? :)

#9 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 January 2010 - 04:58 PM

nane a spus:

Stau deasupra unui magazin arabesc , am vorbit cu ei anul trecut si mi-au promis ca-mi aduc , dupa cateva saptamani m-am trezit ca-mi recomanda foi de brik :twisted:


Cred ca se pot obtine acei taitei fini din foi de brik
http://www.cookaround.com/yabbse1/showt ... 035&page=1

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 January 2010 - 08:19 PM

stella a spus:

nane a spus:

Stau deasupra unui magazin arabesc , am vorbit cu ei anul trecut si mi-au promis ca-mi aduc , dupa cateva saptamani m-am trezit ca-mi recomanda foi de brik :twisted:


Cred ca se pot obtine acei taitei fini din foi de brik
http://www.cookaround.com/yabbse1/showt ... 035&page=1



Eu n-am folosit vreodata astfel de foi, asa ca nu ma pronunt. Ce pot sa zic e referitor la cataif - acei taitei pe care i-am cumparat eu: desi au fost insiropati din belsug, nu s-au umflat (asa cum se fac, spre exemplu, taiteii obisnuiti pusi in supa ori lapte), doar s-au inmuiat! Daca acele foi nu se umfla cand sunt insiropate, atunci sunt bune pentru facut Künefe, cu conditia sa aiba careva rabdare si sa taie foarte, foarte fin acea foaie, ca sa rezulte taiteii tip cataif!

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 31 January 2010 - 01:51 AM

Si eu gasesc la turci asa taitei de astia,dar mi-e prea mare roata aia de caruta.Mai ales ca ai mei nu se omoara dupa dulciuri de astea.Mie mi-ar place,dar cum eu nu-s mare amatoare de dulciuri,cine sa haleasca toata aia?
Arata taaare bine! :tongue3:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 31 January 2010 - 01:50 PM

Maya a spus:

Si eu gasesc la turci asa taitei de astia,dar mi-e prea mare roata aia de caruta.Mai ales ca ai mei nu se omoara dupa dulciuri de astea.Mie mi-ar place,dar cum eu nu-s mare amatoare de dulciuri,cine sa haleasca toata aia?
Arata taaare bine! :drool:



Maya, dar poti sa sfarami cataiful si faci cateva portii din toata roata aia, nu-i musai sa faci totul deodata. Eu am taiat roata in doua, ca sa pot pune umplutura - vroiam sa fac toata cantitatea, macar sa nu muncesc de doua ori! (si bine am facut! :-* ). In plus, daca nu vrei sa fie prea dulce, nu trebuie sa faci siropul din 3 cani de zahar - ajung si 2 (dar asta-i pentru toata roata de taitei). Sincer, eu zic sa-ncerci! Noua ne place tare mult si am de gand sa repet isprava! Numa' ca as vrea sa gasesc pe undeva si apa din flori de trandafir, ca sa iasa si mai parfumata prajitura! =))

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi